despre viata,despre suflet...

Pagina 21 din 24 Inapoi  1 ... 12 ... 20, 21, 22, 23, 24  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

despre viata,despre suflet...

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Sept 09, 2011 1:09 pm

Rezumarea primului mesaj :

In iubire de foarte multe ori ne intilnim cu o boala grea,intitulata stres,in afara stresului care il avem din alte parti.
Iubirea stresanta este caracterizata prin actiunea celor doua persoane,unde una din aceste persoane actioneaza negativ fata de cealalta,si aici intervine in noi acest stres,care ne face sa ne gindim numai si numai acolo.
Iubita spre exemplu iti spune ca vrea ceva sa intreprinda,vrea ceva sa faca,sau in cele mai multe situatii,nu stie ce sa faca cu iubitul ei.In acest caz,ea incepe sa i promita anumite lucruri lui,lucruri de care si el incepe sa se gindeasca la ele.In acest moment,se instaleaza stresul,in special la ea,unde incepe totusi sa se gindeasca daca face sau nu bine ceea ce vrea ea sa faca.

Ultima editare efectuata de catre cr_1971 in Mier Oct 19, 2011 12:43 pm, editata de 1 ori

cr_1971
Admin
Admin

Puncte : 13593
Reputatie : 4555
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 45

http://prieteni.forumgratuit.ro

Sus In jos

Re: despre viata,despre suflet...

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Oct 22, 2011 6:44 pm

Stii senzatia aceea cand o vaza frumoasa este asezata pe un piedestal si cineva din greseala atinge piedestalul ? Vaza se clatina, se desprinde si aproape atinge dalele de piatra cand o mana o prinde, oprind distrugerea in mii de farame ?
Ai avut vreodata senzatia aceasta ? Ca mai era nevoie doar de un singur pas...unul singur...si ca tu ai fi devenit din nou papusa de portelan sparta farame ? Si asta dupa ce cineva si-a luat tot timpul din lume si cu dragoste si daruire te-a lipit la loc bucatica cu bucatica ?
Nu stiu daca iubesc senzatia aceasta.Si nici nu stiu daca o urasc.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Oct 22, 2011 6:44 pm

Ne dorim uneori, ca cineva, sa ne întinda o mâna si cu zâmbetul pe fata sa ne spuna : "Ia-ma de mâna te rog si nu îti fie frica, te voi însoti când vei avea probleme, voi plânge când tu plangi, voi fi fericit(a) daca tu esti fericit(a);voi suferi daca vei suferi si sa stii ca întotdeauna, voi fi lânga tine pe drumul vietii, sa te ajut, ca sa nu te ranesti" Sunt persoane datorita carora zâmbim “azi”pentru ca “ieri” ne-au sters lacrimile … sunt persoane. de care ne va fi dor, pentru ca viata duce departe, sunt persoane care merita mai mult decât un multumesc,pentru ca se implica, sunt persoane. care vor sa ne asculte, pentru ca le pasa cu adevarat sunt persoane. a caror urma nu se va sterge din viata nostra, pentru ca ne-au schimbat existenta... sunt oamenii pe care ii iubim...sunt prietenii adevarati...desi uneori sunt departe!

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Oct 22, 2011 6:45 pm

Mereu prin?i cu un pas în urma, încercam sa recuperam pe parcurs toate clipele pierdute din amintiri. Mul?i dintre noi o sa spunem ca a trecut de mult, însa mereu o sa a?teptam cu bucurie acel prim sarut care ne face sa nu uitam de priviri suave. Tot timpul ne dorim ca un sarut sa însemne mai mult, sa ne calauzeasca spre un nou început. Pentru ca un sarut sa fie cu adevarat bun, vrei sa însemne ceva pentru tine. Pentru ca acel prim sarut sa fie cel mai bun î?i dore?ti sa fie cu cineva care nu î?i iese din minte, cineva care te face mereu sa te gândesti la ea, cineva care te face sa uiti pentru o secunda ca tu esti cel mai important om de pe acest pamânt.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Urmam o linie, mergem direct la tinta, trecem cu usurinta peste cuvinte menite sa ne bine dispuna, trecem cu usurinta peste oameni pentru care însemnam mai mult decât un strop de ploaie ce se izbeste cu furie de un chip pe o strada pustie si totusi un sarut ne schimba uneori viata definitiv. Pâna sa întelegem ce se petrece, principii de viata ramân uitate, vechi de promisiuni ramân si ele în spate pentru ca noi mergem mai departe, noi ne urmam acea linie în aceasta minunata calatorie numita viata. Un sarut e raspunsul pentru orice sansa pierduta în zare, un sarut este rasplata pentru micile bucurii aduse în viata acelui om drag, un sarut este medicamentul pentru micile rani adunate în timp. În cautarile noastre mereu o sa ne lovim de cuvinte ce înca ne dor, dar cu un sarut le uitam mai usor pentru ca menirea lui e sa aline acolo unde doare, menirea lui e sa aduca bucurie acolo unde zâmbetul îl cauta, menirea lui e sa întregeasca orice speranta pentru ca el se naste din pasiune, el se naste din dorinta, el se naste din fericirea de a daruii. Sa nu îti ceri niciodata scuze pentru un sarut deoarece nu trebuie sa îti para rau de ceea ce ai facut în aceasta viata, sa îti para rau doar de ceea ce nu ai facut.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Ce temeinic e timpul , ne calculeaza , ne socoteste si ii ramine rest mereu...mi-as dori sa-mi dramuiasca mai bine clipele..sa pot avea si eu acolo de o bucurie intreaga , de un zimbet desenat correct pe ambele colturi ale buzelor..sa-mi pot scoate la iarba verde ambele fetze ale sufletului ...caci de cele mai multe ori lucrurile nu se opresc la jumatate...ca si cum o viatza-ntreaga am fi nedumeritzisi surprinsi de ce am ales..ca si cum si lacrimile pot fi injumatatite iar florile de amiaza primate-n darn u ar avea decit tot a doua petala...linia norocului s-a frint ieri intr-o coala impaturata cu grija ...aranjasem 3 patratele de ciocolata ..nepereche ( ca si florile pentru onomastica ) , le impaturasem delicat cum desfacea bunica 2 bomboane cu miere sau acrishoare ce nu le uita niciodata...apoi mi le-a prins caldura soarelui si mi le-a topit si o dira neagra mi s-a prelins in palma peste linia norocului....azi am tras din timp jaluzelele caci uneori invatam din intimplari...ce vor fi mereu dulci...iar gindurile noastre pentru a darui bucurii se vor topi si vor inghetza , de dincolo de timp si spatiu , un cer de lumina sau un cer de stele.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Oct 22, 2011 6:46 pm

Cuvantul este cel care te inalta , te mangaie si poate schimba viata.
Nu te lasa prada suferintei si comunica pentru a te elibera. Undeva in Univers exista o forta care lupta pentru tine ca sa devii cel mai Bun.
Este nevoie doar sa tii o legatura permanenta si sa-i spui in cuvinte simple ceea ce te apasa.
Nu fi superficial , si crede ca bucuria face parte din viata ta.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Amintiri despre prietenie.....nu vinde ieftin prietenia veche caci vei plati scump pentru cea noua!....sa nu legi prietenia cu omul pe care nu-l poti respecta...prietenul sigur il cunosti in imprejurari nesigure!
Vei intalni oameni care te vor uita.Vei uita oameni pe care i-ai intalnit.Dar uneori,intalnesti oameni pe care nu-i poti uita.Aceia , sunt PRIETENII !
Nu uita niciodata ca pielea se încreteste, parul încarunteste, iar
Zilele se aduna în ani…
Dar ce e mai important se conserva; forta si determinarea ta nu au vârsta.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Spiritul tau e cel care îndeparteaza pânzele de paianjen…
Dincolo de orice punct de sosire e unul de plecare.
Dincolo de orice reusita e o alta încercare.
Cât timp traiesti, simte-te vie!
Daca ti-e dor de ce faceai, fa-o din nou!
Nu te pierde printre fotografii îngalbenite de timp…
Mergi mai departe atunci când toti se asteapta sa renunti.
Nu lasa sa se toceasca taria pe care o ai în tine.
Fa astfel ca, în loc de mila, sa impui respect.
Când nu mai poti sa alergi, ia-o la trap.
Când nu poti nici asta, ia-o la pas.
Când nu poti sa mergi, ia bastonul.
Însa nu te opri niciodata.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Oct 22, 2011 6:47 pm

Azi am încercat sa joc: "Ce-ar fi, daca n-ar fi...?" ?i mi-au dat lacrimile...Ce-ar fi, daca nu i-ai avea pe cei dragi lânga tine? Daca zilnic te-ai trezi cu gândul ca trebuie sa traie?ti resemnat ca nu mai ai pe nimeni care sa te încurajeze ?i sa-?i mângâie lacrimile? Ce-ar fi, daca nu ai avea cui sa îi poveste?ti tot ce ai pe suflet? Daca ai sim?i ca ?i se rupe sufletul ?i nu ai avea pe nimeni lânga tine?
Ce-ar fi, daca nu ai mai avea un ?el? Daca nu ai avea un scop bine definit spre care sa se centralizeze toate ac?iunile tale?
Ce-ar fi, daca n-ai avea în ce sa crezi? Daca ai rataci ca un strain în lume, probând credin?e ?i valori ca pe o pereche de pantofi?

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Ce-ar fi, daca ai uita sa zâmbe?ti? Daca ?i s-ar atrofia mu?chiul rizorius ?i mu?chiul ridicator al col?ului gurii ?i tot ce ai mai avea, ar fi doar o grimasa urâta?
Ce-ar fi, daca ai ?ti ca nu o sa mai vina vara viitoare ?i ca va fi doar ploaie ?i vânt? Daca ar trebui sa iei paltona??i cizmuli?e în fiecare diminea?a, când tu de fapt tânje?ti dupa soare?
Ce-ar fi, daca nu ai mai avea amintiri? Daca ai putea sa dai 'delete' la tot ?i nu ai mai avea imagini de copil cu ochi senini, certuri aprinse pline de pasiune, lacrimi, emo?ii?
Ce-ar fi, daca nu ai avea parte de dragostea celui pe care îl iube?ti? Daca l-ai vedea ?i l-ai auzi ?i totu?i n-ai putea nici macar sa îl atingi?

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Ce-ar fi, daca nu ai mai avea nimic din ce ai? ... Ai plânge...cu cele mai fierbin?i lacrimi ?i cele mai intense sentimente...?i-ai da seama ca tot ce clade?ti cu greu, se destrama într-o clipa...
Ai începe sa joci: "Ce-ar fi, daca ar fi...?" ?i ai spera cu toata puterea sa se îndeplineasca.
Scriem randuri, scriem ganduri….unii le apreciaza, altii nu....Dincolo de ecranul rece al monitorului se gasesc tot suflete de oameni. Desi nu suntem constienti, de cele mai multe ori, un simplu mesaj poate incita, poate face sa tresalte inima cuiva. Cu totii suntem suflete, ca si el, ca si ea, ca si noi toti- traitori in imagini, in cuvinte, in muzica. Dar dincolo de zbuciumul vietii cotidiene, de trairile interioare ale fiecaruia dintre noi, cuvintele sau imaginile pot fi emotionante, si pot face sa rasune acorduri in sufletul si in inima oricui.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Oct 22, 2011 6:48 pm

Apreciez fiecare gest si fiecare fapta care vine din suflet...iubesc din suflet si adevarat,fiecare prieten ce il am aproape...iubesc sa fiu om cu oamenii...iubesc sa ofer si sa primesc inapoi fara motiv...fara ascunzisuri...iubesc sa fiu eu asa cum sunt...iubesc sa ii accept pe cei de langa mine asa cum sunt... Nu cred in perfectiune ci in oameni care se completeaza reciproc si care au incredere unul in altul.
puterea unui barbat nu sta in umerii sai largi ci in lungimea bratelelor cu care te imbratiseaza.puterea unui barbat nu sta in puterea vocii sale,ci in cuvintele blande pe care stie sa le rosteasca.puterea unui barbat nu sta in multimea prietenilor,ci in cat de prieten stie sa fie cu copii lui.puterea unui barbat nu sta in cat de mult este respectat la serviciu,ci in cat este de respectat acasa.puterea unui barbat nu sta in cat de puternic loveste,ci in cat de bland stie sa atinga.puterea unui barbat nu sta in parul de pe piept,ci in inima..din pieptul sau.puterea unui barbat nu sta in numarul de femei care-l iubesc,ci in capacitatea sa de-a fi loial unei singure femei.puterea unui barbat nu sta in greutatile pe care le poate ridica ci in poverile pe care le poate duce.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Cu dor insetat sufletu-mi alearga dupa stele Cu patima nebuna visele se-neaca in suspinele mele Cu dor insetat te doresc si te chem la al meu piept Cu patima nebuna extazul iubirii-l astept Te-am invocat cu inima franta de plans Dar stiu ca sufletul meu nu ti-e de ajuns Inima te striga,te cheama pe tine Vino cu sufletul deschis catre mine Te vad,te aud,dar nu te pot atinge Si sufletu-mi intreg incepe-a plange! Renunta la aripile tale,fiinta trecatoare Caci astfel prezenta ta ma doare Decide:ramai cu mine pe acest pamant Sau vrei sa zburam catre Univers cantand? Cu dor insetat as vrea sa-ti mangai chipul Si cu patima nebuna as vrea sa-ti simt suflul. Vino in a mea lume trecatoare Si umple-mi zilele hoinare cu raze de culoare Naste-te cu placerea ta divina in timpul efemer Apoi scurge-te-n clipe si vino-n coltul meu stingher Cu suflarea ta suava vindeca-mi suspinele Si c'un zambet enigmatic desfa-mi dorintele Fa din durerea ce-o simt - un prilej de fericire Aluneca incet, fa-te un inger pentru a noastra iubire!

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

SA IUBESTI IN TACERE Iubirea invinge prin frumusetea ei minunata, uratenia raului si aduce lumina, pacea si bucuria in inima in care iubirea straluceste in fiecare zi ! ”Eu sunt un zambet inundat de lacrimi, o inganare de strigate, de soapte… Te-am asteptat la portile iubirii si mi te-ai sprijinit cautand suflet… tu, cea mai calda soapta a noptii mele. de te voi pierde ma voi cauta pe mine printre ploi si astre… Priveste-mi rasul… tu l-ai trezit… sa nu-l lasi s-apuna. Chiar daca am plans, m-ai invatat sa rad… de-am innorat, m-am agatat de stele… de-am rasarit, in raze ai invelit o lume a noastra, o lume a sperantelor mele… lumea iubirii. ” Cind iubesti in tacere totul e dureros Sa iubesti si sa taci. Sa te afunzi intr-o tacere impusa …de tine. Stiind ca tacerea ta va cuprinde-n ea mii de vorbe de iubire. Vorbe care vor ajunge acolo unde trebuie. Vor curge catre ” acolo “ unde gandul uneste ceea ce timpul si spatiul desparte. E tacerea cu care lupti, e lupta pe care-o vrei ba castigata, ba pierduta. Si vrei tacerea, o cauti, tii cu dintii de ea, pentru ca cuprinde-n ea zboruri sufletesti la mari inaltimi si stii ca e necesara, atat de necesara… Dar ai si dori-o ucisa de cuvinte. Ai renunta la ea pentru acele cuvinte care dau viata.

Ultima editare efectuata de catre cr_1971 in Dum Noi 20, 2011 1:48 pm, editata de 1 ori

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Oct 22, 2011 6:49 pm

Cuvinte pe care le doresti, le astepti, traiesti pentru ziua cand vor ajunge la tine. Ele iti umplu existenta de zambet, de culoare, de speranta. Si de imboldul de-a merge mai departe … In tacere. Sufletu-ti pur,simte ca iubeste dar cind iubire nu primeste se ofileste precum un trandafir Esti om,esti suflet,esti fiinta In fiecare seara inima iti auzi cum bate si atit de mult iti doresti sa treci peste toate.
Traieste fara frica. Ia totul cum vine si încearca sa nu suferi pentru nimic mai mult decît e inevitabil! Fiecare zi e pretioasa asa cum e, deci încearca sa te bucuri de ea, iar daca nu reusesti, încearca din nou a doua zi. Fara planuri de viitor grandioase, filozofii marete si termene limita.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Oct 22, 2011 6:49 pm

Iubirea este un sentiment cu o emotie pura si delicata,ce se simte numai de cei ce iubesc....Curentii iubirii emana si influenteaza fiecare coltisor al lumii...Odata ce ai intalnit vreunul din acesti curenti,orice inima este inclinata spre a se contopi in oceanul dragostei...Iubirea este desteapta atunci cand curentii dragostei ne cuprind inima...Iubirea este cel mai de pret lucru din viata,infrumuseteaza sufletul...Prin iubire,sufletul,capata o stralucire si lumina ei strabate pe chipul indragostitilor.
Un zambet este un pas mic pentru cel care il ofera si are un impact puternic pentru cel care il primeste. Un zambet este o speranta, un gest sincer, un moment deplin de bucurie..... O zi plina de bucurie si energie pozitiva.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Oct 22, 2011 6:50 pm

Apreciez fiecare gest si fiecare fapta care vine din suflet...iubesc din suflet si adevarat,fiecare om ce il am aproape...iubesc sa fiu om cu oameni...iubesc sa ofer si sa primesc inapoi fara motiv...fara ascunzisuri...iubesc sa fiu eu asa cum sunt...iubesc sa ii accept pe cei de langa mine asa cum sunt...Nu cred in perfectiune ci in oameni care se completeaza reciproc si care au incredere unul in altul.Fiecare suflet e o carte deschisa, ascunsa într-o pivnita unde se prelinge doar o frântura de lumina.Sunt ochi ce pot descifra povestea scrisa a unui suflet, dar pentru asta trebuie multa rabdare ?i mai ales iubire...Pacat ca unele suflete au filele ruginite de timp si asteptari tacute...si cu greu mai pot fi descifrate.
Nu exista eleganta moderna sau demodata. Eleganta pur si simplu exista. Nu este nici in ceea ce porti nici in modul in care porti. Nu trebuie sa fie niciodata in relatie directa cu banii si nici cu frumusetea.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Cu siguranta ai vazut o femeie care nu este frumoasa, dar care te-a facut sa o admiri pentru ca este speciala.
Omenirea e facuta sa fie fericita si putem ajunge la fericire prin iubire. Iubirea implica sacrificiul de sine, acest ideal este izvorit din trebuinta de fericire a omului. BALSAMUL PE SUFLET fara de care nu putem respira.
Daca as putea sa iti daruiesc ceva minunat,ti-as darui puterea de a zimbi mereu. Daca e ceva ce pretuiesc foarte mult si n-as vrea niciodata sa pierd,e prietenia noastra.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Sa ai parte de: FERICIRE ca s-o descoperi în interiorul tau ?i s-o po?i darui ?i altora. Sa ai parte de: SPERANTA ca sa po?i sa crezi în via?a ?i sa ai mereu un suflet de copil. Sa ai parte de : DORINTE ca sa-?i hraneasca trupul,facînd placere spiritului. Sa ai parte de: INTELEPCIUNE ca sa în?elegi ca numai binele exista,restul este iluzie. Sa ai parte de: IUBIRE ca sa ai pe cineva pe care sa-l iube?ti ?i de care sa te sim?i iubit(a) ca sa atingi o stea ?i sa surazi spre luna,ca sa sim?i ca via?a este frumoasa doar mergînd pe strada,ca sa descoperi ca exista un soare în interiorul tau,ca sa te sim?i fericit(a) în fiecare diminea?a ?i sa sim?i ca iubirea este motivul principal pentru a trai. Dar daca nu ai iubire,sa nu la?i niciodata sa moara în tine dorin?a de a o întîlni.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Oct 22, 2011 6:51 pm

Cineva zice: "Sunt fericit - pentru ca...". Ei bine, simplul fapt ca da o cauza fericirii sale este dovada ca nu poseda adevarata fericire. Caci adevarata fericire este o fericire fara cauza. Da, sunteti fericiti si nu stiti de ce. Gasiti ca e minunat sa traiti, sa respirati, sa mâncati, sa vorbiti, si nu stiti de ce. Nimic nu v-a adus-o: nici vreo mostenire, nici vreun cadou, nici o femeie frumoasa. Suneti fericiti pentru ca este ceva ce vine sa se adauge de sus, un element spiriual care nu vine nicidecum de la voi însiva, precum o apa care curge din cer. Pentru majoritatea oamenilor, fericirea e legata de posesiuni: de case, de bani, de decoratii slavitoare, sau de femei ori copii. Nu, adevarata fericire nu depinde de nici un obiect, de nici o posesiune - ea vine de sus, si veti fi uimiti sa descoperiti în voi însiva, neîndoios, aceasta minunata stare de constiinta. Va stapâneste si nici macar nu stiti de ce. Iata adevarata fericire.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Placerea de a trai fiecare moment din viata pe aceasta ''scena '' , este un privilegiu pentru o persoana realista . In fiecare zi joci poate acelasi rol in ideea in care prestatia ta devine din ce in ce mai buna . La sfarsit culegi aplauzele sau iesi de pe scena ca si cum nici macar nu ai fost invitat sa joci .Tu alegi!
Dragostea , sau iubirea, este un giuvaer de mare pret.
Daca viata ti-a daruit un vis, atunci ... viseaza-l ! Daca viata ti-a daruit o speranta, atunci... spera ! Daca viata iti va darui o dragoste adevarata, nu pierde timpul, nici visand, nici sperand... pur si simplu, iubeste.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Suficient timp am trait într-o lume în care credeam ca întro zi va veni un Fat-Frumos,si ca vom trai fericiti pâna la adânci batrâneti. M-am lovit sanatos de pragul de sus al usii, m-am împiedicat în propriile mele gânduri si din nou m-am lovit. M-am ridicat si am mers mai departe. Am uitat toate basmele citite, toate finalurile fericite si am privit realitatea. Nu, nu exista nici Fat-Frumos si nici Cosânzeana. Dar, revenind la titlu, broscoiul nu se transforma în print. Ramân în continuare uimit în momentul în care în fata ochilor vad vestitul cuplu al secolului 21: frumosul si urâta, frumoasa si urâtul. Este adevarat ca aspectul nu trebuie sa conteze chiar atât de mult în momentul în care exista iubire, exista coloborare, întelegere si mai ales acea scânteie. Dar totusi…uneori conteaza. Probabil asta face din mine o persoana fara suflet, doar pentru ca cataloghez persoanele întâi dupa aspect si abia dupa prefer sa le cunosc. Întradevar nu aspectul face omul mai bun ci ceea ce are în suflet, în minte. Dar, degeaba esti cea mai de treaba persoana daca nu stii sa te faci auzit, vazut. Aspectul si prima impresie pentru mine conteaza … prea mult. Recunosc, exista si exceptii si am destule exceptii în jur, suficienti prieteni care nu au cel mai atractiv aspect dar care sunt niste persoane exceptionale. Însa, un astfel de cuplu? Nu si din nou un mare nu. Probabil ca ajungem la un moment dat în viata în care ajungem sa credem ca nimeni nu va fi în stare sa patrunda în sufletul nostru pentru a ne descoperi cu adevarat si astfel, alegem si acceptam avansurile oricui.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Aceasta este una din greselile pe care majoritatea le facem. Ne multumim întotdeauna cu putin si uitam de potentialul pe care îl avem. Ne multumim cu lucrurile simple ale vietii si uitam sa aflam ca avem o singura viata ce merita traita ca atare. Oare, uneori, meritam chiar atât cât acceptam? Meritam sa ne traim viata lânga cineva care pare fara potential, fara un viitor cert? Alegem doar iubirea si uitam de siguranta, încredere, respect de sine? Putem noi, oamenii, trai doar din iubire? Nu recurg la lucruri materiale, ci pur si simplu la cele ce tin de aspect, de respect de sine.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Oct 22, 2011 6:52 pm

Esti zambetul ce-mi lumineaza fata cand stiu ca te gandesti la mine. Esti tristetea ce-mi inunda sufletul cand tanjesc dupa o vorba care nu mai vine. Esti bucuria ce ma hraneste si ma inalta cand tandretea-ti se revarsa asupra mea. Esti lacrimile ce-mi traseaza urme pe obraji cand ma lasi sa tanjesc dupa prezenta ta. Esti zborul spre culmi nebanuite cand mainile tale iubire-mi daruiesc. Esti prabusirea in negre abisuri cand asteptarile-mi rasplatesti cu indiferenta. Esti fiorul ce-mi strabate intreaga fiinta cand stransoarea bratelor tale-mi da viata. Esti durerea ce-mi sfredeleste inima cand desi aproape departe esti de mine. Esti pacea ce-mi coboara-n suflet cand in ochii tai e lumina pentru mine. Esti chinul ce arde-n carne vie cand nepasarea-ti e tot ce-mi oferi. Tu esti bucuria si durerea mea. Tu esti inaltarea si prabusirea mea. Tu esti veselia si tristetea mea Tu esti lumina si intunericul meu. Tu esti linistea si nelinistea mea. Tu esti siguranta si nesiguranta mea. Tu esti exuberanta si amaraciunea mea.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Oct 22, 2011 6:52 pm

Timpul se scurge printre clipe Ingaduindu-ti sa mergi inainte, In urma raman doar amintiri Bucurii sau tristeti in priviri. Timpul apartine oricarei fiinte Sa-l folosesca cum e de cuviinta, Daca traiesti ce-ndeplinesti Nici nu ai timp sa te plictisesti. Orice in lume are nevoie de timp, Precum natura necesita anotimp Incepe azi ceea ce vrei, n-amana, Sa fie timp spre a se realiza… Si timpul curge odata cu ceasul In ore, minute, sa-ncerci sa-i ti pasul, De fuga-i nebuna nici n-ai habar Cand ai clipe bune si plangi tot mai rar. Timpul continua in vreme neobosit Tot el decide daca ai izbandit Daca esti trist iti pare asa de lung Cand fericirea-ti surade, pe loc a trecut, In timp este timp pentru a uita De vrei tot la fel este pentru a tot visa Timpul te-ajuta sa-l vezi cand o fi Acel vis pe care-l traiesti zi de zi… * Daca iubesti viata…, tot ce e-n jur, Vei pretui timpul ce n-are contur Nu-l risipi, sa treaca degeaba, Timpul se duce fara a-ti da seama., A fost o data un timp cand te-am vazut Un chip minunat, ce mult te-am placut, Eu n-am sa las timpul sa mi te ia Te plac, te pastrez in inima mea, Am sa ma bucur de timpul de azi Iubindu-te-n clipe far’ de ragaz Si maine, poimaine, cat timpul dureaza, Fara iubire, ce mai conteaza? Ceva nu se-ntampla fara de timp Nici ploaia ce pica, prin ea sa ma plimb, Nici soare cu raze ce timpu-l cuprinde Nici seara cu stele ce cerul aprinde. Daca timpul ar fi frunzele-n pom S-ar inmulti si ar fi atat de enorm Sau daca ar fi flori pe o campie Natura ar ramane mereu asa vie… Timpul e nou, cel vechi a pierit, Acu-s fericita ca te-am intalnit Timpu-i cu noi si avem vreme Iubirea in timp…sa ne dezmierde… * Acel timp, in care nu-ti vezi persoana iubita, infrumuseteaza dragostea…pentru ca te gandesti mereu la ea…

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 7:51 pm

Continut sponsorizat