despre mine

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

despre mine

Mesaj  cr_1971 la data de Mar Iul 05, 2011 2:28 pm

M am nascut in Slobozia-judetul Ialomita,la data de 19 iunie 1971,si am locuit acolo pina in anul 2006,traind in Slobozia o perioada de 35 de ani din viata,si in prezent locuiesc in Calarasi,impreuna cu parintii mei,si sunt singur la parinti.Pina in anul 2006 in Slobozia am urmat scolile generale nr.6 si nr.2,liceul industrial nr.2 de constructii din oras,si 2 mari servicii,unde mi am facut vechimea pe cartea de munca:1990-1998-B.J.A.T.M.Slobozia,si 2002-2006-Avicola Slobozia.Am fost casatorit in perioada 1996-2006,iar despre acea casnicie nu am scris nici in jurnalele mele,si nici in urmatoarele rinduri nu voi mai scrie.

Am 1,65 m. inaltime,65 de kg.,ochi albastri par saten.Culorile mele preferate sint rosu-albastru-roz.Echipa mea de fotbal la care tin este Universitatea Craiova,dar mai tin si cu Steaua.Din numele de fete care imi plac foarte mult,sint:Monica,Cristina,Elena,Mariana,Nicoleta,Mihaela,Luminita(acest nume imi place cu mult inainte de a o cunoaste pe Luminita din jurnalele mele) si Camelia(acest nume imi place cu mult inainte de a o cunoaste pe Camelia din jurnalele mele).Din nume de baieti imi plac:Cristi,Dan,George.

In perioada 1990-1998 cit am lucrat la B.J.A.T.M.,eu am lucrat ca muncitor necalificat,mai precis manipulant,unde la acea intreprindere am lucrat la 2 gestiuni:1.-legator de sarcina la podul rulant,unde incarcam diverse masini cu fel de fel de fiare(bare,corniere,etc.); 2.-manipulant la gestiunea obiecte sanitare,unde incarcam diferite masini cu obiecte sanitare,dar si cu cutii de gresie,faianta,cit si sobe de teracota.Fiind muncitor necalificat,in momentul in care veneau in baza vagoane sa le descarcam,chiar daca vagoanele erau pentru alte gestiuni,toti muncitorii necalificati erau chemati la acele vagoane,unde erau chemati pina chiar si cei care manevrau translatoarele,dar si cei de la atelierul mecanic,sau altii care nu aveau ce face.

In prezent,de ani buni B.J.A.T.M. este desfiintata.

cr_1971
Admin
Admin

Puncte : 13593
Reputatie : 4555
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 45

http://prieteni.forumgratuit.ro

Sus In jos

Re: despre mine

Mesaj  cr_1971 la data de Mar Iul 05, 2011 2:29 pm

In perioada 2002-2006 cit am lucrat la Avicola Slobozia,eu am lucrat acolo tot ca muncitor necalificat,insa acolo am lucrat la echipa de depopulare,unde noi eram trimisi la diferite ferme din judet sa incarcam masini cu pui sau gaini,unde noi cei de la echipa de depopulare trebuia sa ducem 4 pui intr o mina,4 pui in cealalta mina,pui pe care ii prindeau din hala femeile din fermele respective,pentru ca numai femei se ocupau cu asa ceva cind era vorba de incarcat masini.Noi,cei de la echipa de depopulare duceam cei 8 pui la masina,care acolo ii preluau alti colegi din echipa noastra,care puneau acei pui in lazi din plastic.Programul il incepeam de la ora 3-3,30 dimineata,si se termina odata cind terminam si noi norma de masini de pui,depinde de cite masini trebuia sa incarcam in ziua respectiva,in afara de duminica,unde programul aveam sa il incheiem chiar si la ora 18-foarte foarte rar,dar sa terminam programul si masinile de descarcat chiar si la ora 8 dimineata.

Din anul 2006 nu mai lucrez acolo,pentru faptul ca am fost dispoinibilizat pe nedrept in luna februarie 2006,mai ales ca eram si in concediul medical,datorita unor probleme de sanatate foarte grave,astfel incit,pentru nedreptatea care m i s a acordat,m am judecat in tribunal cu S.C.AVICOLA S.A. SLOBOZIA,unde in luna mai 2006 am cistigat procesul cu acestia pentru nedreptatea care mi au acordat o lasindu ma pe drumuri.

In luna noiembrie 2006 am vindut apartamentul de la Slobozia,unde m am mutat la parintii mei la curte in Calarasi,unde in prezent lucrez la Politia Comunitara din Calarasi-agent de paza in diferite obiective de interes din oras din Calarasi.

Sint la facultatea de stiinte juridice-drept administrativ-anul II la Spiru Haret,in oras in Calarasi-invatamint la distanta(2007)

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mar Iul 05, 2011 2:30 pm

Mi a placut foarte mult muzica disco,si de asemenea imi place si in prezent,unde preferintele mele muzicale sint diverse,adica ascult foarte mult formatia T.A.T.U.,formatia Class,Metallica,Nightwish,Within Temptation,cit si alte trupe de muzica din tara si din lume,cit si diversi interpreti de muzica usoara romaneasca si straina.

Nu imi plac bauturile alcoolice,nu imi plac scandalurile,sau sa vad pe cineva cum se cearta.Nu am avut probleme cu legea,pentru ca nu sint o persoana violenta sau care sa instige la violenta,si nu ma ocup de alte smecherii precum tilharii,inselaciuni sau hotii,ci sint un om foarte retras,unde aceste lucruri se pot verifica si in Slobozia si in Calarasi ca nu m am ocupat de asa ceva.

Nu imi place minciuna,si nu imi place sa imi bat joc de cineva anume.

In afara de fotbal,imi place foarte mult hockey,handbal si volei.La televizor ma uit in majoritate la stiri,cit si diverse programe de divertisment-distractive.
Imi plac foarte mult dulcirile si sucurile acidulate,iar ca mincare prefer foarte mult mincarea gatita,fiind aici fara pretentii.
Imi place foarte mult natura,plantele si animalele.Din plante imi plac foarte mult cactusii de orice fel,nuferii,si plantele care se intilnesc pe crestele muntilor,cit si muscatele.La animale,aici imi impart toate genurile si diversele categorii de animale,impartite in :pasari,pesti,mamifere,reptile,insecte.La pasari cel mai mult m am ocupat de ordinul Passeriformelor,mai exact spus am studiat foarte bine sticletele,scatiul si florintele,mai putin cinteza si botgrosul,si in foarte mica masura restul celorlalte specii de pasari.Din pesti imi plac foarte mult pestii oceanici,iar din pestii de la noi imi place stiuca,crapul si somnul.Ca mamifere mi a placut foarte mult cerbul carpatin si caprioara,ursul brun,vulpea,mistretul-animale intilmitr la noi,apoi foarte mult mamiferele polare,dar si elefantul,girafa,puma.Din reptile serpii nu prea mi au placut in afara de vipera cu corn si crotalul,si toate felurile de sopirle intilnite in Romania.Din onsecte mi au placut numai fluturi,gindaci si libelule.Din categoria plante si animale mai imi plac:caini,pisici,apoi:vidra,foca,jderul,rasul,toate felurile de legume si fructe,plantele de decor,si apreciez foarte mult si imi plac foarte mult florile din glastra.
Din bauturi alcoolice nu prefer nici macar bere,ci prefer doar bauturi racoritoare acidulate,plus apa minerala.Nu suport sa vad bauturi alcoolice,fiind asadar impotriva alcoolistilor.De fumat fumez,insa mai rar.
Im plac foarte mult masinile,in special vehiculele lungi(T.I.R.),si din masini mai imi place Aro,Dacia,Skoda,Lada.
Ma sperii foarte tare si devin foarte socat in timp ce se produce si cel mai mic cutremur de pamint.
Din jocuri foarte mult imi place sa joc biliard,sah si table.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Am o memorie foarte bine pusa la punct,in sensul ca sint genul de om care nu uit nici cele mai mici probleme.
Imi place foarte mult sa citesc romane de dragoste si de aventura,si imi place foarte mult sa scriu si sa citesc de asemenea si alte intimplari si evenimente petrecute de a lungul timpului,adica din ceea ce s a intimplat cu adevarat.
Mi a placut foarte mult si geografia Romaniei la scoala,dar si geografia planetelor.Turismul imi place foarte mult,iar zonele din tara care mi au placut foarte mult au fost Valea Prahovei,Valea Oltului,o parte din Moldova,Delta Dunarii,mai exact spu si in ansamblu,mi au placut muntii,unde de mic copil,inca de la virsta de 3 ani mi a placut foarte mult muntele.
Din fenomene paranormale nu prea cred in asa ceva,insa in planete cred foarte mult.
Credinta mea este crestin-ortodoxa.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Imi plac foarte mult sa aud glume,unde mi au placut foarte mult de : Doru Octavian Dumitru,Nae Lazarescu~Vasile Murariu,Vacanta Mare,Grupul Voua,Divertis,dar si de Mr.Bean si Benny Hill.Mi au placut foarte mult filmele romanesti,desene animate,iar ca eroi principali am ales doar pe Stan si Bran,Tarzan,iar din desenele animate mi a placut foarte mult:Bugs Bunny,Silvester~Tweety,Nils Holgerson,Heidi,Sandy Belle,Fred si Barney,Mickey Mouse(Pluto,Donald,etc.).Din filmele documentare mi au placut documentarele despre calamitati,cit si documentarele cu accidente de vapoare si accidente de tren.Imi plac foarte mult filmele horror si alte filme de comedie,care in afara de Stan si Bran cit si de Tarzan,mai imi plac:Louis de Funes,Piedone,Fernandel.
Imi place foarte mult sa ascult muzica la un sonor foarte tare.Nu ascult muzica populara ca nu imi place,iar manelele nici atit.
Nu imi place sa frecventez baruri si restaurante,iar singura discoteca in care am fost citeva zile bune la rind,am fost la discoteca din Soveja in anul 1988,si nu imi plac jocurile de noroc.
Ca echipe de fotbal din strainatate,tin cu:Borusia Dortmund,Dinamo Kiev,TSKA Sofia,F.C.Barcelona,Ajax Amsterdam,Honved Budapesta,F.C.Porto.
Imi plac tari ca:Korea,China,Japonia,Mongolia,Vietnam,Africa de Sud,Congo,Senegal,Indonezia,Afghanistan,Cuba,Bolivia,Franta,Elvetia,Norvegia,
Olanda,Italia,Ungaria si toata fosta U.R.S.S.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mar Iul 05, 2011 2:49 pm

