despre mine

Pagina 3 din 3 Inapoi  1, 2, 3

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

despre mine

Mesaj  cr_1971 la data de Mar Iul 05, 2011 2:28 pm

Rezumarea primului mesaj :

M am nascut in Slobozia-judetul Ialomita,la data de 19 iunie 1971,si am locuit acolo pina in anul 2006,traind in Slobozia o perioada de 35 de ani din viata,si in prezent locuiesc in Calarasi,impreuna cu parintii mei,si sunt singur la parinti.Pina in anul 2006 in Slobozia am urmat scolile generale nr.6 si nr.2,liceul industrial nr.2 de constructii din oras,si 2 mari servicii,unde mi am facut vechimea pe cartea de munca:1990-1998-B.J.A.T.M.Slobozia,si 2002-2006-Avicola Slobozia.Am fost casatorit in perioada 1996-2006,iar despre acea casnicie nu am scris nici in jurnalele mele,si nici in urmatoarele rinduri nu voi mai scrie.

Am 1,65 m. inaltime,65 de kg.,ochi albastri par saten.Culorile mele preferate sint rosu-albastru-roz.Echipa mea de fotbal la care tin este Universitatea Craiova,dar mai tin si cu Steaua.Din numele de fete care imi plac foarte mult,sint:Monica,Cristina,Elena,Mariana,Nicoleta,Mihaela,Luminita(acest nume imi place cu mult inainte de a o cunoaste pe Luminita din jurnalele mele) si Camelia(acest nume imi place cu mult inainte de a o cunoaste pe Camelia din jurnalele mele).Din nume de baieti imi plac:Cristi,Dan,George.

In perioada 1990-1998 cit am lucrat la B.J.A.T.M.,eu am lucrat ca muncitor necalificat,mai precis manipulant,unde la acea intreprindere am lucrat la 2 gestiuni:1.-legator de sarcina la podul rulant,unde incarcam diverse masini cu fel de fel de fiare(bare,corniere,etc.); 2.-manipulant la gestiunea obiecte sanitare,unde incarcam diferite masini cu obiecte sanitare,dar si cu cutii de gresie,faianta,cit si sobe de teracota.Fiind muncitor necalificat,in momentul in care veneau in baza vagoane sa le descarcam,chiar daca vagoanele erau pentru alte gestiuni,toti muncitorii necalificati erau chemati la acele vagoane,unde erau chemati pina chiar si cei care manevrau translatoarele,dar si cei de la atelierul mecanic,sau altii care nu aveau ce face.

In prezent,de ani buni B.J.A.T.M. este desfiintata.

cr_1971
Admin
Admin

Puncte : 13593
Reputatie : 4555
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 45

http://prieteni.forumgratuit.ro

Sus In jos

Re: despre mine

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Iul 17, 2011 1:43 pm

duri,pentru ca merita. Elena,pe care am cunoscut-o in spital in 4 februarie 1990,sau fata cu ochii verzi,a avut din cele 3 zile mari din care doua foarte importante,cred ca a stiut ca tin la ea,si s-a vazut din 5 februarie,cind Didel din Dridu i-a dat acesteia un bilet,si Elena sa il rupa in fata mea.Tipul de comportament care m-i l-a aplicat in 4 februarie 1990 la intrarea mea la ea in salon,punindu-si patura in cap si dindu-ma afara,a fost un gest necontrolat al ei,mai ales ca imi spuse ca este casatorita ceea ce nu era adevarat,incepind sa ma chinui foarte mult pentru a o potoli,iar spre seara de 5 febvruarie,pe cind eram la salonul alaturat unde erau numai femei,era o femeie batrina oarba din Fetesti,si aflind ca Elena este acolo,m-am dus si eu,iar femeia batrina ne spuse mie cit si Elenei sa ne intelegem amindoi bine.O surpriza de proportii s-a consumat in ziua de 1 aprilie 1991 cind ma duceam in cercetare,unde,in momentul cind ma indreptam spre clubul tineretului luind-o pe linga strand,aveam sa o vad pe Elena dupa un an si 2 luni,insa fara sa ne bagam in seama uitindu-ne unul la altul,mergind mai departe.Elena,in cele 3 zile,este cu mult depasita de Mioara,iar la comportament este putin intrecuta si de citeva din cele 5 prietene ale mele.Asadar,Angela,Mioara si Elena sint 3 prietene destul de foarte importante din viata mea,dar,cele mai principale si cele mai variate prietene,fara nici un fel de alte comentarii,ramin asadar Luminita si Camelia,care,in afara de Angela,Mioara, poate chiar si Elena,care si ele au fost active,dar mai mult Angela si putin Mioara,le Intrece Luminita si Camelia cu foarte foarte mult pe Ramona si Vali,din toate punctele de vedere;Mioara cu 4 zile si Elena cu 3 zile,sint singurele prietene care au cele mai putine zile,iar una din ele-Mioara,a lasat mult in urma ei,ultimul loc fiind asadar ocupat de Elena,,care este intrecuta de toate.Luminita si Camelia nu au cum sa le depaseasca cele 5,indiferent ca este Vali sau Ramona,chiar daca Vali are mai multe zile decit Camelia,insa ar mai trebui puse si alte zile din 1986 si 1987,unde Camelia o intrece pe Vali cu mult,cu foarte mult la zile.Deci,cele doua prietene din 1986,Luminita din 4 ianuarie si Camelia din 27 septembrie,ramin cele mai principale prietene din viata mea!

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Iul 17, 2011 1:43 pm

In certuri,Camelia detine recordul,apoi Angela.Pe cind cu Angela am fost in perioada 1989-1991,cu ea m-am certat sau am fost certat cite 1-2 luni pe perioade,asta timp de 3 ani,unde cu Angela am fost certat cu ea de 2-3 ori in 2 ani,dar pe termen scurt,iar Camelia,unde am fost prieteni in perioada 1986-1991,cu ea am fost prieten mai mult in 1986-1987 si 1990-1991.La sfirsitul anului 1987,tatal ei imi da o palma si nu ma mai intilnesc cu Camelia,iar in anul 1988 ma cert cu ea,raminind asa tot anul 1988 unde nu ne-am vazut in nici o zi,si a tinut pina in 18 decembrie 1989,unde o singura zi am vazut-o in 2 ani si ceva,urmind ca abia din ianuarie 1990 sa o tinem pina in 28 decembrie 1990,unde ne-am certat pina in ianuarie-februarie 1991,unde acolo,mai exact spus din 4 ianuarie pina in 18 aprilie am aceste zile,unde ,in 18 aprilie m-am certat din noui cu ea!Inca de la inceputul anului 1987 ma cert6 cu Camelia pentru Luminita in ianuarie 1987,prima oara;in vara anului 1987 ma impac cu Camelia pe cind lucra la banci la niste mileuri,m-am dus singur la ea la banci sa imi cer iertare;scorul devenea 1-1;au fost doar citeva luni,cind,spre sfirsitul lui 1987 precum s-a spus mai sus,ma cert cu tatal ei care imi da o palma,ca,inca din prima zi a anului 1988 sa pun pe Sorin sau pe Iuli s-o bata,astfel ca scorul era 2-1 pentru certuri;anul 1988 a trecut fara Camelia,am intrat in anul 1989,unde abia in 18 decembrie ne vedem,dar nu sintem impacati,urmind ca abia in 12 aprilie 1990 sa ne intilnim,impacindu-ne inca din februarie,de cind am gasit scrisoarea de la ea in cutia postala;asadar erau 2 certuri,2 impacari;a treia cearta a urmat in 28 decembrie 1990,cind mama ei era plecata de acasa,si imi era mila de Camelia,si raminem certati pe o perioada de timp limitata,fiind scorul de 3-2 pentru certuri,ca in ianuarie,pe 4 in 1991 scorul sa fie 3 la 3,si a urmat ultima cearta,cea de-a 4-a,in 18 aprilie 1991,unde de atunci nu am mai vazut-o,dar ne-am impacat abia in 26 decembrie 1991,insa dupa perioada de glorie.Deci,cu Camelia m-am certat de 4 ori;cu Luminita m-am certat grav cu ea prima data dupa 2 ani,6 luni si 11 zile in 15 iulie 1988,dar am ramas certati abia pina in 10 septembrie 1988,nici 2 luni nu am fost certati.In anul 1989 nu m-am certat cu Luminita,ci a plecat de buna voie,fara cearta,fara nimic,sa se marite.In 1986 nu m-am certat cu ea decit asa 1-2 zile,la fel si in 1987,insa a venit anul 1990,unde,cu toate ca incepea sa traiasca cu Claudiu,cu ea nu am fost certat,doar o singura zi in toamna anului 1990 cind i-am spus "fa",si ea mi-a zis "fa la oala";in 1991,in 6 aprilie cind am vazut-o ultima oara,nu m-am certat cu ea,insa,dupa ce Claudiu imi da replica la ceea ce i-am spus Luminitei ca a vrut sa dea peste mine in casa sa ma omoare,in 7 aprilie doar m-am suparat pe Luminita ca m-a pirit lui Claudiu,ceea ce rezulta ca cu Luminita,in prietenia de 5 ani si 4 luni,nu m-am certat cu ea decit o singura data.Cu Angela m-am certat de 2 ori,cu Vali o data,iar cu Ramona de 2 ori,cit despre Mioara si Elena,nu am cuvinte;asadar,recordul in certuri il detine Camelia cu 4 certuri,pe locul 2 il detine Angela cu 2 certuri,la fel si Ramona,iar Luminita si Vali- o singura data.Luminita,chiar daca cu Vali au o singura cearta,categoric Luminita este pe locul 1 in numerotarea inversa a clasamentului.Deci,Camelia ocupa ultimul loc cu cele mai multe certuri;cu Camelia am avut asadar septembrie'86-ianuarie'87;iulie'87-septembrie'87;ianuarie'88-decembrie'89,si aprilie'90-aprilie'91,insemnind perioadele de certuri si impacari ale perioadei 1986-1991. Din cele 7 prietene,doar la 3 am fost in casa,adica la Camelia,Ramona si Vali,dar la Luminita nu cred ca am fost in casa la ea decit doar o data pe hol.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Iul 17, 2011 1:44 pm

