despre viata,despre suflet...

Pagina 6 din 24 Inapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 15 ... 24  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

despre viata,despre suflet...

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Sept 09, 2011 1:09 pm

Rezumarea primului mesaj :

In iubire de foarte multe ori ne intilnim cu o boala grea,intitulata stres,in afara stresului care il avem din alte parti.
Iubirea stresanta este caracterizata prin actiunea celor doua persoane,unde una din aceste persoane actioneaza negativ fata de cealalta,si aici intervine in noi acest stres,care ne face sa ne gindim numai si numai acolo.
Iubita spre exemplu iti spune ca vrea ceva sa intreprinda,vrea ceva sa faca,sau in cele mai multe situatii,nu stie ce sa faca cu iubitul ei.In acest caz,ea incepe sa i promita anumite lucruri lui,lucruri de care si el incepe sa se gindeasca la ele.In acest moment,se instaleaza stresul,in special la ea,unde incepe totusi sa se gindeasca daca face sau nu bine ceea ce vrea ea sa faca.

Ultima editare efectuata de catre cr_1971 in Mier Oct 19, 2011 12:43 pm, editata de 1 ori

cr_1971
Admin
Admin

Puncte : 13593
Reputatie : 4555
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 45

http://prieteni.forumgratuit.ro

Sus In jos

Re: despre viata,despre suflet...

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Sept 12, 2011 5:54 pm

Se spune ca iubirea este facuta sa te inalte, sa te arda pentru ca mai apoi sa te purifice, sa te ucida pentru ca mai apoi sa te faca sa renasti. Asa sa fie? Eu am aflat ce este iubirea... si este exact reversul. Mai intai iti da aripi, iar apoi ti le rupe cu o durere surda. Intr-o prima faza iti da viata, iar in secunda urmatoare te rapune. O face iar si iar, intr-o ordine aleatorie, insa intotdeauna la fel, pana cand ajungi sa-ti spui ca mai mult de atat nu poti sa induri. Si chiar nu poti...
Singurul lucru care incearca sa te aduca pe linia de plutire este DEMNITATEA. Zadarnic insa... Nu are cum sa te ridice la suprafata atunci cand te afli undeva mult prea jos. Totul se plateste in viata... Prea multa iubire nu este rezervata nimanui fara ca sa-si plateasca pretul trairii ei. Ne este refuzat orice sentiment ce se apropie de sublim. Nu avem acces permanent la iubire fara sa fim trasi la raspundere pentru ea.
Dumnezeu, inainte de a crea dragostea, te-a creat pe tine, apoi dragostea ca sa iti fie daruita. SI daca vrei sa mi spui ce n ai spus nimanui, eu voi fi mereu aproape sa te ascult...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Sept 12, 2011 5:55 pm

As vrea ca sufletul tau sa nu simta ridultimpului, inima sa nu-ti ramana nepasatoarela cei din jur, gandul bun sa te-nsoteascamereu, zambetul sa nu-ti lipseasca dincoltul buzelor, visele sa-ti fie incununatede speranta, dorul sa te ocoleasca, mainilesa-mprastie praful de stele din care senasc minuni, iar trupul sa-ti fie-ncalzitde cel drag.
Gandul si sufletul omului e cao perla,daca stii sa o slefuiesti vastraluci in ochiicelorlalti.....transmitand caldurasufleteasca si multa bucurie....E frumoscand stii ca iubesti,dar e si mai frumoscand stii ca rasplata iubirii tale.....estetot o iubire!!!!!
De ce salciile se-apleacacatre apa, de ce florile se ridica catresoare, Viata continua sa aiba multemistere, dar misterele au sa fiedescoperite in cele din urma, iti doresc sale descoperi.Multumim ca ne-ai umplutvietile de frumusete si bunatate. Itimultumesc ca existi si ca ma poti face maifericit doar prin simpla taprezenta.
In dragoste nu exista mila, acolo unde e mila, nu e dragoste. Nu acceptati sa vi se acorde caldura sufleteasca din mila, mascata intr-o asa zisa dragoste, nu incercati sa treziti mila celui iubit. Mai devreme sau mai tarziu mila se va termina si va incepe calvarul.. Inainte de orice trasatura de personalitate, fiinta umana trebuie sa fie inzestrata cu demnitate. In dragoste nu exista “carpituri”, ori e un intreg curat, ori nu exista. Atunci cand suntem siguri ca cineva ne iubeste, ne intelege, ne sprijina, suntem mai puternici, mai buni, mai cutezatori, mai frumosi chiar. Nu exista drama mai mare decat a sentimentalului care si-a pierdut increderea in partenerul de dragoste, ceva solid si sigur i se smulge de sub picioare si incepe o lunga si dezumanizanta cadere, care nu rareori este fatala. Dragostea adevarata rezista la necazuri, se caleste in ele, le transforma in amintiri de ...dragoste si chiar... reinvie!
O saptamana care as dori sa fi-e magica pentru tine familia ta si cei dragi!....Plina de vis si sperante,de surprize deosebite si bucurii,sa iubesti sa te simti iubita,dorita ,adorata si rasfatata de cei dragi pentru ca inima sa-ti fi-e inundata de bucurie si fericire!.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Sept 12, 2011 5:55 pm