Nu ma intereseaza pe mine de altii,ci ma intereseaza numai si numai de mine;in cazuri exceptionale,adica daca eu doresc sa imi ating un anumit obiectiv,spre exemplu intr-un anumit plan sentimental,acel plan ma intereseaza;nu ma intereseaza ce face unul sau altul in casa lui,cu familia lui daca se impaca bine cu femeia lui,sau cu restul familiei lui.A sta in banca mea si a-mi vedea de treaba,inseamna foarte mult pentru mine;firea mea este in societate o fire tacuta si foarte mult retrasa;nu imi plac bauturile alcoolice si nu imi plac scandalurile sau anumite certuri,nu imi place sa ma bat cu nimeni,insa,sa ma iau in gura cu cineva care ma enerveaza sau nu ma lasa in pace,ma iau,insa fara a face prea mare scandal;mie imi place linistea,adica liniste inseamna pentru mine ca cineva sa ma lase sa imi vad de treaba mea,ori sa ma lase in pace.A asculta muzica usoara care imi place sa o ascult la maxim,tot liniste reprezinta,pentru ca acolo nu ascult decit vocea muzicii,si nu alte voci.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mar Iul 05, 2011 2:49 pm

Cine sint eu?Ce sint eu?-O personalitate,un nimeni,un clovn,un ratat?Pentru unii sint vazut un prost,insa acesti "unii"nu se uita intii la ei,si ajung sa gindeasca in locul meu,sa hotarasca in locul meu si sa vorbeasca in locul meu,lucru care ma deranjeaza si ma scoate din minti;pentru altii care ma cunosc de ani de zile,ma stiu un baiat la locul meu,care imi vad de treaba;pentru mine,eu ma consider acelas lucru care ma considera cei care ma cunosc de ani si ani de zile,referindu-ma in mare parte la unii batrini ori vecini sau chiar si prieteni foarte apropiati.Nu sint pentru nimeni o personalitate,lucru care nu ma intereseaza,ci ma consider doar pentru mine o personalitate.Atit de tacut,atit de linistit si atit de prost cit ma cred unii ca sint,la mine exista citeva expresii precum "prostul tace,dar le coace",si "drumetul moare de drum,iar prostul de grija altuia",fapt pentru care,acele persoane care cred despre mine anumite elemente care le intitulez negative precum ca ma cred prost ori de prost,acele persoane se numesc erori umane,persoane mult mai proaste decit mine daca cred ca eu sint prost,insa,pe cealalta parte ii coc asa cum stiu eu;alte persoane intrate in categoria prostiei omenesti sint acelea care au grija altora sau ii doare de grija altora,neavind grija de ei insisi,neuitindu-se intii la ei,si de aici rezulta ca prostii mor de grija altora.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mar Iul 05, 2011 2:50 pm

De ce imi este mie frica ?Dupa cutremurul de pamint din 30 mai 1990,unde pur si simplu am fost socat mai ales ca eram acasa singur,si biblioteca din sufragerie incepusem sa o aud cu geamul ei zdranganind usor,incepuse sa zdrangane din ce in ce mai tare,abia atunci realizind ca este cutremur,m-am speriat foarte foarte tare la puterea care o avuse,astfel incit,cutremurele de pamint au devenit imediat principala mea teama din viata;cutremurul de atunci a fost de 6,8 grade pe scara Richter,un cutremur de pamint foarte puternic.In 1977,cind a fost cel mai puternic cutremur de pamint care a avut o magnitudine de 7,2 grade pe scara Richter,insa,la acea data de 4 martie 1977,eu aveam 5 ani,8luni si 13 zile,si nu stiam ce este acela cutremur;in 1986,se produce un alt puternic cutremur de pamint,in noaptea de 30 spre 31 august 1986,la ora 12,29 noaptea,care ma prinde in casa de pe strada Rahova 70,cutremur de 7,0 grade pe scara Richter,unde sufar o foarte mica sperietura,urmind ca dupa cel din 1990 sa devina o obsesie;in seara zilei de 27 octombrie 2004,la ora 23,38,se produce un alt puternic cutremur de pamint,cutremur care a avut o magnitudine de 6,0 grade pe scara Richter,cutremur care am zis ca nu se mai opreste odata,fiind de durata foarte lunga,in jurul orei 23,52 oprindu-se;la acea ora dormeam,cind ma trezesc zdruncinat foarte tare in pat,apoi auzind in intunericul noptii vitrina si biblioteca zdranganind foarte tare,sarind ca ars din pat. Imi este frica si de intunericul noptii si seara cind ma culc.
Imi plac pasarile salbatice,mai ales pasarile din ordinul fringillidelor,adica:sticleti,florinti,scatii,mugurari,cinepari,botgrosi,dar si din alte ordine,adica mai imi plac prigoriile,pescarusii albastri,dumbraveanca,scortarul;pasarile salbatice imi plac din 1984 mai ales,in 1990 am inceput sa numar cuiburi si sa caut oua de pasari,iar din 1999 am inceput sa prind cu capcane pasarile din ordinul fringillidelor.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mar Iul 05, 2011 2:50 pm

Ce mai imi place?Geografia Romaniei,adica turismul,iar cele mai placute zone din tara care imi plac,sint Valea Prahovei,Valea Oltului,Moldova si Delta Dunarii,iar Litoralul Marii Negre nu imi place. La fotbal tin cu Steaua,dar prima mea echipa de fotbal care am tinut in copilarie,a fost Universitatea Craiova,echipa care o simpatizez foarte mult si tin la ea,cu toate ca retrogradeaza in divizia "B". Imi place sa imi scriu pe caiete amintirile din anii trecuti,mai ales ca am diferite caiete de memorii din 1988,1989,1990,1991,iar in 1990,am inceput o serie de caiete intitulate "Jurnale",ajungind si in prezent sa imi scriu in aceste jurnale viata mea,jurnale care cuprind perioada mea de glorie intre 1986 si 1990,perioada copilariei mele,prietene,prieteni,si alte activitati sau evenimente din viata mea. Imi place la nebunie muzica usoara sau disco,mai ales din anii '80,atit romaneasca,cit si straina;muzica populara nu prea o ascult,iar manelele le consider muzica tiganilor sau a ciorilor,muzica pe care nu o sufar;imi place si muzica clasica,adica opera sau opereta;nici muzica lautareasca nu imi place,asadar,muzica pe care o ascult este cea usoara cu toate aparatele ei,adica disco,blues,regge,rap,rock,si binenteles muzica clasica. Imi place cind ploua cu tunete si fulgere,imi plac noptile de iarna cind ninge iar in casa lumina pomului de iarna a instalatiei de pom este aprinsa;imi plac toamnele ploioase si cind frunzele cad din copaci;nu imi place vara,pentru ca este o caldura sufocanta,si nu pot rezista caldurii prea mari, ca prezint unele probleme respiratorii,adica lipsa aerului,care vara nu prea este. Din filme imi plac foarte mult cele de desene animate,filmele de comedie,filmele de groaza,iar la televizor ma uit mai ales la stiri,fotbal romanesc,si anumite showuri sau programe de divertisment; sint impotriva luxurilor,dar mi-ar place sa am o casa la munte;imi plac foarte mult bauturile racoritoare,mai ales sucuri precum Adria Cola,Pepsi si Coca-Cola,adica bauturi acidulate.De fumat fumez inca din 1986 de la virsta de 15 ani,incepind sa fumez cu tigarile Ateneu,atunci cind Mihai Claudiu ma invata sa trag tigari in piept;am fumat ani buni Carpati,iar de 2 luni am inceput cu tigarile cu filtru,iar tigari Carpati o sa mai fumez si in continuare. Natura imi place foarte mult,precum am spus mai sus ca imi plac pasarile salbatice.Pe linga pasari,mai imi plac cactusii,fluturii,pepenii;in rest,mai imi place sa pescuiesc.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mar Iul 05, 2011 2:51 pm

Nu sint o persoana romantica decit in anumite cazuri exceptionale;in cazul in care ma enervez,scot din gura cuvinte foarte murdare,injurind si vorbind foarte urit;stresul este o alta mare problema de-a mea,astfel incit,cind sint stresat,nu pot sa dorm,adormind cu greu dupa ore bune de stat in pat,fara sa inchid ochii;stresul este in primul rind la locul de munca,iar cind cineva din echipa din care lucrez ma scoate din minti intr-o anumita zi,urmez sa ma gindesc la ceea ce s-a exprimat la adresa mea,pina ma apuca noaptea,si nu pot dormi,pentru ca eu nu iau in seama decit anumite expresii,expresii care imi devin foarte deranjante la suflet,deci,le pun la inima,si nici acest lucru nu este usor,dar,ca sa faca rau,se exprima la adresa mea intr-un mod bizar,se dau mari si cu nasul pe sus,care ei in realitate nu sint decit un nimeni,si se cred mari intelepti ai lumii,intelepti fara creier,smecheri,pripasi,batausi,pusi pe cearta,dar realitatea lor nu ii reprezinta decit niste simpli maimutoi si care cu timpul ajung din nimic,sa isi rida de altul;fiinte inumane,fara pic de gindire,si ei gindesc,judeca pe altii sau in locul altora,pusi pe scandal,complot,batai si chiar crime;URIT imi e de astfel de oameni,daca se numesc oameni;le-as pune lanturi la gurile lor,si lanturi in creierele lor,ca sa vada cum e sa iti tii gura si sa nu te intereseze de mine,sau de ala,sau de celalalt;acestia sint dusmanii mei:neghiobi,cretini si fara suflet. Eu am avut un total de 7 prietene in perioada 1986-1991,anume:1.Burlan Liliana Luminita;2.Culda Camelia;3.Bodilcu Ramona;4.Nicolae Angela;5.Rosu Mioara;6.Hogescu Elena;7.Caraiman Valentina.In 1992-1993 am avut un total de 2 prietene,anume:1.Chirila Madalina;2.Mitran Anisoara.In 1994 am avut un total de 2 prietene,anume:1.Ristea Veronica;2.Bairam Marcela,numai ca numele de familie al Marcelei nu stiu sigur daca e acesta.Din toate aceste 11 prietene,se exclud Madalina si Anisoara care,in afara de Marcela,acestea doua nu au avut nici un rost,astfel incit ramin 9 prietene,din care 7 au fost pina in 1991,iar ultimele doua in 1994.Am avut probleme foarte majore cu Luminita in 1990,si in 1991,pina in ziua de 19 mai 1991,atunci cind a murit;pe Camelia mama nu o voia sub nici o forma,pentru ca era urita,insa eu i-am acceptat starea ei sufleteasca,rar intilnita.Angela,era o fata care am pus ochii pe ea la Biserica Volna din Calarasi,unde am avut si cu ea o idila,in decembrie 1989;Mioara,cea mai frumoasa fata pe care am cunoscut-o,a venit la fratele ei Gigi,care era chirias la noi in curte,iar felul in care a vorbit cu mine,si felul in care m-a recunoscut fara sa o mai cunosc dupa 2 luni de zile,ramine o fata de nota 10;Elena,cea pe care am cunoscut-o la spitalul din Slobozia in februarie 1990,am avut mari probleme cu ea la inceput cind nici nu voia nici macar sa ma vada,lasind la urma o impresie foarte deosebita in fata mea;Vali,a fost o prietena care a devenit egala cu 0,dupa plecarea mea in armata,atunci cind s-a maritat cu altcineva.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mar Iul 05, 2011 2:51 pm

Mi-au placut foarte mult de Tinta Veronica din Buzau,care era nepoata lui nea Sandu de la parterul scarii d a blocului meu,si care a lasat o impresie buna si in ultimul meu oracol 1998-1990,completind in ziua cind m-am internat in spital in 1990,apoi Bacanu Mihaela,care ne cunoastem de cind ne-am mutat in acest bloc,stind si ea la parter. Dintre baieti,in afara de Oprea Gigi,o mare insemnatate a avut-o Tascu George,incepind din 1988,si mai ales 1990,cind a fost cu mine in cercetari ornitologice,si cind am pus impreuna cu el planul "Operatiunea Delta Dunarii"din 10 martie 1990.George a murit in luna ianuarie 1996,dupa accidentul pe care l-a suferit in 1993 cind a cazut din lift de la etajul 6,pe cind era la o nunta la Constanta.Un alt foarte bun prieten a fost si este si in prezent Tiu Toni,din Drobeta Turnu Severin,pe care l-am cunoscut tot la spitalul din Slobozia,si tot in 1990,unde facea stagiul militar la noi in oras.Borciu Valentin din Calarasi,la fel un foarte bun prieten,numai ca de cind a vindut casa de pe str.T.Vladimirescu,nu mai am tinut legatura cu el,adica de mai bine de un an de zile.Drajneanu Costel,coleg de banca in clasele XI-XII ale liceului de constructii,cel mai bun prieten din clasa;Mihai Claudiu,cu toate belelele pe care m-i le-a facut furindu-mi un clasor cu timbre Abria negru,invatindu-ma sa fumez in 1986,sa beau in 1988,si cel mai mare necaz cu Luminita in 1990 cind a luat-o de linga mine,si-a batut joc de ea,a violat-o pe malul riului Ialomita in august 1990,a batut-o si tot in concubinajul cu ea,Luminita si-a gasit sfirsitul vietii sale,si,cu toate ca mi-a facut cu toate acestea un mare rau,ramine totusi un prieten bun;fratii Gheorghe Ludovic si Dobrin ma chemau la ei aproape in fiecare zi,unde ascultam la ei muzica usoara straina atit la picapul cit si la casetofonul lor,din 1983 pina in 1986,de asemenea facindu-ma sa si rid,distrindu-ma.Mama lor seamana cu cintareata Dida Dragan,iar tatal lor a murit in 1987;aici,mai intra:Licsandroaie George Gabriel,mutat la Brasov,Tascu Stelian-fratele lui George,Gheorghe Aurelian care a stat la etajul 1 al scarii mele,Dan Craia care sta la etajul 4 al scarii mele,si in foarte mica masura Dragnescu Dan si Sandu Zamfir.O foarte mare importanta i se acorda si lui Belcin Nicolae,care am dat impreuna la matematica corijenta in septembrie 1985,lui Burdulea Catalin de la blocul 30,unde am jucat fotbal si in echipa lui a blocului 30,si la fel,intr-o mica masura lui Porumb Marius,unde am facut cu el diferite schimburi de timbre filatelice,schimburi care le faceam si cu Belcin Nicolae.Am avut prieteni foarte buni in armata,unde Marin Nicusor din Slobozia,Serban Florin din Dor Marunt si Mihai din Bucuresti,au ramas cei mai buni prieteni din viata,dar neuitindu-l si pe ungurul de Bartos Imre din Odorheiul Secuiesc,unde si cu acesta m-am avut bine,insa nu cum am fost cu Nicolae,Florin si Mihai.Udrea Catalin,Ghita Nicolae si Vlad Nedelcu,au ramas si in prezent buni prieteni din primii 3 ani de scoala generala,la scoala generala nr.6 din Slobozia,si binenteles Oprea Gigi,care si el face parte din aceeasi categorie cu ceilalti 3,numai ca cu Gigi ma cunosc si sintem prieteni inca de cind eram amindoi la caminul nr.2. Nu imi plac petrecerile asa de mult,la fel discotecile nu imi plac absolut deloc,mai ales ca nu am fost in acele discoteci;mai imi place sa ma duc la nunti,insa nu chiar atit de mult.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Iul 07, 2011 9:53 am

In data de 3 aprilie 1994,emit in capitolul III al jurnalelor mele,urmatoarea declaratie:"Amintirile adevarate nu-si uita niciodata nici zilele,nici orele sau minutele in care s-au petrecut,chiar daca a trecut o perioada de timp de 10-20 de ani."Si iata ca au trecut 11 ani de la emiterea acestei declaratii,insa parerea mea este ca poate sa treaca si 50 de ani,iar acestea nu se vor uita.Din 1986 au trecut deja 19 ani,si nici acum nu am uitat cit de bun si plin de succese a fost acel an.In concluzie,poate sa treaca anii care i-am spus mai sus,pentru ca nu uit,si in al doilea rind ca le am scrise si pe caiete,iar daca cumva ar fi sa uit ceva din anii trecuti dar nu uit eu asa oricum,ma documentez din caietele pe care am scris,citesc un pic si imi aduc aminte dupa aceea.In afara de aceste jurnale,mai am si caietele de memorie din 1988 pina in 1991,1992-1993,si ceva din 1996 sau 1997;am pina si "Adevaratul adevar",batut la masina de scris de mine in aprilie 1991,pe cind lucram la B.J.A.T.M.;am 3 oracole completate,unde mi-au completat anumite personaje principale din viata mea;am caiete de poezii compuse de mine din 1985 pina in 1989;am scrise pe citeva foi de hirtie"Secrete pe spatiul verde",scrise de mine in 1991;capitolul III al jurnalului,contine in proportie de 95% prietenia dintre mine si Veronica,continuat pe un alt caiet;am pe un caiet studentesc "Arhiva vietii",scrisa in 1992,iar capitolele VII si VIII ale jurnalelor,sint facute pe caiete studentesti;am compus in primavara anului 1989,primul volum al romanului de dragoste intitulat "Trandafirul de pe litoral";am diverse poze in majoritate cu parintii mei in diverse locuri din tara,cit si poze de cind eram in anul nasterii mele 1971 in afara curtii de pe strada Stadionului nr.5,si in aprilie 1972 in curtea aceleiasi case;mai am poze in curtea casei de pe strada Rahova,si binenteles diverse poze atit la munte,cit si la Slobozia si in parcul Victoria din Calarasi.Mai am si diverse scrisori,unele in original,altele copiate in jurnale,scrisori de la Camelia,Vali,Veronica,Anisoara,dar si scrisori ale mele date acestora,binenteles copiate in aceleasi jurnale.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Iul 07, 2011 9:54 am

Jurnalele contin in mare parte relatiile mele cu prietenele pe care le-am avut,sau mai exact cum a fost in acele prietenii. In jurnale nu am scris numai despre prietene,ci am scris si despre armata pe care am avut-o in perioada 1991-1992,despre "Operatiunea Delta Dunarii",despre fugirile de acasa din august si noiembrie 1987,apoi si despre fugirea acasa de la muncile agricole de la Bordusani in iulie 1989,si alte foarte multe evenimente din trecut,chiar si din prezent,si nu in ultimul rind alte ginduri din viitor.In afara anilor de copilarie,a anilor de scoala generala,am scris si despre anii de liceu,despre examenele de treapta I,a-II-a de liceu,despre examenul de bacalaureat din 1990,despre banchetul de la Sinaia dupa terminarea anilor de liceu in iunie 1990,inainte de examenul de bacalaureat. Constiinte incarcate la maxim,stres aproape insuportabil,nervi peste masuri si asteptari,zile egale cu zero,comploturi si revolte fara absolut nici un rost,starturi esuate,glorii pierdute,nopti nedormite,nimicuri aducatoare de boli,goluri in suflet,sentimente fara rezultat,idei-vise si ginduri neimplinite,viitor fara viitor,oameni de nimic,drumuri neincepute,persoane nechemate,planuri nesigure,frici teribile,batjocuri,risuri inumane,glume de proasta calitate,cinste si onoare salbatica,creiere din paie,minti slabe,drumuri oprite,frumuseti intruchipate,pretentii fara minte,intelepti fara judecata,invidii fara rezultat,treaba altora in curtea altuia,injuraturi-cuvinte murdare si blesteme,cereri mincinoase,dreptati strimbe,guri racite degeaba,prieteni de nimic,judecata altora in locul altuia,povesti de adormit copii,realitati inexistente,porti si usi inchise,sperante desarte,ginduri spulberate,stresuri aducatoare de boli,dereglari mintale,escrocherii verbale,sederi in gol,jafuri sufletesti,neintelegeri verbale,urlete si tipete fara rost,motive intemeiate,emotii fara inceput,bogatii sentimentale,adrese fara destinatii,locuri negasite,schimbari nule,sfirsituri neincepute,inceputuri sfirsite,razboaie fara rost,timpuri fara inceput,intilniri visate.Asa se traduce pe scurt viata mea,o viata in care am avut parte numai de astfel de nereguli.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Iul 07, 2011 9:55 am

Dupa satisfacerea stagiului militar,efectuat in perioada 23 mai 1991-18 mai 1992,trebuia sa imi caut o alta prietena,dupa lovitura fulgeratoare sau de gratie a Valentinei,care o facusem prietena in martie 1991,adica cu 2 luni si 3 saptamini inainte sa plec in armata,astfel incit am crezut si am avut in ea o foarte multa incredere,incredere care m-a costat foarte scump,astfel incit,dupa o luna si o saptamina de armata,ea pleaca cu altul si se marita,unde am ajuns la concluzia ca nici parintii ei nu ma vor,facindu-mi in acest mod felul;Luminita era de un an de zile in mormint cind mi-am terminat armata,si ajunsesem sa nu mai am absolut nici o prietena,cu toate ca o raza de speranta era Camelia,care,spre sfirsitul anului 1991,pe cind eram intr-o permisie,am ajuns la ea acasa,unde parintii ei erau hotariti ca dupa terminarea armatei sa ma casatoresc cu Camelia,ceea ce era un lucru bizar,mai ales ca mama nu o voia sub nici o forma,deci,nici Camelia nu era o varianta,cu toate ca ne cunosteam din 1986,astfel incit,in iunie 1992,aproape de venirea mamei mele de la servic,ma trezesc la usa cu Camelia,unde o poftesc in casa,unde venise la mine nici decum sa ne continuam prietenia,ci venise sa ii dau instalatia electrica de pom;in acel timp apare mama,unde o zareste pe Camelia pe holul de la intrare,unde o da afara din casa,mama aruncindu-i instalatia pe scara;in acest moment Camelia isi incepe partida de razbunare,unde imi spune ca v-a pleca in strainatate in America cu unul,ca pina la urma sa intre singura in propria groapa,si isi incepe o relatie cu un tigan,care urmeaza nici sa ma mai bage in seama;

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Iul 07, 2011 9:55 am

pornesc o actiune de cautare a unei foste colege de banca din clasa a IX-a si a X-a,anume Mitran Anisoara,o fata foarte grasa,care ma intilnesc cu ea pe strada in timpul lucrarii la dantura mea in 1992,unde ii dau o intilnire in parc,astfel incit devine prietena mea,care si pe aceasta aveam sa o inchei cit de curind;mergeam cu ea mai prin spatele orasului,pe ascuns,ca sa nu ma vada cineva cu ea,mai ales ca ma voia de mina;a urmat o perioada lunga unde nu am mai cautat-o,eu inca nu reuseam sa imi fac vreo alta prietena,fiind refuzat de una ca sint prea inaintat in virsta,de alta ca nu sint de ea,apoi ajunsesem ca baba Aglaia care vindea bors la scara A a blocului,sa imi spuna ca are o chiriasa care are o sora si sa imi faca cunostinta cu ea,iar cind a fost la momentul respectiv mi-a spus sa o las in pace,iar ca sa evit vreun cine stie ce tipat de-al ei ca nu as lasa-o in pace am plecat;ajung la Calarasi,unde,pe cind eram pe casa,imi face ochi dulci Madalina,care era foarte foarte mica de virsta,dar pina la urma incep cu ea o relatie de prietenie tip "joaca",unde reusesc sa vorbesc cu ea la telefon foarte mult;revin la Slobozia,unde nu am nici un gind sa ma duc la Anisoara,unde ajung la ea acasa abia in noiembrie 1992,unde o tin cu foarte scurte intilniri,si iar intru in perioada in care nu ma mai duc sa o caut,astfel incit,in noiembrie 1993,deci dupa un an de zile,ma trezesc la usa cu ea,unde cobor si imi spune ca nu mai stie nimic de mine,si de aceea a venit la mine;in aceeasi toamna care era mai mult iarna,o chem intr-o seara la mine acasa,ca sa vada un film video,seara in care erau si prietenul meu Ion Florian la mine,si aparuse si baiatul finilor nostri Dan;Anisoara se credea fericita,astfel incit primesc telefon de la mamaia Angela,unde imi spune ca Anisoara nu este de mine,insa fara sa auda ea acel lucru;pe linga Ion Florian si Dan,Anisoara venise si cu fratele ei Dan;la video aveam sa pun porcarii,adica desene animate porno,asa cum voiau baietii;au mai trecut citeva saptamini pina aproape de Craciunul 1993,iar gindurile mele erau indreptate la Anisoara acasa nu catre ea,ci catre sora ei Liliana,care ma ajutase de imi facuse carnetul de sanatate,astfel incit ma duc pentru ultima oara la ea acasa,unde risc eronat,unde Anisoara ma descopera pe moment,urmind ca apoi sa ii spun in fata tot adevarul;la sfirsitul anului 1993,ma trezesc la usa cu fratele Anisoarei,unde imi da caseta video care i-o dadusem,iar in coperta casetei gasesc o mica scrisorica din partea Anisoarei,unde imi vorbeste cuvinte nu prea civilizate;in concluzie,ramin nsi fara Anisoara,si fara nici o prietena;urmeaza anul 1994,unde,inca din ianuarie incep sa primesc niste telefoane de la o fata,care ridea de mine la telefon,astfel ca o descopar,unde ii spun ca ii dau o caseta cu Sandra,si vine la intilnirea pe care i-am propus-o,iar cind am dat ochii cu ea,mi-am dat seama ca este tiganca,astfel incit ii dau caseta,si se leaga o relatie de prietenie,unde intervine sora ei cea mijlocie,iar sora ei cea mare imi interzice sa mai vorbesc cu ea,astfel incit intru in relatie de prietenie cu sora ei mijlocie,sau mai bine spus tiganci mincatoare de bani;acolo o descopar pe Camelia,in blocul in care au stat acele doua tiganci-Mariana care era cea mica,si Nicoleta,care era mijlocia;

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Iul 07, 2011 9:56 am

Camelia nici nu ma baga in seama,iar relatia cu cele doua merge,astfel incit ajung si la ele in casa,iar Mariana sa vina si sa intre chiar la mine in casa;relatia aceasta a tinut pina la aparitia Veronicai in 14 mai 1994;aproape de relatia cu Veronica,in aprilie 1994 ajung in comuna Stejaru,unde o caut pe Danciu Iuliana,care a fost o foarte buna colega de clasa in clasele XI-XII,unde o gasesc,si unde la poarta iese mama ei si sora ei mai mica,apoi apare si Iuliana,unde ma tine la poarta,si ii fac propunerea de a deveni prieteni,lucru de care inca nu era sigura,astfel incit ii dau numarul meu de telefon de acasa,sa ma sune sa imi dea un raspuns daca vrea sa inceapa o relatie cu mine;dupa ce Veronica devine prietena mea,intr-o seara primesc telefon de la Iuliana,unde imi spune ca nu este de acord cu propunerea mea,parca sunind de la Bucuresti;in ziua de 14 mai 1994,cind am cunoscut-o pe Veronica,trebuia sa ajung in gara,unde acolo dau de parintii celor doua tiganci,unde erau hotariti ca sa ma ia la ei acasa,sa fac nunta cu Nicoleta sau cu Mariana,unde ii spusem ca deja am prietena,si nu mai am alta treaba de facut,mai ales ca aveam in mina o floare;a urmat prietenia cu Veronica,o prietenie cu mari batai de cap,unde nici de aceasta data parintii mei nu o vor,unde spune ca Veronica este tiganca,dupa care incepe sa imi aduca sa fac cunostinta cu mai multe fete care la acea data nu ma interesa nici Marcela,nici Lenuta,cu toate ca la Marcela a mers un pic,pina la un anumit moment dat.
In afara de pasarile salbatice,ma mai ocup si de filatelie,de timbre,avind o colectie foarte frumoasa de timbre,foarte multe din Romania,Cehoslovacia,U.R.S.S.,Polonia,Ungaria si Bulgaria,tari care am foarte multe timbre,mai ales flora si fauna;timbrele colectionate de mine le am in proportie de 98% pina in anul 1989,restul de 2% fiind dupa 1990;am facut foarte multe schimburi de timbre mai ales in 2000-2002 cu diversi oameni din tara dind un anunt in revista Filatelia,si cu o singura persoana din Cehoslovacia;detin un catalog Yvert,unde acolo vad timbrele care imi lipsesc pentru a completa seria;am cumparat si foarte multe timbre de la aceiasi colectionari,am primit si foarte multe timbre cadou mai ales de la un colectionar din Bacau;de timbre ma ocup inca de cind eram copil,din 1979,de cind am venit din tabara de la Miercurea-Ciuc,pe cind eram la blocul B5,cumparindu-mi parintii mei un clasor Abria,care avea sa mi-l fure Claudiu la blocul 43 in 1983 sau 1984;in 1987 tata imi aduce de la Baia Mare un clasor mare albastru,unde am continuitate cu timbrele,si incep sa fac schimburi,ca in 1990 sa am timbre foarte frumoase;acest hobby l-am continuat cu succes,si am acum in prezent 12 clasoare pline cu timbre,din acestea 12 avind doar 2 clasoare mici,plus alte citeva mii prin plicuri,ca nu au mai avut loc in clasoare.In prezent sint puse bine,si poate voi incepe din nou cu ele.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Iul 07, 2011 9:56 am

Intrucit consider ca inceputul unui caiet de memorii nu este la moda,date fiind situatiile intrucit neplacute la ora actuala,am jurnalele,in care mai scriu din cind in cind dar foarte rar anumite momente din prezent;acum jurnalul este baza,pentru ca acolo scriu ce vreau,binenteles nu injurii sau alte cuvinte neplacute,ci scriu acolo numai si numai ceea ce s-a intimplat cu adevarat,adica nu scriu povesti sau basme,pentru ca acele evenimente s-au intimplat cu adevarat,si absolut nici o fraza sau vreo propozitie nu este minciuna,totul este adevarat,pentru ca la ce am scris acolo,au participat martori,adica la un anumit eveniment au fost si persoanele de fata,care,daca le aduci aminte de acele momente,incep si ei sa isi aduca aminte si sa traiasca cu adevarat acele evenimente;o exceptie o are in acest fel Mihai Claudiu,care este un negativist si nu recunoaste anumite lucruri,pentru ca in mintea lui este numai minciuna gogonata,iar adevarul despre moartea Luminitei nu o sa il aflu niciodata de la el,deci,cu el nu se poate discuta despre evenimente din trecut,pentru ca incepe sa schimbe subiectul,si nu se poate face nimic.Intr-un jurnal precum cele pe care le am eu scrise de mine din 1990,acolo descoperi absolut totul,mai ales ca evenimentele din perioada mea de glorie 1986-1990 au fost scrise ca la carte,unde nu mi-a scapat absolut nici un eveniment;toate aceste jurnale au fost rodul caietelor mele de memorii din 1988,unde incepeam deja sa imi scriu istoria vietii mele,rezultind abia in februarie 1990 sa deschid portile jurnalelor mele;in perioada 1986-1990 au fost pierdute sau aruncate la gunoi si maculatura diverse documente,adica diverse amintiri lasate de Luminita,scrisori primite de la ea,amintiri lasate de Camelia siscrisori primite de la ea,diverse capitole din "Secrete pe spatiul verde",capitol inceput de mine la inceputul anului 1986,si,daca imi era frica de parinti ca le vor citi,au fost aruncate si nu au mai fost scrise pe alte caiete,la ceea ce ma ducea pe mine mintea la nici 15 ani neimpliniti,pentru ca scriam capitole dure,adica nu porcarii,ci tot ceea ce nu imi convenea la cineva din familie,la anumite prietene,sau la ceea ce nu imi convenea in general la acea virsta;pina si secretele din 1990 s-au dus,si au ramas cele mai putin importante,cele din februarie 1991;am pierdut foarte foarte multe lucruri scrise si gindite de mine atunci,iar jurnalele erau si mai bogate,dar sint destul de foarte bogate cu ceea ce am scris in ele din 1990,unde sint foarte multumit de aceasta performanta a mea cu aceste 8 jurnale,plus "Arhiva vietii" si 3 oracole completate.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Iul 07, 2011 9:57 am

Cei mai frumosi ani din viata au fost anii 1986,1989 si 1990,unde am triumfat cu lauri si cu glorie in piramida trofica a vietii mele;1987,1988 si 1991 fac si acestia parte din perioada gloriei mele,numai ca au fost lipsiti de evenimente,anul 1987 aducind doua fugiri de acasa plus prietenia cu Ramona;anul 1988 a avut un singur mare eveniment,nereusita examenului de treapta a-II-a de liceu,si marea cearta cu Luminita,mai exact 15 iulie 1988,unde au avut loc in aceeasi zi aceste evenimente;anul 1991 a fost anul celor mai neplacut de neasteptate evenimente,cel mai mare dintre acesta si cel mai greu a fost moartea prietenei mele Luminita,in 19 mai 1991; a urmat ca o alta prietena foarte buna de a mea,la care am crezut foarte mult,Vali,s-a maritat si m-a lasat cu ochii in soare;inainte sa se marite,am inceput in 23 mai 1991 armata,unde nu am numit-o armata,ci un adevarat cosmar al vietii mele,fiind batut in cele mai ingrozitoare aspecte,si batjocorit si umilit intr-un hal de nedescris pina la terminarea acesteia,in 18 mai 1992.In anii 1986,1989 si 1990 am mers din succese in succese,reusite peste reusite,iar in 1987 si 1988 totul a stat pe loc,iar din 1991 si chiar pina in prezent,totul mi-a mers pe dos,astfel incit,cind voiam sa realizez ceva si eram aproape de reusita,atunci totul o lua pe dos.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Iul 07, 2011 9:57 am

In multe situatii m-am gindit la ce-o sa fie mai rau,iar daca nu a fost,va fi.Nu ca as fi negativist,dar in orice moment pot sa ma astept la ce e mai rau,indiferent ca ma aflu chiar acasa,sau orisiunde ma aflu;orice se poate intimpla oricind,in unele cazuri pe neasteptate,sau poate ca la acel lucru care se poate intimpla,nu ma gindesc sau nu imi trece prin minte;nu sint sigur de servici,poate sa imi spuna orisicind ca nu mai are nevoie de mine,ori vrea sub orice forma sa ma dea afara ca sa scape de mine,gasind un anumit motiv intemeiat ca sa imi faca rau,sau gasind orice lucru minuscul la fel ca sa scape de mine.Sint multe lucruri la care poti sa te astepti la ce este mai rau,lucruri care pot aparea din senin,fara sa vrei,sau fara sa iti dai seama;cu serviciul ma astept la ce e mai rau,cu toate ca in prezent la munca este totul normal,dar nu poti sa stii la ce te astepti din acest punct de vedere.Aceasta este rautatea omeneasca,sau lumea rea.
De o foarte buna perioada de timp,nu am mai scris in jurnalele mele,adica in ultimul jurnal al meu,facut pe un caiet studentesc;eu acolo nu scriu cum am scris aici diferitele mele probleme cu serviciul,adica cu cei din echipa de depopulare unde lucrez,sau cu seful de echipa,ci acolo scriu alte si alte chestiuni mult mai importante decit stresul pe care mi-l provoaca anumiti colegi;nu am reusit sa scriu in jurnal anul acesta nici macar ca Veronica este gravida;deci,acolo sint subiecte mult mai delicate decit ceea ce am scris aici in acest capitol despre colegii mei de echipa;acolo nu ai sa vezi astfel de nume,ci acolo ai sa vezi intr-un fel saracia in care ma aflu,perioada mea de glorie 1986-1990,prietenele pe care le-am avut,se scrie mult despre Marcela si despre viata mea,nicidecum sa scriu despre baietii din echipa in care lucrez cu ei;in caz exceptional,doar sa se intimple cu mine ceva la locul de munca,atunci scriu in Jurnal,prin diferite analize,comentarii sau chiar cronici,dar nu cred ca am sa dau nume,pentru ca nu se merita sa scrii pe caiete despre asemenea oameni,mai ales sa le dau numele,asta pentru ca mi-e sila sa le scriu mai ales in Jurnal numele,singurul nume pe care il voi pronunta,v-a fi cel al lui Rosu Florin,cel mai bun coleg din echipa,unde el nu a avut niciodata treaba cu mine,si nu a facut cum au facut ceilalti colegi de au ris si rid de mine cum vor ei,ci acesta a fost cu mine la gradinita,iar mama lui a lucrat cu mama mea in comert,iar cu Florin ma impac foarte bine, si acesta cred ca v-a fi singurul nume pe care il voi scrie in Jurnal.Am dat foarte multe nume in jurnalele mele,iar aceia care mi-au facut rau,am scris despre ei,dar numai in dusmanie,asa cum a fost cazul fostei mele prietene Caraiman Valentina,care a facut ceea ce mi-a facut in timpul armatei mele,sau alte si alte persoane care m-au batut,m-au buzunarit,insa niciodata nu am dat numele acestora,care nu ii consider oameni.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Iul 07, 2011 9:58 am

Subiectul sau tema in care scriu in acest capitol intitulat "Despre mine",este foarte variat,adica scriu tot ce imi convine si ce nu imi convine,cu toate ca in cam mare parte scriu despre colegii de la locul de munca,insa,am bagat acest subiect aici,ca face parte din mine,adica fac unele comparatii de-ale lor cu comparatiile mele,scriind tot ce gindesc;si nu numai aici scriu tot ce ma duce mintea,ci scriu ce gindesc si la alte si alte teme,prezentate in acest subiect;deci,scriu tot,prezentare care aduce la cunostinta felul meu de a fi,mai exact,caracterizarea sau biografia mea,prezentata de la inceputul acestui subiect,pina in prezent. Cit am fost in anii de scoala,mai ales in anii de liceu,am scris foarte mult,astfel incit am compus pina si poezii,am scris si un roman de dragoste,mi-am scris memoriile zilnice mai ales din toamna anului 1988,iar in ultimele doua trimestre ale clasei a-XII-a am inceput jurnalele,memoriile scriindumi-le fara oprire din noiembrie 1988,pina in ultimele 4-5 zile inainte sa plec in armata,in mai 1991;dupa terminarea armatei,incep o alta serie de caiet de memorii,care nu dureaza decit citeva saptamini,unde renunt sa mai scriu,datorita zilelor neplacute pe care le aveam;in septembrie 1992 gasesc o agenda ca cea din 1989,unde imi scriu memoriile pina spre sfirsitul anului 1993;in 1994 nu mai imi fac nici un caiet de memorii,iar prietenia dintre mine si Veronica,incluzindu-se zilele de intilnire,le scriu in al treilea volum al jurnalului,transformind jurnalul III,in caiet de memorii cu intilnirile aproape zilnice cu Veronica.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Iul 07, 2011 9:59 am

In multe situatii m-am gindit la ce o sa fie mai rau,iar daca m-am gindit la acest lucru,a fost!Acest lucru a fost la servici,unde m-a dat afara!!!In multe situatii ma voi gindi la ce va fi mai rau de acum incolo,asa cum am simtit de ceva timp ca voi ramine fara servici!Momentan,adica la timpul respectiv cind mi-a desfacut contractul de munca nu m-i s-a intimplat absolut nimic grav,adica vreo nenorocire cum am precizat mai sus,ca in cazul in care voi fi dat afara,cine stie ce m-i se poate intimpla,referitor la vreo criza de nervi sau vreo alta criza in corp.Si nici o nenorocire nu s-a intimplat,cel putin pina azi,duminica 5 martie 2006,cind am reluat din nou acest capitol.Daca nu s-a intimplat nimic cu mine pina acum,poate se v-a intimpla cit de curind,dar poate nu va fi chiar asa.Oricum,daca dau ochii cu marele sef de echipa intitulat Catalin,nu se stie cum sau in ce fel voi reactiona,dar cred ca il string de git,sau ceva de genul acesta,pentru ca el poarta toata vina in toata aceasta poveste.Are un cuvint foarte greu de zis in fata mea,iar reactia pe care o voi avea-o sper sa fie una foarte bine controlata,adica sa nu fac vreo alta nenorocire cu el!Inzecit,chiar insutit are sa-mi plateasca pierderea locului de munca,pentru ca daca s-a luat ca tantalaul dupa altii din echipa,pentru altii sa plateasca locul meu de munca.Cind i-am spus lui Florin ca il dau in judecata,sa ii spuna lui,prostul de Catalin ridea!Rizind are sa plateasca greu,pentru ca nu meritam eu asta!Are sa plateasca greu si inginerul Michelis,poate chiar si Liviu,care stia bine ca in ziua de 3 februarie a.c.am fost la birouri la director,iar pe 6 februarie i-am spus ca nu stiu daca vin la munca."Intr-adevar,ai 2 recuperari de luat"spuse el in ziua de joi 2 februarie a.c.,dupa ce ii spuse Michelis la abator in ziua aceea de joi.Fiind in recuperari,am fost dat afara de la servici!!!Ai mai pomenit asa ceva?Ca cica nu am anuntat pe nimeni ca nu vin la munca,ca nu a stiut nimeni de mine,dar adevarul adevarat este cu totul altul:adica cum sa nu stii de mine cind in ziua de vineri 3 februarie am fost la birouri si am vorbit cu directorul ca sa ma dea inapoi la echipa de depopulare,si tot directorul sa imi spuna ca sa ii dea Michelis telefon sa ma dea inapoi la echipa?Cum vine asta?Da,in 6 februarie nu am anuntat pe nimeni in ziua respectiva ca nu vin la munca,insa Liviu stia inca de joi 2 februarie ca nu se stie daca vin la munca in 6 februarie fiind luni!Ce am gindit?Aproape toata noaptea de duminica 5 spre luni 6 februarie nu am dormit aproape toata noaptea,si,am zis ca daca stie de mine ca nu vin la munca si eu stiind ca mai am de luat o recuperare,una luind-o pe 3 februarie,am zis sa stau acasa ca nu e nici o problema;nu primesc nici un telefon sau macar vreun mesaj de la pampalaul de Catalin ca situatia mea este grava,dupa care seara dau sa adorm,insa nu pot din cauza stresului,unde ma apuca noaptea tirziu in pat;in noaptea de 6 spre 7 februarie a.c.,dupa ora 2 noaptea,ma duc in bucatarie sa fumez o tigara,imi vine sa tusesc,unde scuip singe;m-am gindit si acolo ca sa ma duc la spital a doua zi,adica pe 7 februarie,si imi scot o adeverinta medicala,si iar nu este nici o problema;ma trezesc foarte de dimineata,unde maninc,si sint hotarit sa ma duc in statia de autobuz de la elegant sa urc in autobuz sa anunt anumiti oameni de la ferma de la Doja ca in acea zi ma duc la spital,posibil sa ma internez;deci,anunt inca odata sa stie de mine,ca sa nu am probleme,coborind imediat la statia urmatoare fiind la central.Nu ma anunta absolut nimeni din autobuz ca la mine este vreo problema ceva,nici soferul nu imi spune nimic,dupa care plec acasa,ca de acolo sa ma duc la spital la doctorul Popov,unde ii spun ca am scuipat singe,si ma trimete direct la t.b.c.,unde m-i se fac raze;termin cu razele,ajung din nou la doctorul care m-a trimes,unde imi spune ca ma interneaza in spital,iar in data de 7 februarie inca nu obtin vreo adeverinta medicala,doctorul zicindu-mi ca sa ma duc in ziua respectiva,adica pe 8 februarie,zi in care trebuia sa iau salariul,si sa ii dau doctorului ceva ca sa nu ma interneze in spital;in aceeasi zi,imi da un bib Catalin,pe cind asteptam sa imi faca razele,adica tot in 7 februarie,iar eu nu puteam sa il sun ca nu aveam credit in telefon;nu trimite pe nimeni din echipa la mine acasa,iar la ora 16 in aceeasi zi de 7 februarie primesc de la el mesajul"suna-ma urgent!"Plec in fuga mare la fina,unde reusesc sa ii dau telefon,si imi spune doar ca au facut galagie Liviu si seful de abator Michelis;ii spun clar ca ma interneaza a doua zi in spital,si ii spun sa ii zica lui Michelis ca ma internez,iar el imi zice sa ma duc eu.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Iul 07, 2011 9:59 am

El,Catalin,stind in acelas bloc si scara cu Michelis,putea macar sa se duca la el citeva etaje sa ii spuna despre mine ca sint macar in concediu medical,ca am probleme majore de sanatate,dar el nu a anuntat pe absolut nimeni de acest lucru,deci,m-a lasat balta.In 8 februarie iau banii de salariu,unde ajung din nou la doctorul Popov.Intru in cabinet,se uita pe hirtiile mele,eu scot din buzunar 100 de mii si un pachet de tigari Kent pe care i le dau,dupa care imi spune:"Ma,te internez","Ma te internez".Iata acum greseala mea,unde ii spun doctorului ca sa nu ma interneze in spital,si sa imi faca concediu medical,ca asistenta sa ma intrebe de pe ce data sa imi treaca medicalul,iar eu,stiind ca nu este nici o problema cu recuperarea de pe 6 februarie cind nu am fost la munca,ii spun asistentei sa imi treaca medicalul de pe data de 7 februarie;termin cu doctorul,unde imi face medicalul prim pina pe 13 februarie,si a doua zi urma sa plec la Calarasi;aproape de gara Ciulnita,ii trimet mesaj pampalaului de Catalin ca voi sta in medical pina cind ma va da din nou la echipa,si ca pina atunci nu ma intereseaza,iar in Ciulnita primesc mesaj"suna-ma urgent",unde il sun si imi spune ca in urmatoarea zi fiind vineri sa ma duc la munca,ii spun ca sint in medical pina pe 13 si vin la munca pe 14 asta fiind marti,si el imi spune ca nu il intereseaza,adica ori vin miine fiind vineri,ori nu mai vin deloc,si ii explic ca nu am cum sa vin miine,ca sint in medical,fara sa imi spuna ca pe data de 6 februarie sint trecut nemotivat,unde el nici habar nu avea,atita timp cit nu a anuntat pe seful de abator,zicindu-mi tot mie sa vorbesc cu el,iar daca vorbeam cu el,ori imi inchidea telefonul,ori nu vorbea cu mine,asa cum a facut de fiecare data cu mine.Chiar daca ma chema la munca si chiar daca imi spuse ca daca nu vin a doua zi nu mai vin deloc,nu avea absolut nimeni ce sa imi faca,mai ales sa ma dea afara de la servici din concediu medical;prostul acesta nu a anuntat pe nimeni,iar mie seful de abator imi face referat in 10 februarie,fiind in medical,pe motiv ca am fost trecut absent nemotivat in 6 februarie a.c.,pe cind eu stiam ca mai am o recuperare,si nu stiam ca am fost trecut nemotivat,neanuntindu-ma nimeni,deci,nici marele sef de echipa,care habar nu avea.Marti,14 februarie a.c.imi prelungesc concediul medical dupa cum imi spuse parintii mei,urmind ca sa duc medicalele la abator,si abia in ziua aceea de 14 februarie sa aflu ca m-i s-a desfacut contractul de munca,pina la acea data nu stiam absolut nimic daca nu ma anuntase nimeni ca mi-a desfacut contractul de munca;la abator ma duc la doamna Jeni sa ii duc medicalele,si nu m-i le primeste,pe motiv ca sa il caut pe seful de abator;il astept,dupa care apare si imi spune ca unde am fost vineri,adaugind si simbata si duminica si luni,incercind sa ii explic,explicatii care nu a stat sa le asculte,trimitindu-ma la doamna Camelia fara alte comentarii;ajung la doamna Camelia,unde imi da decizia cu desfacerea contractului de munca,unde scrie pe un alt referat declaratia mea;nu am vrut sa o semnez,dar mi-a spus ca ar fi mai bine sa o semnez,ca poate nu va fi chiar asa cu desfacerea contractului de munca;deci,medicalele nu m-i le primeste,urmind ca sa imi dea fisa de lichidare;nu avea nici un rost sa ma duc vineri ca oricum nu imi dadea cartea de munca,astfel incit ma duc luni si predau 2 perechi de salopete si cizmele albe,ca apoi sa ma duc dupa cartea de munca,unde imi spune ca mi-o da miercuri;inainte dau ochii cu directorul,unde ma intreaba de ce mi-am dat demisia,ca miercuri inainte sa iau cartea de munca,directorul sa imi spuna ca am injurat urit si ca l-am injurat si pe el,ceea ce nu era adevarat.Am luat cartea de munca,iar Michelis ma intreaba ce mai caut acolo;credea ca ma duc la el sa ma milogesc sa ma primeasca inapoi?Asta niciodata.Am uitat sa spun ca in ziua de duminica 12 februarie,dupa ce m-am intors de la Calarasi,ii trimet un mesaj pampalaului de Catalin,unde ii spun sa nu ma mai caute niciodata,nicicind,luindu-mi adio de la el si de la faimoasa echipa de depopulare intr-un mod civilizat,ca apoi sa aud ca le-a aratat la toti din echipa mesajul meu,atit de la Florin,cit si de la soferii care aduceau puii de la ferma la abator.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Iul 07, 2011 10:00 am

Atita prostie omeneasca n-am putut sa vad si sa cred asa ceva!Auzi tu,sa le arate la toti mesajul meu,si apoi sa rida cind am spus prin Florin ca il dau in judecata.Un prost facut gramada,asta a fost Catalin,un pampalau,un cretin,un prost facut gramada,un timpit ordinar,un nemernic si un ticalos,un nimeni cu N mare,o nulitate,un fricos,un las,un cacat cu ochi,alaturi de Viorel,Nicu,Fana,Aurica,care de acestia i-a fost frica prostului,si s-a luat dupa ei,si din cauza acestora care s-a luat dupa ei am ramas fara servici.Aceasta este adevarata realitate a raminerii mele far un loc de munca,pornita din dimineata zilei de miercuri 25 ianuarie 2006,cind am pierdut autobuzul,si m-a trecut nemotivat,avind la acea data deja 4 recuperari,iar pe Viorel si pe Fana i-a trecut cu vederea lipsind si ei in acea zi si trecindu-i invoiti,iar pe mine trecindu-ma nemotivat,generind apoi schimbarea locului meu de munca de la depopulare la pui morti,urmind ca sa ramin in cadrul fermei de la Doja,lucru care nu imi convenea,pentru ca dupa ce imi terminam treaba,nu ma lasa sa plec acasa,aici aparind un alt pampalau intitulat Liviu,tehnicianul care raspundea de prezenta mea la pui morti,si care il intreba pe inginerul Bratu de la Doja daca mai are treaba cu mine,oprindu-ma acolo,si ajungeam acasa dupa ora 18,care binenteles ca nu imi convenea!Pentru a nu stiu cita oara Catalin nu si-a vazut de treaba lui cu mine,si tot eu eram cel trimes din echipa oriunde,de parca numai eu eram in echipa!De fiecare data a facut asa cu mine,si anul trecut la fel,iar acum,la ora actuala,daca ma intilnesc cu el pe strada,nu stiu cum voi reactiona cu el,la cit rau a putut sa imi faca!A fost si Stelica sef de echipa,am avut si cu el probleme,dar nu in halul in care a procedat acest incapabil intitulat Catalin,care el nici habar nu are ce sint acelea probleme,nici habar nu are ce este aceea o familie,ce sint acelea greutati.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Iul 07, 2011 10:06 am

Din restul punctelor de vedere ale mele,nu ma intereseaza de nimeni,si ramin o persoana mult mai linistita decit in anii 1998-2000,cu foarte mult mai linistita decit atunci!Ca pe altii i-au interesat persoana mea cum a fost la Avicola in echipa de depopulare de cind m-am angajat din octombrie 2002 pina m-a dat afara in februarie 2006,aceia nu au avut minte,care s-au crezut inteleptii lumii si care realitatea ii arata oameni de nimic.Eu nu sint introdus in aceasta categorie a culmii prostiei omenesti,chiar daca ma intereseaza de Marcela,si daca ma intereseaza numai de ea,asta nu inseamna ca sint prostul pamintului,sau depasesc culmea prostiei omenesti,asa cum au facut cei citiva din echipa care am lucrat,depasind orice culme sau orice limita a adevaratei prostii omenesti,limita care nu stiu daca v-a atinge cineva o astfel de limita a acestei prostii,asa cum au facut cei citiva din echipa de depopulare,unde nu ii interesa de ei,ci ii interesa in proportie de 95% de persoana mea,cazuri nemainitilnite pina acum,iar cit despre seful de echipa care a fost si inca mai este acolo,nu si-a meritat numele de sef de echipa,iar un astfel de sef de echipa nu are ce cauta in categoria sefilor de echipa,aici vorbind la modul general,adica nu este in stare sa fie un adevarat sef de echipa;ca m-a dat afara,am ajuns asa ca el; a fost indrumat de altii sa fiu dat in alta parte decit in echipa de depopulare,fiind considerat de multi in echipa in jegos,in sensul ca nu ma spalam pe miini dupa ce terminam masinile de incarcat,un jegos care ma duceam cu salopetele murdare la munca,dar un jegos care nu a avut treaba cu nimeni,ei fiind singurul jeg din viata mea,atita timp cit ei aveau grija si de acest lucru.Nu ma spalam pe miini ca nu voiam sa le fac lor placerea,zicindu-le ca ma spal acasa,dar oare acest lucru eu nu il stiam?De ce m-au facut jegos,tomberon,sau mai stiu eu cum?Dar ei s-au vazut pe ei insisi?Si acest lucru il vor avea de spus acesti colegi la tribunal,ca eram mult mai bine imbracat si mult mai curat ca ei,de au ajuns sa imi spuna si acest lucru,care eram ferm constient ca trebuia sa ma spal!Le-am permis prea multe,cit m-au injurat,cit au ris de Veronica si chiar de Andrei,copilul nostru,le-am permis multe,foarte multe,si iata rezultatul:s-au vazut impliniti dindu-ma afara!Asa implinire si aceeasi soarta care a avut-o copilul nostru Andrei,sa o aibe in primul rind Viorel,care a zis in ris"Cine a murit,Vena?",pe cind Andrei era demult in mormint,iar acum nevasta lui Viorel este gravida,si ii doresc copilului lor aceeasi soarta pe care a avut-o Andrei,la cit rau a putut sa-mi faca acest animal intitulat om!Nici animal nu pot sa il numesc pe aceasta jitie,jigodie ordinara,o epava de om care m-a batut cu picioarele si m-a dat cu capul de peretele halei cu mare putere,si nu l-am uitat cu acest lucru nici azi,luni 13 martie 2006,si nici nu o sa-l uit asa de curind!Ii doream binele in cazul in care nu vorbea idiotenii despre doliul pe care il purtam pentru Andrei,ca Andrei este un Inger,nu este de batjocura lui si a nimanui,cit si cretinitatile pe care le scotea din gura lui la adresa Veronicai si la adresa mea,si n-am cum sa uit acest incapabil de om intitulat NIMENI!Tiganul de Nicu este personajul principal al datului meu afara,unde el a mincat cacat ca sa ma dea in alta parte,iar cind m-am intilnit cu el in 23 februarie,a spus ca nu are nici o vina,dar are si el un cuvint greu de spus la tribunal;Catalin,halul de sef de echipa,are un cuvint foarte greu de spus la tribunal;urmatorul este Fana-cap de bou,Aurica si nu in ultimul rind Pacala,care a spus ca am injurat pe toti de la Avicola,si a vorbit despre mine toate alea rele,avind si acesta un cuvint foarte greu la tribunal;inginerul Michelis,cel care m-a dat afara fiind in concediu medical cind m-a dat afara,are si acesta un cuvint foarte greu de spus la tribunal,dar acestia nu stiu,si le arat cu adevarat cine a fost si cine ramine prostul,dar cine ramin cu depasirea culmii prostiei omenesti,i-am prezentat anterior,adica Viorel,Nicu,Fana,si nu in ultimul rind pampalaul de sef de echipa intitulat NIMENI Catalin,si binenteles NIMENI Michelis,care habar nu au avut si habar nu au sa tina o echipa.Cu acestea fiind spuse,am incheiat acest subiect intitulat "prostia omeneasca a echipei de depopulare de la Avicola".Punct acestui subiect.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Iul 07, 2011 10:07 am

In urmatoarea sau in viitoarea perioada de timp,cu toate ca nu mai am servici,eu zic ca lucrurile nu vor merge extrem de prost,in afara de relatia mea cu Veronica,dar,daca nu mai am servici,asta nu inseamna ca am sa disper in extremis!O sa disper la culmea,insa nu chiar atit de grav.Cit am fost la Avicola,acolo am avut mai multe feluri de probleme,anume stresul zilnic al colegilor,cit si in foarte multe cazuri aceeasi disperare.Chiar daca nu imi gasesc de munca,nu cred ca o sa fie atit de grav cu mine,din foarte multe puncte de vedere.Oricum,eu zic sa stau calm,cu toate ca imi este greu la rate,dar dupa ce voi termina actiunea de judecata asupra Avicolei,si imi v-a acorda drepturile necesare atit pentru ca m-a dat afara pe nedrept,cit si banii pe aceasta perioada de cind m-au dat afara,odata cu aceasta,imi voi achita absolut toate ratele,adica pe banii pe care ii voi obtine,voi achita in totalitate absolut toate ratele pe care le mai am,adica eu mai am de dat in jur de 11 milioane,procesul imi aduce un profit de 15 milioane plus banii aferenti pe lunile martie si aprilie,termin definitiv in aceasta vara ratele care ar trebui sa le termin in 2008,si inchei aceasta mare problema,problema ratelor.Asa ca momentan,o perioada buna de timp nu trebuie sa fiu asa de disperat,asa cum nici in 2002 nu am fost disperat pina sa ma angajez in octombrie la aceasta intreprindere care m-a dat afara pe nedrept.In urmatoarea perioada de timp cred ca lucrurile vor merge din ce in ce mai bine,asa cum imi mergea din ce in ce mai prost la Avicola,pina ce m-a dat afara!O sa evoluez din ce in ce mai bine,o sa fiu cuminte,si o sa imi mearga si mie bine,si nu o sa ajung la disperare.Am stat acasa 5 ani si nu am disperat,bine,ca am facut si panarame,dar acuma eu nu zic ca stau fara munca pentru ca sa imi vina toate de-a gata,dar imi voi mentine seriozitatea in primul rind in fata familiei,ca sa nu mai fac si nu am sa mai fac ceea ce am facut in 1998-1999,cind vindeam din curte si chiar din apartament lucruri,care apoi sa ma duc cu banii luati pe acestea la jocuri de noroc,aceste lucruri dindu-le ca si uitate!Adica nu aceste lucruri,ci aceste prostii facute de mine,ar trebui uitate.Sint sigur ca imi v-a merge din ce in ce mai bine,asa cum am fost eu sigur de foarte multe chestii care s-au adeverit,asa cum eram sigur ca ma v-a da afara de la Avicola,cit si multe,foarte multe alte treburi care le simteam dinainte sa se adevereasca,asa ca pot spune si chiar spun ca nu este chiar atit de grava situatia mea precum pare,si sint absolut sigur ca de acum inainte imi v-a merge din ce in ce mai bine!

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat