despre viata,despre suflet...

Pagina 5 din 24 Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 14 ... 24  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

despre viata,despre suflet...

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Sept 09, 2011 1:09 pm

Rezumarea primului mesaj :

In iubire de foarte multe ori ne intilnim cu o boala grea,intitulata stres,in afara stresului care il avem din alte parti.
Iubirea stresanta este caracterizata prin actiunea celor doua persoane,unde una din aceste persoane actioneaza negativ fata de cealalta,si aici intervine in noi acest stres,care ne face sa ne gindim numai si numai acolo.
Iubita spre exemplu iti spune ca vrea ceva sa intreprinda,vrea ceva sa faca,sau in cele mai multe situatii,nu stie ce sa faca cu iubitul ei.In acest caz,ea incepe sa i promita anumite lucruri lui,lucruri de care si el incepe sa se gindeasca la ele.In acest moment,se instaleaza stresul,in special la ea,unde incepe totusi sa se gindeasca daca face sau nu bine ceea ce vrea ea sa faca.

Ultima editare efectuata de catre cr_1971 in Mier Oct 19, 2011 12:43 pm, editata de 1 ori

cr_1971
Admin
Admin

Puncte : 13593
Reputatie : 4555
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 45

http://prieteni.forumgratuit.ro

Sus In jos

Re: despre viata,despre suflet...

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Sept 10, 2011 12:28 pm

Prietenii cei mai buni sunt aceia care nu-ti pun conditii si care sunt acolo. Sunt, pur si simplu. Indiferent daca e fizic sau psihic sau virtual.
Sper sa simti ca sub una din aceste stari ma aflu si eu alaturi de tine !
Stii??? Uneori ma gândesc ca vorbim prea mult, iubim prea rar si urâm prea des. Aminteste-ti sa spui “TE IUBESC” partenerului si persoanelor pe care le îndragesti, dar mai ales sa o spui din inima. O sarutare si o îmbratisare vor alina durerea atunci când sunt sincere. Aminteste-ti sa-i tii pe cei dragi de mâna si sa pretuiesti acel moment pentru ca, într-o zi, acea persoana nu va mai fi lânga tine. Fa-ti timp sa iubesti! Fa-ti timp sa vorbesti! Fa-ti timp sa împartasesti gândurile pretioase pe care le ai! Pentru ca, din pacate, viata este doar UNA si aceea prea scurta, iar clipele nu se mai întorc înapoi. Iar, când ajungem la „apus” vom regreta ca nu am reusit sa spunem, sa simtim, sa facem, sa ne bucuram, sa fim mai fericiti, sa facem TOT ce ne-am propus, pt ca mereu am lasat câte ceva de facut, de zis de simtit, de trait pe a doua zi, sau …. pe altadata! Doar ca, atunci, regretele tardive fi-vor! Daca-mi permiti, îti dau un sfat: ZÂMBESTE, IUBESTE SI TRAIESTE FIECARE CLIPA LA MAXIM!!! Iar, daca vei putea, poate ma îndemni si ma înveti si pe mine sa fac la fel!

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Fiecare are nevoie de dragoste, fiecare are nevoie de un suflet alaturi,de echilibru,liniste sufleteasca, de frumusetea zilelor si noptilor petrecute in doi.Inseamna sa te daruiesti,sa stii sa tresalti in tonalitati inalte pe culmile raiului,este focul ce ne purifica...Dragostea e un munte pe care îl urci râzând si îl cobori plângând.E o taina pe care indragostitii o ascund de frica lumii...Când taina este descoperita,dragostea se stinge ca un cliseu fotografic expus la lumina.
Singurele lacrimi a caror amaraciune este deplina,sunt acelea care nu cad pe pieptul nimanui si pe care nu le sterge nimeni.
Daca e ceva in ce cred cu adevarat, atunci acel ceva e destinul.Cred in acea maxima conform careia ce ti-e scris, in frunte ti-e pus.Da… putem incerca sa fraierim (iar cei norocosi sa reuseasca pentru un timp) destinul. Dar e amageala.Tot acolo unde trebuie sa ajungem vom ajunge. Ca ocolesti, ca sari parleazuri, ca o iei de-a dreptul sau ca la o rascruce o iei in partea cealalta…finalul calatoriei e acelasi. Timpul trece, intr-adevar,dar orice ai face nu-l poti opri. Ce poti face e sa faci ceea ce trebuie si daca e posibil sa faci ce-ti place.Pentru ca mai tarziu sa nu ai regrete.Chiar daca suferi, chiar daca pierzi…sa nu-ti para rau pentru ce-a fost,fiindca atunci cand te gandesti la anii care au trecut,timpul se opreste pentru un moment in loc,dandu-ti posibilitatea sa-ti vezi viata de pana atunci ca pe un film.Abia atunci ai marea sansa a destinului,fiindca poti vedea unde ai gresit si ce poti repara in viitor.
Pentru a fi curajos trebuie sa iubesti pe cineva neconditionat fara sa astepti nimic in schimb.Trebuie doar sa oferi.Pentru asta iti trebuie curaj pentru ca niciunul dintre noi nu vrea sa sufere.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

scluptand in marmura zeilor labirintul unei vieti marunte si fara pret am gasit portita aceea mica prin care m-am tarat incet.credeam ca voi gasi eliberarea insa m-am inselat ...o mare de lacrimi inunda acel labirint prin portita mica.m-ai pacalit suflet nebun si te-am crezut.am cazut in plasa minciunilor tale si am murit .am cautat o speranta pentru maine si am ratat.nu voiam decat o alta zi....plina,colorata si implinita.si am gasit un suflet imbatranit peste noapte si respins.te reneg cu toata durerea mea si iti interzic sa te mai indragostesti vreodata.te exilez pe maluri reci si singuratice ....fara ca nimeni vreodata sa te mai gaseasca.sa suferi si sa urlii fara sa ai o zi de liniste asa cum eu acum ....tanguind o iubire pierduta ma rup de tine si de tot ceea ce aexistat .sa plangi si nimeni sa nu te auda ....sa te tangui de atata greutate si nimeni sa nu te ajute.sa dispari incet fara ca nimeni vreodata sa nu a stiut ca existi.
De mai multe ori am realizat cât de superficiali suntem noi, oamenii, si am încercat sa trec peste aceasta mare nemultumire. Poate nu mi-a reusit de fiecare data, dar stiu sigur ca n-am ramas în gloata. M-am diferentiat de pleava, am dat importanta si am apreciat valoarea. Oare este acesta un defect sau o abilitate? Poate fiind atât de implicat în activitatile mele proprii nu reusesc sa ramân pe fagasuri normale, apropiat de celelalte categorii de oameni. Faptul ca eu gândesc mai în interior decât alte persoane poate fi categorisit ca un defect. Totodata, ceea ce e tratat în amanunt de catre mine poate fi tratat cu superficialitate de alte persoane care, la rândul lor, considera alte lucruri mult mai importante, care poate mie îmi scapa.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Sept 10, 2011 12:29 pm

Singura datorie pe care o ai, oricând,în cursul oricarei vieti,este sa-ti fii loial tie însuti.
Daca alegi siguranta în locul fericirii, o vei avea, însa cu acest pret.
Credinta eronata este sa accepti reguli fara sa fi reflectat întâi asupra lor, când mergi înainte pentru ca stii ca asta asteapta altii de la tine.Vei aduna milioane de astfel de credinte pe parcursul vietii daca nu esti atent.
Cel mai mult ai de învatat când joci împotriva cuiva care te poate învinge.
Esti maestru în ceea ce ai trait, artizan în ceea ce traiesti si amator în ceea ce urmeaza a fi trait.
Când traiesti cu maxima intensitate, nu mai conteaza deznodamântul jocului.Orice s ar întâmpla,este bine.
Moare cate putin cine se transforma in sclavul obisnuintei, urmand in fiecare zi aceleasi traiectorii; cine nu-si schimba existenta; cine nu risca sa construiasca ceva nou; cine nu vorbeste cu oamenii pe care nu-i cunoaste.
Moare cate putin cine-si face din televiziune un guru.Moare cate putin cine evita pasiunea,cine prefera negrul pe alb si punctele pe"i"in locul unui vartej de emotii,acele emotii care invata ochii sa staluceasca, oftatul sa surada si care elibereaza sentimentele inimii.
Moare cate putin cine nu pleaca atunci cand este nefericit in lucrul sau; cine nu risca certul pentru incert pentru a-si indeplini un vis;cine nu-si permite macar o data in viata sa nu asculte sfaturile "responsabile".Moare cate putin cine nu calatoreste;cine nu citeste;cine nu asculta muzica;cine nu cauta harul din el insusi.
Moare cate putin cine-si distruge dragostea;cine nu se lasa ajutat.Moare cate putin cine-si petrece zilele plangandu-si de mila si detestand ploaia care nu mai inceteaza.Moare cate putin cine abandoneaza un proiect inainte de a-l fi inceput;cine nu intreaba de frica sa nu se faca de ras si cine nu raspunde chiar daca cunoaste intrebarea.Evitam moartea cate putin, amintindu-ne intotdeauna ca "a fi viu" cere un efort mult mai mare decat simplul fapt de a respira. Doar rabdarea cuminte ne va face sa cucerim o fericire splendida. Totul depinde de cum o traim...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Prietenia se sfarseste cand tu nu mai imparti, asa ca imparte cu cine crezi ca iti este prieten. Sa iubesti fara conditii, sa vorbesti fara intentii, sa daruiesti fara motive, sa tii la cineva fara explicatii, e inima adevaratei prietenii...
As vrea sa fiu pentru tine ca o floare, cand o primesti sa te bucuri pe deplin de ea si sa o grijesti cu toata atentia, si sa iti para rau dupa ea cand se ofileste, incat sa iei samanta ce a mai ramas in ea, sa o plantezi sin inima ta sa creasca alaturi de tine, sa adormi seara simtind cat de bn ti-a fost ziua alaturi de mine si cand te trezesti sa o simti cum infloreste in fiecare zi pentru tine, atunci sa te gandesti la mine.prietenie adevarata este...o portita de ajutor atunci cand ai nevoie,...o petala purtata de vant,undeva departe,......un glas de udeva din umbra,.........un parfum care nu-si pierde nicicand duioasa-i valoare. Prietenia este o floare care înfloreste în toate anotimpurile. Parfumul ei etern si universal face sa dispara orice gând de gelozie. Ea curata mintea si aduce multumire fara pret.
Fericirea este un vis care desi de multe ori credem ca a disparut nu vom stii niciodata cand se va intoarce si va aduce o viata noua,un prieten nou,o dragoste noua pentru ca fericirea apartine celor care cred in frumusetea viselor lor!

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Prietena adevarata?Sa existe cu adevarat o prietena adevarata care sa nu poarte aceasta masca ascunsa? Categoric. Cele care au astfel de prietene sunt cu adevarat norocoase, prietenii care dureaza de ani de zile si care nu au fost niciodata conditionate de ceva anume.Prietenii adevarati dintr-o viata nu ar trebui sa poata fi numarati pe degetele de la o mana. Acea persoana apropiata de sufletul tau, fata de care nu ai secrete si nu te feresti, care stie sa te asculte, sa te sfatuiasca si chiar sa te critice cand ai nevoie este intr-adevar o persoana deosebita la care nu ar trebui sa renunti.Prietenia este o relatie speciala doar pentru ca noi o facem speciala. Noi alegem cine sa ne fie prieteni si cum ne intretinem aceasta relatie. Pacat ca unii dintre noi nu stim sa o pretuim si sa o apreciem la momentul si in modul potrivit.Pentru tine ce semnificatie are cuvantul prietenie?
Nu dispera niciodata, caci intunericul ni poate exista fara lumina. Exista intotdeauna un raspuns sublim la orice nevoie umana. Toate lucrurile devin
posibile pentru cel care crede in posibilitate.
O, omule! Ridica-ti privirea in directia justa si utilizeaza numai legile adevarului. Emite numai ganduri pozitive. Un gand sfant este ca o voce launtrica. Ea iti vorbeste atunci cand limba tace. Ea lupta si iese la iveala cu seninatate, invingand orice obstacol, si atunci, nici o putere de pe pamant nu o va mai putea suprima o lunga perioada de timp.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Sept 10, 2011 12:30 pm

Departarea nu poate distruge niciodata o prietenie adevarata...si daca in viata,ai de ales intre suflet si frumusete,alege sufletul,caci el intrece orice frumusete..
Mergi, oricât de trist ar fi totul...mergi, chiar daca abia ti mai simti trupul... mergi pe drumul de la nastere spre moarte....mergi si nu te opresti decât atunci când o stea,una singura din miliarde de stele, îti spune pentru prima data si probabil pentru ultima...ca esti unica în felul tau.
A iubi un om înseamna a-i contempla sentimentele, aspiratiile si suferintele, visele si bucuriile, lipsurile si temerile.A iubi un om înseamna sa treci dincolo de vesminte, dincolo de masca ce te poate minte spre locul cel mai fierbinte...Inima lui e grai fara cuvinte.A iubi un om înseamna sa fii plin de compasiune sa-i întelegi durerea chiar de nu ti o spune...Sa lasi lacrima sa se-mpreune cu a lui tacuta rugaciune.A iubi un om înseamna a i oferi sansa sa fie ascultat,sa se simta iubit,respectat,sa vada ca i apreciat,sa nu i impui nimic fortat.A iubi un om înseamna a i recunoaste dreptul la propria i cale,chiar daca difera de crezurile tale.Sa i apreciezi sincer parerile sale fara sa l judeci pentru ale lui greseli. A iubi un om înseamna sa-ti expui transpartent dorintele, sentimentele si vulnerabilitatile... Sa-ti exprimi sincer gândurile, Sa spui fara rusine :”Acesta-s eu, omule!”A iubi un om înseamna sa ai curajul sa urci spre Calvar, sa te daruiesti pe tine,în mod voluntar, sa te jertfesti daca-i necesar sorbind al suferintei greu amar A iubi un om înseamna sa i raspunzi când greseste, cu blândete, Chiar de-i vinovat, sa-l mângâi cu tandrete, Sa nu-i strigi pacatul pe uliti, prin piete... Ochii tai în lacrimi privirea-i sa-i rasfete!A iubi un om înseamna sa i simti prezenta ca o binecuvântare...Alaturi de el,sa zbori cu-nfiorare Pe-aripi de dor, ca-ntr-o visare Spre Primavara Vietii viitoare.Asadar,a iubi un om înseamna a duce povara dragostei depline, a te iubi, la urma urmelor, pe tine, suflet calator, prin taina simfoniilor divine, spre partasia sfânta a Luminii senine.
Prietenia e un stapan tot atat de poruncitor ca si dragostea...E mult mai mult.Pentru ca dragostea e risipitoare, ia si da cu amndoua mainile.Prietenia e discreta,se multumeste cu putin.Dar acest putin e tot ce e mai bun pe lume.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Sept 10, 2011 12:30 pm

Iubeste, iubeste, iubeste lucrurile pe care le doresti, pentru ca iubirea ta pentru ele e cea care le atrage catre tine. Aceste lucruri formeaza viata ta. Iubeste-ti viata!
Alege succesul, tot succesul pe care il poti dobandi!
Alege frumusetea, toata frumusetea pe care o poti acumula!
Alege faima, toata faima la care poti ajunge!
Alege victoria, toata victoria pe care o poti trai ca experienta.Alege-te pe tine!!
Meriti sa ai orice vezi si doresti cu adevarat!
De prea multe ori, iubim lucrurile si ne folosim de oameni, când ar trebui sa iubim oamenii si sa ne folosim de lucruri.
Sa ai puterea sa faci lumea mai buna si sa fericesti pe toti in jurul tau cu bunatatea ta, dragostea ta si cu frumusetea sufletului tau!
Traieste din plin si nu irosi firele de nisip din clepsidra vietii tale!

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Sept 10, 2011 12:31 pm

Daca nu ai avut norocul sa-ti poti pastra langa tine prietenul din copilarie,s-ar putea sa treaca ani multi si lungi si grei,pana sa poti sa iti faci un alt prieten in care sa te regasesti cu adevarat.
Pentru ca eu cred,si noi toti stim,ca prietenia profunda vine la fel de greu,la fel de rar ca o mare iubire.Ce pustie si rece ar fi viata daca nu ar fi iubire ...cat de goi am fi pe dinauntru daca sufletul nu ar fi infrumusetat de floarea calda a prieteniei...fiecare zi din viata ar trebui sa ne fie un imn inaltat acestor sentimente nobile.
iata nu începe azi si nici nu se termina mâine !…
De fapt nici nu stim momentul exact când începe, fiindca suntem intr-o cautare nebuna a vietii perfecte. Nicicum nu reusim sa dam de ea, deoarece mereu ne apare in cale cate un obstacol. Ba dai de un necaz, ba esti dezamagit !
In fond, trebuie sa acceptam ca aceste obstacole sunt insasi viata ! …
Viata e frumoasa, chiar si atunci când ne întâmpina greutatea la fiecare pas, prietenii sunt întotdeauna gata sa ne ajute sa facem un pas mai mare si sa ne simtim bine, sa ne faca sa zâmbim ! …
Pe pista de alergare a vietii vom întâlni si dragostea ! …
Si vom realiza ca dragoste dureaza cat simti nevoia iubirii,iubirea nu dureaza doar trei luni, iubirea dureaza o infinitate, pe pamant si dincolo de el.Ca sa poti iubi trebuie sa te dedici intru-totul, dar nu cu toata fiinta, caci cel iubeste sufera iar cel ce e iubit fara sa iubeasca isi bate joc. Iubirea e izvor limpede, e ca un avion-decolarea e spectaculoasa, insa ar fi indicat sa ne punem centurile de siguranta.
Prabusirea ne poate lua oricând prin surprindere !…
Si, din nefericire, in viata nu întotdeauna este suficient sa întoarcem o pagina,uneori,foarte dureros, trebuie chiar s-o rupem.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Sept 10, 2011 12:31 pm

Zambetele noastre timide nu pot umple sufletul dornic de frumos, de fericire, de prietenie. Noi toti dorim si vrem sa avem prieteni,dar nu toti prietenii sunt buni...
Acel prieten bun, care nu te lasa la greu, cred ca are multe calitati ce trebuie amintite. Acest prieten bun este atent,stie sa observe cand ti-e greu, este acolo unde si cand ai nevoie.Este iubitor,stie sa mangaie,stie sa se comporte frumos,are capacitatea sa iubesca neconditionat,acest prieten nu va avea despre sine o parere mai buna,ci este egalul tau,acest bun prieten va avea intotdeauna usa deschisa si va fi gata sa te primeasca cu dragoste.
A darui iubirea este o experienta reala,frumoasa,deoarece in acest caz esti rege.
A primi iubirea este o experienta nesemnificativa, ca aceea a unui cersetor.
Nu fiti cersetori.Macar in ceea ce priveste iubirea, fiti regi,deoarece iubirea este o calitate inepuizabila;puteti sa daruiti cat de mult doriti.
Fericirea perfecta nu exista pe acest pamant;aceasta s-a zis de mult timp si de oameni foarte invatati; avem insa iluziunea, credinta si speranta.Aceste dauri divine compun pentru noi,aici pe pamanat,ceea ce numim fericire!
Viata...e o floare cu o corola de petale viu colorate.Ce se scutura odata cu trecerea timpului.Si ramane doar amintirea parfumului ei.Ar trebui sa stim sa cultivam acea floare cat mai bine...Si sa facem in asa fel incat sa ramana in urma ei...o samanta din cele mai bune.
Atitudinea prietenoasa este un miracol. Atitudinea prietenoasa transforma oamenii. Atitudinea prietenoasa schimba oamenii.ncepe cu un zambet.
Incepe ziua cu un zambet.Incepe fiecare dimineata cu o inima prietenoasa.Munca te va obosi atat,vei putea sa te bucuri mai mult de partile frumoase ale vietii.Pentru semeni,o fata vesela in fiecare zi este o noua raza de soare.
Daca iese prost, nu prea pui la inima. Propria suparare devine mai mica si povara celorlalti mai usoara. Un bolnav prinde curaj datorita tie si cine este in intuneric vede o raza de speranta. O fata prietenoasa si un cuvant prietenos devin ingeri salvatori.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Sept 12, 2011 5:47 pm

M-am trezit cu gandul catre tine,a fost atat de frumos visul ca parea real,zambetul imi rasarea pe fata la gandul ca si azi vom stii unul de celalalt,frumos gand,apoi ca si o adiere de vant racoros intr-o zi torida m-am pus sa-ti scriu,nu mai stiu ce sa-ti mai spun poate ca doar cuvintele asternute si citirea lor te vor face sa intelegi ce insemni pentru mine.Intr-o indepartare destul de straina,esti alaturi de mine,ma simt iubit,ma simt apreciat si asta ma face ca sufletul sa-mi surada.Nu stiu de voi putea vreodata sa-ti multumesc ca-mi aduci o parte din ceea este tara mea oamneni mei.....Daca asta pe mine ma face fericit,atunci poate ca cu aceste randuri reusesc sa-ti smulg un zambet si sa-te fac sa te simti iubita...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Sept 12, 2011 5:47 pm

Avem nevoie de oameni cand suntemfericiti,..mai multa nevoie de ei candsuntem tristi, ne hranim cu visele date deceilalti ...si tot asa. Ai spune ca nuputem trai fara ei,ai spune ca existentanoastra depinde de a celorlati, ai spune cane luptam cu noi insine ca sa putem zambiin fata neputintei, ca ne trezim maidevreme ca sa zambim mai mult celui delanga noi, ca adormim mai tarziu ca saputem avea mai mult chipul cuiva in minteanoastra…, dar nimic din toate astea nu seintampla, si-atunci suntem pierduti,pierduti de ceilalti, rataciti in noiinsine, nepasatori in fata unui zambet,muti in fata unei priviri. Si atunci de cemai traim intr-o goana continua daca totceea ce conteaza trece pe langa noi?...,poate doar ca sa avem la sfarsit atat demulte regrete incat sa sfarsim printre elecrezand ca inca visam.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Sept 12, 2011 5:48 pm

Iubirea e rabdatoare, iubirea e plina de bunatate, iubirea nu pizmuieste, iubirea nu se-mbufneaza, nu se umfla de mandrie, nu-nfaptuieste nimic necinstit, nu cauta castig pentru sine. Nu se acreste, nu banuieste raul, dar se veseleste de adevar. Iarta totul, crede totul, spera totul, sufera orice. Iubirea nu dispare niciodata. Profetiile vor avea un sfarsit, darul limbilor va inceta. Stiinta va fi depasita. Caci cunoastem nedesavarsit si facem profetii nedesavarsite. Dar atunci cand desavarsitul va fi infaptuit, tot ceea ce este nedesavarsit va fi inlaturat. Aceste trei lucruri raman: credinta, speranta si iubirea. Dar cel mai mare dintre ele este : iubirea.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Sept 12, 2011 5:48 pm

Prietenia nu inseamna un umar pe care saplangi, inseamna incredere, daruire ,speranta , iubire...prieten adevarat e celcu care iti imparti bucuriile,necazurile..prietenul adevarat e acel caree "acolo"pentru tine la bine si larau,Prietenul adevarat e cel caruia iiplace sa te vada: care este dispus sa-tiierte slabiciunile si sa le ascunda deochii altora.Prietenul este acela caregandeste pentru tine ca pentru el insusi sicare este capabil sa te ajute sa intelegica uneori gresesti!
Cand ne punem toatacredinta in cineva, speram... speram ca amfacut alegerea corecta, speram ca nu vom fitradati... Cand iubim pe cineva, speram...speram ca iubirea ne va fi permisa, speramca vom primi inapoi tot iubire... Cand neindragostim de cineva, speram... speram canu va dura o clipa, speram ca nu e doar oiluzie... Cand visam la ceva, speram...speram ca visul va deveni realitate intr-ozi... Cand viata ne doboara, speram ca nevom ridica... Cand viata ne ridica, speramca nu se va opri aici... Orice facem,speram... Cine crede ca speranta se poatestinge in noi... vreodata... se inseala...Poate se stinge un strop de speranta, insaaltul ii va lua locul... Speranta nu moareniciodata ...!!!

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Sept 12, 2011 5:49 pm

Prietenii adevarati sunt ca si diminetile..... Nu ii poti avea langa tine cat e ziua de lunga,dar,poti sa fii sigur ca,vor fi acolo maine cand te trezesti,saptamana viitoare,anul urmator si pentru toata viata...
Ajungi cu timpul sa intelegi ca adevaratii prieteni sunt numarati,
si ca cel care nu lupta pentru ei,
mai devreme sau mai tarziu se va vedea inconjurat doar de false prietenii.
Soarele si luna rasar, dar lumina vietii numai din suflet izvoraste...Azi uita cine esti si trezeste-te la viata o data cu natura. Fii un fluture zglobiu si aseaza-te pe prima floare a puritatii. Ziua sa-ti fie mai senina ca infinitul.Vintul va sufla plin de dragoste cu intensificari puternice in sufletul tau, innorarile vor lipsi, soarele va straluci, inima ti-o va incalzi, probabilitatea de precipitatii se vor semnala doar cu stropi de bucurie, cerul va fi acoperit de fericire, atmosfera va fi incarcata de noroc si sanatate, temperatura este in crestere, iubirea pluteste deasupra ta, valorile termice se vor mentine si noaptea in vise frumoase, dragostea a favorizat transportul de aer cald si vremea frumoasa in viata ta, zimbeste si iubeste.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Sept 12, 2011 5:49 pm

Am invatat ca foarte putini iti suntprieteni cu adevarat,putini sunt cei careiti vor binele si vor sa iti dea ajutorullor.
Am invatat ca majoritatea iti oferaprietenia lor pentru a afla ceva,pentrupropriul lor interes.
Am invatat ca dacacineva spune ceva,nu inseamna ca lucrulacela il si gandeste.
Am invatat ca totulse intampla cu un scop si Cineva are grijaca toate lucrurile sa se intample dupa unplan.
Am invatat ca in viata trebuie salucrezi pentru tine si doar pentru tinepentru a te imbogati,dar asa uiti delucrurile vesnice.
Am invatat ca viata econstruita din incercari si obstacole sinumai Dumnezeu te poate ajuta sa iesiinvingator.
Am invatat ca lucrurile bune seintampla mai tarziu de aceea numai rabdareate poate ajuta sa leafli...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Sept 12, 2011 5:50 pm

Dragostea nu pune multe intrebari, deoarece, daca incepem sa gandim, incepe sa ne fie frica. E o frica inexplicabila, nu poate fi exprimata prin cuvinte. De aceea nu intrebi, faci.
Iti doresc sa fii frumoasa, iti doresc sa fii iubita, iti doresc dorinta sa ti se implineasca. Fericirea exista oriunde, doar ca nu-i dai atentie. Uita-te imprejur si vei vedea ca fiecare clipa, fiecare zi si noapte sunt unice. Asculta glasul vietii, asculta cum loveste apusul de soare pamintul, asculta norii cum pling, asculta aerul cum trece pe linga chipul tau, asculta apa susurind si iarba crescind si vei vedea ca totul are un rost si merita sa incerci si sa indraznesti sa fii fericita.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Sept 12, 2011 5:50 pm

Sa nu uiti niciodata ca adevaratul prieten nu este cel care te iubeste (poate intr-o zi te va ura), nu este cel care iti daruieste lucruri (poate intr-o zi ti le va cere inapoi), nu este cel care te ridica din necaz (poate intr-o zi te va calca in picioare)...Adevaratul prieten este cel care nu pleaca niciodata din viata ta.
Promit sa te iubesc, sa te fac sa zambesti cand ai lacrimi in ochi, sa te incalzesc cand ti-e frig, sa-ti dau un sfat cand ai nevoie. Promit sa pretuiesc prietenia, comunicarea de la suflet la suflet dincolo de nevoi, interese si chiar dincolo de cuvinte,sa te strang in brate sincer , prieteneste cu o imbratisare calda care promit sa nu te arda!
Cred in prieteni...in vindecarea adusa de lacrimi,rasete si in povesti impartasite si in legaturile formate din incredere si adevar...
Cred in puterea mainii ce o strange pe alta,in clipe de durere si in miracolul zambetelor si imbratisarilor spontane...
CRED... intr-o prietenie ca a noastra..

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Sept 12, 2011 5:51 pm

Lasa-ma te rog sa-ti colorez sufletul cu aceste randuri...lasa-ma te rog sa-ti arat ca prietenia noastra nu e formata doar din niste ganduri...ceea ce spun nu sunt doar vorbe aruncate in vant...lasa-ma sa te port cu mine in suflet si in gand...as vrea sa intelegi ca as putea fi la fel de buna ca roua diminetii care iti face ochii tot mai stralucitori si ma indeamna sa ii privesc iar pana in zori...tu pt mine esti ca universul care imi canta peste lume duios versul...in care eu ar trebui sa-ti zambesc...si sa-ti promit ca intr-o zi tot voi reusi sa te uimesc...de ce as face acest lucru? poate pt ca nu as vrea sa imi inchizi iar drumul...spre sufletul tau...in abis...o sa-ti soptesc tot mai departe in vis!in acea pata mare de negru care se vede...as vrea sa fiu stropul de culoare,as vrea sa-ti aduc toata bucuria care imi sare in cale...as vrea sa intind mana...sa imi ajunga pana in zare,sa iti ating sufletul,sa iti arat cat e de mare...as vrea...un loc acolo sa imi dai si mie...sa iti dovedesc ce mult as vrea sa fie...si pt mine...tu,acea sclipire vie....de pe cerul deasupra-ti tot mai intunecat...as vrea sa intelegi ca m-am schimbat...in urma trecutul as vrea sa fie lasat...as vrea sa-ti dau din sufletul meu fericirea...sa intelegi ca ceea ce face nemurirea...este chiar zambetul ce iti aduce doar iubirea..as vrea in sufletul tau mii de ani sa tot privesc acel ceva...ce ta aduce dintr-un taram ceresc...si tot in vis am sa-ti soptesc...pt ca esti prietena mea...as vrea sa iti multumesc.
Increderea e cel mai bun si mai durabil capital pe care îl are un cuplu.
Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o...
Alege mai bine sa iubesti decat sa urasti… Alege mai bine sa zambesti decat sa te incrunti… Alege mai bine sa zidesti decat sa darami… Alege mai bine sa perseverezi decat sa renunti… Alege mai bine sa lauzi decat sa barfesti… Alege mai bine sa vindeci decat sa ranesti… Alege mai bine sa oferi decat sa iei… Alege mai bine sa actionezi decat sa amani… Alege mai bine sa ierti decat sa te razbuni… Alege mai bine sa te rogi decat sa disperi....
Planteaza un cuvant de iubire adanc in inima unui om.Hraneste-l cu un zambet si o rugaciune si priveste ce se intampla.E bine sa fii multumit cu ceea ce ai,nu cu ceea ce esti.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Sept 12, 2011 5:52 pm

Fericirea nu se defineste,ea se cuibareste pentru un minut,o ora, o zi....nu conteaza cat dar trebuie sa constientizam ca exista in sufletele noastre! Fericirea poate insemna realizari pe plan profesional,sentimental,familiar etc.tot ce conteaza e ca toti avem pe cineva in lume care ne poate oferi fericirea...doar sa avem rabdare!
Fericirea este un lucru pe care nu poti sa-l gasesti ata de usor..trebuie ca sa-ti traiesti viata din plin pentru al gasi....odata gasita viata ti se va parea ca este un Rai...un Rai care numai in cer il poti gasi...un Rai unde toata lumea se iubeste nu se cearta...aceasta este fericirea, al doilea cel mai de pret lucru.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Sept 12, 2011 5:52 pm

O iubire inseamna totul,este tot ceinseamnafericire,dragoste,simpatie,rabdare,mangaiere,alinare.nu poti exprima in cuvinte ceinseana dar atunci cand primesti in schimbtoate acestea te poti numi o persoanafericita. Iubirea nu se poate exprima inavere sau bani decat in dragostea dintredoua persoane care vor acelasi lucru.
Candprivesti cerul indelung dupa marelespectacol al norilor,in miscare.Muta-tiprivirea catre intinsul orizont,si o sa magasesti acolo,hoinarand.Odihneste-tiprivirea pe o frunza.Obisnuieste-tiprivirea cu lumina din interiorulsufletului meu.Idolatrizarea suferinteloreste o veche profesie de credinta,eapromite liniste si pace,multumire. Ititainuiesc tainele mele de iluzii salbaticece pasesc cu un oarecare dispret,pentrumuritorii care suntemnoi.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Sept 12, 2011 5:53 pm

Sunt o picatura de ploaie strivita intre pleoapele tale grele de visuri.Sunt un gand hoinar, ratacit in parul tau, roua diminetii tarzii incediate de soare, secunda boaba de nisip cazuta in clepsidra fara de sfarsit.Sunt firul de iarba peste care treci acum grabita, sunt frunza pe care o tii ingandurata intre degete.Sunt raza de soare care iti mangaie privirea, sunt ultima silaba pe care as dori sa o rostesti inainte de a visa si primul tau gand…Iubita mea, ochii tai deschid spre mine universuri, zambetul tau ma imbata de o betie cereasca.Atingerea ta e pentru mine curcubeul, sarutul tau…sfarsitul unei lumi si nasterea alteia.Iubita mea... esti vis.Daca viata mea ar fi o clipa petrecuta alaturi de tine, nu mi-as dori alta.O clipa sa ma privesti, sa imi zambesti, sa ma atingi, sa sa ma saruti.Te mai astept o viata…Si ce altceva as mai putea sa iti ofer decat doi ochi albastrii, frumosi si un zambet cald, care sa iti calauzeasca pasii zi de zi.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Sept 12, 2011 5:53 pm

M-am trezit intr-o dimineata cu presimtireaca ceva se va intampla in acea zi. Si afost ceva minunat. Te-am zarit pentru oclipa, dar ai disparut.. Dar a fost deajuns pentru a ma indragosti.. Si de atunciam dorit mereu sa te zaresc,.. dar pentrua-ti vorbi, nu aveam inca acel curaj.Doream sa te cunosc, sa ma cunosti. Astfelam aflat cum te numesti si imaginatia sifirea mea nebuna au luat-o razna. Am prinscuraj si ti-am vorbit, dar erai atat dedistant si totusi.. atitudinea ta nu m-adescurajat. Esti inca prezent in viselemele si cred ca este de ajuns. N-as vrea saajungi totusi sa ma cunosti, de frica unordeziluzii. Este de ajuns sa stii ca undeva,acolo, nu prea departe, este cineva pentrucare reprezinti tot ce e frumos..
Tu esticantecul care ma adorme noaptea, voceace-mi mangaie tristetea, vantul ce-mirasfata pielea, o ultima silaba pe carevreau sa o rostesc inainte de a visa si..primul meu gand.. Daca viata mea ar fi oclipa petrecuta cu tine, nu mi-as dorialta, o clipa sa ma privesti, sa ma saruti,sa ma atingi.. Vreau ca tu sa reprezintivisele mele, vreau ca tu sa fi motivulpentru care traiesc, vreau ca tu sa fi..TOTUL!Iar daca un trandafir te-a intepat nuinseamna ca toate florile au spini,dacacineva te face sa suferi nu inseamna canimeni nu teiubeste...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Sept 12, 2011 5:54 pm

Prietenul este persoana cea mai de pret, pentru ca, spre deosebire de famile, noi ne alegem prietenii. Alegerile sunt uneori bune, alteori gresite si nu ne dam seama de asta decat cu trecerea timpului. Noi suntem cei care ii alegem pe cei din jurul nostru. Ii alegem pentru ceea ce par a fi.Prietenia inseamna acceptare. Inseamna acceptare reciproca, caci fiecare are defecte la randul sau. Iti aperi prietenul atunci cand are nevoie si esti impreuna cu el, chiar de-ar fi intreaga lume impotriva voastra. "Am invatat ca nu timpul este cel care vindeca ranile sufletului, ci dragostea."
Ranile vechi sunt acoperite de oameni noi, dragoste, afectiune. Sunt acolo, intr-adevar, insa dragostea actioneaza precum un calmant.
Cu timpul ne dam seama ca in realitate, cel mai bine
nu era viitorul, ci momentul pe care-l traiam exact in
acel moment. Cu timpul vom vedea ca desi ne simtim fericiti
cu cei care ne sunt împrejur, putem simti adesea ca ne vor lipsi
teribil cei care mai ieri erau cu noi si nu mai sunt lânga noi !
Cand Dumnezeu a deschis portile raiului si m a intrebat care este singura mea dorinta i am spus sa aiba grija de ingerul care citeste acest mesaj.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Sept 12, 2011 5:54 pm

Sa fii deschis în fata vietii si sa aduciviata în sufletul si în inima oamenilor. Saai sufletul curat ca al unui copil si sa nuîncetezi nici o clipa sa crezi în miracole,pentru ca miracolele se produc în fiecareclipa, doar ochiul sufletului este necesarsa le perceapa.
Sufletul tau, inima ta safie doar un cânt de slava, un dornesfârsit,un loc în care marea si cerul seunesc tainic sub lumina asfintitului.
Pastreaza in inima ta dragostea la fel decurata ca florile de crin si daruieste-iprietenia ta celui care ii vei intinde mananu pentru o zi....ci pentru totdeauna.
Ziuade astazi sa-ti aduca atata bucurie incatsa poti darui si altora, atatea viseimplinite incat sa simti ca toata lumea e ata, atata lumina incat niciodata sa nu staiinintuneric.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 9:45 pm

Continut sponsorizat