As astepta cu dor ivirea soarelui, stiind ca se va cuibari întreg, cu toata splendoarea de lumina, în inima mea micuta...
As trimite, apoi, raze de speranta, de iubire, spre toti acei ce îsi vor apleca fiintele spre un strop ratacit de roua...
As vrea sa stralucesc ca ochii plini de iubire, plini de dor...M-as ascunde în gene, înainte sa ma mistui în caldura razelor de soare...
Ce taina ar fi în fiecare dimineata!...Le-as astepta cu atâta dor în zorii fiecarei zile, stiind ca ma vor mistui...Ce jertfa dulce ar fi aceasta!...Ce daruire de dragul luminii , a caldurii, a frumusetii, si mai ales de dragul iubirii!...Fara acestea nu as fi nimic...
Fara Lumina nu sunt nimic...
Lasa sa-ti picure in suflet inca o primavara... las-o sa-ti cuprinda obrajii si sa-ti invaluie inima. Danseaza cu ea in lumina soarelui si las-o sa-ti umple bratele cu flori si iubire... Primeste-o in viata si in suflet... inchide ochii si incearca sa visezi... nu-i asa ca e minunat?

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Sept 12, 2011 5:56 pm

Zambind printre lacrimi am simtit cadurerea e mai mica... Daruind am simtit casinguratatea e mai putin dureroasa...Iubind am simtit ca nefericirea nu tinepentru totdeauna... Iertand am simtit caranile inimii pot fi vindecate... Rabdandam simtit ca fiecare clipa e pretioasa...Ascultand am simtit ca orice om are ininima uneori durere... Visand am simtit capot zbura...
Dragostea e speranta si farasperanta lumea nu ar exista... Sa ai curajsa risti pentru adevarul din inima ta, darsa nu te minti cand il asculti. Viata estefrumoasa si e pacat sa trecem prin ea, farasa iubim, macar o singura data, cuadevarat... Poti da fara iubire, dar nupoti iubi fara daruire. Iubirea estesingura pasiune care se plateste cu omoneda fabricata de eainsasi..."jertfa".

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Sept 12, 2011 5:56 pm

Vantul imi fura o lacrima,.. e lumina trecutului, iar ochii tai ca doua licariri de stele.. caldura mainilor.. O clipa si apoi, nu mai conteaza.. Stau intins pe malul marii si adierea vantului ma face sa simt vibratia dragostei ce ne leaga.. Strigatul inimii tale se aude in departari.. ma cheama la ea.. Marea ingana cuvintele tale rostite odata, care acum s-au dispersat in negura uitarii.. In noaptea asta, te simt un pic mai aproape de mine.. Luna rotunda sta de veghe, vegheaza la dragostea noastra.. si imi sopteste ca si tu ma iubesti tot atat cat te iubesc si eu.. Vantul bate, primii fulgi de nea imi mangaie fata, ma simt tot mai slabit cand te stiu departe de mine.. Luna ingana si ea cuvinte magice, parca rupte de realitate, cuvinte ce se regasesc parca in adancul sufletului meu.. Fara tine ma simt pe un drum fara sfarsit,.. Un drum care parca nu se mai termina niciodata.. Incerc sa merg mai departe, dar totul mi se pare un abis.. in care ma tot afund si oricat as incerca sa ma inalt, simt ca nu mai am scapare..
Imi scanteie si acum in suflet ciocnirea petelelor insangerate ce se leagana pe aripile sclipirii de zapada...Stelele apasau clapele unui pian ce isi adia muzica printre fulgii de gheata...si luminile de gheata se oglindeau prin mine fara sa-mi dau seama de fulgii ce cadeau ca niste sageti urmand sa se topeasca cind primele raze de caldura vor aparea...dar speranta nu i gand inaripat..ma inalta spre linistea serii acolo unde culoarea isi pierde valoarea si umbrele calde ma sufoca la prima atingere....

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Sept 12, 2011 5:57 pm

Esti soarele care rasare dupa o iarnageroasa.Esti curcubeul care apare dupa oploaie furtunoasa.Esti ingerasul care imiarata o prietenie frumoasa !
Daca ai odorinta arzatoare,atunci fie ca ea sa seimplineasca azi! Bucuria sa-ti fieambientul, satisfactia sufleteasca sa-tifie startul fiecarei dimineti !
Spune-micine esti?lasa-ma sa te descopar nu numaichipul ci si sufletul..lasa-ma sa-ti alindurerea sa-ti fiu aproape,in orizonturi sizari ,citesc adeseori fericirii,bucurii sidureri..daca le-as stii de la tine, as venisi te-as imbratisa cu inima mea...cu gandulmeu....Daca taci nu te pot stii,nu te potajuta...
Vreau sa-ti fiu alaturi...sa tesprijini de umarul meu si eu sa-ti fiumangaiere....vreau sa-ti alung durerea nustiu de am putere dar cu tot sufletul meuam saincerc...promit!!!

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Sept 12, 2011 5:57 pm

Pentru o prietenie adevarata nu-ti doresc viata unui trandafir, ca e prea scurta, nu-ti doresc viata unei stele caci e prea lunga, iti doresc frumusetea unui trandafir si splendoarea unei stele!O PRIETENIE adevarata este o portita de ajutor atunci cand ai nevoie,o petala purtata de vant,undeva departe,un glas de undeva din umbra,, un parfum care nu-si pierde nicicand duioasa-i valoare.
Sa ploua-ncet deasupra ta cu picaturi de fericire...
Sa fie visul tau un zbor de implinire...
Povara vietii sa-ti fie car cu sanatate...
Sa-ti fie sufletul scaldat in stropi de bunatate...
Sa ai oricand in drumul tau un soare zambitor...
Sa ai alaturi chipuri dragi si -un inger pazitor...
Parfumul florilor de primavara, roua diminetilor caldute, adierea vantului bland al celui mai frumos anotimp sa-si gaseasca loc in sufletul tau. O primavara plina de iubire!
Daca cineva stie ce spui cand taci,alege-l de prieten.Sunt momente in viata cand simtim nevoia unui prieten,chiar de nu-l cunosti,nu l-ai vazut niciodata,dar stii caci este acolo undeva si-ti raspunde mereu cu drag...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Sept 12, 2011 5:58 pm

Sa aduni în inima ta frumusetea apusului siexplozia nesfârsita a rasaritului. Satraiesti fiecare zi ca si cum ar fi ultimabucurându-te de binecuvântarea gratieirasaritului si de mângâierea tainica aapusurilor. Între ieri si azi sa vezi mereufrumusetea clipei, sa traiesti fiecaremoment ca pe o nastere sub botezulfrumusetii, sa dai fiecarui momentposibilitatea de ati aduce acel moment defrumusete sublima si de divinitate cu carea fost încarcat. Sa poti trai frumos viata,în lumina spontaneitatii divine, învirtutea acelei forte a binelui care estesi va fi mereu triumfatoare. Sa treci prinviata facându-ti aripi din frumusete, diniubire si din credinta în sine, în pofidaoricarui lucru, aspect, eveniment care parea fi de netrecut, de nedepasit prindificultatea sa aparenta.
Sa ai sufletulplin de acea lumina a iubirii, a frumusetiisi a dorului de absolut!
Daca oferidragoste, frumusetea va creste si toateacestea pentru ca dragostea este frumusetea sufletului.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Sept 12, 2011 5:58 pm

Poate ca zambetul tau s-a nascut dintr-unvis colorat si privirea ta e un coltprimavaratic de Paradis... iar gura ta e aopta minune...
Imi place glasul tau... inel se amesteca tipatul pescarusilor sizgomotul valurilor verzi... iar Dumnezeu apicurat in el un strop din bucuria si dincantecul ingerilor...
Atingerea ta epretioasa... pe umarul tau, un sculptor ainflorit din marmura alba un crinperfect... iar gandul tau ma linistestemereu...
Demult te-am gasit intr-opoveste... acum doar ti-o spun in soaptainainte sa adormi... iar pe fruntea ta uninger deseneaza cu zambete colorate a optaminune..
Un prieten ADEVARAT stie care esterealitatea vietii tale. Un prietenOARECARE, cand te viziteaza, se poarta caun invitat. Un prieten ADEVARAT deschidefrigiderul si ia ceea ce are nevoie. Unprieten OARECARE gandeste ca prietenia s-aterminat dupa o discutie aprinsa. Unprieten ADEVARAT stie ca nu existaprietenie fara lupta. Un prieten OARECAREspera ca intotdeauna esti acolo pentru elsau ea. Un prieten ADEVARAT intotdeauna vafi acolo pentru tine. Tu esti un Prieten Adevarat pentrumine!

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Sept 12, 2011 5:59 pm

Este straniu sa vezi cum uneori dragostea, acel minunat sentiment care ne inalta, este minimalizat, apoi redus, cu o atat de mare usurinta, la nivelul unui sentiment distructiv si josnic precum ura……..Iubim si totusi uram……..iubim si totusi ii ranim pe oamenii pe care ii iubim.Poate se intampla fara voia noastra,poate ca nu avem nici cea mai mica intentie de a rani pe cineva si totusi o facem, crezand ca dragostea ne da dreptul sa gresim si sa deschidem rani adanci in sufletele celor pe care-i iubim……..
Cand iubim, nu ranim, nu aruncam la intamplare cuvinte care dor….cand iubim respectam, ne alegem cuvintele, avem grija ca ele sa nu aduca lacrimi. Sa ne bucuram de fiecare zi, sa fim liberi si dezbracati de prejudecati. Oriunde am fi in aceasta lume sa intalnim doar zambet, flori si iubire, multa iubire. Nu vreau sa intalnim la tot pasul ura, invidie, rautate, suflete ciuntite, oameni nauciti.
Nu uita draga prietena: Iubirea nu poate fi cumparata si nici vânduta pe taraba vietii oricât de mare ar fi pretul ei.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Ma regasesc in privirile uitate ,in golulurias al existentei,in abisul ce monotoniail creaza pentru mine,ma regasesc inoglindirea sperantei de pe chipul celor cetrec pe langa mine,in oglindirea firava aapei,in stropi de ploaie calda ce serastogolesc pe chipul meu...........Ascauta regasirea duioasa a oamenilor,saregasesc zambetele de alta data,inocentacopiilor pura o caut,in inimile celor cedeja nu mai sunt copii,caut fericirea pechipul prietenilor si surasul de soare,lasurme in zapada alba si pura a vietii,autrecut destula vreme e asternuta frumos siegal,regasesc primavara in ochiitai,licaresc ca si prima raza de soare,culoarea lor intensa ce o simt, maincalzeste,pe buzele tale se aduna polenuldulce,te regasesc, te simt in vise,te audin gand,amintirea coboara spre mine de pemuntele uitarii revine cu o vara frumoasasi calda.............acum caut marea,oregasesc e frumoasa in valurile ei regasescclipe ce erau deja prafuite de trecereatimpului,apropii pleoapele,si te aud fugindcatre valurile ce te imbratiseaza cu fortaiubirii,te aud cum rasul tau se aude panala far,esti fericita,te-am regasit momentde slabiciune sentimentala.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Nu te uita în urma, ci priveste cu curaj tot ce ti-a harazit soarta. Mergi înainte cu bucurie, aduna-ti toate puterile, pentru a alege binele din tot ce vei avea de înfruntat.
Fiti prieteni binefacatori pentru toate durerile omenesti ce vi se vor prezenta...Spre lumea inteligentei calea ne este deschisa oricind, dar plenitudinea inimii nu ne-o poate darui nimeni...Exista o politete a inimii. E inrudita cu dragostea. Din ea izvoraste cea mai fireasca politete a manierelor...Sufletul ajuta trupul si uneori il ridica de la pamint. E singura pasare care isi poarta colivia...Si fapturile cele mai crude sint dezarmate cind li se mingaie puii...Fiecare sufera cat simte si mai ales cat intelege...Nu poti lucra fierul pana nu l-ai incalzit, si sufletele oamenilor tot asa de putin....

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Sept 12, 2011 6:00 pm

Dragostea este intotdeuna draguta si rabdatoare, niciodata nu e geloasa. Dragostea nu e laudaroasa sau increzuta. Nu este nepoliticoasa sau egoista. Dragostea nu supara si nu poarta pica. Dragostea nu gaseste placere in pacatele altora, dar gaseste placere in adevar. Este gata intotdeauna sa ierte, sa aiba incredere, sa spere si sa indure orice urmeaza. Cand o ai in maini, esti stapanul universului, incombatabil, simti ca poti pasi pe ape, poti zbura in vazduhul nemarginit - ti-e dor de rasuflarea celuilalt, inchizi ochii, si te vezi purtat in bratele iubirii infinite.
Exista prima dragoste si ultima dorinta si-n fiecare dintre ele un strop de suferinta!!! Din tot ceea ce-ti daruieste Viata,pastreaza intotdeauna doar ceea ce Iubesti cu Adevarat si atunci vei sti si vei simti ce inseamna Fericirea. Si incearca sa nu uiti ca ...sunt Oameni. ..Ganduri...Clipe si Iubiri...alege TOT ceea ce e Frumos si Minunat...si incearca sa nu uiti nimic. ..nici Oameni...nici Ganduri...nici Clipe... nici Iubiri...gandul si sufletul omului e ca o perla, daca stii sa o slefuiesti va straluci in ochii celorlalti.....transmitand caldura sufleteasca si multa bucurie...E frumos cand stii ca iubesti,dar e si mai frumos cand stii ca rasplata iubirii tale..........este tot o iubire!

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Sept 12, 2011 6:00 pm

Sufletul pereche?
E posibil sa nu-l intalnim din prima, e posibil sa nu-l intalnim niciodata sau e posibil sa fie chiar langa noi... Ai impresia ca il stii dintotdeauna, ca stii ce gandeste si simte, telepatia este foarte bine reprezentata, prietenia sau iubirea se leaga de la sine, comunicarea e usoara, placerea de a fi impreuna este maxima.
Exista un sentiment aparte care îti poate indica faptul ca fata de acest om ai o altfel de atractie decât pentru alte persoane. Nu e doar atractie fizica, sexuala, emotionala, ci relatia de acest tip trece dincolo de senzatiile trupesti sau psihice.
Atunci când întâlnesti un suflet pereche, esti capabil sa renunti la orice s-ar opune si sa învingi orice ti-ar sta în cale.
Te cufunzi în inima si îl simti acolo. Tacerea capata mii de nuante.
Îl poti simti de la distanta. Îl poti simti în toata complexitatea lui, ca si cum l-ai cunoaste de mii de ani.
Este ca si cum nu mai astepti nimic de la celalalt, pentru ca ai deja totul.
Simplul fapt ca stii ca exista îti este suficient.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Sept 12, 2011 6:01 pm

Timpul e fiecare clipa prezenta. Timpul nu e trecutul, adica amintirile tale. Timpul nu e viitorul, adica sperantele tale. Timpul este doar ACUM. Nu poti pierde timpul, pentru ca tu nu-l ai. Timpul curge, nu poate fi strâns, nu poate fi dat. Îl traiesti, si atât. Traiesti prin el, înoti prin el, e hrana ta de fiecare clipa. Fara el, tu ai dispare instantaneu... Dumnezeu te hraneste cu timp continuu, Dumnezeu îti ofera întotdeauna timp proaspat. Timpul înseamna acum, timpul e mereu proaspat, el nu se învecheste. Fiecare clipa prezenta e noua, e alta, e iarasi sarbatoare. Acum e sarbatoare. Nu trai din amintiri, nu visa ce va venibucura-te de prezent. Nu pierde ocazia, sarbatoreste, bucura-te... clipa fericirii continua în eternitate...
As vrea sa existe pentru tine numai bucurii si zile senine astfel incat viata sa-ti para un vis al implinirilor tale, un vis din care sa nu te trezesti niciodata. Spera intotdeauna spre fericire, spre ceva mai bun. Speranta este singurul lucru pentru care se merita sa traiesti desi ascunde in spatele ei fericirea, fericire pe care numai Dumnezeu ti-o poate darui.....

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Delicatetea este calitatea suprema si cea mai rara a sufletului omenesc. Ea le presupune pe toate celelalte; inteligenta, bunatatea, altruismul, generoizitatea, discretia, marinimia... un om lipsit de o singura calitate a sufletului nu are delicatetetea completa..... Viata nu ar fi posibila daca n-am infumusteta-o putin si n-am incalzi-o cu iluzia simtirii...Simpatia pe care o ai pentru frumusete, daca nu este o dovada, ramine insa todeuana un indiciu al delicatetii unui suflet ales....Sufletul este unica valoare a omului, il face pe slujitor egal stapinului ... Chiar daca uneori ne simtim departe, gandul si sufletul sunt mereu aproape de prieteni iar viata se schimba in fiecare zi ,cu fiecare cuvant,cu fiecare zambet,cu fiecare bataie a inimii.Privind mai adanc in interiorul nostru, sa ne regasim, forta de a infrunta inerentele greutati, sa regasim forta de a ne reconsidera sau de a ramane frumosi, demni, doriti si doritori....traim o singura data, si nimeni nu are dreptul sa ne rapeasca clipele vietii noastre...poate numai cei doriti sa alunge egoismul pentru a le face fericite.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Zambiti atunci cand roua diminetii va spala chipurile, luminate de razele soarelui abia rasarit ! Zambiti atunci cand inima va indeamna sa parcurgeti itinerariul frumosului sentiment : IUBIRE ! Zambiti chiar si atunci cand lacrimi stau sa cada din ochii vostri....prea obositi poate de ceea ce vad in jur ! Incercati sa zambiti atunci cand auziti o bataie in usa sufletelor voastre......caci poate fi chiar EA , DRAGOSTEA!!!.....Nu va ganditi la IERI sau la MAINE , ci doar incercati sa traiti AZI !!!.....si totul...doar zambind!!
Ceea ce ramane in urma ta nu e ceea ce afisezi in fata oamenilor ci ceea ce scrii in inimile lor! Un zambet ...un compliment...o mangaiere...o imbratisare... daruite din suflet poti atinge un alt suflet!....
Fericirea omeneasca nu se naste din marile evenimente ale soartei,care se intampla rareori,cat din micile foloase care se intampla in fiecare zi.
Constitutia doar da oamenilor dreptul la fericire.Trebuie doar sa o gasesti singur.
Daca iubesti viata,atunci nu risipi inutil timpul,caci din timp este facuta viata.
Asculta glasul vietii, asculta cum loveste apusul de soare pamântul, asculta norii cum plâng, asculta aerul cum trece pe lânga chipul tau, asculta apa susurând si iarba crescând si vei vedea ca totul are un rost si merita sa incerci si sa indraznesti sa te gandesti la fericire! Nu uita ca fiecare dimineata e un nou inceput, ca lumina privirii izvoraste din suflet si ca zambind putem bucura pe cei din jurul nostru si in primul rand pe noi insine!

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Sept 12, 2011 6:02 pm

Dragostea are ca hotar forte limitate, isi trage puterile din viata, din darnicie, iar oamenii daruiesc greu. Este legatura dintre doua suflete asemenea, este sfanta, glasul, privirile celuilalt pun in miscare anumite strune din inima, care nu vibreaza decat sub puterea amintirilor, pe care le insufleteste.
Iubirea presupune o reciprocitate de sentimente, o certitudine a placerilor pe care nimeni si nimic nu o poate afecta. Ea nu traieste decat atata vreme cat se crede vesnica iar cei ce sunt indragostiti cu adevarat cred ca dragostea lor e vie si dincolo de mormant. Nu are cautare vesnica decat ceea ce este vesnic frumos si adevarat, adica dragostea. Ea este un templu al tuturor, un lacas care asteapta un abur de dorinta, este un drum pavat spre eternitate un drum care presupune compromisuri care uneori depasesc puterea de intelegere.
Dar o singura minciuna distruge acea incredere netarmuita, care pentru unele suflete este insusi temeiul dragostei.
Indragostitul simte cum infloreste in el ceva ce nu e existat, simte ca traieste pentru persoana iubita.
Omul este si poate fi privit ca o entitate, un tot unitar. Dar este si trebuie sa fie privit si ca un punct de intersectie a multiple si diverse serii de relatii si interactiuni. Sistemul este atat de inchis, cat si deschis, pentru a se corela cu lumea si dainui.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Sept 12, 2011 6:03 pm

Dragostea...eternul mister. Pot fi date multe definitii si asemanari pentru ca, nu are reguli predefinite unice si totusi unele sunt mai mult decat evidente fie rational si intelese de cel ce nu iubeste dar mai ales spiritual si stiut prin propria experienta de cel ce iubeste. Daca dragostea nu poarta la o incredere reciproca care se poate asemana cu mersul pe sarma in paralel a partenerilor deasupra unei prapasti in care mersul nesigur in echilibru e asigurat tininadu-se de mana reciproc. In momentul cand unu isi retrage mana echilibrul e dizolvat si dragostea sfarseste in prapastie. Sau o bicicleta in tandem. Nu se poate pedala unu "hais" si altu "cea", nu se ajunge nicaieri. Cine spune insa " DRAGOSTEA E O LUPTA INTRE DOUA SUFLETE SI INTRE DOUA TRUPURI IN CARE UNEORI NU E NICI UN IMVINGATOR, ALTEORI NU E NICI UN INVINS",ma poarta in timp pe cand aveam cred 5 ani si ma uitam si eu la filmele celor mari si in scenele de dragoste intelegeam ca e un fel de lupta intre corpuri si concludeam ca decat sa ma lupt fara noima am eu pe cine bate la concret sau mai tarziu in ringul de Sumo intelegeam ca era si o confruntare de determinare si vointa spirituala. Daca dragostea poate fi evaluata ca o confruntare, inseamna ca nu a fost nici o evolutie fata de varsta de 5 ani.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Sept 12, 2011 6:04 pm

Dragostea nu poate fi incorsetata intr-o formula imutabila pt ca depinde de amandoi si ca atare poate fi mentinuta doar printr-un echilibru dinamic. Ca o concluzie daca lupta vine din interiorul cuplului, duce la implozia dragostei si ca atare nici nu a mai existat cu adevarat. Iubirea nu are nevoie de invingatori si invinsi. Doar de fericire care trece prin fericirea partenerului ei iar cine nu o cauta in partener/a dar cauta dragostea altfel va trai viata visand in loc sa viseze traind.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Sept 12, 2011 6:05 pm

A comunica inseamna mai mult decat a vorbipur si simplu. De aceea, dupa lungiconversatii cu anumite persoane, ne simtimla fel de goi ca inainte. Invers, o simplavorba, sau chiar o tacere plina deconsistenta in compania altor persoane suntmai pline de sens decat taclalelecotidiene. In comunicare conteaza cuadevarat mesajul, iar mesajul poate figasit in cele mai surprinzatoare locuri.Cele pe care le comunicam dau cu adevaratmasura personalitatii noastre. Prin urmare,daca ne intrebam cine suntem, ne intrebam,de fapt, ce avem de spus, dincolo de simplaemisie verbala.
A iubi este una din legilevietii. Este una din sublimele actiuni pecare o poate realiza o fiinta umana.Iubirea poate sa insoteasca toate celelalteactiuni, activitati ale noastre. Dacainvatam cu pasiune, vom invata si vomintelege mult mai usor. Daca ascultam cuiubire, vom auzi mai multe si mult maibine. Daca vorbim cu dragoste, cuvintelenoastre vor capata o forta neinchipuit demare. Daca vom adormi cu dragostea insuflet, somnul nostru va fi odihnitor siprofund.
Am stat citind pe cer formele destele ce se nasteau cu grija in imaginatiamea,cu gandul la ce forma are iubirea...senastea o forma de inima,apoi dispareareasezandu-se parca pentru a-mi face si maiinteresanta senzatia de decorare a bolteiceresti in forme umane,unde acolo te-amvazut,erai o steluta foartestralucitoare,acolo se vedea cat de mult mapretuiesti,gandul meu te invaluia in ceatasimpatiei si aprecierii cu care m-ai tratatsi tu mereu si care am insusit-o si eu,ce idrept fara voia ta,pentru tine...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Sept 12, 2011 6:05 pm

Exista oare miracole care sa-ti implineasca dorintele? Fantani fermecate in care cu speranta in suflet sa-ti scotocesti buzunarele, sa arunci un banut si o data cu el sa eliberezi o dorinta? Dorintele noastre ne apartin, si suntem responsabili pentru tot ceea ce se petrece in viata noastra. De ce majoritatea oamenilor se complac intr-o viata care nu este a lor? Dor, durere, dorinta, nimic din ceea ce este omenesc nu ne ramane necunoscut. Cand vom gasi leacul singuratatii? Poate niciodata. Poate atunci cand fiecare om isi va privi sufletul si va intelege din ce este compus. Cand fiecare va privi in inima lui si va intelege pentru cine bate. De ce? Pentru ce? Si pentru cine? Cand va lasa viata sa creasca si va incerca sa devina tot ceea ce poate si vrea sa fie. Fantani fermecate ... valuri care sterg urmele din nisip si dorinta incolteste din nou, hranindu-se cu uitarea. Speranta noastra... dorinta si asteptare infasurate in una.
Iubirea adevarata exista. Exista, dar pentru foarte putini oameni, deoarece viata noastra mizerabila ne-a facut sa nu mai fim capabili sa iubim cu adevarat. Suntem rai, egoisti, ne dorim totul numai pentru noi, iar in aceasta sitoatie nu mai poate aparea iubirea adevarata. Pt ca iubirea adevarata si cu egoismul sunt niste lucuri opuse, care e greu sa apara impreuna. Atunci cand iubesit cu adevarat iti doresti ca persoanei pe care o iubesti sa-i fie bine, nu tie. Nu ti-o doresti pe acea persoana langa tine doar pt. ca asa vrei tu, ci iti doaresti sa-i fie ei bine. De fapt cand iubesti cu adevarat nu esti fericit daca cel pe care il iubesti nu e fericit. El e primul la care te gandesti si dupa el urmeaza toti ceilalti. Atunci cand iubesti nu mai esti tu pe primul plan, nu mai sunt dorintele tale cele mai importante ci ale persoanei pe care o iubesti. E foarte greu sa iubesti cu adevarat. E mult mai simplu sa neglijezi dorintele celuilalt, sa te gandesti doar la fericirea ta, crezand ca tu sti ce e mai bine pentru cilalti. Dar cu toate ca e greu sa iubesti cu adevarat, iubirea adevarata exista si cel ce a simtit-o vreodata se poate considera fericit.
…da, iubirea te inalta catre cele mai sublime simtiri…Iubiti-va mult, nu conteaza varsta, religia sau tara. Doar iubiti-va.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Sept 12, 2011 6:07 pm

Oricat de impacati am incerca sa parem uneori, nu putem sa ne pacalim pe noi insine. Daca in fata altora radem cand vrem sa plangem, ne temperam cand suntem pe punctul de a rabufni, fata in fata cu noi, in oglinda sufletului, nu putem minti. Acolo lucrurile sunt de doua culori, acolo nu exista nuante. Si cine, oare, nu stie in strafundul sufletului, care este starea sa de spirit, care din noi nu plange, in hohote chiar, in camara inimii? Cine nu stie si nu a incercat, macar o data in viata, sentimentul pe care il ai atunci cand, obosit de plans si durere, adormi istovit, dornic de o dimineata care sa aduca un nou rasarit sau, de ce sa nu recunoastem, de o noapte care sa nu se mai termine, din care sa nu te mai trezesti pentru a simti, iar si iar, durere? Cine nu a urcat pe culmile bucuriei, macar pentu un moment, scurt, dar pretios? Sau cine nu a cazut in prapastia deznadejdii si a durerii?
Raspunsul e simplu: cu totii am plans si am ras, am luat si am daruit, am vazut dar ne-am facut ca nu vedem, si invers. Toti am dezamagit si am fost dezamagiti, mai mult sau mai putin.
Ce raspuns dai insa, in fata unui suflet care plange dinauntru, iar, pe dinafara, se straduieste, din rasputeri, sa surada? Pentru ca, dincolo de expresia fetei, de o bunastare aparenta, ne tradeaza privirea, glasul, lacrima stinghera din coltul ochiului, care vrea sa cada si care se stapaneste-numai ea stie cum.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Sept 12, 2011 6:07 pm

Iubirea adevarata e ca un trandafir superb, rosu, parfumat, înflorit, dar cu foarte multi ghimpi, care straluceste în lumina soarelui. Daca vrei sa îl ai, trebuie sa îl cultivi. Ca si cel mai priceput gradinar sa-l ingrijesti, sa ai rabdare sa creasca, sa se dezvolte si sa infloreasca, sa îl aperi de geruri si de furtuni, de hoti si de alti daunatori. Mai presus de orice, trebuie sa crezi cu putere ca frumusetea exista si ca o vezi ca se manifesta în viata ta, prin frumusetea unica a acestui trandafir. Când va înflori în toata plenitudinea sa, bucura-te de minunea existentei lui, culege-l cu grija, chiar daca vei sângera datorita ghimpilor sai, iar parfumul pe care îl vei obtine, pastreaza-l toata viata, si daruieste din el oricui are nevoie, dar si reteta ta de bun cultivator... si poate un lastar de trandafir, rosu, stralucitor, parfumat, pentru a fi cultiva în gradina vietii oricui va putea deprinde de la tine arta cresterii trandafirilor.
Sinceritatea este una din florile rare ale vietii. Este o sarcina extraordinar de grea, ce presupune maximum de responsabilitate.
Toti spun ca isi doresc in jurul lor niste persoane sincere, dar cati dintre ei isi doresc cu adevarat sinceritatea celorlalti? Toti pretind ca o vor, dar putini ii fac fata.
La nivel teoretic este privita ca pe o calitate a omului, dar in viata de zi cu zi este privita ca pe un defect a unui om naiv, care viseaza la o lume ideala.
E foarte greu sa fii sincer. A fi sincer inseamna a fi tu insuti in orice moment sau imprejurare.
Din pacate multi aleg minciuna.E mai usor sa minti..

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Sept 12, 2011 6:08 pm

imi caut in ganduri...adanc in suflet, in minte, in toata fiinta mea, si nu gasesc lucruri mai frumoase decat acelea pe care nu le-am trait dar le simt totusi vii in mine...Sunt lucruri frumoase, reale, patrunzatoare, sunt lucruri pur si simplu nemasurabile...
Simt ca as putea sa le traiesc candva, dar din cand in cand, speranta mi se naruie si uit de ele...Sunt ca un deja-vu, apar si dispar in taina sufletului si din cand in cand le descopar adormite-n propriul cuib, gata sa zburde in mintea si prin faptele mele...Sunt lucruri de care am nevoie sa invat sa traiesc, sa zbor, sa visez...Lucruri de care ma simt legata si care isi au locul in mintea si sufletul meu...Oare daca le am voi invata sa le pastrez?
Sunt lucruri necunoscute de o lume intreaga, dar cunoscute sufletului fiecaruia...Sunt soapte de speranta, de iubire, de afectiune, care ne calauzesc inima spre o cale doar de ea stiuta...Sunt dorinte aprinse, pe care trupul le percepe ca atare, si le simte in alt mod decat o face sufletul nostru...Sunt usite spre suflet, care ne poarta pe culmile fericirii, iar cand ne sunt soptite, fiinta noastra intra in acea stare in care timpul sta in loc, si nimic din jur nu mai conteaza...
Ne trebuie curaj pentru a cere, a cauta, a recunoaste si a pastra fericirea. Dupa care e superb sa traiesti fericirea si sa arati si celorlalti oameni ca se poate. Invata sa traiesti iubind!

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 3:46 pm

Continut sponsorizat