despre viata,despre suflet...

Pagina 22 din 24 Inapoi  1 ... 12 ... 21, 22, 23, 24  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

despre viata,despre suflet...

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Sept 09, 2011 1:09 pm

Rezumarea primului mesaj :

In iubire de foarte multe ori ne intilnim cu o boala grea,intitulata stres,in afara stresului care il avem din alte parti.
Iubirea stresanta este caracterizata prin actiunea celor doua persoane,unde una din aceste persoane actioneaza negativ fata de cealalta,si aici intervine in noi acest stres,care ne face sa ne gindim numai si numai acolo.
Iubita spre exemplu iti spune ca vrea ceva sa intreprinda,vrea ceva sa faca,sau in cele mai multe situatii,nu stie ce sa faca cu iubitul ei.In acest caz,ea incepe sa i promita anumite lucruri lui,lucruri de care si el incepe sa se gindeasca la ele.In acest moment,se instaleaza stresul,in special la ea,unde incepe totusi sa se gindeasca daca face sau nu bine ceea ce vrea ea sa faca.

Ultima editare efectuata de catre cr_1971 in Mier Oct 19, 2011 12:43 pm, editata de 1 ori

cr_1971
Admin
Admin

Puncte : 13593
Reputatie : 4555
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 45

http://prieteni.forumgratuit.ro

Sus In jos

Re: despre viata,despre suflet...

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Oct 22, 2011 6:52 pm

Si timpul se scurge, sorbind cu nesat din paharul vietii noastre si amuzandu-se de neputinta noastra de a-l opri. Asemenea unui tiran care se hraneste cu suferinta, el savureaza fiecare moment al sederii sale prelungite in odaia vietii, lasand urme irevocabile trupului si sufletului. Condamnati pe vecie sa ne supunem lui, nu putem face altceva decat sa ne plecam capul umil si sa mergem mai departe, asteptand cu nerabdare, dar si cu oarecare teama, secunda viitoare. Prezenta discreta, uneori aproape insesizabila, timpul e un spectator atent al spectacolului vietii, urmarind vigilent, din umbra, jocul actorilor de pe imensa scena, care de cele mai multe ori pierd notiunea timpului, lasandu-se angrenati in amalgamul de situatii fel de fel. Dar chiar daca ei uita de timp, timpul nu ii uita niciodata, si mai ales, nu-i iarta, taxandu-le fiecare greseala si incercare de a-l sfida. In calatoria sa necontenita, timpul parcurge un drum fara cale de intoarcere. E ca si cum am scrie fara oprire, fara sa mai avem posibilitatea de a mai reveni vreodata asupra textului pentru a corecta eventualele erori.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Oct 22, 2011 6:53 pm

Ne-am abonat cu totii pe viata la o calatorie pe un drum cu sens unic si fara posibilitatea de a stationa, macar cateva minute la vreun popas, ca sa ne tragem sufletul ostenit. Si totusi, singura clipa de care ne putem cu adevarat bucura este cea prezenta dar care, din pacate trece foarte repede pe langa noi, depasindu-ne cu o rapiditate uimitoare. Oare chiar nu se afla nici un politist prin preajma ca sa o sanctioneze pentru incalcarea limitei de viteza? Dar iata, e prea tarziu, pentru ca "Acum" a devenit deja "Atunci" ...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Am ratacit zambetele pe undeva si nu mai stiu pe unde, asa ca am inceput sa rascolesc toata camera. Eeeei, dar fiind eu in cautarea zambetului pierdut am gasit tot felul de alte lucruri, pe masa erau niste ganduri uitate, se asezase praful pe ele dar erau bune asa ca le-am curatat si le-am pus la locul lor, sub un scaun erau cateva regrete…nu, nu le mai pastrez, intr-un colt am vazut niste pareri de rau care stateau cam stinghere, m-am uitat la ele ironic si am hotarat sa le arunc la gunoi, e timpul sa scap de ele.Intrebari la care nu am gasit niciun raspuns, raspunsuri la care nu am pus inca intrebari, nedumeriri, nelamuriri, toate intr-un haos greu de descris in cuvinte stateau aruncate sub pat. Sa le opresc, sa le arunc? ma tot intrebam…Ia uiteee, asta de cand e aici? O dezamagire urata! Nu, pe asta sigur n-o pastrez, chiar nu am ce face cu ea, simt ca am nevoie de aer curat si proaspat, neimbacsit de atatea probleme, vreau sa am loc sa respir.Reprosuri, amagiri ( de unde-or fi venit, cine le-a adus?), apoi cuvinte grele ( ahaaaa, de aia e scaunul meu atat de lasat acum, eu credeam ca s-a stricat ), presimtiri neplacute, scuze fara rost, tot felul de prostii zaceau amestecate, incalcite, incurcate (cum de nu mi-am dat seama pana acum?) dar nu-si gaseau locul, erau straine aici, se vedea ca nu au ce cauta in viata mea. In concluzie, hotarata am scapat repede de ele si nici nu vreau sa le mai vad sau sa le mai aud vreodata. Si totusi… totusi eu cautam altceva la inceput, nu-i asa? Aaa, da! Pe birou, cuminte, fara sa zica nimic dar privindu-ma si intrebandu-se curios cand o sa-l observ, aproape timid dar si strengar statea un zambet dulce… mda, il recunosc, e al meu. L-am luat incet si mi l-am asezat pe buze, dar el ( obraznic si plin de tupeu) s-a intins apoi pe toata fata, m-am privit in oglinda si am fost multumita…ok, aici e locul tau (am zis), ramai asa in fiecare zi.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Undeva deasupra norilor imi prefac sufletul in stropi de ploaie calda. Cu tunet imi alung problemele. Cu fulger strapung lanturile constiintei. Apoi astern culoare peste inima mea alba, sunt un pictor si ma joc cu sentimentele, amestecandu-le intr-un dans ametitor de umbre si lumini, vartej de nebunie pura: Rosu - dragoste .....Oranj - iubire nespusa.....Galben - furie si neputinta.....Verde - bucurie refulata.....Albastru - sperante dezlantuite....Indigo - frustrare si orgoliu.....Violet - patima latenta.....Curcubeu animat de sentimente haotice intr-o inima ce sta gata sa se revarse......Pericol crescut de inundatie a spiritului ...Si tot mai ploua ...
Acolo,in lumina de mister,scaldata-n apa visurilor, lina, vei sta, iubita, ca-ntr-un colt de cer.....iar am patat cu vb ce m-i drag..si visul strivit e sub picioare si lacrimi reci,vor sterge ce-a ramas----am reusit sa dorm cateva ore..si ma bate un gand..oare nu ar fi mai bine..cineva ..mai iubit ..ca tine...sa organizezeo excursie ,la munte undeva,piatra craiului,malaiesti..etcsa ne vedem cat mai multi..si atunci nu ne-am mai tachina atat..chiar nu stiu ce facem aici...nu pot spune ca ma pot lipsi usord e aceasta societate..dar as dori-o mai curata,mai sincera,cu un scop,mai practic.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

De ce oare e asa de mica bucata de hartie pe care scrie fericire ? Ea sta in clipa de fata pe aici pe undeva.... Uneori insa , trecem pe langa ea atat de repede, ca nici nu ne dam seama ca exista , desi se afla peste tot.... Fericirea vine din noi , o gradina fermecata , poate chiar sufletul nostru... Am cautat mereu fericirea pura si nu simpla senzatie...
Adu-ti aminte ca este mereu timp sa schimbi drumurile in viata. Acorda-ti timpul necesar pentru a-ti da seama ce vrei cu adevarat. Din fiecare greseala vei invata lectii importante.
Invata sa pretuiesti persoana care e langa tine la bine si la rau, care te iubeste si care tine la tine...pentru ca mai tarziu o vei pierde si va fi prea tarziu sa-i spui ceea ce simti pentru ea!

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Oct 24, 2011 12:35 pm

Deschide-ti inima si primeste gandurile mele de bine . Primeste iubirea care te cauta , gaseste-ti linistea sufletului in seninul unei iubiri curate si sufletul tau se va inalta pana la stele si va pluti usor ca o pasare in noianul de parfumuri imbatatoare din gradina edenului... unde toate florile lumii iti vor face arcada pe sub care vei trece stralucitoare cu dragostea ta daruita si impartasita . O saptamana plina de iubire iar starea de gratie sa-ti fie in suflet dimpreuna cu fericirea la sentimentul de a te sti iubita si dorita...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Oct 24, 2011 12:36 pm

Numai un suflet bun poate pastra vie esenta unei prietenii adevarate! Numai omul care poate darui bunatate si candoare poate mentine vie flacara prieteniei!
Buna dimineata ! Azi un zambet sa-tensoteasca Un dor sa te-ncalzeasca O cafea sa te trezeasca Si cineva drag sa te iubeasca ..! Fiecare zi , este o zi in plus pentru a iubi, pentru a visa , pentru a traii...bucura-te de tot ce este in jurul tau si vei fi fericita!
ubirea este un sentiment cu o emotie pura si delicata,ce se simte numai de cei ce iubesc.Curentii iubirii emana si influenteaza fiecare coltisor al lumii....Odata ce ai intalnit vreunul din acesti curenti , orice inima este inclinata spre a se contopi in oceanul dragostei.Iubirea este desteapta atunci cand curentii dragostei ne cuprind inima.Iubirea este cel mai de pret lucru din viata ,infrumuseteaza sufletul....Prin iubire , sufletul capata o stralucire si lumina ei strabate pe chipul indragostitilor...
Cand ai sa iubesti cu adevarat din tot sufletul te reconstruiesti , te lupti cu tine...Daruieste - ti dragostea , mintea si sufletul....Iubeste si vei fi iubit.... Iubirea nu apune niciodata...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Oct 24, 2011 12:40 pm

Mereu sa ai cu tine un inger care sa-ti vegheze pasii si sa te ocroteasca...intotdeauna sa ai in cale o raza de soare care sa te calauzeasca si sa te alinte cu-a ei candoare...sa straluceasca in fiecare seara stelele si luna,sa-ti aduca dulceata blanda-n vise tandre...Sa fie mereu un trandafir frumos si parfumat in gradina sufletului tau,sa-ti alinte sufletul cu parfumul si gingasia lui...nicicand sa nu simti tu aceea greutate ce uneori viata ne-o scoate in cale...Sa fie totul in viata ta asa cum iti doresti...cer senin,soare stralucitor...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Oct 24, 2011 12:41 pm

Un suflet simplu , plin de puritate , de sinceritate , de iubire, de bun simt ... conteaza uneori mult mai mult decat inteligenta , bogatia materiala , pe care foarte multi le cauta . Uneori le si gasesc dar , totusi nu se simt impliniti sufleteste ... "Oamenii se folosesc mai mult de partea dreapta si inima ... este in stanga !!! " O zi plina nu de ... bogatii sau inteligenta ... ci de frumusete , bunatate , iubire si puritate ... Iubirea ... !!?? Iubirea nu se negociaza , nu se cumpara , nu se vinde , nu se inventeaza , ci pur si simplu apare si exista ... Nu toti înteleg acest lucru !!!
IUBIREA... e un lucru mare , un mare bine ; ea singura face din greu usor si trece lin peste toate asperitatile... Caci ea duce o povoara fara sa fie impovaratoare si indulceste tot amarul... IUBIREA... se cere pretuita , nu ascunsa.... Iubirea vrea sa fie libera , daparte de dorintele lumesti , astfel ca spiritul sa nu - i fie umbrit , norocul s - o insoteasca si nenorocul sa n - o atinga... Nimic nu e mai dulce ca IUBIREA....

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Oct 24, 2011 12:41 pm

Daca intr-o dimineata,totul iti pare...cenusiu,intinde mana si lasa-ma sa iti desenez in palma un...SOARE! Cu ochisori rotunzi si zambet larg! Apoi,inchide palma si ia-l cu tine sa-ti lumineze intreaga zi...! E chipul meu.. Am adunat un buchet de vise din miezul florilor de la marginea sufletului meu si ti-l ofer cu drag. Stropeste-l cu zambetul tau, ascunde-l cu o soapta si pastreaza-l in causul palmei tale…
„Viata este asa! Totul depinde de curatenia ferestrei sufletului nostru prin care observam faptele. Inainte de a critica, potrivit ar fi sa ne verificam si sa ne curatam sufletul pentru a putea vedea clar. Atunci am vedea mai clar puritatea sufleteasca a celorlalti ”Traieste,iubeste,bucura-te de tot ce e frumos in jurultau! Iubeste , viseaza , sufera din dragoste , dar incearca SA FII FERICITA...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Oct 24, 2011 12:42 pm

Am despicat cîteva îndoieli, am rafinat unele valori si am devenit mai puternic. Înca simt cum frica locuieste într-un cartier izolat în interiorul meu dar ea nu-mi mai cutremura atît de neascultator firea, a cam pierdut controlul. Stiu ca nu va fi usor, dar mi-am propus sa înaintez , greutatile sunt ca un catalizator în lumea mea, îmi place sa lupt cînd am pentru ce, realizez ca merita sa-mi îndrept pasii staruitor spre acel vis ce de mult traverseaza strazile ratiunii, un trafic nebun întotdeauna frîna realizarea acestuia, acum însa totul a luat o alta întorsatura. O realitate transparenta îmi sopteste ca posibilul nu are limite, imposibilul e dincolo de firesc…Stiu ca am devenit mai puternica, am cules putin curaj din zîmbetele prietenilor , am inspirat putina speranta din priviri si cel mai important m-am eliberat de amintiri. Mi-am echilibrat pe o balanta sentimentala sufletul, mi-am disciplinat emotiile si acum cuprind cu privirea un vis ametitor......Un sfarsit de saptamana in care soarele sa-ti apartina in totalitate ! sa zambesti , sa te bucuri si iubirea sa fie cel mai frumos sentiment , care sa te insoteasca pretutindeni !

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Un zambet, o privire calda inseamna mult mai mult decat ne imaginam; inseamna recunostinta, prietenie, deschidere. Zambetul este modalitatea prin care comunici ca esti bine, modalitatea prin care alungam tristetea si inducem entuziasmul. Un zambet constituie o metoda subtila de a comunica fara cuvinte. Fiecare dintre noi zambim, insa putini stim cu adevarat lectia zambetului. Avem nevoie de zambet pentru ca suntem oameni, pentru ca avem nevoie unii de ceilalti; zambim pentru ca avem nevoie sa comunicam, avem nevoie sa relationam si sa schimbam energii benefice.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Daca imi doresc mai mult in acest moment, e pentru ca am trait odata mai mult decat atat... nu pot sa ma intorc la mai putin. Dorinta este "a cere " la infinit... nu este ceea ce vezi, ci ceea ce iti imaginezi.
via?a poate fi asemuita cu o piesa de teatru în care actorii principali suntem noi, oamenii, dar ?i privitori deopotriva... cine e regizorul, unde se afla reflectorul ce lumineaza scena?...ne regasim în fiecare...
Sufletul tau sa fie rasfatat de lumina dragostei, a pacii si a bucuriei! Viata ta sa fie lipsita de lacrimi, fata ta sa radieze de fericire si zambetul sa nu-ti lipseasca niciodata!

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Exista oare miracole care sa-ti implineasca dorintele? Fantani fermecate in care cu speranta in suflet sa-ti scotocesti buzunarele, sa arunci un banut si o data cu el sa eliberezi o dorinta? Dorintele noastre ne apartin, si suntem responsabili pentru tot ceea ce se petrece in viata noastra. De ce majoritatea oamenilor se complac intr-o viata care nu este a lor? Dor, durere, dorinta, nimic din ceea ce este omenesc nu ne ramane necunoscut. Cand vom gasi leacul singuratatii? Poate niciodata. Poate atunci cand fiecare om isi va privi sufletul si va intelege din ce este compus. Cand fiecare va privi in inima lui si va intelege pentru cine bate. De ce? Pentru ce? Si pentru cine? Cand va lasa viata sa creasca si va incerca sa devina tot ceea ce poate si vrea sa fie.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Oct 24, 2011 12:43 pm

Fascinante trairi pot avea..!!!Simt câteodata ca radiez culori. Nu stiu daca cineva poate întelege asta..!Nu e nici o exagerare. Pentru ca daca ar fi sa luam un exemplu simplu, ieri am radiat în nuante de galben…..Poate paleta este si cromatica si foarte extinsa. Nu înseamna ca daca mie îmi place galbenul cu toate tonurile si nuantele lui, înseamna ca numai asta simt…!! Acum, depinde si de starea mea sufleteasca si de conjunctura zilei si de oamenii cu care relationez..!!Si sa nu credeti ca nu sunt foarte realist cu mine si cu sentimentele mele!!Chiar cineva îmi spunea……azi esti ca un soare, radiezi toata…Era o reflexie a propriei mele culori, în ceea ce aparent vorbeam, faceam, gândeam…Alta data simteam ca plutesc. Primisem flori, vorbisem cu iubirea mea si zburam pe petale rosii, roz, grena, o paleta de rosu-ciclam, care pur si simplu ma fascina…!!Radiam în infrarosu, asta ca sa fac o mica glumita..!!!Sufletul poate fi monocrom sau unicrom…Poti trece uluitor de rapid prin stari diferite, prin sentimente diferite si normal ca radiezi, exprimi, emotionezi, empatezi…!!Suparare ori bucurie, fericire ori mânie, toate au reflexe insesizabile pe chipul nostru..Daca fiecare am încerca sa controlam starea emo?ionala, sa vedem si dincolo de chip, precis am ramâne uluiti de alchimia sufletului, de ce poate el transmite…!!Oare ce ar fi daca si noi am transmite numai culori optimiste celor din jur??!!Eu unul ma straduiesc.. Cât reusesc, nu stiu, dar persist în exercitiu…

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Oct 24, 2011 12:44 pm

Cand sufletul iti oboseste aminteste-ti ca si el are nevoie de liniste, de hrana si de un motiv de bucurie. Da-i ceea ce-ti cere, acorda-ti ragaz pentru prieteni si pentru toti cei care te iubesc..Dragoste si incantare in suflet sperante si vise implinite,succese si clipe de mare placere si bucurie sa-ti faca viata frumoasa.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Amintirile sunt parte din noi,nu trebuie sa le stergem sau le uitam,fiecare moment din viata,fie el bun sau rau,frumos sau urat,are o contributie la ceea ce suntem acum,fara acele momente nu am fi noi cei de acum,nu am aprecia sau trai momentele actuale fara trecut si nu am intelege ca nimic nu e intamplator,totul are un rost,totul se intampla cu un scop,ceea ce ar trebui noi sa facem ar fi sa intelegem de ce ni se intampla anumite lucruri si sa intelegem motivul,sa evoluam…Eu,cea de acum,sunt suma experientelor pe care le-am trait si chiar daca am trecut prin multe greutati vad lucrurile mult mai clar,sunt mai fericita si stiu sa apreciez mai mult ceea ce am acum,chiar daca e mai putin decat mi-as dori…

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

O sa caut tacerea intre creste de munti ...o sa m-alint doar cu fosnetul brazilor si-o sa colind nestingherita printre amintiri... o sa presar crampeie de iubire pe drumeaguri pierdute de timp ca sa ma regasesc... Nu-mi amintesc decat ca m-am ascuns....intr-o vreme-ntre stele...am sarutat cerul dar nu mi-a raspuns...alteori printre valuri...insa amintirea s-a topit inainte sa apuc s-o intreb...m-am jucat cu ingerii in cele mai frumoase visuri, dar n-am aflat drumul spre mine....acum...vreau sa colind muntii cu rucsacul plin de doruri in spate, sa ma caut ...stiu c-o sa ma-ntalnesc intr-o zi...atunci voi invata fericirea...
Prietenia valoreaza mai multe decat toate maretiile lumii, o prietenie se consolideaza in timp si presupune respect, timp, dragoste si simtul umorului. Prefer sa am putini prieteni, dar macar sa fie adevarati, pentru toata viata!

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Oct 24, 2011 12:45 pm

Singura comoara a omului e sufletul sau , asa cum l-a modelat viata (bun sau rau ) ,daca ajungi vreodata la sufletul cuiva, vorbeste incet si calca atent, cu grija si respect ; nu stii niciodata ce poti gasi acolo...nu uita....Fiecare clipa de cautare e o clipa de regasire.
Nu pot sa vin sa- ti asez bucuria in palme , tu sa o privesti indeung si apoi sa te umpli de parfumul si caldura ei,dar ... pot sa-ti spun ca asta mi-as dori pentru tine ... sa ai o seara placuta...sa alergi prin viata - cu sufletul plin de iubire si nu uita ca fericirea se intoarce intodeauna la cel ce o daruieste...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

De cateva zile, caut prin toata casa... credeam ca mi-am ratacit identitatea printre lucrurile adunate in atatia ani, in care am crezut ca lucrurile te pot face fericit. Astazi nu mai cred nici macar in conceptul asta. Apoi, am cautat la prietenii pe care-i mai am si... degeaba. Dar mi-am adus aminte de o discutie avuta exact acum un an, cu o buna prietena, care a descoperit atunci, de ce nu ma puteam bucura de nimic. Spunea ea, ca fara inima, nu ai cum sa te bucuri si mi-a sugerat sa-mi recuperez inima, de unde o lasasem ultima oara. Asa ca, in virtutea unei situatii pe care nu o inteleg, amintindu-mi aceste cuvinte, mai am o speranta. Mi-as putea gasi identitatea de una singura, daca reusesc sa-mi amintesc cand am folosit-o ultima oara. In felul asta as scapa de plata recompensei. Iar asta nu inseamna ca ma sustrag! Chiar plusez! Poate-si aminteste cineva, mai repede decat o pot face eu.O zi de toamna cu soare in suflet! E toamna…iar eu ma simt o petala desprinsa din ea ratacind in vant…Te rog, intinde palma ca sa ma pot opri.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Viata noastra nu e decât o tabla de sah,unde noi suntem pionii. Joc sah,eu joc cu negrele si cu albele e adversarul.Dar cine este acest adversar?Este destinul…Joaca mai bine decât mine si risc sa pierd partida,face rocada mica întotdeauna si nu risca sa îi atac regina prea usor.Destinul ne face de multe ori sa mutam înapoi,dar pionii,sunt neajutorati si merg doar înaite,eu ma pot considera pionul de pe tabla de sah si lupt împotriva destinului.Am tinta fixa si daca nu sunt bine apara si dispar.Cu încordare privesc patratele albe si negre,emotia si hipnotizarea provocata de cele doua culori te fac uneori sa muti gresit.Regreti,la fel ca în viata când gresesti si nu mai poti sa faci nimic,scuzele pe care ti le ceri sunt inutile,sunt fara con?inut,la fel ca-n sah “piesa atinsa,piesa mutata”.Vezi ca esti atacat din toate partile,iar tu nu poti sa faci nimic,decât sa ataci la rândul tau.Te doare cumplit sa vezi ca sfârsitul destinului tau se apropie si este gata sa iasa de pe tabla de lemn. Destinul se apropie si simti vuietul în aer,îti ia si ultima piesa,ultimul sprijin…e…sah…Mat!…totul e pierdut.Dar trebuie sa ai taria sa învingi sau macar sa egalezi destinul.Lupta în viata si vei reusi nu te da doborât/a,lupta cu destinul.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Oct 24, 2011 12:46 pm

Culeg printre gene fire de lumina si ,in incercarea mea de a-mi mentine ochii deschisi pentru numai cateva clipe, sunt parca atrasa de lumea minunata a batranului Ene, acest zeu al somnului, care face minuni cu sufletul nostru hacuit de stresul din fiecare zi…Ma indrept spre lumea viselor si abia astept sa vad in ce poveste ma va purta valul somnului….Perna moale ma atrage ca un magnet iar cerceaful bine intins pe salteaua mare ma invita sa-mi intind trupul ostenit….Aaahhh!…Casc din toti rarunchi…Ochii deja nu ma mai asculta si capul aluneca intr-o parte….Noapte buna!…Noapte buna iar primele clipe ce apartin primilor zori ai zilei de maine sa iti aduca pe fata cel mai minunat zambet…

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Oct 24, 2011 12:46 pm

Dragostea curata si suspiciunea nu pot locui împreuna. Dragostea e asemenea febrei: nu le putem stapani pe nici una si nici nu putem limita durata sau intensitatea lor. Dragostea este abilitatea de a merge prin conflicte impreuna. Dragostea este ca un zâmbet: niciodata nu are valoare daca n-o daruiesti. Dragostea este sentimentul cel mai maret, care face minuni, care faureste oameni noi, creeaza cele mai mari valori morale. Dragostea este singurul joc de doi in care amandoi pot sa castige.
Fiecare om este un univers , care in mare parte ramane nedescoperit.... Sa nu incercam sa cuprindem universul in imensitatea sa , ca nu cumva sa ne cuprinda neputinta de a - l sti vreodata pe de - a-ntregul , ci mai bine sa - l descoperim pas cu pas , ca niste exploratori - asa dupa cum ramane de descoperit universul din noi, zi dupa zi, an dupa an .

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Oct 24, 2011 12:47 pm

Alaturi de multe alte frumuseti ale vietiii noastre trebuie sa fie si aceea de a avea prieteni . Un prim pas este acela de a lega prietenii, un altul sa le mentii si sa dezvolti si de ce nu sa te bucuri de ei ! E drept ca în aceasta relatie umana trebuie sa fie reciprocitate si respect, dar ele se învata si cultiva în timp.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Oct 24, 2011 12:47 pm

Cand eu stau jos, ea sta-n picioare…Sta in picioarele mele. Mereu o calc , desi asa indurerata poate de trupul meu ce de cand m-am nascut se lasa greu asupra ei si sufera. E oarba si e muta si nu are puterea de a-mi scrie macar ca poate uneori, sunt atat de diferita de ea desi ea ma imita zilnic fericita ca poate sa fie legata si lipita de mine. Sau de fapt, eu imi imit umbra? M-am gandit cateodata ca umbra mea nu are culoare pentru ca eu mereu stau in lumina ei. Am imbratisat-o cateodata sa ii multumesc pentru promisiunea ce mi-a facut-o de a-mi fi mereu alaturi. Umbra mea nu are nume. Ea nu poate sa se prezinte prietenilor mei sau persoanelor noi ce imi apar in drum. Atunci cand eu, cea in culori si plina de forma spun altceva decat ce ar trebui sa fie, atunci umbra mea ia culoarea norilor, se adanceste, se lungeste si se zbate. Uneori umbra ar vrea sa spuna “nu iti face sperante”, insa eu fug si o ascund prin alte umbre, umbre de pomi, umbre de trupuri, umbre de timp ce trec si in care lumea ma poate gasi doar strigandu-mi numele. Doar numele meu, nu si pe cel al umbrei mele.Astazi mi-am indreptat privirea spre umbra mea. De azi, pentru mine doar ea are un nume, si poate cu ea va fi altfel. Umbra mea are acelasi nume ca si mine.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 7:53 pm

Continut sponsorizat