La Vali si Camelia am fost cel mai mult,dar mai mult la Camelia,iar la Ramona am fost o singura data in perioada de glorie,adica am fost la majoratul ei in Valul Lui Traian insemnind 2 zile,adica 20 si 21 octombrie 1990. Cind iesea afara,Luminita imi dadea telefon,iar in cazul cind eram afara si ma vedea prin geamul de la baie,de la acel geam ma striga,si in multe cazuri intilnite in toti anii de glorie,Luminita ma fluiera de la geamul de la baie,fluieratura cu degetele in gura.La Camelia,semnul a fost fratele ei Adi,la Ramona cind venea la Calarasi imi dadea telefon,iar pe Angela o cautam eu la Biserica,iar cu Vali la fel,inainte sa ne vedem,dadeam ori eu,ori ea cite un telefon!Cel mai principal semn distinctiv l-a avut Luminita,care,ori imi dadea telefon,ori ma striga,ori ma fluiera,deci,cu 3 semne distincte.Nu sint sigur daca i-am dat Luminitei vreun telefon.Ceva mai putin luat in seama,este si faptul ca ea imi spuse sa ii dau adresa de la unitatea militara,care nu sint sigur ca i-am dat-o,pentru ca in caietul de memorii 1991 de pe 6 aprilie 1991,nu am mai scris ca am vazut-o pe Luminita,asta poate ca ma suparasem ca ma pirise lui Claudiu si nu ma mai interesa,pentru ca eu pe caietul de memorii 1991 nu scriam decit Vali,Vali si iar Vali,si probabil ca si dupa acea data de 6 aprilie am mai vazut-o pe Luminita,iar in lipsa de spatiu de rinduri,in caiet nu am mai scris nimic de ea;trebuie de gasit foaia cu memoria zilei de 19 mai 1991,poate acolo am vreun indiciu care sa imi arate cind am vazut-o ultima oara pe Luminita.Claudiu este de mine vinovat si facut tot de mine criminal,insa nu a omorit-o el cu miinile lui in acea zi,ci se pare ca ea era deja bolnava de rinichi,iar faptul ca este considerat criminal,rezulta de la bataile pe care le-a luat Luminita din cauza lui de ceea ce s-a intimplat in seara zilei de 9 august 1990,si de alte si alte momente neplacute operate de Claudiu,unde Luminita putea sa moara si de foame,mai ales ca dupa seara de 9 august,in urmatoarea zi i-am dat sa manince chiar si cele 3 felii de piine,snitelul si cele 3 prune,care pentru mine in fata ei a constituit un gest foarte frumos din partea mea!De aceea Claudiu este singurul vinovat al mortii Luminitei,unde,pina sa moara,a tinut-o pe ea numai in minciuna si batai de joc,plus faptul ca a vrut sa se culce cu proprietara garsonierei,in aprilie 1991!Daca Luminita,considerata de mine proasta si nebuna cu grupa sanguina ABIV,nu a avut nici un fel de iesiri"nebunesti",singurul lucru vizibil a fost faptul ca a avut un singur defect,ochiul.Dupa ce am aflat mai tirziu ca are aceasta grupa sanguina,imi parea rau nu ca o facusem prietena,ci ca voi avea cu ea probleme,probleme care iata,i-au fost fatale!

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Atunci cind imi spuse ca are 16 ani in 1986,cind am facut-o prietena,si ca in acel an implineste cei 17 ani si era in clasa a-IX-a la o scoala profesionala de croitorie din Husi,realizam ca avea sa repete un an,an in care Luminita avea sa imi spuna ca a repetat anul nu ca nu a invatat,ci ca singura problema a fost operatia de la ochi a ei,unde a stat multa vreme acasa,si de aceea a repetat anul scolar.Nu parea sa fie bolnava mintal cum am crezut eu dupa ce am aflat de grupa sanguina,iar eu,daca in 1986 tineam la ea,nu mai aveam sa o termin cu ea,ci am mers mai departe.Am considerat-o atunci handicapata mintal,dar pe fata nu parea nici handicapata psihic.Eu am mers inainte,chiar daca era mai mare ca mine cu 2 ani,si nici de la departare nu parea bolnava nici mintal,nici psihic.Eu nici prin cap nu am stiut in 1991 ca a murit de rinichi,nu imi spuse nimeni nimic cind am aflat acest lucru.Dupa citeva luni bune,unii din prietenii mei o considerau pe Luminita nebuna,din auzite,iar Claudiu,cind ma vedea cu ea,imi zicea:"cu aia vorbesti tu ma?",dar Claudiu a mirosit ca Luminita este o prada usoara pentru el,mi-a luat-o de sub nas,si i-a facut ceea ce i-a facut,batindu-si joc de ea in fel si chip.Defectul ei se vedea acum la cap,in creier,pentru ca nu gindea ca Claudiu este un mincinos,pentru ca eu ii spuneam ei ca a facut aia,a facut aia,ea il intreba pe el,el s-a pus la mintea ei,si a spus ca nu este adevarat,Luminita ajungind sa ma creada pe mine drept mincinos.Asa cum eu o vedeam numai pe Vali,asa Luminita il vedea numai pe Claudiu.Deficienta mintala a Luminitei lua amploare,astfel ca Claudiu o tinea de proasta pe Luminita,iar ea statea cu el la insistentele mincinoase ale lui!Insa,faptul ca a inteles si mi-a raspuns in oracol atit de aproape perfect in afara de "brifcorul"care l-a pus la filme,rezulta ca Luminita nu a fost atit de proasta cum am considerat-o eu in "Adevaratul adevar",insa,a fost prostita si a devenit proasta cu adevarat din data de 9 august 1990,pe cind prostia ei mintala atunci a aparut,datorita faptului ca in cele 3 oracole in care a complectat,nu a dat nici un semn de prostie;deci,a devenit"proasta"odata cu 9 august 1990,si nesanatoasa la cap odata cu 6 aprilie 1991,unde m-a introdus in plasa,dindu-ma de gol in fata lui Claudiu.Deficienta mintala nu a avut-o Luminita,cit a avut-o Claudiu,care mie imi spunea un adevar ca vrea sa o termine cu ea,iar cind eram toti trei,spunea ca nu e adevarat,ca el vrea sa ramina cu ea.Claudiu in acest moment imi cere ajutorul in toamna lui 1990,unde merg cu el si cu Luminita pe malul riului Ialomita,unde Claudiu imi spune ca nu poate sa scape de ea,ca are buletinul ei,la el.In acel moment intru in actiune,ii spun de Luminita de buletin,iar Claudiu sa spuna ca nu a pomenit nimic de buletinul ei.Odata cu aceasta,Claudiu spunea in fata tuturor baietilor de la bloc inclusiv mie,toate cele rele de Luminita ca nu stie cum sa scape de ea,ajungind si eu dupa aceea de risul multor prieteni si vecini.Dupa ce toata vara 1990 mi-o petrec la Calarasi si vin pe acasa in august,tanti Valerica si alti multi vecini,ma avertizeaza de Claudiu ca face prostii cu Luminita in boschetii de linga blocul nostru,ajungind asadar si eu de risul vecinilor.Cind am vorbit doar cu Luminita intre 4 ochi si ii spusem ca sa termine cu Claudiu,imi spunea doar in fata ca este de acord,dar cind aparu el,avea sa spuna altfel,exact ca stilul lui Claudiu.Am intrat si mai tare in actiune,m-am si sarutat cu ea,mi-a spus in acea zi de sarut de 16 septembrie 1990 ca ramine numai si numai cu mine,ma sarut cu ea prelung de prelung(stil Ramona,dar mai lung),o mingii pe tot corpul dupa ce nu mai puteam de bucurie ca Luminita ramine cu mine,ca,in urmatoarea zi bucuria sa inceteze,vazind-o din nou pe Luminita cu Claudiu amindoi de mina,insa nu am zis nimic,am tacut din gura,si iar am mers inainte!Inainte,ca Luminita sa o termine odata cu Claudiu!Dar ea nu a cedat.Stelica,cind ma vedea afara ca ii dadeam tigari Luminitei,imi reproseaza in fata ei,ca tigarile sa i le dea Claudiu.Un timp nu aveam sa ii mai vad,ca in anul 1991,dupa externarea din spital,cei doi ma invita cu fruntea sus la"casa lor"in "500 apartamente"la garsoniera,urmind ca dupa refuzul meu,pe cei doi sa nu prea ii mai vad prin preajma blocului.Eu aveam sa cedez;aveam sa inchei misiunea;Luminita prea putin,aproape deloc nu ma mai baga in seama,plus ca Luminita parea gravida!Timpul trece,trece si chestia cu proprietara garsonierei,iar pe Luminita nu o mai vad deloc;nu ma anunta nimic(ma,sint bolnava,etc.),nici pe Claudiu nu il mai vad,ca sa aflu in 19 mai 1991,ca Luminita a murit.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

.Au inceput controversele,speculatiile,ba ca a facut avort si a facut infectie si a murit,,ba ca nu i-a mai functionat rinichii facind blocaj renal,si cite si mai cite s-au auzit.Luminita a murit si a lasat in urma ei cele mai frumoase amintiri si nepieritoare urme,Claudiu spulberind cele mai frumoase amintiri,oprindu-mi un vis,care parea realitate.Luminita a fost inmormintata la Mizil.Claudiu a facut liniste,omorind-o!Dumnezeu sa o odihneasca in pace.Nu m-a ascultat,a facut ca el,dar a pierdut;dar Claudiu a umblat numai si numai cu minciuna,dar eu sint singurul vinovat ca nu m-am complicat mai mult,dar tot degeaba,nu ajungeam la nici un consemn.Ea facea ca el,el facea ca el,nu ca ea!Luminita implinea in acest an(2001)virsta de4 32 de ani la 23 iulie 2001,cind putea sa traiasca si in ziua de azi,dar greselile ei au costat-o viata!Luminita,nu te voi uita niciodata!ADIO LUMINITA,PENTRU TOTDEAUNA!Pe Claudiu nu l-am mai vazut nici in cele 3 zile cite mai aveam pina sa plec militar,iar daca nu plecam militar,aflam cu adevarat de moartea Luminitei,dar Claudiu s-a ascuns de mine,a fugit de mine,a fugit de adevar;i-a fost frica si rusine sa se intilneasca cu mine.Aceasta a fost prima mea prietena adevarata din viata,o zi neuitata:4 ianuarie 1986!

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Iul 17, 2011 1:45 pm

Camelia,a fost colega cu Luminita in aceeasi scoala profesionala la Husi in clasele IX-X,insa la Camelia au fost multe lucruri care au deranjat,si de aceea,de multe ori m-am certat cu ea.Atunci parea prea urita pentru mine si pentru vecini si prietenii de bloc,iar faptul ca era colega cu Luminita,,in afara esteticului,avea o deficienta psihica foarte vizibila,fiind si ea considerata de mine handicapata mintal,nu parea nici pe departe;grupa sanguina AII nu a dat acest raspuns,dar handicapata mintal nici pe departe nu arata.Singurul defect pe care l-a avut,a fost pronuntarea incorecta a unor litere sau cuvinte,astfel ca pronunta litera t in loc de c,atit in scris,cit si in vorbit;spre exemplu,in clasele XI-XII,pe cind imi trimetea de la Suici din Arges diferite scrisori,pe plic era trecut cind Suici,cind Suiti,si nu stiam cum sa pun,ori cu s,ori cu t.Greselile scrise pe care le-a facut in oracolul din 1988 dindu-mi multe raspunsuri si expresii gresite,au fost comentate in primul jurnal,Camelia,fiind urita,a devenit pentru mine"Frumoasa din padurea adormita",ajungind sa imi rid de ea pe acelas jurnal I in expresiile folosite de la exprimarea literei t in loc de c,cit si de raspunsurile date de ea in oracol,la fel de eronate,unde cea mai "tare",este intrebarea nr. 24,unde imi scrie ca prefera noptile cu soare senin,fiind cea mai grava greseala in raspuns.Pe moment nu am absolut nimic impotriva Cameliei,este bine,sanatoasa,traieste,a fost maritata si nu mai e,si traieste alaturi de parintii ei in comuna Misleanu,mai incolo putin de Perieti! Ramona are probleme cu inima,iar Vali era cam grasa si purta ochelari.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Iul 17, 2011 1:45 pm

Iata acum,in urmatoarele rinduri,despre principalul personaj negativ al perioadei de glorie 1986-1991,Mihai Claudiu,si ceea ce a facut:Claudiu a inceput sa imi faca probleme in toamna anului 1986,si a incetat problemele in fata mea,o data cu moartea Luminitei in 19 mai 1991.Pina aici,numai si numai rele a facut in fata mea.Asadar,la inceputul lunii septembrie 1986,pina sa incep primul trimestru al clasei a-IX-a de liceu,acesta ma invita la gradina la el in curtile de la sere,unde au avut case tiganii,unde ma intreaba daca vreau o tigara,iau din pachetul lui de tigari Ateneu o tigara mentolata care era cu filtru in pachet verde,dupa care ma pune sa trag fumul in piept,pentru ca eu tigarile le pufaiam.Nu am stiut prima data,dar a doua sau a treia oara cind am tras primul fum de tigara in piept,,ma luase o ameteala,de era sa cad jos!Asta a fost prima problema,pe linga altele facute inainte de 1986,cind,din acea zi,fumam tigari fara sa le pufai,deci,trageam tigari in piept.In urmatorul an,in ianuarie 1987,pe cind eram in fata blocului cu el si cu Mardare,le spun acestora ca trebuie sa apara tata de la servici,si sa stea putin de veghe,cit fumez o tigara Bucegi;imi aprind tigara,Claudiu nu ma atentioneaza ca vine tata,care ma prinde fumind.La 2 mai 1988,Claudiu ma cheama la el in casa,unde in bucatarie ma pune cu mintea la bautura,dindu-mi amestecatura de coniac,vi,tuica,visinata si vodca,ajungind acasa beat mort.Dupa acest eveniment,tata se intilneste cu Claudiu pe scara,si in fata mea ii da o palma,unde ii zboara ochelarii si ii sparge lentilele,intrucit ii spuse lui ca m-a invatat sa fumez si sa beau.Tot de la el am invatat fara nici un comentariu,am invatat de la el sa fug de acasa,unde de multe ori a fugit de acasa,ajungind si eu sa aplic in 1987,2 mari fugiri de acasa.Deci,pina acum,de la Claudiu,in 2 ani,invatam sa fumez,sa beau si sa fug de acasa.In 1990,faptele lui in fata mea devin din ce in ce mai dramatice,astfel ca in 20 aprilie 1990 se ia in vorba cu Luminita,unde o vad la el in brate,deci mi-o ia de sub nas,urmind ca in 9 august 1990,sa faca ceea ce a facut pe malul riului Ialomita,punindu-i pe Stelica si pe Iuli sa isi bata joc de Luminita in fel si chip;a urmat perioada cind am incercat si aproape ca reusisem sa o despart pe Luminita de Claudiu,dar minciunile lui au fost invinse de sufletul meu,si isi incheie activitatea batailor de joc in fel si chip cu Luminita dar si cu mine,punind capac atunci cind Luminita a murit.Claudiu a fugit de mine,de raspundere,astfel ca,din 19 pina in 23 mai 1991 s-a ascuns de mine ca stia ca il voi descoperi;am plecat in armata fara a rezolva cazul,si,incet incet,totul incepe sa fie dat uitarii de el.Nici in permisiile care le-am avut in 1991 nu am dat de el,si abia in 1992 sau 1993 m-am intilnit cu el,unde m-a mintit ca a fost la mare cu sora Luminitei-Raluca,ceea ce nu a fost adevarat,iar dupa ce s-a insurat,s-a mai potolit.In prezent,la ora actuala,este cel mai bun prieten al meu,insa discutam si in prezent despre moartea Luminitei,iar faptul ca acum citeva zile mi-a spus ca el i-a inchis ochii Luminitei,nu il cred.Asadar,eu,Luminita si Claudiu,mai exact Claudiu este cel mai principal personaj din viata,care,alaturi de Luminita,cei 2 adica,vor ramine vesnic cele mai cunoscute personaje din viata,si Claudiu ramine cel mai activ prieten de-al meu,aducindu-si contributia in cele mai dramatice aventuri! In urmatoarele rinduri vor fi scrise capitolele"Adevaratul adevar",si"In prag de armata".La"Adevaratul adevar",dupa ce voi termina un capitol,nu voi mai scrie din nou capitolul,ci voi merge in continuare;la fel si la capitolul"In prag de armata".

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Iul 17, 2011 1:46 pm

Asadar: ADEVARATUL ADEVAR DE TOATE PENTRU TOTI Diamante si perle.Golul serviciului.Din toamna pina in primavara.Despre revelioanele din anii trecuti.Pacat de timpul pierdut.Directorul B.J.A.T.M.-ului pare o broasca.Ce bine ar fi fara B.J.A.T.M.!Munci grele!Tatele de la gestiunea sanitare!Dreptul la replica!Camelia spuse:"Unde mai gasesti o domnisoara ca mine?"Ce crede ea?Numai ea este domnisoara?Ce sa mai vorbim!Ea mai spuse:"De ce i-am spus lui Stelica,ca daca ma insor cu ea,aceasta o sa faca ca maica-sa!".Eu unul nu am spus asa ceva,dar eu sa ma insor cu ea?Asta ar fi prea de tot!Dupa ce ca o cauta cu cearta inca din toamna,acum gaseste motiv!De ea nu ma mai intereseaza nimic.Am fost odata prieteni,si nu am tinut chiar asa de mult la ea!Acum in prezent,cum sa mai iubesc aceasta fata,la care nu am tinut niciodata la ea?Deci nu mai pot iubi aceasta fata la care nu am tinut la ea!Pe Vali o cunosc inca din anii de scoala de acum 2 ani!De aceea tin cu adevarat la aceasta fata!O sa vina si un timp cind o sa ne certam,dar asta nu cred eu,dar nu este de genul Camelia!Daca o fi sa ne certam,o sa ne certam pe o perioada foarte scurta,dar eu nu vreau sa ne certam. Luminita,Camelia si Ramona,toate aceste 3,au cautat cearta!Vreau ca o prietenie sa fie adevarata,frumoasa si fara cearta.Asta e. Oale sparte.Calatorii! Sa fim prieteni!Dar o prietenie nu se realizeaza prin invitare in parc,la cofetarie sau in alte locuri!O prietenie se realizeaza prin cuvinte bune si intelegatoare!Adica sa nu facem pe prostii,si sa nu ne dam diferite talente!O prietenie se realizeaza prin ajutarea unor treburi foarte grele,si chiar usoare! Noptile negre ale celor doua foste prietene.Luminita si Camelia.Din 1986 pina in 1990! "Operatiunea Delta Dunarii",a constat datorita neplacerilor de la scoala!Acum,aceasta operatiune nu mai exista!Acum ma piseaza serviciul!Ce bine era la scoala!Nu era mai bine daca in toamna ma duceam la o scoala generala sau un liceu?Asta ca profesor sau invatator!NU!Nu e nimic de risColegi de-ai mei din ultimul an de liceu sint profesori,iar eu stau la B.J.A.T.M. si incarc din toamna si descarc greutate!Am crezut ca e bine,dar de unde atita!Acum spune ca ma da afara!Parca imi pare rau!M-a chinuit inca din toamna,iar mie imi pare foarte bine!Am unde sa ma duc!Doar am diploma de bacalaureat!Abia astept sa plec odata din B.J.A.T.M.Numai broasca de director e de vina!Sa scap odata de munca asta silnica!Cind plec,ma duc la ceva usor,fara sa incarc si sa descarc atita greutate!Unora le convine ca stau la birou!Mai fac si galagie!Ei stiu numai sa comande si sa dea ordine!Le-am respectat,dar nu o sa le mai respect!Atit.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Iul 17, 2011 1:46 pm

Adevaratul adevar!Despre evenimentele zilei de luni 1 aprilie 1991.Despre cum Mihai Claudiu a incercat sa faca santaj!Despre seara romantica a acelei zile!Claudiu incearca sa faca santaj ca de fiecare data,dar de aceasta data nu i-a mai mers!De ce oare incepe el sa spuna ca Luminitei ii da papucii?De ce ma intreaba el pe mine,daca mai vorbesc cu Camelia?Sau cind i-am spus lui ca m-am lasat de baut,incepe sa-si aduca aminte de seara aceea de mai 1988,atunci cind am baut la el?De ce tot aceasta persoana incepe cu usurelul sa vorbeasca cuvinte care sint scoase din gura unui nesimtit ca acesta!Incapabilul!Si eu am fost de vina ca l-am chemat!Dar ce crede el,ca Vali este Luminita?Eu am plecat pina intr-un loc,iar Claudiu se ia in vorba aiurea,ca"ce mers am eu!".Binenteles ca Vali mi-a spus!Adica Claudiu a facut in asa fel ca sa se ia in vorba cu ea!Dar eu imi facusem altfel de impresii!Ma gindeam ca Claudiu i-a spus ei ceva,si imi dadusem seama de cind Vali nu ma mai baga in seama,si poarca se uita la acel incapabil si totodata mincinos categoria I!Si acasa cind m-am dus cu Vali,i-am spus sa o conduc sus ca de fiecare data,dar nu a mai vrut!De atunci de cind Claudiu a continuat santajul,si de cind i-am lasat citeva minute singuri,apele deveneau tulburi!Apele tulburi intre mine si Vali!Dar,la ora 20 si 45,apele erau limpezi!Dau telefon la Vali acasa,si ii spun ca sint suparat pe ea!M-a rugat sa ii spun la telefon,dar nu am vrut eu,astfel ca la ora 20 si 45,Vali imi da telefon sa ne intilnim la mine la scara!Mai intii de toate m-am dus la Stelica,sa il am ca martor!Adevarul incepea sa fie dezvaluit!Atit eu cit si Stelica,am ajuns la concluzia ca vali a spus tot adevarul!Dar si Vali a ramas uimita de cum eu am stiut sa ii spun ei totul cu bine!Prietenia dintre noi doi,continua pe mai departe!Vali se gindea la altceva,dar care va fi acel ceva,o sa il aflam in urmatoarea perioada de timp!Ca ea a spus ca spera sa nu ne certam definitiv!Nici eu nu vreau,dar se va afla tot adevarul!Aceasta este adevarata dezvaluire a adevarului!Incapabilul de Claudiu a santajat,dar a fost demascat!De fapt,pentru el,sansele de acoperire ale adevarului vor creste,dar minciuna tot in el este!El crede ca Vali este Luminita?Asta niciodata!Face santaj,ca sa creada Vali despre mine ca eu sint un prost!A sosit timpul sa aflam odata adevarul de la aceasta persoana periculoasa!Minciuna nu ii mai tine cu mine!Ajunge.Atitia ani,din cauza lui am pierdut atitea prietene!Cite si mai cite minte acest Claudiu!De ce minte el atita?De ce nu isi vede de Luminita lui,si nu ma lasa in pace?Ce vrea de la mine?Vrea sa imi distruga viata!Dar nu ii mai merge cum i-a mers inainte!Cind incepe el sa minta,ma ia somnul!Si pe Vali la fel!Ea nici nu era atenta la minciunile lui!Vorba lui Stelica:"Minte si cind doarme!"Dar el crede ca eu sint prost!Sa fiu cum crede el!Asa am ajuns la concluzia ca acesta face santaj,asa cum a spus si Stelica!Dar el,cind a furat de la mine din casa un clasor plin cu timbre,nu isi mai aduce aminte!Sau sa vrajeasca stie!Asa a vrajit-o si pe Luminita,si a vrut sa o vrajeasca si pe Vali,dar nu i-a mai mers.Sau in anul 1988,cind tata i-a dat o palma de i-a zburat ochelarii,ca din cauza lui ma apucasem de fumat si de baut,isi aduce aminte!El spunea asta toamna,ca pentru Luminita a vrut sa se otraveasca!Dar stai sa-l cred!Daca era Stelica,nu mai spunea asta!Cind ii spuneam eu acestuia despre Luminita cind era prietena mea,incepea sa vorbeasca toate felurile de prostii despre ea!Dar asta-toamna,cind spuneam cele mai sus lui Claudiu de fat cu Luminita,spunea ca nu isi mai aduce aminte,si trecea la alt subiect;eu reveneam tot la acel subiect,si incepea sa minta!Dar Luminita nu ma credea pe mine care spusem adevarul,ci il credea pe el,caci cine stie ce ii facuse Luminitei,sa creada numai in vorbele mincinosului!Cind tot eu ii spuneam Luminitei de fata ca Claudiu a facut puscarie,ea s-a dus sa stie daca era adevarat,iar Claudiu spuse ca nu a facut nici o puscarie,pe cind eu spusem adevarul!Cu cine stie ce vorbe,Claudiu a facut-o pe Luminita sa il creada pe el,si sa ma dea pe mine drept mincinos!Pe cind eu spuneam tot adevarul,Luminita nu ma credea pe mine,ci il credea pe Claudiu.Asa s-a intimplat,si inca se mai intimpla in continuare,iar acesta minte la nebunie!

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Iul 17, 2011 1:47 pm

Despre evenimentele din 5,6,7 aprilie 1991!Despre cum l-am dat de gol pe Claudiu!Despre cum am ridicat tonul,in ziua de vineri 5 aprilie 1991!Evenimentele petrecute in zilele trecute,m-au adus intr-o stare neserioasa,astfel ca din acea zi de 5 aprilie,nu mi-a mai placut de mine insumi!Binenteles ca am facut asta la servici!Eram la poarta,la inceputul programului de lucru!Dupa un anumit timp,ma cheama la gestiune!Nici nu ma schimbasem!M-am dus pina la gestiune,dupa care m-am dus sa ma schimb!M-am schimbat,si am ajuns din nou la gestiune!Era o masina de descarcat.Una din gestionare,incepe sa-si bata joc de mine.Am tacut din gura!Nu aveam loc sa intru in masina,dupa care,tot aceea care si-a batut joc de mine si nu numai o data,ci de atunci de cind m-a dat la gestiune,incepe sa tipe la mine!Vazind ca o tine tot pe a ei,am inceput si eu sa tip la ea,si sa imi bat joc de ea!Tot eu am oprit-o,spunindu-i ca de fiecare data cind a fost un vagon,pe mine m-a trimes primul!Acolo a tacut din gura,si a plecat in birou la ea!Spunea ca din cauza mea l-i se intimpla lor toate alea rele,si ca eu nu muncesc!Auzind ca a zis-o si pe asta,,eu i-am spus de vagon!Ce crede ea,ca eu sint prost?A venit si ziua linistei!Mai spune ca imi da o palma!!!Eu eram asa prost sa primesc palma ei?In sfirsit,aproape de sfirsitul programului,nu stiu ce il gaseste pe tata,sa scuture salopeta,si sa gaseasca gume de mestecat!A inceput si tata sa tipe la mine!Eram vinovat,dar tata spunea ca le-am vindut!Mai spunea ca lipseste o cutie plina cu gume,pe cind eu nici nu stiam cite cutii erau!Am ajuns acasa,dar spre seara imi era frica sa intru in casa de frica!In casa nu s-a intimplat nimic!Asa s-a intimplat in acea zi de 5 aprilie 1991!Dar nu am procedat bine!Nu trebuia sa tip,dar odata si-odata tot trebuia!Acum,despre evenimentele lui 6 aprilie 1991!Simbata seara,stind pe la bloc,pe cine vad?Pe Luminita!!!Era cu inca una dupa ea!Am intrebat-o ce vrea,si mi-a zis sa ii spun fetei aceleia despre ziua aceea in care am fost eu,Claudiu,ea,Stelica si Iuli in padure,adica pe malul apei;i-am povestit!Dar pe linga asta am spus si ceva in plus!Am spus ca Claudiu cind eram mai mic,a dat in casa peste mine sa ma omoare!Dar nu a fost asa!Eu am spus ei aceasta sa ii spuna lui Claudiu,ca asa aflu adevarul despre ziua de 1 aprilie!!!In concluzie,Luminita ce vrea?Sa se intoarca la mine?Tirziu,prea tirziu!Cind a fost la timpul potrivit,nu m-a crezut,iar acum ma crede!Ea l-a vrut pe el,atunci cu el sa ramina!Dar si cu fata,care este proprietara garsonierei lor,le-au spus lui Claudiu ca face ca recunoaste!Ea cind este cu Claudiu,se face ca recunoaste!Iar cind este cu el,nu mai stie nimic.Ea,cind nu este Claudiu,face pe proasta!Dar am si eu planul meu cheie!Daca e nebuna si proasta,ce sa mai faci?Un,sau o nebuna ca ea,nu crede in vorba celui serios,ci crede in vorbele unui mincinos si cele ale unui prost!O proasta categoria I,si e si nerecunoscatoare!Pe Claudiu il crede,pe mine nu!Dar nu imi pare rau!Ci imi pare bine ca e prea proasta;si cind vine cu Claudiu,tot in el are incredere.Daca e proasta,ce sa scoti dintr-un nebun.Are 21 de ani,dar e proasta de o vrajeste si unul mic de tot!Am vrut sa o scap de Claudiu,a spus ca vrea dar cind nu era el,iar cind venea,spunea ca tot cu el ramine!Asa da proasta!Despre ziua de duminica 7 aprilie 1991!Seara,intre orele 18-19 si 20-21,30.Se lasa inserarea.Camelia imi face semn cu mina,unde sint invitat la ea in casa!Incep sa aflu o parte a adevarului despre Camelia,fara sa ii spun ce ma supara la ea!Ma indeamna cu usurelul sa ii citesc ce am batut eu la masina!Nu am vrut sa ii arat!Dar,ce cautam eu la ea in casa?Nu stie ca m-am schimbat?Acestea au fost intre orele 18-19.Dupa ora 20,Camelia iesise iar afara!Dupa un timp apare si Claudiu!Ce imi spune?De ce am zis eu despre el ca a intrat la mine in casa si sa ma omoare!Iar eu i-am spus ca am zis asa numais-o lase pe Vali in pace,si sa imi spuna mie ce i-a zis ei cind a ramas el cu Vali!Ce mi-a spus Vali,asa a spus si el!Dar eu i-am spus sa nu se ia in vorba aiurea cu Vali,ca ea nu e Luminita!Eu am mai adaugat:"De ce mi-ai spus tu mie cind te-am intrebat de Luminita,ca ii dai papucii?"El,ca si proasta de Luminita,spuse:"Cind am zis eu asta?"Am tacut din gura,cu toate ca asa a zis!Dupa care eu i-am spus lui:"Noi din aceasta clipa nu mai sintem prieteni,pentru ca ai vrut sa te iei in vorba cu Vali si sa o cunosti mai bine,dar nu ti-a mers!De acum incolo,nici eu si nici tu nu ne mai bagam in seama!Adica tu o sa fii cu mine de acum incolo o persoana necunoscuta,sau ca omul de pe strada!"Acolo a tacut din gura!Cred ca si-a dat seama ca vreau sa aflu adevarul!Dar cind ii spuneam ca nu mai sintem prieteni,el acumca de ce eu,ca i-am zis mai demult.Iar cind am ajuns la scara,a incercat sa minta ca de fiecare data.Nici eu nu l-am ascultat!Era bine daca era Stelica sau Vali,ca nu ii mai tinea lui smecheria!Dar in acea zi am avut o mare bucurie,ca pe Claudiu aproape l-am terminat!Aceasta partida a fost cistigata de mine,cu propria mea vointa!Data care urmeaza,sa fie acolo si Luminita,si Claudiu,eu,Stelica si cu Vali!!!Au trecut trei zile in evenimente bune si rele!Adevaratul adevar nu cedeaza,ci merge mai departe.(9 aprilie 1991).

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Iul 17, 2011 1:47 pm

Adevaratul adevar nu cedeaza,ci merge mai departe.(9 aprilie 1991). Sa fim alaturi de adevar!Niciodata de minciuna prea gogonata!Sa nu ne luam dupa vorbele unora,care incearca a spune vorbe desarte!Asa este cazul lui Mihai Claudiu,si nu numai el!Toata lumea minte,dar nu prea rau!Nu este chiar neaparat sa stim tot adevarul de la toti!Doar prietenii pot intre ei sa isi dezvaluie singuri adevarul!Adevarul despre mine nu il stiu toti prietenii mei,dar nici nu pot spune chiar tot!Ca am avut prietene,stie toata lumea!Dar sint si alte lucruri care nu se pot spune!Spre exemplu,prietenul meu Stelica,care nu a spus tot adevarul,si nu imi pare rau ca nu a spus tot,dar despre aceasta persoana stiu tot adevarul!Sa nu mai vorbeasca toti de mine in ura,asa cum este la servici,si toti ma urasc!Dar eu ii las pe ei sa isi faca naravul!Altii ma injura,unii vorbesc urit cu mine,dar eu nici nu ii bag in seama!Altul tipa la servici la mine,ca nu muncesc nimic!De aceea ii las pe ei sa munceasca cum stiu ei!Deci,vreau sa aflu adevarul acestora!Ce au de gind?Ce vor de la mine?Toti sint cu gura pe mine!Dar eu ii las pe ei in pace sa vorbeasca,si ii las sa spuna cum cred ei!Adevarul acestui servici,cit si adevarul tuturor,il stiu!Adica sa ma dea afara!Dar de aia nu mai pot eu,ca ma da afara ca nu muncesc!Mai bine era in alta parte!Dar acum urmeaza armata!Ce-o fi acolo,nu mai stiu!Si acolo este bataie de joc,dar cred ca nu o sa-mi spuna ca nu ma tin de treaba cum zic cei de la servici!Mi-am pierdut timpul lucrind aiurea!Si muncitorii spun ca"pina acum n-am luat bani?"Ca am muncit degeaba!Dar pentru mine este egal cu zero!Am muncit si am ajutat intreprinderea sa isi faca un plan,dar eu am muncit si am avut o munca chiar silnica!Cum venea un vagon,eu eram primul,iar la munca pentru ei,eram ultimul!Dar cind caram singur saci grei si cind le spuneam ca nu pot,ei spuneau ca sint tinar,si pot ridica de mai multe ori decit ridicau ei!Asa a inceput bataia de joc in toamna anului 1990!Am stat o perioada de timp la inceputul carierei la servici,la munca podului si la macara!Dar nu numai ca si-au batut joc de mine cei de la echipa de muncitori,dar acestia,parca unii au avut suflet!Dar cind ma duceam la vagon,incepeau sa isi rida de mine!Si la atelierul mecanic sint multe persoane care mi-au mincat zilele!Doar o singura persoana de acolo are suflet bun!In rest,nici unul!Pe linga faptul ca mai ieseam si eu pe afara,acum incep sa zvoneasca toate relele!Ca ma plimb la chiosc,ca ma plimb la poarta,pe cind eu imi vedeam de treaba!De atunci,in fiecare seara aveam discutii cu tata,ca de ce nu muncesc?Adevarul e ca m-am dus la chiosc,dar sa zica ca nu muncesc?Pacat de munca si de banii pe care i-am cistigat!Seara cu seara,in toamna lui 1990,tata ma certa degeaba!Asadar,de la data de 3 septembrie de cind m-am angajat la acel B.J.A.T.M.,numai zile negre!Am crezut ca stau printre oameni seriosi,dar numai persoane neobisnuite!Pacat de timpul cel pierdut prin aceasta munca grea si silnica!Acum nu mai imi ramine decit sa nu mai muncesc acolo,si sa ma duc sa imi caut loc de munca!Din cauza acestui servici am avut diferite probleme!Nevinovatia si-a dat cuvintul!Adevarul a fost descoperit.Timpul a fost pierdut.Minciuna a fost invinsa!Pacat de diploma de bacalaureat,si de certificatul de calificare! Adevaratul adevar!Adevarul despre Camelia,Luminita,cumsa il mai aflam?Dar despre Claudiu?Adevaratul adevar!Santaj categoria I!

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Iul 17, 2011 1:48 pm

Lupta intre adevar si minciuna.Serviciul fara adevar.Mihai Claudiu,intre minciuna si minciuni!Sa aflam adevarul mai departe!Unde esti,cum esti,cine esti Claudiu?In 1986,pe aceasta persoana incepeam sa o cunosc,fara sa imi dau seama ce fel are sufletul;in 1986 in toamna,imi daduse o tigara in semn de prietenie!De atunci m-am apucat de fumat!Dar sa lasam trecutul prea indepartat!Anul trecut,in 1990 cind eram la coltul blocului,si pe cind eu eram cu Luminita,aparu si acest Claudiu,in care i-am spus daca vrea sa ii dau oracolul,spunindu-mi sa il aduc!Asa ca el si Luminita au ramas singuri,si cum tot Claudiu se luase in vorba cu ea,dar mai demult,adica in timpul cit eram noi doi prieteni,cu cine stie ce cuvinte dulci a facut-o pe Luminita sa nu mai fie alaturi de mine,ci sa fie alaturi de el!Asa au trecut zilele,iar acesti doi isi continuau viata!Pe cind eu vorbeam cu Camelia!A venit si vara,iar in luna august,impreuna cei doi,imi spune mie,lui Stelica,ca sa mergem pe malul riului!In acea zi de august,pe afara mai era si Camelia.La coltul blocului imi face semn cu mina Claudiu,sa ma duc pina acolo unde erau ei!M-am dus acolo si mi-a spus sa ma duc cu ei,dar ce faceam cu Camelia?Pina la urma m-am dus la Camelia sa ii cer voie,mi-a spus sa nu intirzii mult.La ora 8,30(20,30)aveam de gind sa ma intorc acasa.Am ramas dus de nas de acest Claudiu,si m-am dus cu ei!Dar n-am fost numai eu,Claudiu si Luminita,si au fost si altii doi!Am ajuns la locul lor preferat,iar Stelica,vazind cit de proasta este Luminita,a inceput sa isi bata joc de ea.A inceput sa isi bata joc de ea cu inca unul,pina a luat-o la bataie!De cealalta parte,eu si cu Claudiu stateam in alta parte.I-am spus lui Claudiu sa faca ceva,iar el a spus ca nu e nimic!Pina la urma am plecat in fata,apoi a venit si Claudiu,care s-a facut ca da in cei doi!Eu cum nu imi dadusem seama,am luat-o in serios!Cei doi nu se mai zareau.Abia mai tirziu mi-am dat seama ca si Claudiu isi bate joc de ea!Dar nu stiu cum s-a intimplat ca nu am reusit sa ii spun Luminitei,dar chiar daca ii spuneam,tot nu ma credea!Aproape de ora 21 cind ne-am intors acasa,acestia propuse sa ne mai odihnim putin!Ne-am asezat pe iarba,iar Claudiu ii spuse lui Stelica sa o sperie pe Luminita!Asa a si facut.Cei doi au speriat-o!Tot stind asa,Claudiu aranjase cu cei doi sa ii spuna Luminitei,ca Claudiu si-a pierdut cheia!Acolo mi-am dat seama ca acestia vor sa isi bata joc de Luminita!Acesta se face ca isi cauta cheia,apoi Claudiu ne termina pe toti 5.Asta da minciuna!Dupa ce am mers cu totii acum,si cum padurea era in dreapta noastra,ce spune Claudiu:ca s-a auzit un mistret,in timpul cind cu citiva metri se aflau cei doi!Cind l-am auzit ca a spus-o si pe asta,nu l-am crezut,dar am tacut din gura!Dar pina acasa,numai cuvinte aiurea!Adica numai si numai prostii din gura unuia si altuia!Acesta este adevaratul adevar al zilei de 9 august 1990!Acuma cei doi vor avea nevoie de ajutorul meu,dar este prea tirziu!Adio prietenie cu cei doi:Claudiu si Luminita.Asa s-a intimplat in acea seara de august 1990,cind Claudiu a santajat si si-a batut joc de Luminita!Dar a fost si in septembrie bataie de joc!Dar din octombrie,nu i-am mai luat in seama! Cuprins:Intre cercetari de cuiburi si cimpul muncii;

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Iul 17, 2011 1:49 pm

Operatiunea Delta Dunarii sub lupa statisticii;Diploma de bacalaureat reusita,apoi ratata;Intre Calarasi si Slobozia,diferite neplaceri;Pasiuni aproape pierdute;Unde esti scoala?Despre unii increzuti!Cum sa ii protejam pe unii!Sa fim mindri de tot!O caracterizare a cercetarilor de cuiburi,si a cercetatorilor plecati in cercetare;Despre reusita examenului de bacalaureat.Despre toata vara anului 1990,si despre intrarea in cimpul muncii.Adevarata nevinovatie!Minciuni,adevaruri si critici!Frumosii si frumoasele din padurea adormita!Totul a fost egal cu zero!Sa fim buni,drepti,linistiti si cuminti in vorbe si in fapte!Unii nici habar nu au ce este interesant,iar acestia isi bat joc de pasiuni!Datorita carui fapt s-a datorat internarea in spital?'86-'87-'88-'89-'90-'91.Priviri in critici!Nu toti anii!Neplaceri in cimpul muncii-despre toamna anului 1990.O adevarata gradina zoologica:Claudiu,Luminita,Camelia,Ramona si Angela(sint citeva cuvinte si rindulete rupte pe pagina 1).Viitorul cel apropiat!Planuri secrete!Oare ce se cred unii?Mari,dar in vorbe!Atit la servici,cit si in alte locuri!Unii fac haz de necaz!Isi rid de pasiunea unuia care se ocupa de stiinta!Dar aceasta stiinta este foarte deosebita si grea!Unora le plac,iar aceia se cunosc prea bine!Numai din cauza unuia sau unora,care ii indeamna la rau!Geografia abandonata!Filatelia,aproape abandonata!Pasarile Niciodata!Planuri si sugestii ale cercetarilor!Alte planuri!Cum se critica unii!Despre pasari si geografie!Ce diferenta este intre un prost si un destept?Greseli neiertate!Fata nevazuta a lui Mihai Claudiu,si demascarea acestuia;Sezum si plinsem.Cine cauta cearta!Sa ne sacrificam sa facem sacrificii in orice momente bune si rele!Ce crede Culda Camelia?Demascarea lui Mihai Claudiu,cu ajutorul lui Bardadim Cristian,si a lui Tascu Stelian.Nicolae Angela,intre Cristi si Calarasi!Ce ne facem fratilor?O adevarata gradina zoologica:Mihai Claudiu,Burlan Luminita,Nicolae Angela,Culda Camelia,si altii.Zile si nopti in smecherii!Serviciul intre salbatici!DIN FLORI IN SCAIETI!Sa privim inainte!Un prost nici habar nu are ce este adevarul!"Cucul cucul striga tare,unii stiu ce e o stare,altii zburda pe cimpii,hai sa ii vedem copii".Ce-a fost?A fost ceva!Ce este?Nimic!Oare ce va fi?(a doua pagina are rupte 5 rinduri).Evenimentele scrise mai sus,sint pentru aflarea adevaratului adevar!Nu sint scrise pentru critica,ci au fost scrise pentru a afla un drum de bine pentru toti!Sa fim cinstiti,stiutori in adevar,buni,drepti si cumsecade peste tot!Sa lasam faptele rele deoparte,sa lasam rautatea sa scoatem din gurile noastre toate cuvintele batjocoritoare sau jignitoare la adresa tuturor!Sa facem fapte bune,sa fim cuminti,si sa ne ascultam unii cu altii fara batai de joc in unele pasiuni ale unora sau altora,fara injurii si cu vorbe bune si frumoase!Sa ne ferim si sa nu dam crezare minciunilor prea de tot!Acesta a fost primul si prima categorie a adevaratului adevar.Cine isi bate joc de munca si de pasiunea omului,si cei ce isi bat joc de oameni,nu fac bine.Cei care vor intelege aceste cuvinte,vor avea parte de bine in toate!Sa nu ne luam dupa unii smecheri,mincinosi si batjocoritori care invata la rau,si sa fim prietenosi!Asa vom ajunge buni la suflet toti,si asa cu aceste cuvinte,vom deveni cei mai buni la suflet!

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Aici se incheie o mica si mare parte a celui mai interesant capitol despre adevar! Sa aflam mai departe adevarul cel adevarat!Sa aflam adevarul de la toti!Dar acest adevar se transforma in minciuna!Asa este cazul lui Mihai Claudiu,care minte si iar minte.Adevarul acestei persoane nu o sa-l aflam niciodata!Dar si cei care vorbesc serios,aceasta nu inseamna ca ne va dezvalui tot adevarul!Mai este cazul Cameliei,care nu stim ce o supara!Atunci cind ne va spune ce vrea,atunci ne vom da seama ce o supara!Mai sint si alte persoane care trebuie convinse sa spuna adevarul!Minciuna a fost dezvaluita de multi!Dar un baiat care este prieten cu un altul,sau un baiat si o fata sint prieteni,aceasta nu inseamna ca noi nu trebuie sa aflam tot adevarul!Dar?Pe noi nu ne intereseaza chiar tot!Putini sint cei care inteleg aceste rinduri.Adevarul despre mine l-am spus prea destul!Am spus tot ce mi-a convenit si tot ce nu mi-a convenit!Vai de cei care nu se ascult unul pe altul,si vai de cei care nu au suflet bun!O sa fie bine daca acestia nu se mint unul pe altul.Mai sint unii care spun un adevar strimb!Adica daca intrebi ceva si tu stii,sau daca nici tu si nici el nu stie,iti marturiseste strimb!Pacat de unii!Nici nu mai stiu ce minciuni sa scoata din gurile lor!Ce adevar pot eu sa aflu de la Vali?Cind eu stiu totul!Oare de ce Claudiu imi spune de fiecare data cind ma intilnesc cu el,sa ma duc la el acasa?Adica ce sa caut un baiat serios,la unul care minte?Ce sa caut la usa prostuluii?Eu ascult ce spune,dar nu cred!Am mintit si eu,dar nu am mintit in halul in care a mintit el,si care vara trecuta si-a batut joc de fosta mea prietena Luminita!Eu nu mi-am batut joc de o fata niciodata,ba chiar deloc.Mai aveam putin timp si il faceam pe acesta sa imi spuna adevarul,ba il si convinsem si aproape se linistise,ca a inceput sa-si bata joc de Luminita!De aceea eu nu m-am mai ocupat de el,astfel ca am cedat!Acum,la ora actuala nu ma mai intereseaza nimic de el,cu toate ca traieste cu Luminita.Eu anul trecut in 1990,incercam sa o conving,dar s-a multumit cu minciuna,iar Luminita se lua dupa toate minciunile gogonate ale aceluia,si ea credea tot ce vorbea el!I-am lasat pe amindoi in pace,dar o sa aibe nevoie de mine,dar o sa fie prea tirziu.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Asa a aratat"adevaratul adevar",batut la masina de scris de mine,unde principalele personaje le reprezinta Claudiu,Luminita si Camelia,si putin Vali.Eu voiam adevar si numai adevar in 1991 pina sa plec in armata!Insa nu am rezolvat nimic cu acest capitol;pur si simplu putea sa ramina"secrete pe spatiul verde",insa adevarul nu l-am aflat niciodata.In alta masura,in afara de Claudiu,mai este criticat si serviciul,si in afara de toate acestea,eu o vedeam numai pe Vali,unde am scris chiar de ea in ultimele rinduri ca stiu tot adevarul despre Vali,adevar care nu il stiu nici in ziua de azi,ce rau i-am facut de m-a parasit in halul in care a fost!Daca acest capitol"adevaratul adevar"a fost scris in aprilie 1991,nu s-a luat in discutie gloria din anii 1986-1990,ci s-a luat in seama a o critica pe Luminita,Camelia,Ramona si Angela,care,odata cu betia care o aveam in prietenia cu umflata de Vali,cele 4 prietene au ajuns sa devina in acest capitol"o adevarata gradina zoologica",unde atunci nu realizam cit de beat de indragostit eram cu Vali,ajungind sa le fac pe Luminita,Camelia,Ramona si Angela,gradina zoologica!Pe Vali de ce n-am criticat-o?De prost,ca eram innebunit dupa ea!Asa cum in"secrete pe spatiul verde"din 22 februarie 1991 tratam in scris incercarea mea de a o face prietena pe Florentina,de cind ideea cu "adevaratul adevar",unde despre Flori nu am tratat nimic,cit am tratat de "groaza"Vali!De ce lipseste Flori,si de ce intra Vali?Precum am spus mai sus,am fost beat dupa chioampa de Vali,si voiam sa par serios in fata ei,precum am fost.Nu scriam mai nimic in"adevaratul adevar"de toamna si chiar vara anului 1990 de Luminita,Camelia chiar si Claudiu,cit a fost de chioampa de Vali si criticarea serviciului!Pe mine,acolo numai umflata de Vali ma interesa.In"secrete pe spatiul verde"faceam glume cam de prost gust despre Luminita,Camelia,Ramona,Angela,Mioara si Elena,mai mult pentru Flori,iar faptul ca despre Luminita,Camelia,Angela si Ramona-gradina zoologica,nu realizam la cei 19 ani si 10 luni cine au fost cele 4,plus Mioara si Elena,la cit realizam atunci mintal despre Vali!Ce pot sa spun acum,la ora actuala?Nu realizam ca cele 6 prietene au lasat in urma lor santuri sau urme nesterse si cele mai frumoase amintiri,si realizam ca Vali mi-a adus cea mai mare fericire,si nu au lasat cele 6,ceea ce a lasat Vali!Dar ce a lasat Vali?Da,a lasat in urma ei faptul ca s-a maritat in timpul armatei mele,aia a lasat!In rest-minciuni,scrisori eronate,promisiuni inselatoare,si altele.A scris si ea in oracol niste minciuni vizibile,dar nu vad nimic sa lase ceva,in afara de acestea strimbe!Sa facem logic o comparatie atit de atunci,cit si in prezent:ce a lasat Luminita,si ce a lasat Vali?Luminita mi-a complectat in 3 oracole,ma intilneam zilnic cu ea si imi dadea telefoane,a lasat amintire si o carte,am fost cu ea la cinematograf,mi-a facut si ea o rana in suflet cu Claudiu al ei,si aventuri peste aventuri,cit si alte momente citusi de putin interesante,nu a mintit decit in perioada septembrie 1990-aprilie 1991,care de fapt este in septembrie 1990 si in aprilie 1991,insa nu a facut-o singura aceasta minciuna,ci binenteles cu Claudiu.Urmatoarea este Camelia,care o secunda nu m-a mintit,a plins pentru mine,mi-a complectat in 2 oracole,mi-a scris scrisori pina si la Calarasi si in armata,am fost la ea in casa de zeci de ori,parintii ei m-au respectat ca si cum as fi fost copilul lor,nu a cautat niciodata cearta,si am de la ea un timbru R.P.ROMINA vechi cu un iepure parca,plus cele 2 scrisori care le am scrise in alt jurnal.Ce-a de-a treia-Ramona,m-a invatat sa sarut prelung,mi-a complectat in oracolul din 1988 niste raspunsuri extra,mi-a dat pina si o poza de-a ei pe care am pierdut-o,am fost cu ea la filmul"O floare si doi gradinari",am ajuns si la ea in casa la Valul Lui Traian la majoratul ei din 1990,si m-a invatat sa string fetele de mina prieteneste,cit si alte lucruri legate de viata,am ajuns cu ea pina si la mamaia Angela pe strada Stadionului nr.5,iar cea mai frumoasa amintire in afara saruturilor prelungi,este capitolul"Amintiri"din oracolul complectat de ea in 15 aprilie 1990.Urmatoarea-Angela,a lasat in urma ei complectarea in oracolul din 1988 scris de ea pe 1 Mai 1989,partida de dragoste din 23 decembrie 1989,calimarile cu cerneala din 1990,si cea mai frumoasa amintire o sa ramina poza ei cu mamaia in Biserica Volna,unde a spus mamaia ca mi-o da;a 5-a este Mioara,care,in afara de faptul ca am fost cu ea in bilci,mi-a complectat in oracolul din 1988,am discutat cu ea despre bancuri,filme de groaza si paranormal,am dat fara sa vreau sub masa piciorul meu pe al ei,Mioara imi lasa ca si Luminita o carte,insa Luminita mi-a lasat un roman"Tobit",iar Mioara"Almanahul viata romaneasca"sau convorbiri literare 1989!Elena mi-a lasat adresa ei cu scrisul ei in agenda de memorii 1990,dar nu a complectat oracolul!Si,am ajuns la chioampa:ce a lasat?Niste scrisori aruncate la gunoi,a complectat in oracol,m-am dus la ea acasa cind era cu parintii ei,si ca a fost la mine la depunerea juramintului militar!A lasat ceva deosebit?Nu vad absolut nimic deosebit,o amintire nestearsa;toate amintirile cu ea sint sterse,vorbe goale,aruncate in vint!Daca fiecare a lasat ceva,pina si Elena mi-a scris adresa ei in caietul de memorii 1990,daca Luminita a murit si am de la ea o carte,daca de la Mioara am un almanah si in ziua de azi,si Angela cu 2 calimari de cerneala,Camelia cu scrisori,Ramona un film si o partida de dragoste,dar Vali ce mare scofala a lasat?Vali nu a lasat nimic fata de ceea ce au lasat celelalte 6 prietene!Tineam la ea crezind ca ma iubeste,si fara sa-mi spuna,se intilnea cu altul in parc!Luminita,Angela si Ramona mi-au spus ca vorbesc cu cite 1-2 baieti,Elena nu era decit cu mine,Camelia cu mine,Mioara nu avea nici un prieten cind am cunoscut-o,deci era cu mine,si chioampa aia vorbea si se intilnea cu mine pe o parte,iar in timp ce nu se intilnea cu mine,se intilnea cu altul!Asta a fost Vali.Stai sa vezi ce urmeaza in ultimul capitol batut la masina"In prag de armata".

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Iul 17, 2011 1:50 pm

"In prag de armata":Timpul s-a scurs!Drumul in viata merge mai departe!Se apropie un alt examen al vietii:urmeaza armata!!!Despartirea de prieteni este trista!Parintii vor lipsi si acestia!Grea este despartirea de cei dragi,care au tinut cu adevarat la mine!De o mare importanta numerica o reprezinta unul dintre cei mai buni prieteni din viata,care se cheama Stelica!Si una dintre cele mai bune prietene care ne impacam perfect,se numeste Dobre Valentina,care sper sa isi aduca aminte de mine cind plec in armata!Armata e grea!Unde vor fi clipele acelea fericite cu Vali si Stelica,in care,cu ultimul ma vedeam zi cu zi si seara cu seara!Oare Vali imi va da telefon cum imi dadea telefon in fiecare zi?Sezum si plinsem!Bietii prieteni!Bietii parinti si bunii verisori!Vor lipsi si acele zile ale cercetarilor de pasari!Oare acolo va tine cineva la mine?Voi ramine singur!Acele nopti romantice ale prieteniei,isi vor inchide portile pe o perioada de un an de zile!Armata a batut la usa!Trebuie sa ii raspund!Dar timpul va trece!Vor trece zile,vor trece nopti,vor trece clipe grele ale armatei!Cind,cu timpul care se va duce,zilele armatei se vor imputina!Pina va veni si clipa terminarii serviciului militar!Asa va trece si armata,si vor incepe dupa aceea alte examene ale vietii!Dar cind ma voi intoarce din armata,sper sa imi gasesc prietenii cei buni,asa cum au ramas din ziua plecarii in armata!!O sa-mi fie greu fara acestia!Lumina palida a durerii!Se vor stinge luminile bucuriilor!Se vor stinge luminile plimbarilor in paduri,parcuri si in oras!Vali,Stelica,unde o sa fiti?Veniti si ma vizitati!Va astept ca sa mi se mai bucure sufletul!Pe voi,pe parinti,bunica si rudele,pe voi va vreau!"Timpul nu se lasa,si trece mereu,se scurg zile grele,si totul e greu;Armata incepe,si nu e usor...Prietenii mei,nu ma uitati,veniti cu timpul,ma vizitati.Zilele vor trece,dar vor trece greu,Armata se duce,se va termina,cind cu totii noi,ne vom revedea(5 aprilie 1991). A sosit timpul serviciului militar!A venit primavara anului 1991,unde a sosit si ziua incorporarii!Vor trece anotimpuri,vor trece zile si nopti,iar zilele armatei se vor micsora!Dar pina acolo mai este timp!Sa fie armata asa de grea?Dar va trece!Examene ale vietii!Inca un pas in viata!Trebuie facuta si aceasta!Va fi greu in primele 30 de zile!Armata nu e usoara!Voi rezista la batai de joc!Voi rezista la instructie!Voi fi ascultator!Voi ramine bun la suflet,asa cum am fost inainte!Voi face tot ce mi se spune!Ordinul ordin ramine!Dar singur nu voi ramine!Vor veni parintii!Vor veni toate rudele,iar pe linga acestia vor mai fi alaturi de mine si bunii prieteni,cit si prietena!In afara acestora,in cadrul armatei imi voi face alti prieteni de instructie,care si aceia cu timpul,ma vor avea in vedere daca vor vedea ca imi vad cu adevarat de instructie,si voi asculta toate ordinele necesare armatei.Inca de la inceputul armatei,trebuie sa fiu cuminte!Sa plingem!Sa nu ne bucuram!Sa ne bucuram atunci cind perioada de instructie se va sfirsi!Sa ne bucuram mai ales cind va veni timpul eliberarii!Sa plingem cu totii!Voi plinge si eu!Mereu cu capul aplecat voi ramine pina voi pleca!Dar si cind plec!Despartirea de parinti,rude si de prieteni,ramine totodata grea!Un an de zile!Un an de zile va fi greu!Ma voi gindi in fiecare clipa la cei care au tinut cu adevarat la mine!Este trist!Este greu!Armata oricum va trece!Dar fara cei dragi,va fi dificil!Noptile romantice vor lipsi pe o perioada de un an de zile!E grea armata!E foarte grea!Deschisele lumini ale prieteniilor cu zilele si noptile dragostei,lupta impotriva minciunii,cit si telefoanele zilnice ale iubirii,vor fi stinse!Lupta cu timpul!Aceasta lupta va fi grea!Prietena si prietenii cei care au tinut cu mult la mine,oare vor avea curajul sa faca in asa fel sa nu vina?Dar acest lucru nu este chiar atit de simplu!Dar daca voi face armata aproape de casa,atunci prietenii mei vor veni ei oare des?Dupa juramint,atunci imi voi da seama ce prieteni am avut!Sa fie cu totii alaturi de mine,si sa nu ma ocoleasca,chiar cel sau cea mai buna prietena!Dar,sper sa nu se intimple asa ceva,ci sper ca asa cum au fost mai inainte sa plec,asa sa ii gasesc si in timpul serviciului militar!Dar armata va trece!Va trece si aceasta!Va trece la inceput cu greu,iar mai tirziu mai usor,pina cind va veni si ziua liberarii si terminarii serviciului militar.Voi regasi adevarata fericire,la regasirea prietenilor cei buni!Voi ramine alaturi de parinti,prieteni si rude!Pe toti acestia vreau sa ii gasesc la locul lor,adica sa fie aceiasi care au fost cind am plecat in armata!Doresc din tot sufletul sa am o armata usoara,sa am zile bune,sa fiu cuminte,bun,si sa am o perioada de instructaj usoara!Doresc ca toti prietenii mei si inclusiv prietena,sa nu ma uite!Armata usoara.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Iul 17, 2011 1:50 pm

Scriam pe cind inca traia Luminita,iar Camelia imi dadea tircoale,si eu eram innebunit dupa grasa de Vali.Camelia de ce a plins cind i-am citit acest ultim capitol?Pentru ca nu a intrat in subiect!A intrat Vali,si chiar pina si Stelica(!),si nu a intrat Camelia!Pe cind Vali citea cu bucurie,adica auzea cu bucurie,toate laudele scrise in aceste capitole,iar Camelia plingea cu lacrimi amare!Adica nu intra in subiect Camelia,si intra Stelica!Cine a fost Stelica?Ce a lasat Camelia,si ce a lasat Stelica!La fel,ce a lasat Camelia,si ce a lasat Vali?Camelia a lasat miresme de flori parfumate,iar Vali a lasat putregai,rugina si spini!De ce Vali,de ce?De ce numai de Vali am scris in aprilie'91,si o criticam in fel si chip pe Camelia,chiar si pe Luminita?Cit despre Claudiu,a umblat numai si numai cu smecherii si minciuni!Auzi tu-Camelia,Luminita,Ramona si Angela,o adevarata gradina zoologica!!!Dar Vali ce a fost?A fost o vaca incaltata,o mincinoasa,o stricata,o bezna,un intuneric,un putregai,o proasta,o buruiana,o nimica toata,si pe linga altele si altele si toate acestea,Vali a fost un rahat!Din "Romantica prietenie,adevarata prietenie,floarea primaverii,pulberi de aur,diamantul stralucitor,perla aurita,steaua stelelor,lumina noptilor de vis si trandafirul prieteniei",Vali devine cu "Stricata si mizerabila prietenie,trisata si incapabila prietenie,scaietul primaverii,buruiana lui satan,pulberi de matraguna,putregaiul stralucitor,rahatul stralucitor,tulburata aurita,chioampa stelelor,intunericul luminilor de vis,intepatura luminilor de vis,si buruiana prieteniei!".Iata ce spunea Vali intr-o scrisoare:"Ai sa treci si pragul acesta,si o sa vina ziua aceea mare cind o sa ne luam impreuna drumul sa-l parcurgem",scrisoare din iunie 1991,primita de la ea la u.m.02197 din Fundulea.Calculind logic,pragul care trebuia sa il trec,era binenteles armata;ziua cea mare cind o sa iau cu ea sa parcurg drumul vietii,adica sa ne casatorim,insa asta imi trebuia!Ceea ce nu se stie,sint 2 lucruri cheie,deosebit de importante si nescrise,anume:odata cu apropierea armatei,am propus ca sa fac cu Vali cununia civila,si intrucit era eleva,a refuzat;si cealalta parte,este faptul ca atunci cind m-am dus la Calarasi la Biserica Volna,am dat protului sa o citeasca pe Vali pentru reusita la bacalaureat si intelegere cu mine,iar cind am auzit ca a citit-o pe Vali,in Biserica mi-a venit sa pling!In raspunsul de la scrisoarea din 2 mai 1991,Vali spuse:"Sa nu te mai gindesti la armata in timpul care ti-a mai ramas pina pleci si sa fii foarte calm,asa cum eu nu-mi expun durerea plecarii tale in armata".Se judeca aici 2 variante,una in care probabil o interesa ca plec in armata si ca ma doare,si pe ea nu o durea nimic ca plec,nearatindu-mi durerea ei,iar a doua varianta este aceea ca probabil suta la suta nu o durea de mine ca plec si nu o interesa plecarea mea ca oricum se marita,si nu o mai durea plecarea mea,atita timp cit ea raminea libera,deci sa se marite ca vreau eu,ca nu vreau,deci nu mai exista aici nici o sansa de a ramine cu ea;mai exista si o a 3-a explicatie,aceea ca daca Vali nu a reusit la examenul de bacalaureat din 23,24,25 iunie 1991,ori a fost obligata de parintii sai mai ales de tatal ei,ori s-a maritat din proprie initiativa,fara sa stie parintii ei.Tatal ei a fost singura problema nerezolvata,astfel ca pe Vali o cunosc ca Dobre Valentina,si pe ea o cheama Caraiman Valentina.Cu taica-su am baut la Calipso o vodca,insa nu am rezolvat nimic cu el problema casatoriei mele cu ea,discutitnd acest lucru cu el in aceeasi zi,la fel cu citeva zile inainte sa plec in armata!Vali s-a dat de gol chiar de ziua ei de nastere in fata mea,cind,sa ne apropiem de scara mea venind amindoi din spatele blocului,ea nu stiu ce imi spune de indrazneste sa zica ceva de parintii ei,ca vor sa o marite in vara;"Cum adica?",am intrebat eu,ea zicindu-mi ca nu stie sigur,adica stia sigur ca ea sau parintii ei o vor marita!Chiar daca parintii ei au obligat-o sa se marite,chiar daca parintii ei au vrut cu orice pret ca Vali sa se marite,chiar daca ea a vrut sau nu sa se marite,Vali este singura persoana principala vinovata in toata aceasta poveste!Asa cum Luminita a murit fara veste,asa s-a maritat si Vali,fara veste!Acolo a gresit Claudiu,ca nu m-a anuntat ca Luminita este bolnava grav,insa la Vali puteau sa existe diferite posibilitati,ba sa imi spuna intr-o scrisoare cit eram prieteni,putea sa imi spuna chiar la telefon,chiar si in fata daca imi spunea chiar si inainte sa plec in armata,si multe multe alte felurite posibilitati de avertizare,asa cum spre exemplu a fost visul de avertizare din noaptea de 14 spre 15 mai 1991,inainte sa moara Luminita!De aceea,Vali este singurul si cel mai dificil si greu de rezolvat personaj din viata,si cea mai groaznica prietena din viata!

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Iul 17, 2011 1:51 pm

In urmatoarele rinduri,ma voi ocupa de scrisorile Cameliei din 1990,ale Valentinei,cit si scrisorile din armata trimise de mine catre parinti,si trimise de parinti catre mine in armata lui 1991 pe intreg anul! Mai intii Camelia:"Dragul meu prieten Cristy":E dimineata,soarele imi plimba tainic razele lui argintii din frumosul oras Slobozia,unde tu esti departe de cel de care o iubesti.M-am apucat sa-ti scriu aceste rinduri de la mine.Gindindu-ma la tine in orice dimineata,m-am gindit sa-ti scriu citeva rinduri,care sper sa te gaseasca in clipele cele mai fericite.Poate dragostea noastra te face sa te gindesti la mine.Poate iti faci o intrebare?Oare de unde o fi oare aceasta scrisoare.Si totusi sa te pun pe culmea nerabdarii,afla ca aceasta scrisoare este de la mine.Timpul este potrivit,iar vremea este calduroasa,de dimineata este ceata,dupa aceea se lasa ceata pe pamint.Deoarece am primit si pe a sasea scrisoare de la tine,si m-am bucurat foarte mult de ce am primit,m-am gindit tot timpul si la tine,si acasa.Mai stii ceva de parintii mei,scrie-mi te rog eu mult de tot;tu ce mai faci,cum o duci cu serviciul,bine sau rau.Iti scriu citeva amintiri,cred ca o sa-ti placa:"Nu te am decit pe tine,si mai mult nici nu doresc,Tu esti totul pentru mine,de aceea te iubesc"."Grea o sa fie viata de armata,cind nu poti iubi o fata;cind e vorba de iubire,zece zile vor fi pedepsit"."Floricica dintre munti,Cristi,sa nu ma uiti,cit pe lume vei trai,eu pe tine te-oi iubi".Ma gindesc la tine si la timpul din trecut.Cind eram numai cu tine,si cind mi-ai dat primul raspuns."Nu sint Eminescu,Nu scriu poezii,Dar sint o fetita,ce te pot iubi"."Amintirea ce ti-o scriu,va cuprinde tot ce stiu.Apa,cerul si pamintul,ochisorii tai si gura".Iti scriu si un cintec,si t-i l-am scris:"Intr-o zi la poarta alba,comisarul m-a-ntrebat:spune tu baiete,spune,pentru ce te-a condamnat"."Am iubit si eu o fata,in copilaria mea;Am iubit precum iubeste,Marinarul dunarea"."Camelia,Camelia,Asa pe fata o chema,Camelia,Camelia,te iubesc,nu ma uita".Iti scriu alte amintiri mai frumoase."Cite fete-ai cunoscut,Dar pe toate le-ai lasat;Dar pe mine mai oprit,si din suflet m-ai iubit"."Multe fete ai iubit,Dar ca mine n-ai gasit.Mi-ai spus drept si-adevarat,Ochii mei te-au fermecat".Iar acum inchei micuta mea scrisoare,deoarece mi-am facut in cursul dupa-amiezii in ora de meditatie;era intr-o miercuri,era in cursul saptaminii,si mi-a fost dor de tine.Cu drag ti-a scris buna ta prietena si draga,care ti-a scris din departare,care nu te-a uitat,Camelia.Parintii tai ce mai fac cu sanatatea.Sa stii ca vacanta de iarna nu ne mai da pe data de 21 decembrie,dar tot in decembrie ne da vacanta de iarna.O sa-ti spun imediat pe cit ne da vacanta de iarna,si pe ce data ne da. SCRIA CAMELIA IN 4 NOIEMBRIE 1990,cu frumoase decoruri de stelute maron pe fiecare pagina. Iata cum arata scrisoarea din 19 NOIEMBRIE 1990:"Dragul meu iubit Cristian":"In loc de data,te sarut o data.Data lipseste,Cami te iubeste".Mai intii la inceput,te cuprind si te sarut,te sarut si te iubesc,te sarut postal,ca nu stau prea mult.Foaia imi tine sa-ti astern pe hirtie alba ca neaua,mereu acelasi lucru pe care le stiam amindoi,desi de foarte mult timp.Nu stiu de ce este bolnava mama mea,si de ce se interneaza in spital;scrie-mi te rog,imi este dor de tine de la marea distanta,si de la un timp incoace as vrea sa fiu mereu cu tine,imi lipsesti mult;dragul meu,te doresc mai mult,de ce timpul trece asa repede.Mi-e dor de tine dragul meu,as vrea in fiecare minut,si chiar secunda.Te iubesc numai pe tine,si imi faci pur si simplu sa te gasesc numai pe tine..Am primit a cincea scrisoare de la tine,m-ai suparat de faptul ca mi-ai scris cu serviciul de ai facut asta,spune-mi,ai sa iei o bataie buna de la mine,vrei sa ne certam,si te gindesti foarte bine ce-ai facut,stii tu bine ca fac Revelionul impreuna cu tine,asa ti-au zis parintii mei,dar nu te cred,o sa vedem,bine,o sa-mi para bine.Impreuna facem la revelion,si il facem si cu familia ta,nu-i asa.Eu am crezut de nu mi-ai mai scris,ca ti-ai facut prietena,dar acum stiu ca nu ai prietena,si ai si tu probleme.Bine ca ai luat legatura cu parintii mei si sint bucuroasa,dar sint si trista de ce m-i s-a imbolnavit mama mea.Ce mai spuneau parintii mei despre mine;asa a zis mama,sa pun pachet,bine,o sa pun cind am timp.Da,imi place de tine mult,de tot ce ai facut numai pentru mine,nu-i asa ca da,iti dau raspunsul meu bun.Ai zis ca s-ar putea sa faci revelionul cu cu parintii mei si cu mine,de ce ai zis ca s-ar putea,nu vrei sa faci revelionul cu mine,sa stii ca ma superi rau de tot,nu-i asa.S-a dus tatal tau in Turcia,asa e bine ca a fost.Daca imi mai scrii,sa imi trimeti si un plic de rezerva,ca de-abia m-am rugat de o fata sa-mi dea un plic;cu chiu cu vai mi-a dat,pe care t-i l-am trimes.Cu drag a ta prietena buna si draga,ti-a scris Camelia.Te iubesc.Ai facut o mare prostie ca ai probleme cu serviciul;ce mai fac parintii tai.Acum inchei micuta mea scrisoare din departare si de la distanta mare.Cu drag Camelia.Daca a zis mama sa pun pachet,bine,o sa pun,dar imi trebuie coala ca sa impachetez pachetul;nu-l trimet asa,numai cutia simpla,numai daca poti sa imi trimeti si mie doua coli de hirtie prin plic,le faci cum pui tu foaia care mi-o scrii tu,asa sa faci,si cele doua coli si plicul de rezerva,m-i le trimeti.Imi pare foarte rau ca nu te vad,dar daca poti si ai buna placere sa imi trimeti si o poza cu tine si cu familia ta.Astept raspuns de urgenta de la tine,sa nu stea mult scrisoarea de la mine si sa imi trimeti si tu mai multe,cum ti-am scris si eu pina acum.Te iubesc.Sa-i spui la parintii mei ca cine vine dupa mine sau poate vii tu,si mai stii ca de-abia astept cu mare nerabdare sa te vad,mai ales si parintii mei,te rog scrie-mi vestile,daca se mai intimpla ceva cu parintii mei,dar ne-am inteles;si te rog sa te duci la servici si sa lucrezi.Cu drag ti-a scris iubita ta care este departe de tine,si o vezi la vacanta.Dar am o veste pentru tine,sa stii ca eu nu mai scap in februarie pe intii,si scap in ianuarie pe data de 21 ianuarie,dar stii ce rau imi pare ca te duci in armata,sa stii,te rog eu mult de tot sa nu mai fumezi ca stii bine ca nu se mai gaseste tigari,si te rog sa te lasi;cind ma vei vedea ca fumez eu,atunci sa fumezi si tu,ne-am inteles,vrei sa ne certam definitiv,nu-i asa,daca vrei sa fie ceva pentru mine ca sa nu mai fumezi,te rog si te implor din suflet,ai inteles.Cu drag iubita ta,Camelia.Sa te uiti cind cade 20 sau 21 decembrie,ca atunci ne da vacanta.Cind cade 21 decembrie,vineri sau simbata;daca cade vineri 21 decembrie,pleci de joi,si vineri vino de dimineata sau pe la ora 12.Daca cade 20 decembrie vineri,vino tot atunci la mine pina in Curtea de Arges sa ma astepti in gara,ca eu vin cu autobuzul scolii sau poti sa vii tu,poti,si te rog eu mult sa faci acest lucru pentru mine,sa te invoiesti de la servici si sa vii la mine te rog;vrei sa faci acest lucru pentru mine daca tii tu la mine cu adevarat.Cu drag Camelia,iubita ta.SCRIA CAMELIA IN 19 NOIEMBRIE 1990.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat