jurnal VIII

Pagina 4 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

jurnal VIII

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Iul 01, 2011 2:34 pm

Rezumarea primului mesaj :

Oare carui fapt s a ajuns la aceasta totala distrugere intr o singura zi?De ce 19 mai 1991 nu a fost o zi ca celelalte?Singurul vinovat este Mihai Claudiu care a facut ce a vrut cu mine si cu Luminita in 1990 si 1991 mai ales felul in care si a batut joc de ea.De mine si a batut joc si Caraiman Valentina,dar mai ales Claudiu si binenteles Luminita care nu stia ce voia,adica ori sa se ia dupa mine ori sa se ia dupa Claudiu,insa mai mult ca el a facut dar s a inselat jalnic,numai ca aici si au gresit tinta care eram eu,ca apoi tot eu sa ramin sa o am pe constiinta pe Luminita toata viata din cauza acelui Claudiu. Haosul incheierii gloriei mele se aude inca din aprilie 1990;in luna mai 1990 primesc un plic de la Luminita plic care continea diferite versuri tip"amintiri"de oracol,nicidecum o scrisoare in care sa imi scrie intr un fel ca probabil ar vrea sa se marite cu Claudiu,sau in alt fel-ca ar vrea sa ramina cu mine;in aceeasi luna mai,Luminita fuge de la Husi de la scoala pentru Claudiu,si citeva zile mai tirziu Claudiu fuge de acasa la Husi pentru Luminita;parindu i lui persoana mea o fure geloasa,Claudiu si baietii de la si din preajma blocului,imi spun in iunie 1990 dupa banchetul din 7-8-9 iunie 1990,ca a primit de la Luminita diferite scrisori de dragoste;dupa reusita mea a examenului de bacalaureat plec la Calarasi unde stau acolo fara oprire pina la inceputul lunii august 1990,nu ajung bine acasa la Slobozia,ca si sint luat la rost de oameni in toata firea,vecini,batrini,unde acestia ma avertizeaza ca Luminita face diferite activitati prostituabile cu Claudiu in preajma blocului;in 9 august 1990 se produce cosmarul inceputului de sfirsit al gloriei mele,unde Claudiu isi bate joc in fel si chip de Luminita in fata mea,ca in final,tot in acea seara,Luminita sa imi spuna ca se marita cu Claudiu;plecarea mea la Tulcea avea sa intoarca din nou roata minciunii nu inainte de a i da eu sa manince Luminitei care era izgonita de acasa;in ziua intoarcerii de la Tulcea,ajung acasa si ma trezesc din partea baietilor si a lui Claudiu cu o surpriza deosebit de neplacuta,unde sint somat ca Claudiu a avut cu Luminita o noapte de foc,pe cind eu o stiam pe Luminita izgonita de acasa inainte sa plec la Tulcea unde am stat o zi si o noapte acolo.Parintii lui Claudiu afla de relatia lui cu Luminita unde ii interzice sa mai aibe vreo relatie cu aceasta,iar aceisi parinti ai lui apeleaza la ajutorul meu,ajutor care imi este inutil atita timp cit ei aveau libertatea lor deplina,si la fel de inutila daca eu le spuneam lui Claudiu si Luminitei si tot ca ei faceau,astfel incit in luna septembrie 1990 se instaureaza aici dictatura post claudista,in sensul in care Claudiu imi spunea ca vrea sa scape de Luminita sub orice forma,iar cind eu incepeam sa ii explic Luminitei ca sa o termine cu el,Claudiu o tinea pe a lui ca nu e adevarat;o alta baricada impotriva relatiei lui Claudiu cu Luminita se formeaza tot in septembrie 1990,unde vecina Lumintei care statea la parter pe nume Florentina,ma trage deoparte si imi spune in acea seara ploioasa ca sa fac in asa fel incit sa il inlatur pe Claudiu de Luminita,ca sa imi pot continua eu relatia cu ea;dezastrul lui Claudiu se produce si mai si la inceputul lui septembrie 1990,unde in spatele blocului acesta confirma ca el pentru Luminita a vrut sa se otraveasca gasindu i taica su in buzunarul de la haina lui otrava(!?)ceea ce nu era adevarat,si stiam acest lucru chiar daca era mama lui la geamul de la sufragerie si asculta,iar cind Claudiu a pronuntat fraza cu"otrava",maica sa nu a putut sa se abtina de ris si a inchis geamul repede auzindu se hohotele de ris ale acesteia;datorita faptului ca de unul singur nu puteam face fata la minciunile prea gogonate ale lui Claudiu,apelez la ajutorul Culdei Camelia si a fratelui ei Culda Adrian,unde cu acestia doi incep"Procesul Luminitei"si nici cu acestia nu ajung la nici un consemn,astfel incit,intr una din primele seri ale lui septembrie 1990,Adi,vazind ca Luminita nu trece de partea mea si ii ia apararea mereu lui Claudiu,incepe sa o ia la bataie,dindu i citeva palme zdravene si serioase;la jumatatea lunii septembrie,in 16 septembrie 1990,Luminita imi da o raza de speranta desarta unde reusim sa ne sarutam prelung in fata scarii mele;;atunci cind credeam ca il v a lasa pe Claudiu cu toate desertaciunile lui,in 18 septembrie 1990 iarasi sint lovit in plin de amindoi,unde de aceasta data ma anunta ca vor avea cit de curind un copil;bataile de joc in fata mea si a Luminitei Claudiu si le continua,astfel incit din cauza lui sint retinut la unitatea militara din parcul mic de linga stadionul din Slobozia,unde ajunge si politia care ma pune sa dau o declaratie,dupa care Luminita iarasi este izgonita de acasa,ca in prima zi a lunii octombrie 1990 sa ajung cuLuminita si cu Tascu George la cofetarie;de aici incerc sa ies din iadul lor si sa nu ii mai bag in seama o perioada de timp!In concluzie,incercarile mele,lupta impotriva lui Claudiu si a minciunilor lui-toate au fost inutile,mai ales ca am cerut si am fost rugat sa il debarasez pe Claudiu de Luminita,fiind rugat de Flori,de Camelia,de fratele Cameliei-Adi,de vecini,de prieteni,dar daca Luminita nu a vrut,nu a vrut pe viata ei care a costat o scump in 19 mai 1991 atunci cind a murit! In martie 1991,pe linga dictatura post claudista,imi iese in cale o alta dictatura conditionat-pretentios-postvalentinista intitulata Caraiman Valentina de pe 1 martie 1991,care aduce mari schimbari intitulate nenorociri,care,odata cu prietenia acestei incapabile,vine un pic mai tirziu moartea Luminitei.
cr_1971
Admin
Admin

Puncte : 13593
Reputatie : 4555
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 46

http://prieteni.forumgratuit.ro

Sus In jos

Re: jurnal VIII

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 1:19 pm

Haosul provocat de Claudiu odata cu moartea Luminitei,a avut o alta replica a haosului primar,intitulat"Haosul Vali",haos devenit dupa inselatoriile ei in prietenia mea cu ea,cit si dupa ce s a maritat fara stirea mea,Claudiu si Vali devenind marile haosuri,marile probleme si marile pagube ale vietii mele si ale perioadei mele de glorie!Dintre moartea Luminitei si maritatul Valentinei,moartea Luminitei devenind mult mai importanta si mult mai dificila,complicata si problematica problema decit faptul ca Vali s a maritat,acest maritis al ei devenind o imputiciune,reprezentind faptul ca Vali s a maritat in timpul cit eram in armata cit si prieteni,fata de moartea Luminitei care a fost mult,mult,mult mai problematica decit putregaiul de Vali,care s a maritat!Vali s a maritat-mi a facut rau,Luminita a murit-Claudiu mi a facut rau!Rezulta ca tinta chioampei de Vali si a lui Claudiu eram eu,dar tinta lor au fost ei insisi,astfel incit Claudiu a intrat in propria lui cursa,iar ceea ce mi a facut Vali-recunosc ca mi a facut rau,dar a crezut ca daca se marita,se razbuna pe mine,ma loveste si m a lovit aici in plin centrul sufletului,si a mai crezut ca daca pleaca de la mine,nu imi voi mai face in viata mea nici o prietena,voi deveni ratatul care l a crezut ea,voi face o nenorocire in armata din cauza ei sau pentru ceea ce mi a facut,fapt pentru care s a inselat destul de infinit de amarnic,iar aici tinta ei a fost departe de a ma atinge,aici tinta ei fiind chiar ea,lovindu se si izbindu se violent de propria ei lovitura,o lovitura pe care intr adevar mi a dat o cu putere sub centura cind s a maritat,si o lovitura care si a dat o singura indiferent de parerile ei despre mine,care au devenit,devin si vor mai deveni intotdeauna EGALE CU ZERO BARAT in prezent si in viitor:"Vali,vei deveni cel mai neintilnit monstru din viata mea,vei deveni o ratata,o femeie de nimic,un zero barat in viata mea,si chiar in viata ta,vei deveni o inconstienta si vei ramine odata pentru totdeauna o chioampa si o nenorocita CATEGORIA I!!!Luminita este cu mult,cu foarte mult mai importanta decit tine,la fel Camelia,Ramona,Angela,Mioara si Elena,pe cind tu esti pe linga ele si pe linga mine un nimeni.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 1:19 pm

In timpul relatiei de prietenie pe care o aveam cu Luminita,de fiecare data cind Claudiu ma vedea cu ea,imi reprosa faptul ca eu vorbesc cu ea,si ma intreba de fiecare data tot cind ma vedea cu ea,daca fata in afara de ea nu am gasit!Acest lucru l a confirmat si chiar in ianuarie 1990,cu 3 luni inainte sa intre in relatii cu ea deosebit de intime!Eu niciodata nu l am vazut pe Claudiu cu vreo fata din 1986 pina in 1990,pe cind eu eram deja cu Luminita,Camelia,Ramona,Angela,Mioara si Elena,pe care le facusem prietene exact in aceeasi perioada a anilor mei de glorie 1986,1987,1989 si 1990,ceea ce rezulta de aici faptul ca el,la aproape 20 de ani nu vorbise cu vreo fata,fiind nascut in 1970,petrecindu si anii de adolescenta prin case de corectie sau puscarii,unde se adauga aici si faptul ca nici aspectul sau estetic-frumusetea fetei lui nu era asa deosebita,si,odata cu toate acestea,nu a reusit sa isi creeze sau sa isi faca vreo prietena,din cauza marilor sale minciuni iesite din comun.A vazut ca timpul lui trece si nu a realizat nimic pina la 20 de ani,si se gindeste ca pina la urma sa isi aleaga o partenera care sa il creada la minciuni,o fata prea usoara pentru el,astfel incit o gaseste ca victima usoara,chiar pe Luminita!Nu stiu cit de bine a gindit de a o cuceri pe Luminita,insa planul sau pentru el era practic favorabil,ceea ce din departare totul era eronat,totul devenea egal cu zero pentru el,atita timp cit acum vorbea cu Luminita.
In timpul relatiei sale cu Luminita,tacerea mea a fost marea mea greseala,cu toate ca il stiam de frica de ceea ce este in stare,plus ca era mult mai bine facut decit mine,adica avea o forta putin mai mare decit a mea,iar tacerea care a pus stapinire pe mine in relatia lui cu Luminita,o consider greseala vietii mele,astfel incit puteam sa intru tare in el,sa fiu mult mai infipt decit el,dar niciodata nu il stiam in stare de asa ceva,mai ales sa traiasca cu Luminita intr un timp foarte foarte scurt.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 1:20 pm

Minciunile lui de a dreptul iesite din comun au cucerit o pe Luminita,astfel incit el o mintea pe ea cum voia el,iar ea il credea la orice minciuna,asa numitele minciuni paranormale ale lui Claudiu.Odata cu minciunile pe care le aborda,Luminita era"vrajita"de asemenea vorbe,probabil ajungind sa ii promita Luminitei ca el o va face pe ea cea mai fericita fata din lume,si asa Claudiu a inceput treptat cu aceste minciuni sa ii ia mintile Luminitei!La fel de treptat Luminita avea sa fie o prada usoara pentru toti baietii din preajma blocului,iar Claudiu sa o considere pe ea o fetita de gradinita ori o papusa de jucarie,ajungind ca in scurta vreme sa isi bata joc de ea cum voia el,si sa faca ce vrea cu ea,aici incepindu si si el ratarea in viata,in afara faptului ca Luminita nu merita o asemenea soarta din partea lui Claudiu,iar Luminita a gresit cu mult,cu foarte mult ca a luat o pe o cale gresita cu Claudiu!Odata cu inceperea relatiei cu Claudiu,Luminita si a scris sfirsitul vietii sale,unde eu am stat cu ea pina la aparitia lui Claudiu,adica o perioada de 4 ani,3 luni si 3 saptamini si nu s a intimplat absolut nimic,iar cu el a stat un an si o luna,iar Lumininta s a prapadit,murind.Luminita,cum pleca sa se marite si cum pleca la altul,lua bataie,fugea de acasa,era gonita de acasa,si de aceea se intorcea mereu la mine,caci asa voiam eu,unde la mine gasea doar liniste si pace,insa la Claudiu nu a mai fost sa fie asa,pentru ca ea a crezut ca relatia ei cu Claudiu este prea serioasa,se va casatori cum credea ea cu el,si nu mai era cale de intoarcere la mine,unde AICI A GRESIT FATAL.Aceasta greseala fatala pe care a facut o,a costat o foarte prea scump!Aici a gresit si Claudiu mai ceva ca ea,unde mai putea mai simplu sa o lase in pace,asa cum era ea fara minte,sa nu se complice prea adinc in viata ei;Claudiu a crezut ca este mai destept decit mine cind a inceput relatia cu Luminita,si a crezut ca imi face mie rau daca intra in relatii cu ea:raul pe care a crezut el ca m i l a facut,a fost un rau aproape egal cu zero pina la moartea ei,pentru ca aproape nu ma mai interesa absolut relatia lor,iar dup ce Luminita a murit,aici Claudiu a facut rau de rau in mai multe directii:in primul rind a facut rau in fata familiei ei,in al doilea rind mi a facut mie,si in al treilea rind,si a facut singur rau!Acum stau si ma intreb:Oare parintii Luminitei au fost vreodata la parintii lui Claudiu acasa cind Luminita a murit?Oare parintii lui Claudiu stiu in prezent ca Luminita este in mormint,ori i a mintit si pe proprii lui parinti ca a terminat o cu Luminita si ca nu mai vorbeste cu ea?Dar,daca era ceva ca parintii-mai ales mama lui Claudiu sa nu stie,putea sa ma intrebe ceva de ea,dar nu m au intrebat.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 1:20 pm

Asa cum mama mea nu a vrut o pe Camelia sub nici o forma,asa si mama lui Claudiu nu a vrut o pe Luminita in nici un caz.Mama lui Claudiu nu a stat cu mine de vorba niciodata,cit "baiatul ei"traia cu Luminita,si de aceea el,Claudiu,ca sa nu isi piarda singura fata din viata lui,o fata care putea oricine sa o convinga orice,propune sa se retraga cu Luminita la o garsoniera in cartierul"500 apartamente"din Slobozia,pentru ca aveam sa aud vorbe unde parintii lui Claudiu,mai ales mama lui,spunea:"Ori cu noi,ori cu ea",si aici raminea blocat,ca nu stia incotro sa o ia:unde mai gasea el o asa prada usoara sa traiasca,astfel incit Claudiu avea sa o lase foarte mult timp pe Luminita singura in garsoniera,si Claudiu sa fie vazut adesea de unul singur prin preajma blocului nostru,ceea ce rezulta ca nici el nu stia ce voia sa faca:in afara de sex,Luminita nu ii oferea nimic financiar,adica nu aducea bani in casa,iar Claudiu,cu banii pe care ii muncea,platea chiria in care statea cu Luminita la garsoniera,deci,pe Luminita o folosea numai sa faca mincare,sex si sa doarma,iar Claudiu isi folosea proprii lui bani,propria lui munca pe chirie,fapt pentru care el aici era intr o mare pierdere,plus faptul ca el cu adevarat voia sa scape de ea si sa se intoarca la parintii lui,unde banii pe care ii muncea,puteau fi folositi in alte scopuri,si putea sa stea cu Luminita sa se intilneasca cum ma intilneam eu cu ea,pentru ca relatia lui Claudiu cu Luminita nu a fost nici pe departe una sincera,una de durata,pe cind Luminita credea ca relatia ei cu el este una deosebit de foarte serioasa,unde aici nu si a dat seama de greseala pe care ea singura si a facut o!Ea a crezut ca daca se muta cu Claudiu la garsoniera cu Claudiu,v a fi fericita,dar ce fericire putea sa aibe Luminita la acea garsoniera,cind ea era batuta de el,sau poate venea la garsoniera cu alti baieti sau barbati sa isi satisfaca placerile sexuale cu ea,sau mai era si mintita si batjocorita de el asa cum voia si cum ii placea lui,dar si aici,odata xcu acestea,Claudiu a facut din nou o alta mare greseala!El era in stare de orice prostie sau nenorocire,si nu se exclude posibilitatea ca ar fi putut o lasa o singura zile sau nopti nemincata,sau in cel mai rau caz sa o lase singura la garsoniera definitiv,pentru ca era in stare de asemenea fapte!
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 1:21 pm

O alta posibilitate de a pleca,Claudiu imi spunea ca va pleca din oras din Slobozia impreuna cu Luminita la locul lui natal la Ploiesti,pentru ca stiu ca mi a spus acest lucru,fapt pentru care nu l am crezut!La Luminita alcoolul si tigarile deveneau la ea o mare pasiune inca din toamna anului 1990,de cind Claudiu s a dus cu ea in parcul mic impreuna cu o sticla sau doua de vodca,dar nu aveam sa mai ramin in seara aceea cu ea,pentru ca nu stiu cit de bine iesea,dar totusi eu trebuia sa ramin intr un fel cu ei,dar chiar daca ramineam si beam cu ei,tot la nici un rezultat nu ajungeam nicicind niciodata,iar cu timpul Luminita incepea sa imi ceara tigari pe care binenteles i le am oferit,si nu stiu daca cu mine cit am fost prieteni pina la aparitia lui Claudiu,nu cred ca Luminita fuma,dar odata cu aparitia lui,Luminita a inceput sa si bea sa si fumeze,si de asemenea sa ma considere si pe mine un fraier in fata ei,in sensul in care eu ii spuneam adevarul,iar Claudiu zicea ca eu nu zic adevarat,si de aici Luminita m a luat drept mincinos,si a inceput sa ma ia drept fraier,insa din noi trei,nu stiu care a fost fraierul!
In cartier,toata lumea fugea si se ferea de Claudiu,le spuneam tuturor prietenilor si prietenelor mele,pina si la Calarasi le spuneam de Claudiu,si parintii mei se fereau de el,NUMAI LUMINITA NU SE FEREA,ca avea"incredere"in el,dar cu o astfel de incredere in Claudiu pe care Luminita a avut o in el,Luminita a gresit din nou peste limita,peste maxim.El se ferea de baietii din cartier de seama lui sau mai mari ca el,care stiau ce epava este,si intr o zi apropae sa il ia la bataie in 1987sau 1989,atunci cind jucam fotbal in fata scarii C si D a blocului,de acei baieti care aveau sa il alerge pe Claudiu pina la scara noastra a blocului, el ajungind intr un timp record de scurt,sus pe bloc;deci,toti baietii si majoritatea familiilor care il cunosteau de la blocurile:43-blocul nostru,apoi blocurile 30,44,45,46,47,29,31,31,32,35,B1-B2 si A1 fugeau si se fereau de el,numai Luminita statea cu el,fara frica,ceea ce rezulta ca Luminita nici habar nu avea de ce poate fi Claudiu in stare,deci nu il cinostea nici pe departe de ceea ce putea fi in stare,sau si de ceea ce a putut fi in stare,in relatia lui cu ea!Chiar daca traia cu el de ceva vreme insemnind vreo citeva luni,habar n avea cine era Claudiu!
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 1:21 pm

Claudiu in relatia cu Luminita,si Vali in relatia cu mine,deci Claudiu si Vali au fost marile probleme ale gloriei mele!Nu am avut probleme cu Camelia sau Angela sau chiar Ramona,fata de problemele create excesiv abuziv de Claudiu si de Vali!Si eu mai voiam sa imi creez un viitor,o casa cu Vali,dar vai de casa pe care o cream cu acest monstru cu coarne,intitulat Vali!
In relatia mea cu Vali consider ca am fost vinovat de faptul ca i am spus de Luminita si de Camelia,in mod abundent in intilnirile mele cu ea,si despre ceea ce reprezenta atunci Claudiu pentru mine,de unde rezulta si parerile schimbatoare ale Valentinei,insa,chiar in 29 aprilie 1991 de ziua ei de nastere cind implinea 18 ani,aproape ca s a dat de gol singura,spunindu mi ca in vara acelui an,parintii ei o vor marita o cu cineva,acolo avind o figura deosebit de schimbatoare,iar ea putea sa imi spuna direct faptul ca prietenia noastra s a incheiat,constituind aici 2 mari greseli ale ei:una ca mi a spus ca parintii o vor marita cu altcineva,iar a doua ca nu mi a spus ca vrea sa terminam prietenia!Aici am gresit si eu,unde nu i am spus la fel ca prietenia dintre noi s a terminat,insa eram prea chior pentru ea sa iau in seama acel lucru,,si plus de toate acestea nu aveam incotro,nu mai aveam posibilitatea unei alte prietenii cu o fata,in afara de faptul ca mai erau 3 saptamini pina sa plec in armata!
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 1:22 pm

A vorbi aici despre parintii ei,e ca si cum m as fi dus la toaleta si as trage apa,pentru ca si parintii ei au fost in proportie de 95 % implicati in asigurarea viitorului Valentinei-a fetei lor,cu un baiat de la ei de la tara de la Rosiori-inclusiv tatal ei,iar mama ei pe la spatele meu,ajungind la concluzia ca familia ei si neamul ei,fac parte dintr un neam de tarani needucati,de tarani care nu stiu ce este viata!A fost si Mioara,si Elena si Ramona-fete de la tara,dar baremul lor a fost educatia,iar Vali cu ma sa si ta su si restul familiei si neamului ei a avut un barem de tarani analfabeti in viata,de tarani fara nici un Dumnezeu,fara educatie,si fara chiar alte foarte mici scrupule care lipsesc din neamul lor!De asemenea,inca din prima zi de intilnire cu ea,,a evitat sa ne intoarcem prin oras de la pod,astfel incit a propus ca sa o luam pe varianta,pe dig inapoi in oras,asta pentru a nu o vedea cumva cineva din cunostintele ei sau a familiei ei,fiindu i rusine sa mearga pe strada cu mine,ocolind orasul;apoi ii era rusine cu mine sa o las la ea la scara,iar cind am fost cu ea la magazinul"unelte agricole"care era spre piata sa cumpere cuie,imi spunea sa o iau putin inainte!Un alt aspect al acestei prietenii il constituie numele ei de familie:in oracol la numele de familie imi spune si scrie ca o cheama Dobre,iar cind am ajuns la ea la usa,am vazut familia Caraiman,ceea ce insemna ca pina si cu numele de familie mi a tras teapa!Imi spunea dupa aceea ca ta su era de al doilea,deci vitreg,de unde de aici cei 7 ani de acasa ai ei,si de unde rezulta ca parintii ei au fost supra analfabeti,impreuna cu fiica lor umflata-Vali!Chiar dupa aceasta nenorocita de Vali am devenit in foarte scurta vreme o victima,,asa si cum relatia dintre mine si ea avea sa devina egala cu zero.Nu mai vedeam nimic la servici,acasa,la televizor,la Calarasi,si peste tot unde ma duceam,nu vedeam decit abia mai tirziu:monstrul incoronat Caraiman Valentina.Parintii mei au vazut si ei acest lucru ca o iubesc si ca tin ca prostul la ea,si nu au zis nimic,dar probabil stiau de ce o iubesc-pentru ca aveam incredere in ea,o incredere oarba,sau stiam ca relatia dintre mine si ea nu v a mai dura multa vreme,ceea ce s a si indeplinit!
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 1:22 pm

Tot ce vorbea ea,tot ce imi explica si imi povestea,totul era MINCIUNA in gura si mintea ei,care aici mai multa minte a avut Luminita,de a indraznit fara frica sa vina la mine in seara zilei de 6 aprilie 1991 impreuna cu proprietara garsonierei in care statea cu Claudiu,dar Luminita nu a tinut secret si nu a ascuns nimic in fata mea zicindu mi totul,fata de chioampa de Vali,care a tinut secrete peste secrete si s a ascuns de mine,plus minciunile ei din intilniri si de la telefoane!Cind imi dadea telefoane,chiar ea imi raspundea la telefon si o interpreta pe ma sa zicind ca Vali nu e acasa,ca e plecata la tara la Rosiori,de unde rezulta de aici ca avea sau era prea ocupata de a se intilni in oras cu taranul care s a maritat din Rosiori!La telefon mai imi spunea de N ori ca nu poate veni la intilniri cu mine ca are treaba sau pleaca la tara,dar si mai important de vazut faptul ca a tinut atit de mult la mine,incit s a dus sa se marite la Rosiori!Si mai important de vazut faptul ca in dimineata zilei de 23 mai 1991 cind am plecat in armata la u.m.02197 din Fundulea,am sunat o la telefon pe Vali non-stop unde nu a vrut sa imi raspunda.Cind am vrut sa trec strada la ea la bloc-imi amintesc si acum acel moment,mama mea imi spune sa nu ma mai duc la ea acasa,sa o las in pace,plecind spre gara mohorit,pentru ca nu ma asteptam la o astfel de lovitura din partea ei!Totusi,in timpul intilnirilor pe care le aveam cu ea,indiferent daca se ferea de cine se ferea,nu ii convenea faptul sa ii zic de Luminita si Camelia,insa eu cel putin macar nu m am ascuns si nu am tinut secret fata de ea aceste lucruri,de felul in care a tinut secret faptul ca se mai intilnea cu un alt baiat!Promisiunile ei desarte exprimate oral sau in scris,au ajuns mai tirziu la concluzia ca prietenia dintre mine si ea a fost o prietenie hoteasca,inselatoare,si intr un mare fel de a spune,si a batut joc de mine si de prietenia noastra!Mai simplu,astepta cu nerabdare sau cu sufletul la gura sa plec mai repede in armata,ca sa nu o mai incurc in celelalte intilniri ale ei,iar cind i am spus in 19 mai 1991 de Luminita ca a murit,a fost cuprinsa si patrunsa de un zero supra barat,adica faptul ca i am spus ca Luminita a murit,iar pentru ea a fost supra egal cu supra barat,devenind pentru ea o mare usurare!Ea nu a luptat ca prietenia mea cu ea sa fie una adevarata,asa cum eu scriam si credeam ca prietenia dintre mine si ea va fi una fara margini,dar aceasta prietenie,chiar pusa si intr un cerc,a avut margini si colturi-in fiecare din figurile geometrice,si in fiecare din margini,reprezentind promisiunile ei iesite din comun,fapt pentru care relatia dintre mine si ea este in prezent egala zero barat barat!
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 1:23 pm

Eu,cu toate ca scriu si fac ancheta la aceasta monstruoasa prietenie cu Vali,asta nu inseamna ca eu incerc sa imi fac singur dreptate,insa fara nici un comentariu,ACESTA ESTE ADEVARUL,un adevar care totusi nu il voi afla nicicind,niciodata chiar daca vrea ea sa imi spuna,imi este sila sa o ascult chiar daca ar fi balivernele ei,astfel incit nu ma intereseaza acum adevarul ei cel adunat de prin fel de fel de gunoaie!
Componenta de baza a jurnalelor o constituie si clasamentele generale,nelipsite mai ales in ultimele 4-5 jurnale,insa fara a realiza si poate fara a mi da seama ca Mihai Claudiu ocupa primele 10 locuri in clasamentele generale,ocupind in precedentul jurnal locul 9,si asa cum Caraiman Valentina ocupa locurile 70 si v a cobori pina spre suta,asa nici Claudiu nu merita nici pe departe primele 10 locuri ale clasamentelor generale.Claudiu,atit in perioada 1982-1985,cit si in perioada 1986-1991 a facut atitea si atitea rautati si lucruri deosebit de grav de rele,astfel incit nu isi merita primele 10 locuri ale clasamentelor,indiferent de natura acestor topuri!In perioada 1982-1985 mi a spart capul,aruncind de la etajul 4 un pietroi venindu mi direct in cap,a urmat ca sa am diferite conflicte cu el si sa ma bata in gata blocului,urmind ca sa ma cert cu el la mine in casa,iar el pe holul scarii,urmarindu ma de pe vizorul de afara de la usa si incercind sa intre peste mine in casa,dupa care a urmat in 1983 sau 1984 sa imi fure clasorul plin cu timbre,un clasor negru Abria,pe care il aveam de la blocul B5,de pe cind veneam in 1979 din tabara de la Miercurea Ciuc,iar in perioada 1986-1991 a facut in fata mea fapte deosebit de grave,care pentru ultima fapta a sa din 1991 trebuia judecat si condamnat la inchisoare,astfel incit,in toamna anului 1986,la inceputul lunii septembrie ma invata sa fumez tigari,unde la el la gradina imi ofera o tigara mentolata Ateneu,si ma invata sa trag in piept;in 1987 invat de la el sa fug de acasa,ca urmind dupa aceea in 7 august si 20 noiembrie 1987 sa fug si eu de acasa la Galati,si Basarabi;in 1988,la inceputul lunii mai,ma invita la el acasa,unde imi ofera bautura amestecata de vodca,coniac,lichior,vin tuica si cred ca si bere,invatindu ma sa si beau,ajungind acasa beat mort,unde tata,vazindu ma in halul in care eram,imi da o palma unde ma trinteste in pat,acolo unde ramin si adorm pina a doua zi dimineata,ca dupa citeva zile sau saptamini sa ma imbat din nou,si sa ajung sa adorm pe o banca din spatele fostului cinematograf Ialomita din parcul mic.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 1:23 pm

abia in 1989 stiu mai putine de el si il vad din ce in ce mai rar,dupa care urmeaza 2 ani de teroare cu el,teroare care avea sa tina din aprilie 1990,pina in mai 1991.In 20 aprilie 1990 minciunile lui ating cote maxime,astfel incit incepe sa imi faca din nou rau,astfel incit intra in viata Luminitei,care era cea mai buna prietena a mea,reusind sa o convinga sa ramina a lui,astfel incit isi incepe cu mine dictatura,iar in 9 august 1990 isi bate joc de Luminita in fata mea impreuna cu Tascu Stelian si Chelbea Iulian,apoi tot el spune ca vrea sa scape de Luminita sub orice forma,dupa care ii spun Luminitei,iar el se intoarce la minciunile neadevarate ale lui zicind ca nu vrea sa scape de ea,dupa care la sfirsitul lunii septembrie 1990,imi spune impreuna cu Luminita ca vor avea impreuna un copil;din cauza lui,parca tot la sfirsitul lunii septembrie 1990,ajung sa dau declaratie politiei,in legatura cu faptul ca Luminita era retinuta de militari din cauza lui;urmeaza anul 1991,unde la inceputul lunii aprilie,pe 1 aprilie 1991,pe cind eram in parcul mic cu Vali,n am ce face sa ma iau in vorba cu el,dupa care isi incepe metodele sale binecunoscute,mai ales ca era si Vali de fata,unde incepe sa spuna de fata cu aceeasi Vali,ca Luminitei vrea sa ii dea papucii,apoi ma intreaba daca mai vorbesc cu Camelia,si nu in ultimul rind daca mai beau;o perioada de timp nu il mai vad deloc,dar ma intilnesc cu el in 7 aprilie 1991,unde imi cere sa ii dau explicatii de anumite lucruri pe care i le am spus Luminitei si proprietarei garsonierei de unde stateau,unde in 6 aprilie 1991 ma intilnesc cu Luminita pentru ultima oara in viata;armata mea se apropie,de Luminita aproape ca nu ma mai intereseaza nimic ca eram chior dupa Vali,iar Claudiu traieste in continuare cu Luminita,unde in 19 mai 1991 Luminita intra in mormint,pe cind traia cu Claudiu.Aici,Claudiu dispare fara absolut nici o urma,fuge si se ascunde de mine si de nenorocirile provocate mie si Luminitei,si scapa de mine eu plecind in armata,dar nici in permisiile sau invoirile pe care le am luat in armata,nu am dat de el;pe cind Luminita dormea somnul de veci,dupa terminarea armatei mele,urmeaza ca in iulie 1992 Claudiu sa ma minta fara rusine ca a fost cu sora Luminitei-Raluca 12 zile la mare,pe litoral.Nu i am cerut explicatii in legatura cu ascunderea lui de mine si de moartea Luminitei,ca stiam ca v a spune numai si numai minciuni!
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 1:24 pm

Acesta a fost Claudiu,mai ales in anii 1990-1991,terorizindu ma si pe mine,si pe Luminita si familia ei!De asemenea a incercat sa se implice in relatia mea cu Vali,dar nu a reusit si nu reusea niciodata sa intre in vreo relatie nici macar cu Camelia.Xlaudiu este considerat un terorist,un nenorocit,un depravat la tot raul pe care m i l a provocat in perioada 1982-1991,iar felul in care eu l am pus in primele 10 locuri,l am pus pentru numele Luminitei,dar cred ca Luminita nici ea nu ar fi de acord sa il mai vada pe acel loc,astfel incit,pentru numele primei mele prietene-Luminita,pentru indurerata moarte provocata in timpul relatiei ei cu Claudiu,pentru tot ce i a facut foarte rau Luminitei din august 1990 pina in mai 1991 cind a murit,pentru bataile si bataile de joc aplicate ei,intr un cuvint pentru numele Luminitei si a raului provocat ei de Claudiu,dar cit si pentru raul facut mie in 1986,1987,1988,1989,1990 si 1991,Claudiu v a parasi in acest jurnal primele 10 locuri,pentru ca un astfel de element nu merita in primele 10,chiar primele 20 de locuri,pentru ca el nu isi merita un loc de frunte mai ales linga Luminita,ci el ar merita un loc chiar inainte sau dupa Vali,adica dupa locul 70 ar merita acest loc,iar pentru Luminita si pentru tot binele care a fost intre mine si ea pina la aparitia lui,Claudiu v a parasi in acest jurnal si primele 20,poate chiar 30 sau 40 de locuri din clasament!Acesta este meritul pe care Claudiu il are pentru tot raul provocat mie si Luminitei,mai ales in 1990 si 1991.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 1:24 pm

raul provocat mie si Luminitei,mai ales in 1990 si 1991.
Daca s ar face un anumit clasament general al prietenelor,prietenilor si al evenimentelor anilor 1986-1991,adica un clasament in care sa se includa toate acestea,dupa Luminita care ocupa primul loc in clasamentele generale,ar irma pe locul 2 ziua de 9 august 1990,apoi 10 martie 1990,si dupa aceea ar urma abia pe locul 4 Oprea Gigi,pe 5 ar urma ziua de 3 martie 1990,pe locul 6 ar veni noaptea de 19 spre 20 iulie 1989,pe locul 7 ar veni Udrea Catalin,pe 8 ar fi cutremurul de pamint din 30 mai 1990,pe locul 9 cutremurul de pamint din 31 august 1986,pe locul 10 Culda Camelia,pe locul 11 ar fi fugirea de acasa din 20 noiembrie 1987,pe locul 12 ar fi Tascu George,pe locul 13 ar fi reusita examenului de treapta I,pe 14 ar fi internarea in spital din 21 ianuarie 1990,pe 15 ar fi ziua plecarii la Galati din 23 iulie 1986,pe 16 fugirea de acasa din 7 august 1987,pe 17 ziua de 12 august 1987 cu Ramona,pe 18 ar fi motul lui Ionut de pe 1 martie 1986,iar pe locul 20 ar fi Tascu Stelian,si am uitat sa spun ca locul 3 este ocupat de ziua de 19 mai 1991,cind Luminita a murit.
In acest clasament intr un fel provizoriu,Luminita,care am cunoscut o in 4 ianuarie 1986,are si aceasta data.Asadar,Luminita este cu:
1.BURLAN LILIANA LUMINITA. In acest fel de clasament,se vede ca Luminita detine
2.4 IANUARIE 1986.
3.9 AUGUST 1990.
4.19 MAI 1991.
5.15 IULIE 1988. cele mai puternice zile,cu exceptia zilei de 15 iulie
1988 cind ne am certat deosebit de grav,dar si
aceasta zi constituie o mare valoare,insa ordinea
in care este reprezentata,se vede destul de clar ca
acest clasament este mai mult si mai mult in ordine
crescatoare.
La Luminita,clasamentul ei se continua astfel:
6.CULDA CAMELIA. Din acest clasament ocupat de ultimele 5 locuri
7.10 SEPTEMBRIE 1988.
8.20 APRILIE 1990. se observa introducerea Cameliei si a lui Claudiu
9.6 APRILIE 1991.
10.MIHAI CLAUDIU. unde in timpul relatiei mele cu Luminita,ea a vrut sa fiu prietenul Cameliei,care ea,Camelia,s a implicat destul de dur in incetarea relatiei mele cu Luminita.Ziua de 10 septembrie 1988 a fost introdusa in topul Luminitei,ca ziua in care dupa 15 iulie 1988 ne am certat,iar cu ajutorul verisoarei mele Mirela de la Calarasi,a rezultat reimpacare cu Luminita.Acum este introdusa si ziua de 20 aprilie 1990 cind a intrat Claudiu in viata ei,si cind in acea zi o vedeam pentru prima oara pe Luminita impreuna cu Claudiu.Ziua de 6 aprilie 1991,este fara comentarii ziua in care am vazut o pe Luminita in viata,iar ultimul loc este ocupat de Claudiu,care a intrat personal si fara rusine in problemele mele cu Luminita,si in viata ei.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 1:25 pm

Aici,urmatoarele locuri mai sint ocupate de:
11.RADU FLORENTINA. Florentina,supranumita Flori,s a implicat si ea in
12.B.RAMONA. continuarea relatiei mele cu Luminita,si implicit in
13.TASCU STELIAN. indepartarea si inlaturarea lui Claudiu din viata ei.
14.CHELBEA IULIAN. Ramona a fost impotriva relatiei mele cu Luminita;
15.CULDA ADRIAN. Tascu Stelian si Chelbea Iulian au participat in 9 august 1990 pe malul riului Ialomita cind si au batut joc de Luminita,iar Culda Adrian este fratele Cameliei,care in septembrie 1990 a luptat si a fost alaturi de mine cit si de sora lui-Camelia,tot de indepartarea lui Claudiu din viata Luminitei,intitulat pe atunci"Procesul Luminitei".
Negativul acestui clasament este constituit din urmatorii,in afara de primul:
16.TASCU GEORGE. Tascu George este ca negativ in proportie de 1 %,
17.POPESCU EUGEN. mai ales ca si pe mine si pe Luminita ne a facut sa
18.IORDACHE ALEXANDRU. ridem.Popescu Eugen,zis circarul a fost vazut cu
19.CRETU VIOREL. Luminita in vara lui 1986,si cu toate ca nu am avut
20.CARAIMAN VALENTINA. probleme cu el,este considerat negativ,la fel ca si Iordache Alexandru,care a vorbit doar 2-3 zile cu Luminita.Marile personaje negative le constituie Cretu Viorel,care in vara anului 1987 m a"gonit"din parcul mic dupa ce am ajuns cu ei acolo,iar megatitanicul negativ il constituie Caraiman Valentina,care se oftica atunci cind ii spuneam de Luminita,si care in ziua cind am aflat de moartea Luminitei pe 19 mai 1991,si i am spus Valentinei ,nu a fost afectata de aceasta nenorocire.De fapt,personajele negative ale mele in relatia mea cu Luminita,sint:Stelica,Iulica,Viorel si Valentina!
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 1:25 pm

La celelalte prietene nu exista un astfel de clasament deosebit de important si de interesant ca al Luminitei.De ce?Pentru ca la Luminita stiam absolut totul,iar in proportie de 1-2 % D A C A imi scapa ceva,precum mi au scapat la Camelia,Ramona,Angela,Mioara,Elena si Vali!De mentinut si de reamintit faptul ca din cele 7 prietene pe care le am avut in 1986-1987-1989-1990 si 1991,Vali reprezinta marele negativ al acestora,marea calamitate si marele monstru,cit si super mega rusinea tuturor celorlalte prietene si a perioadei mele de glorie 1986-1991,si a unor buni prieteni de ai mei Tascu George si Stelian,Dan Craia,si nu in ultimul rind al parintilor mei si ai familiei mele.
Ziua in care am cunoscut o pe Vali pe 1 martie 1991 devenind prieteni,intilnirile ei cu mine deosebit de dubioase,ziua de 29 aprilie 1991 cind a fost majoratul ei,cunostinta cu parintii ei si faptul ca m a dus la ea acasa,toate acestea si restul celorlalte care fac parte din relatia mea cu ea,totul,absolut totul =000000000000000000000,adica UN ZERO INFINIT BARAT,asa reprezinta de cind s a maritat Vali relatia mea cu ea,mai ales dupa 1993,a reprezentat si va reprezenta ACUM PURUREA SI IN VECII VECILOR INTR O INFINITATE DE ANI,relatia mea cu Vali.UN ZERO FACUT BUCATELE!!!
Luminita,daca ar fi trait si in zilele noastre,in prezent(14 septembrie 2003).sint sigur ca si astazi ar fi fost pe primul loc in clasament,pentru ca nu se observa schimbari asa deosebite in clasamente,ceea ce reprezinta ca daca ar fi fost sa paraseasca primul loc-DAR NU ARE CINE SA O INLOCUIASCA,dar sint ceva ani buni de cind Luminita ocupa prima pozitie,si prima pozitie O VA AVEA SI IN PREZENT,SI PESTE ANI SI ANI,pentru ca Luminita,atit in viata mea cit si in jurnalele mele,LUMINITA CONSTITUIE CU ADEVARAT O LEGENDA,si v a constitui la fel peste ani si ani,iar Claudiu,Moartea Luminitei cit si chioampa de Vali,mai ales Claudiu si Vali,vor constitui marele mister si marile lovituri ale vietii mele provocate de acestia!
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 1:26 pm

Indiferent de moartea Luminitei care ramine un mare mister,daca traia dupa 19 mai 1991,viitorul ei era de natura medie ratat,un viitor compromis!Aici a intervenit Claudiu,care pentru ea insemna ca el sa ii ofere un viitor prosper,care s a transformat intr un viitor inexistent si nul,fapt pentru care,cu acest viitor mincinos si esuat,Luminita avea sa fie si ea oprita dintr un viitor pe care putea sa si l faca in alt fel decit a trai cu Claudiu,astfel incit,viitorul ei,in loc sa urce si sa aibe o valoare inestimabila,coboara sub cele mai neasteptate forme!A o invata Claudiu pe Luminita sa bea si sa fumeze.si de asemenea de a face din ea dintr o persoana handicapata aproape mintal intr o persoana tip"parasuta"sau"vagaboanda",acestea nu erau treburi puse la locul lor,in prmul rind cred ca Luminita avea creierul putred,ca nu gindea ca este violata pe 9 august 1990 in padurea de linga malul riului Ialomita,si batjocorita de soldati sau alte persoane,care nici acelea nu erau in stare de ce probleme are Luminita la cap sau in general,astfel incit Luminita,cit de ratata era inainte de Claudiu,adica atunci cind se marita cu diferiti baieti,Claudiu a facut o sa devina si mai ratata,dupa ce a pus diferiti baieti sa o bata,sa o batjocoreasca si sa o violeze,viitorul Luminitei fiind unul putin spus mort cu Claudiu,un viitor FARA VIITOR!Incercarile mele de a o inlatura pe ea de Claudiu au fost foarte mult in zadar,pentru ca ea totusi se gindea ca daca pierdea relatia cu Claudiu,cu mine relatia va fi egala cu zero,insa a fost tocmai invers!ea a spus sau poate si a spus in gind ca daca va ramine cu Claudiu va avea un viitor,iar daca va ramine cu mine,va ramine nemaritata,insa nu virgina toata viata!Organele ei genitale functionau bine,insa in relatiile sale sexuale de a nu face sex fortat,si de aceea am scris mai inainte ca nu va ramine toata viata virgina,astfel incit a facut sex normal si cu Viorel in 1987,dar si cu altii in 1988 si 1989 cind s a maritat de multe ori,iar pina la Claudiu ea avea zeci de relatii sexuale cu alti baieti,momente care nu le am luat nici pe departe in considerare chiar daca era adevarat,adica nu ma interesa ca facea sex cu alti baieti.Deci pe mine nu m a interesat la Luminita niciodata sa fac sex cu ea fortat si cu oricine,asa cum a procedat Claudiu,punind o in practica pe Luminita!La mine,in relatia cu Luminita,eu am avut cu ea o relatie sufleteasca destul de mare,si nici prin cap nu mi a trecut sa fac sex cu ea fortat,asa cum Claudiu numai acest lucru a vazut bun la ea,lucru care nu era atit de bun la faptele care i le facuse ei in acest domeniu!Dupa ce mi au confirmat amindoi la sfirsitul lunii septembrie 1990 ca vor avea amindoi un copil,amindoi pareau fericiti,dar fericirea era pe fata amindurora,insa una din fericirile lor era la fel de putreda pe spate.Totul era inselaciune,totul era smecherie pe spatele lui Claudiu:intr adevar,Luminita era gravida,insa fericirea pe spatele lui Claudiu era schimbata in ura,si poate se intreba:"am facut o,cum sa o scot la cap"?Inselaciune era fericirea pe spatele lui Claudiu,iar Luminta credea ca e fericita,dar nu a fost niciodata!
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 1:26 pm

spatele lui Claudiu,iar Luminta credea ca e fericita,dar nu a fost niciodata!
Aflarea si auzirea acestei vesti de mare senzatie mi a provocat un fel de a spune"secare a inimii",asta pentru ca ma gindeam ca Luminita nu v a putea tine copilu,pentru ca putea sa fie obligata de Claudiu sa nu il tina.De ce m a secat la inima?Pentru ca auzeam ca Luminita este gravida,si chiar si atunci nu am avut incredere in Claudiu,sau am avut o incredere oarba,pentru ca odata cu acest lucru putea sa ma bage si pe mine la nenorociri,adica sa plece de la Luminita,si sa zica Claudiu ca nu a facut copilul cu el,ci cu mine,dar Claudiu stia ca nu am facut sex cu Luminita,dar puterea lui era minciuna,era zero,pentru ca,cu o foarte mica minciuna o determina pe Luminita sa nu tina copilul,si sa o minta ca vor face altul.Nici de acest lucru nu sint sigur ca a fost gravida,insa la moartea ei,una din variantele mortii ei de prin auzite,a fost avortul.Oricum,chiar daca era sau nu gravida,eu tot nu aveam incredere in Claudiu!
Asa cum Luminita a avut o incredere oarba in Claudiu care isi batea joc de ea si facea ce voia el cu ea,in aceeasi situatie am fost si eu intr o prietenie nenorocita si oarba cu Vali.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 1:27 pm

Claudiu facea pe sptele Luminitei tot ce voia si cum credea el,iar Vali facea la fel in spatele meu,numai ca aici Vali a avut mult mai multa gindire decit Luminita,si a facut totul cu cap;ascunderea Valentinei in intilnirile ei cu un alt baiat reprezinta felul in care Vali imi arata pe o fata vesela si increzatoare ca ma are numai pe mine,iar pe spate refuzurile ei de a mi raspunde la telefon cit si refuzurile de a ne intilni,pentru a putea sa se intilneasca cu celalalt,iar eu am fost victima pe care eu i am incurcat,dar aveam in ea o incredere putin spus oarba,unde ea abia astepta sa plece de la mine in intilnirile pe care le aveam cu ea in anumite zile dupa ora 16,ca sa poata sa se intilneasca cu celalalt,sau in zilele in care nu se intilnea cu mine,intilnindu se cu celalalt!Luminita avea incredere mare in Claudiu,si a propus sa devina o femeie de casa,si sa nu il tradeze ori sa il insele pe Claudiu,care acesta facea si se zbatea din rasputeri ca sa scape de Luminita,care ea nu a luat in seama aceste avertismente ale mele,de faptul ca Claudiu face ce vrea cu ea,facind tot ca ea,pe mine nu ma lua in seama,lua cuvintele mele in ris ori nu o interesa,si asa a crezut Luminita ca viitorul ei este unul stralucit,dar un viitor al ei inexistent,umbrit de o relatie egala cu zero barat,relatie pe care ea a vazut o cu Claudiu ca o relatie destul de foarte serioasa,seriozitate care avea nu peste multa vreme sa plateasca scump cu viata ei!
Nici Claudiu nu a avut multa minte,aproape deloc de felul in care a tratat o pe Luminita,de felul cum a batut o si a pus pe altii sa faca sex cu ea,fapt pentru care nici Claudiu nu avea un viitor stralucit dupa 1991,viitor care il are inca umbrit(2003),iar moartea Luminitei o are el pe constiinta toata viata cit o trai el,asa cum si chioampa de Vali ma are pe mine pe constiinta la ceea ce mi a facut in timpul cit am fost plecat in armata,adica in primele 2 luni de armata,aproape 3 luni,dupa care s a maritat!
Camelia nu s a implicat cu Claudiu,care de fapt Claudiu nu s a implicat cu ea,pentru ca ori a crezut si a vazut ca este urita,si in al doilea si in principlaul caz Camelia era mult mai desteapta,iar Camelia nu era Luminita daca se implica Claudiu,pentru ca i a mers lui cu Luminita,dar cu Camelia nu ii tinea lui Claudiu!Moartea Luminitei ramine pe veci un mister nedezvaluit,la fel si felul in care a trait ea cu Claudiu in garsoniera din cartierul 500 apartamente din Slobozia,iar adevarul nu o sa il aflu niciodata nicicind de la Claudiu,asa cum afirmam si in extraordinarul capitol"Secrete pe spatiul verde"din 1990 si 1991,sau mai tare,din capitolul"Adevaratul adevar"din primavara anului 1991,cind eu scriam batind la masina de scris,ca nu vom afla niciodata adevarul de la Claudiu,adevar care nu s a aflat nici de 12 si nici de 13 ani(2002-2003),adica din 1990 si 1991!De asemenea un mister ramine si plecarea chioampei de Vali de la mine,maritindu se in timpul cit eram militar,mister care ar putea fi dezvaluit vreodata.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 1:28 pm

Clasamentul acestei mari erori-Caraiman Valentina arata:
1.CARAIMAN VALENTINA. Aceasta etapa de clasament le introduce si il si
2.1 MARTIE 1991. introduce si pe Claudiu,si pe Camelia si pe Luminita
3.2 MARTIE 1991. ,in foarte mica parte Dan Craia.Cind chioampa de
4.CULDA CAMELIA. Vali auzea de Luminita si de Camelia,murea de
5.BURLAN LILIANA LUMINITA. oftica.Claudiu este in legatura cu 1 aprilie 1991
6.CRAIA DANIEL. atunci cind eram in parc cu Vali,si atunci cind Clau
7.MIHAI CLAUDIU. udiu m a intrebat de fata cu ea daca mai beau si
8.1 APRILIE 1991. daca mai vorbesc cu Camelia,plus ca vrea sa ii dea
9.23 APRILIE 1991. papucii Luminitei.Dan Craia,care a devenit foarte
10.19 MAI 1991. bun cu mine in timp ce ma intilneam cu aceasta nenorocire,mama lui Dan lucra cu ma sa Valentinei.In 23 aprilie 1991 m a chemat la incorporare,si nu a fost in stare sa vina la comisariat,la 50 de metri de unde era liceul de constructii,unde invata.19 mai 1991 are mare legatura cu aceasta nenorocita,insemnind ca in prietenia mea cu ea,la acea data murea nu stiu in ce fel,cea mai buna prietena a mea-Luminita,iar acest monstru nu a fost impresionat sau nu a impartasit moartea Luminitei cu mine,ca si cum i ar fi parut bine ca Luminita a murit.In acest clasament ar mai trebui locul 11,unde as fi putut sa trec la nr.11 al acestui disperat clasament al monstrului"Blestemata zi de 1 martie 1991 a prieteniei mele cu CaraimanVali",sau"Blestemul unei prietenii desarte",de parca ar fi fost si chiar cred ca a fost o prietenie blestemata!
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Clasamentul Cameliei,arata in felul urmator:
1.CULDA CAMELIA. In 28 decembrie 1990 m am certat sau am incheiat
2.27 SEPTEMBRIE 1986. prietenia cu Camelia,pe o perioada de timp limita
3.28 DECEMBRIE 1990. ta,intrucit parintii ei nu se impacau bine,iar mama
4.8 APRILIE 1991. ei era plecata de acasa de ceva vreme,si nu voiam
5.BURLAN LILIANA LUMINITA. decit sa opresc prietenia,pina la reglarea situatiei.
6.7 FEBRUARIE 1991. In 8 aprilie 1991 m am dus la Camelia acasa,apoi i
7.9 AUGUST 1990. am citit din capitolul"In prag de armata",unde la mine in fata blocului plingea cu lacrimi amare ca nu era scrisa nici ea nici Luminita,ci era scrisa chioampa de Vali.Luminita este si ea introdusa aici,unde,cum ma certam cu Camelia,cum ma duceam la Luminita,si se pare ca tot Luminita a vorbit cu Camelia sa ma faca prieten,iar cu ziua de 9 august 1990 are si Camelia legatura cu aceasta zi,pentru ca nu m a lasat cu Claudiu,Luminita,Stelica si Iulica pe malul riului Ialomita,unde pina la urma Camelia m a lasat,zicindu mi sa ma intorc intr o jumatate de ora,ceea ce nu am facut.In 7 februarie 1991 Camelia suna la mine la usa,unde ma invita la majoratul ei,care de fapt nu a fost chiar bine organizat,iar mama mi a dat sa ii dau cadou o perche de ciorapi si un sapun,dar,oricit de slaba a fost aniversarea zilei sale de nastere,reprezinta totusi un gest impecabil de deosebit din partea Cameliei.
Indiferent de certurile pe care le am avut cu Camelia pe perioade deosebit de foarte lungi de timp,indiferent ca in perioada 1986-1991 Camelia a fost urita la fata,comportamentul ei il intrece foarte mult poate chiar pe cel al Mioarei,si odata cu toate acestea,Camelia rezulta in proportie de suta la suta ca nu a fost o problema,nu a fost o epava,,deci nu a fost o problema cum a fost Claudiu si relatia Luminitei cu el,si marea problema a gloriei-chioampa de Vali;deci,Camelia nici pe departe n a fost o problema,asa cum a fost Luminita,Claudiu si Vali,ci Camelia a fost o fata cuminte,la locul ei,si nu a umblat decit cu mine si dupa mine,si nu m a inselat,nu m a mintit,nu m a tradat,asa cum au fost cei 3!BRAVO CAMELIA!
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

In cadrul colegilor pe care i am avut in primii trei ani de scoala generala la scoala nr.6,in 1978-1979,1979-1980,si in 1980-1981,aparitia unora dintre ei in perioada 1986-1990,ai facut o mare faima!OPREA GIGI,UDREA CATALIN,GHITA NICOLAE,VLAD NEDELCU,constituie marile personaje principale din viata mea.Cu Gigi si cu Catalin m am intilnit foarte des cu ei pina in 1990.Ghita Nicolae a avut o intrerupere de 5 ani de zile,la fel si Vlad Nedelcu,unde aparitia lor dateaza din nou din 1986.De asemenea,anumite intilniri si discutii au avut loc intre 1986-1990 si cu Vasilescu Iulian,Iosif Marian,Damu Viorel,Mihalcea Cornelia,Florea Mihaela,Petre Cristian,Lazar Marian,Tanasescu Felix,Trifu Cristian,Nastase Lucian si Munteanu Vasilica.Vasilescu Iulian a completat in primul meu oracol al primului an si trimestru al liceului de constructii,unde eu eram la profilul cosnstructii,iar el la profilul electromecanica,iar cu Petre Cristian m am intilnit cu el in Calarasi in vara anului 1990,unde mi a oferit"cadou"atlasul botanic,si tot in vara aceluias an am fost la el acasa,unde a fost si la mine in curte pe Rahova,unde facema impreuna interesante schimburi de timbre.Cu Munteanu Vasilica m am intilnit la sfirsitul anului 1986,pe o zi foarte ploioasa,unde am discutat cu ea,unde imi spunea ca s a mutat la Suceava,de unde era si locul ei natal!Cu restul am stat si am discutat foarte foarte putin timp.Dar,dintre toti acestia,cei mai importanti ramin,Gigi,Catalin,Ghita si Vlad,devenite mari legende continuatorii ale copilariei mele!Din colegii de clasa ai anilor de liceu,in clasele IX-X cei mai importanti au fost Ghita Nicolae si Vlad Nedelcu,iar in clasele XI-XII,cel mai important coleg il constituie Drajneanu Costel.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 1:29 pm

De asemenea,cind am fugit de la muncile agricole de la Bordusani in noaptea de 19 spre 20 iulie 1989,am fost impreuna cu alti 3 colegi de clasa din clasele XI-XII,anume Costache Tache,Neda Petrica si Toma Dragos.
Cei mai buni profesori pe care i am avut,se cunosc din 1986 pina in 1990 profesoara de fizica Stefanescu Elena,care a fost si profesoara mea la ore,dar am facut si meditatie cu ea inainte de a doua sesiune a treptei a II a de liceu din august 1988,apoi profesorul de matematica Stroescu Gheorghe,care a stat la garsoniera de la G8 de linga piata,profesor care m a meditat in 1988 inaite de prima sesiune a treptei a II a de liceu din iulie 1988,plus profesoara de romana care m a meditat in 1986 in primavara inainte de treapua I de liceu,dar mici pe departe nu mai cunosc si nu mai stiu nici cum arata si nici cum o cheama.De o anumita importanta o constituie si profesoara de geografie,care am fost si o cunosc de la scoala nr.6,dar o cunosc mai bine de la cercul de filatelie de la casa pionierilor si soimilor patriei,care nu mai stiu cum o cheama,cit si profesorii de romana Teodorescu Ion de la cenaclul Orizont cu poeziile mele,cenaclu inceput in toamna lui 1988,apoi profesorul Serban Codrin care m a ajutat la olimpiada de romana din 1989,si in foarte minuscula categorie profesorul de romana Stiuca Alexandru,care m a ajutat la anumite ore si inspectii,si m a felicitat la reusita bacalaureatului de la romana,si a fost director al liceului de constructii.Profesoara de istorie Gratiela,profesorul de matematica Parnac,profesoarele de fizica-Stefanescu Elena,si de chimie-Carmina,in mica parte dirigintele claselor XI-XII Dan Dragomir,maistrul de atelier Stanciu Ion,si in mare mare parte directoarea liceului de constructii pe timpul lui Ceausescu pe nume Duta Elena,au fost pe linga colegii de clasa care nu le voi scrie numele de familie intrucit imi este jena sa le pronunt numele acestor colegi care si au batut joc de mine pe blocul de linga spital in vara lui 1987,si intrucit nu imi permit sa le trec numele de familie pentru ca nu reprezinta nimic pentru mine si pentru ceea ce mi au facut in zilele de atunci,anume:D.Cezar,G.Daniela,G.Bogdan,D.Florentina,I.Dumitru,reprezinta asadar marile mari probleme ale anilor 1986,1987,1988 si 1989,mai ales 1987,dupa evenimentele acestor colegi cu mine pe blocul de linga spital,colegi de clasa din cadrul liceului de constructii in clasele IX-X.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 1:29 pm

Mitran Anisoara-colega de clasa in clasa a IX a de liceu,Simo Mariana din Urziceni impreuna cu Lancea Angelica si o alta colega din aceeasi clasa XI-XII pe nume Danciu Iuliana,,au constituit in mare masura alte piese extrem de foarte foarte importante,pentru ca toate aceste 4 colege m au ajutat foarte mult la materii(Mitran Anisora si Danciu Iuliana),iar Simo Mariana si Lncea Angelica m au ajutat pe mine sa iau cel putin o nota de 5 la tabla,pentru ca daca acestea doua nu imi aratau de la banca la tabla,ramineam corijent la matematica,fizica si chimie,unde un rol foarte important l a avut si Drajneanu Costel,care a fost coleg de banca cu mine,impreuna cu Simo Mariana si Lancea Angelica unde stateau in prima banca,iar Danciu Iulina in a doua banca de la fereastra,si nu in ultimul rind alt doi mari colegi de banca Ghita Nicolae si Vlad Nedelcu,care,in clasele IX-X am fost colegi si la scoala generala nr.6 in primii 3 ani de scoala general,cit si in clasele IX-X.
Din 1986 pina in 1990 am fost in casa la Oprea Gigi,Udrea Catalin,Ghita Nicole,Vlad Nedelcu si Drajneanu Costel,venind si acestia la rindul lor la mine acasa.
Principalele personaje negative din perioada 1986-1991,au fost colegii scrisi anterior mai sus,adica:D.Cezar,G.Daniela,G.Bogdan,D.Florentina,I.Dumitru,apoi binecunoscutii Mihai Claudiu si Caraiman Valentina,dar si profesoara de biologie de la casa pionierilor pe nume Marinescu Elena,care a crezut si le a spus parintilor mei ca am furat din laborator diferite materiale de disectie,ceea ce nu era adevarat,iar despre aceste personaje negative le numesc personaje care mi au creat mari mari probleme si am avut necazuri majore din cauza acestora,chiar daca a fost Mihai Claudiu sau Caraiman Valentina,care si acestia din urma mi au facut mai ales in 1991,dar si in 1990 mari mari nenorociri,persoane care nu ar trebui incluse in jurnalele mele,insa,in afara de Claudiu si de Vali,celelalte persoane au fost si sint deja excluse din perioada mea de glorie.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 1:30 pm

In 1986 am prins clasa a opta la scoala generala nr.2,unde aici se intilnesc urmatoarele personalitati pozitive,anume:ION FLORIAN,SANDU MARIUS,apoi MESZAROS VIOLETA,VOICILA CRISTINA,OPREA VICTOR,care vor intra in marele top al clasamentelor pe ani,unde,dintre acestia vor intra din acest jurnal Cristina si Violeta,iar Florin,Marius si Victor zis Vicki,sint deja intrati;persoanele negative ale clasei a opta in 1986,au fost(fara nume de familie);B.Adrian,M.Nicu,si A.Dan,personaje care au fost cele mai neplacute din punctul de vedere al increzutilor(erau increzutii clasei).Nici acestia si nici colegii care si au batit joc de mine in 1987 pe blocul de la spital,deci nici acestia nu au nici cea mai microscopica poarta de intrare in jurnalele mele,pentru ca nu merita astfel de persoane sa intre aici,cu o singura mare exceptie prezenta in jurnale a lui Mihai Claudiu si Caraiman Vali-personaje deosebit de foarte importante in viata mea si in istoria mea,chiar daca au facut ceea ce au facut.
Serviciul pe care l am inceput in dimineata zilei de 3 septembrie 1990,parea sa aduca personaje pozitive in perioada mea de glorie,anume Bratu Ligia,care a ramas si ramine un mare personaj pozitiv,si P.Mariana,care a fost exclusa din orice clasament general din viata mea,mai ales pentru faptul ca a afirmat la sfirsitul anului 1990 ca eu as fi furat diferite perechi de incaltaminte de la gestiunea textile,pe cind ea era gestionara la acea gestiune,si apoi a devenit muncitoare ca si mine,ceea ce nu a fost adevarat acest lucru,mai ales ca tatal meu era revizor contabil si apoi sef contabil la B.J.A.T.M.,afirmatie deosebit de foarte neadevarata,plus ceea ce mi a facut in 1996,unde,din cauza ei mai ales,m a dat afara de la servici,unde nici ea nu a mai dus o multa vreme acolo,adica inca 2 luni dupa ce am fost disponibilizat de acolo,ca intr un an de zile intreprinderea sa se desfiinteze.Serviciul de la B.J.A.T.M.a fost foarte criticat in capitolul"Adevaratul adevar"din 1991.Acolo,in 1990 si 1991 se lucra si simbata si duminica,iar daca lucram simbata si duminica indiferent daca aveam vagoane de descarcat sau nu ,puteam sa imi iau liber in urmatoarea saptamina 2 zile,unde in majoritatea cazurilor,eu stateam acasa numai in zilele de luni si marti;vagoanele care veneau erau cu:tevi din plastic,tevi din otel,corniere,teuri,apoi obiecte sanitare(cazi de baie din fonta,chiuvete,etc),anvelope,saci de ciment,var,oxid rosu sau negru,caramizi,b.c.a.,iar mai tirziu lemne de foc,placi de azbociment si sobe de teracota.Programul il incepeam la ora 7,30 dimineata,si se incheia la ora 15,30,si foarte rar plecam dupa ce ramineam peste program,dar asta numai intre 1992-1993.Simbata si duminica daca nu erau vagoane,tot la ora 7,30 incepeam programul,iar daca nu erau vagoane,cel tirziu la ora 9 jumate plecam acasa,iar daca erau vagoane,ramineam sa le descarcam,unde foarte rar ajungeam sa descarcam vagoane pina la ora 11 daca erau maxim 2 vagoane,si niciodata nu ne a apucat acolo ora 12-12,30.Atit Bratu Ligia cit si P.Mariana mi au completat in 1990 in oracol.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 1:31 pm

Lucrurile denumite pozitive in perioada 1986-1991,au fost:
1.PRIETENE SI PRIETENI. Cam acestea constituie marele fruct,ma
2.CERCETARI ORNITOLOGICE 1990. rele rod al evenimentelor din categoria
3.EXCURSII IN TARA. pozitive;in categoria prietene,la pozitiv
4.CLASELE XI-XII DE LICEU. este exclusa Caraiman Valentina;cutremu
5.CUTREMURELE DE PAMINT. rele de pamint care au avut loc in 31 au
6.INTERNARE IN SPITAL IN 1990. gust 1986 si 30 mai 1990,constituie un alt
7.CAIETELE DE MEMORII. element de baza al pozitivului.Fugirea de a
8.POEZII SI ROMANE COMPUSE DE MINE. casa din 7 august 1987,este trecuta pozi
9.OPERATIUNEA DELTA DUNARII. tiv,iar fugirea de acasa din 20 noiembrie
10.MOTUL LUI IONUT. 1987,este negativa.Filatelia,ornitologia,
11.BOTEZ LAZAR VALENTINA. poeziile compuse de mine,primul volum
12.NOAPTEA DE 19 SPRE 20 IULIE 1989. al romanului"Trandafirul de pe litoral",con
13.FUGIREA DE ACASA DIN 7 AUGUST 1987. stituie un alt element pozitiv al ocupatii
14.FILATELIA SI ORNITOLOGIA. lor mele in perioada 1986-1991.In catego
15.ANIVERSARI,MAJORATE SI PROMOTII. ria aniversari,majorate si promotii,este
16.ORACOLELE DIN 1986 SI 1988. vorba despre majoratul meu din 17 iunie
17.CALARASI:STR.STADIONULUI NR.5 SI RAHOVA. 1989,majoratul Ramonei
18.REUSITA TREPTEI I DE LICEU:1986. din Valul lui Traian din 20 octombrie 1990
19.CAZATURA DIN TEI DIN 16 AUGUST 1989. ,si promotia tatalui meu de la Calarasi
20.PLECARE LA GALATI-23 IULIE 1986. din 14 iunie 1986.In categoria excursii in tara,este vorba despre Iasi pe 1-2 octombrie 1986,Voineasa-august 1987 si imprejurimi,Soveja-august 1988 si imprejurimi,Valea Prahovei-iulie-aigust 1989 si banchetul de la Sinaia din 7-8 si 9 iunie 1990.Reusita treptei I de liceu din 8 iulie 1986,au legatura la fel de pozitiva cu examenele de treapta din 2 si 4 iulie 1986 la romana si matematica.Despre celelalte evenimente pozitive scrise mai sus nu comentez nimic,pentru ca au fost evenimente foarte deosebite si binecunoscute.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 1:31 pm

Elementele negative ale perioadei 1986-1991,au fost:
1.MIHAI CLAUDIU. Acestea constituie principalele elemente
2.CARAIMAN VALENTINA. si evenimente negative din perioada 1986-
3.CERCETARI ORNITOLOGICE 1991. 1991,din care multe din negativitati se pro
4.INTERNAREA IN SPITAL DIN 1991. duc in anul 1991.Claudiu si Vali ramin per
5.FUGIREA DE ACASA DIN 20 NOIEMBRIE 1987. sonaje negative cheie.Bataia pe
6.CLASELE IX-X DE LICEU. care am luat o in 27 iulie 1990 la Magureni,
7.9 AUGUST 1990. va fi exclusa definitiv din orice comentariu.
8.NEREUSITA TREPTEI A II A DE LICEU-1988. Seara zilei de 9 august 1990 este
9.SERVICI B.J.A.T.M. trecuta ca un moment foarte negativ,fiind
10.BATAIA DE LA MAGURENI:IULIE 1990. seara batailor de joc aplicate Luminitei
11.MOARTEA LUMINITEI-19 MAI 1991. din partea lui Claudiu.Serviciul de la B.J.A.T.M.,este si pozitiv,si negativ.Anii de liceu din clasele IX-X,au legatura si fac parte cu colegii de clasa care si au batut joc de mine in vara anului 1987 pe blocul de linga spital.Cercetarile ornitologice din 1991 nu au fost importante fata de cele din 1990,si de aceea au fost trecute negative.Moartea Luminitei din 19 mai 1991,ar trebui pusa pe jumatate la negativ,si pe jumatate la pozitiv.In 15 iulie 1988 am picat la examenul de treapta a II a de liceu,dar si cind ma ceram deosebit de rau cu Luminita.
Acesta este marele negativ al perioadei mele de glorie 1986-1991,foarte urit reprezentat fata de ceea ce nu a mers bine in perioada mea de glorie.
Expresia"urit reprezentat" nu este decit felul in care acest negativ mi a adus evenimente neplacut de urite din foarte multe puncte de vedere.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat