despre viata,despre suflet...

Pagina 4 din 24 Inapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 14 ... 24  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

despre viata,despre suflet...

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Sept 09, 2011 1:09 pm

Rezumarea primului mesaj :

In iubire de foarte multe ori ne intilnim cu o boala grea,intitulata stres,in afara stresului care il avem din alte parti.
Iubirea stresanta este caracterizata prin actiunea celor doua persoane,unde una din aceste persoane actioneaza negativ fata de cealalta,si aici intervine in noi acest stres,care ne face sa ne gindim numai si numai acolo.
Iubita spre exemplu iti spune ca vrea ceva sa intreprinda,vrea ceva sa faca,sau in cele mai multe situatii,nu stie ce sa faca cu iubitul ei.In acest caz,ea incepe sa i promita anumite lucruri lui,lucruri de care si el incepe sa se gindeasca la ele.In acest moment,se instaleaza stresul,in special la ea,unde incepe totusi sa se gindeasca daca face sau nu bine ceea ce vrea ea sa faca.

Ultima editare efectuata de catre cr_1971 in Mier Oct 19, 2011 12:43 pm, editata de 1 ori

cr_1971
Admin
Admin

Puncte : 13593
Reputatie : 4555
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 45

http://prieteni.forumgratuit.ro

Sus In jos

Re: despre viata,despre suflet...

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Sept 10, 2011 12:11 pm

Calmându-ma si judecând la rece, incep sa cred ca teoria aparitiei universului se potriveste pentru tot ce am creat in nestirea mea... Totusi, eu, spre deosebire de univers, am trufia de a incerca sa-mi sterg petele negre si caut solutii pentru vidul personal!
Înteleg ca ma poate distruge demonul din interior, demon pe care multi îl neaga si care iti poate da impresia de control asupra vietii tale, pentru ca apoi sa te prabuseasca mai adânc. Apoi, mai e un demon, cel dinafara, din societate care nu îmi permite sa traiesc în lumea mea... sa-mi vad de drumul meu galben spre Marele Vrajitor...Alteori, urmând linia destinului pe care, de fapt il resping, ma simt mai slab ca oricând si mai vulnerabil ca nimeni altul. Necazul ma urmareste, ma fugareste. Atunci, caut solutii disperate la probleme insolvabile si daca se intampla sa gasesc una, ma arunc in fata ei, mai mult de dragul celui de langa mine si privesc cum devin antagonistul povestii mele, salvatorul ce nu poate fi salvat...
Plâng in sinea mea, vazând cum se prabuseste castelul pe care l-am creat, si cum ard filele cartii mele, ma ingrozesc pentru o clipa, apoi imi amintesc câ am scris deja finalul, nu mai trebuia decat sâ semnez!
Cândva, cautând în trecut sa-mi gasesc greseala, ca sa o pot rectifica n-am gasit decât o dâra de sânge din propria rana... Destinul, dau vina pe destin fiindca îmi e frica sa ma învinuiesc... îmi e frica sa recunosc ca in cautarea lui El Dorado, n-am gasit decât adevarul... Am gasit experienta si constiinta, dorinta si suferinta... Cautând perfectiunea, mi-am aflat defectele, cautând frumusetea mi-am aflat urâtenia, cautând inteligenta mi-am descoperit limitele...
Amintindu-mi de copilarie, ma vad alb si incoruptibil, sensibil si tânar, vad o fericire pe care am uitat-o, când toti eram pentru unul, si unul pentru toti. Acum, când ne deosebesc felurite puteri iar ratiunea e un accesoriu costisitor, când suntem mereu testati ca sa ni se afle potentialul, constat o degradare dureroasa si ireversibila a ceea ce am fost, eu, noi...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Sept 10, 2011 12:11 pm

Daca e ceva ce as vrea sa-ti dau cu adevarat, ar fi pacea inimii tale, care sa ramana linistita si increzatoare ori si ce s-ar intampla.
Sunt anumite clipe de gratie, speciale, cand faptele sau vorbele tale pot face diferenta in viata cuiva.
Iti doresc sa-ti fie inima ferecata in frumusete, bucurie si incantare. Numai rasul si emotiile sa te tulbure...
Prietenia,fie si virtuala ,aduce in inimile noastre o atingere calda si plina de emotia binecuvantata ca existi ,ca poate cuiva ii lipsesti ,dar mai ales...ca poate cuiva ii esti necesar doar prin gandul curat transmis in zori cu un mesaj de "Buna dimineata'' sau altul seara de ,,Noapte buna''....de multe ori aceste... cuvinte sunt suficiente pentru a ne face ziua mai vesela ...
Indragosteste- te de cineva care sa te iubeasca, care sa te astepte, care sa te inteleaga chiar si la nebunie, de cineva care sa te ajute, sa te ghideze, sa fie speranta ta, sa fie totul ptr tine. Indragosteste -te de cineva care sa nu te tradeze, care sa-ti fie fidel, care sa viseze impreuna cu tine, la felul tau de a fii, la spiritul tau. Indragosteste-te de cineva care sa te astepte pana la final, care sa fie exact asa cum nu te-ai asteptat, cum nu ai sperat. Indragosteste-te de cineva care sa sufere alaturi de tine, care sa rada alaturi de tine, care sa te imbratiseze cand ai nevoie. Indragosteste-te de cineva care sa se intoarca la tine dupa o cearta. Indragosteste-te de cineva care te iubeste._ "nu te indragosti de dragoste"._ e atat de usor de spus...
De ce trebuie sa astepti sfarsitul cuiva sa- i spui ca ai tinut la el ?..

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Sept 10, 2011 12:12 pm

N-as vrea sa fiu cum sunt , nu-i vina mea , mi-i drag pamantul , draga dimineata , ca celui dintai om ce se-nchina , la soare , asa de draga-mi este viata . Nu pot uri nimic , nu-i vina mea-presimt in toate ochiul de lumina a celui fara timp si fara vina care-a taiat din bezna prima stea . Si ca si valul .sufletul meu clar zvacnind de bucurii si trecator , de se revarsa-n calea tuturor , in sine se retrage mai amar.Prietenia obliga mai mult decat legea...Prietenia ori este dezinteresata ori nu exista...Sa ai un sfarsit de saptamana in care sa-ti simti prietenii aproape ,sa le simti dragostea cu sufletul bucuros de caldura prieteniei , sa le daruiesti simbolurile prieteniei si inima sa-ti fie plina de satisfactia de a-ti sti prietenii ca te iubesc si te apreciaza asa cum meriti...Multa veselie si multa bucurie in inima si sufletul tau...Iubeste si primeste iubirea cu mintea,cu sufletul ,cu inima...Iubeste total ,cu pasiune....
Ca un palat pustiu ,cu geamuri sparte,padurea tace.Frunzele danseaza in vazduh .Linistea profunda cuprinde sesurile multicolore,dealurile îngîndurate.Cintaretii au plecat.Norii negri te infricoseaza.Afara e din ce in ce mai frig.Fulgerul negru,trasnetul lung zguduie pamîntul.Ca un zid de cetate trei stejari batrîni stau aproape dezgoliti.Un tablou de neuitat .O frumusete inexplicabila.Ploaia tot mai des bate in geam.Solzii frunzelor marunte s-au zburlit pe-o ramura.Un pui de ciocîrlie plînge sus pe cumpana fîntînii.Valul de bruma argintie a împodobit gradina.Vîntul groaznic hoinareste printre crengi.Enigma toamnei nu va fi aflata niciodata.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Sept 10, 2011 12:12 pm

Amintindu-mi de copilarie, îmi dau ochii peste cap si îmi vine sa urlu... pentru monotonia cu care m-am resemnat dupa ce m-am nascut...
Cu puritatea de pe vremea aceea, incerc sa-mi alung parazitii, sufletul meu e închis si intunecat, în asa fel incât, uneori, parca murdaresc zapada alba cu "intunericul" din inima mea... ratiunea, viciu si povara, e tot ce mi-a mai ramas ca sa nu recurg la un gest neregretabil... Tot ratiunea m-a dus pe un drum închis, si plin de suferinta.
Amintindu-mi de copilarie, simt gustul triumfului...castigam la jocuri, la toate...Apoi, a fost decaderea sufletului... Îmi amintesc foarte bine cum o dependenta m-a rapus la pat... îmi amintesc foarte bine, cum mi-am condamnat la moarte sufletul cu zâmbetul pe buze... si îl privesc în fiecare zi cum se stinge sub ochii mei, si regret totul... Casa a devenit intunecata ... Privindu-mi singura victima, ma gândesc cum mi-am înjunghiat si tradat regele... cum în fiecare zi se zbate intre viata si moarte doar ca sa-mi spuna inca o data "te iubesc"... Abia acum si asa am inceput sa vad lumea in adevarata ei culoare...
Iubirea... Toti o experimentam odata si odata, toti o respiram pretutindeni, dar nimeni nu stie asta... Traim asta e o forma de iubire... Numa lasii se sinucid, cei orgoliosi care nu iubesc persoanele de alaturi cu adevarat...
Traim într-o lume vulgara bazata pe interese, bazata pe tristete, iubirea lor superficiala ne atinge pe toti... Rareori gasesti un suflet care sa te iubeasca, care sa te înteleaga, care sa-ti plânga pentru ghinionu tau si sa-ti surâda pentru noroc...
Incercând sa cautam raspunsuri la o intrebare simpla, ne izbim de ziduri imposibil de darâmat... Imposibil dar adevarat, ratiunea care ne ridica pâna la stele dar din pacate ne si coboara sub pamânt, neputând sa evadezi din inchisoarea asta, neputând sa ma duci intr-un loc mai bun, te izbesti de pereti, ca sa sufar eu, te arunci din copac, ca sa îmi rup eu piciorul, nu vrei sa regreti nimica, ca sa regret eu totul... Dar tot tu vei fi trist ca sa fiu eu fericit, te vei otravi ca sa fiu eu imun, si te vei obosi, ca sa fiu eu odihnit...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Sept 10, 2011 12:13 pm

Încep sa plâng,si nu pentru sufletul meu, cel pierdut,pentru al tau...Ma tem ca tu nu vezi aceleasi culori pe care le vad eu,nu vezi realitatea care-i de vazut, si nu vezi dincolo de oameni,de otrava din societateo otrava ce se raspândeste prin simturi, nu vezi cum ne intoxicam toti cu otrava asta diabolica...Cu totii ne dam seama prea tarziu.
Zambetul e tot ce mi-a mai ramas... ironic, râd in fata destinului, doar sa-i arat cât de mincinos e... Le zâmbesc tuturor, ca sa pot plânge singur. Traiesc paradoxul din definitia vietii.
Nascut pentru a visa, mi-am transformat viata in cosmar, pentru a regreta... dorintele si visele mele s-au ascuns, pentru a face loc cosmarului... Realitatea doare când incerci sa traiesti intr-un basm.
Fericit sunt pentru cei ce au ajuns la "adânci batrâneti" caci ei au fost la locul lor, si n-au suferit ca mine!
Nedorindu-mi decât putin m-am ales cu prea mult, o reactie-n lant de mutari care eventual imi vor da mat, si voi pierde jocul, prea usor... Cautând razboiul ca sa gasesc pacea, am gasit suferinta de dupa razboi, mi-am jucat cartile si mi-am aruncat zarurile, sa-mi vad norocul, sa-mi vad destinul... sa vad esentele...
Deceptionat de gândire, mi-am gasit in ea inamicul. Ma privesc in oglinda cu jale si vad umbra regelui, ce am fost odata, privesc ruinele castelului de la distanta si sperii calatorii pe care-i vad venind spre el, pe drumul meu... poteca mea murdara...
Doar cand privesc natura pasnica simt mirosul tineretii fara batranete, aflu secretul vietii fara de moarte si vad intruchiparea frumusetii pure, o frumusete ce nu poate fi descrisa cu adevarat de nimeni ... o frumusete de dincolo de aparente... Fotograful' e prea orb sa o vada si pictorul e prea orgolios sa o picteze..
Privind-o, doar atunci pot uita si traiesc fericit in absenta gândului, cu un picior pe pragul nebuniei. Ma fortez si reusesc sa fiu indiferent si pasiv, las vântul sa ma poarte cât mai sus, si imi aud viata pulsand... Nu-mi e frica de ceea ce va urma, la aterizare...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Sept 10, 2011 12:14 pm

Daca pleci, iei cu tine sufletul meu, iar timpul nu va mai face clepsidrele sa stea in loc. Cascade de vise se vor narui peste noapte, iluzii pierdute in mari de minciuna, suflet mistuit de focul iubirii. Daca pleci, intregul nostru univers cladit in doi se va prabusi, iar eu ma voi prabusi odata cu el. Inima mea va fi strapunsa ca de fulgerul ce strabate cerul, impartindu-se in mii si mii de particule. Daca pleci, si viata mea va pleca odata cu tine, dar singurul lucru pe care il stiu e ca te voi pastra in farame de amintiri. Daca pleci, timpul meu se va opri pentru totdeauna, si doar chipul tau ma va face sa mai traiesc, pentru ca nu-l voi uita niciodata. Ca o pasare voi zbura catre infinitul necunoscutului, sperand ca te voi regasi intr-o buna zi. Cerurile vor simti durerea mea ca un ecou, iar singurul care ma va auzi cu adevarat va fi Dumnezeu. Ca o adiere de vant El va trece pe langa mine si-mi voi da seama ca El exista cu adevarat, in mine, caci El e parte din mine, din sufletul meu, din viata mea, si doar El ma va face sa cred ca speranta nu moare niciodata. Daca pleci, nu voi mai crede ca exist cu adevarat, caci tu mi-ai aratat ca acel chip din oglinda este real, si ca ceea ce se reflecta acolo, era lucrul cel mai frumos din lume. Tu mi-ai aratat ca cerul poate fi mereu senin, ca florile nu se vor ofili niciodata, tu mi-ai aratat ca orice loc intunecat poate fi luminat cu raze de iubire, de pasiune, de speranta, bucuria fiecarui moment, placerea diminetilor senine, speranta unei farame de iubire.
Daca stelele nu ar fi pe bolta cereasca, cat de infioratoare ar fi noaptea??.. . Daca in lume nu ar fi si binele cat de mic, cat de mare ar fi si intunericul intre oameni??..Daca nu ar fi adevaratii prieteni in viata noastra, atunci cat de greu ar fi sa mergem prin aceasta viata singuri.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Sept 10, 2011 12:14 pm

nimic pe Pamant nu e mai frumos decat atunci cand iubesti si esti iubit...atunci cand totul devine simplu...atunci cand nu iti este greu sa spui"Te Iubesc"...atunci si numai atunci ajungi sa intelegi ce este in jurul tau ,toata creatia ,..., ca toata lumea alearga dupa interes...ce prosti sunt...omit ceea ce este mai important,...,trec cu vederea cea mai puternica forta lasata de Dumnezeu pe Pamant...Iubire...asa suntem noi oamenii ... uitam tot...tot...si ajungem la baza lumanarii,cand flacara vietii noastre se stinge...tragem o linie,analizam si ne dam seama ca am pierdut ani , in goana noastra lacoma...dupa bani.Nu imi pot inchipui un Dumnezeu care rasplateste sau pedepseste obiectul creatiei sale ,care are in genere o vointa de felul celei pe care o cunoastem noi. Nu pot sa gandesc , de asemenea , un individ ce supravietuieste mortii trupului sau. Sa nutreasca inimile slabe , din frica sau egoism ridicol , asemenea idei ! Mie imi ajunge misterul eternitatii vietii , constiinta si presimptirea alcatuirii minunate a existentului , ca si straduinta umila spre cuprinderea unei parti cat de mici a acelei ratiuni ce se manifesta in natura.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Sept 10, 2011 12:15 pm

Sunt calator fara permis prin lumea ta, cobor din cand in cand, intre doua apusuri infinit de albastre. Ma asez pret de o clipa la marginea zdrentuita a altei nopti departe de tine (si nimeni nu va sti ca seara, sufletul meu, ca tarmul care se modeleaza din mare,ia forma uitata a trupului tau). Sunt aici, aproape, impartit intre senzatia de verde si urma pierduta a pasilor tai noaptea tarziu. Va veni un anotimp in care verbele noastre vor capata cenusiul perfectului compus si atunci am sa inventez un dialect al inimii fara timpul trecut, in care tarziul va avea numai valoare istorica in muzeul sentimentelor uitate.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Alina-mi inima infiorata de gheata singuratatii cu surasul tau cald, potoleste haosul din mintea mea cu vocea ta feerica, prinde-mi sufletul cand cade in prapastia suferintei si nu-i mai da drumul, pentru ca fara tine el n-ar mai putea zbura spre cerul iubirii.
E asa ciudat ca avem atata vreme pentru ura, cand viata nu-i decat o picatura, intre acest moment si celalalt. Si nu-i neinteles de trist ca nu privim la cer mai des, ca nu culegem flori, ca nu zambim? Noi, care atat de repede murim…
Ca un om sa iubeasca pe altul e probabil cea mai grea sarcina care ne-a fost incredintata, sarcina suprema, examenul final, opera pentru care toate celelalte sunt doar un preludiu…. Iubirea e un imbold pentru fiecare sa se desavarseasca, sa devina cineva, sa devina o lume el insusi de dragul cuiva.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Daca ai fi un cantec, In fiecare zi te-as canta. Daca ai fi o lacrima, Tot timpul te-as plange. Daca ai fi zapada, As trai in gheata de teama sa nu te topesti. Daca ai fi o floare, Eu as fi o albina ce-si face veacul pe tine. Daca ai fi soare, Eu as fi razele tale. Daca ai fi un ocean, M-as ineca in tine noapte de noapte. Daca ai fi un vis, As dormi tot timpul. Daca ai fi un suras, As zambi in continuu. Daca ai fi o carte, Te-as citi de nenumarate ori. Daca ai fi o poezie. Te-as compune si recita in fiecare minut.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Sept 10, 2011 12:16 pm

Singura prietenie de pret este cea care se naste fara motiv.Invata sa ai mereu un zâmbet ascuns în inima
Iti doresc ca rasaritul soarelui sa-ti aduca peste zi implinirea viselor alaturi de tot ceea ce poate fi: mai pur, mai sincer, mai curat.....
Vreau ca vantul caldut de primavara sa poarte cu el gandurile mele cele mai sincere, iar primavara sa infloreasca intr-un zambet pentru tine....si sa-ti aduca macar pentru o clipa un strop de bucurie! O zi frumoasa si ganduri bune!
Cel care n-a simtit niciodata farmecul unei prietenii sincere si dezinteresate nu cunoaste toata fericirea pe care un om o poate primi de la alt om....
ubeste !!!...si daruieste iubire !!!...nu pierzi nimic.In sufletul meu nu a fost niciodata loc pentru invidie , nici pentru ura ,ci numai pentru acea bucurie,, , pe care o poti culege de oriunde si oricind. Consider ca ceea ce ne face sa traim cu adevarat ,este sentimentul permanentei noastre copilarii in viata . O zi minunata .o zi linistita plina de zimbete si bucurii.
As vrea sa existe pentru tine numai bucurii si zile senine astfel incat viata sa-ti para un vis al implinirilor tale, un vis din care sa nu te trezesti niciodata. Spera intotdeauna spre fericire, spre ceva mai bun. Speranta este singurul lucru pentru care se merita sa traiesti !

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Sept 10, 2011 12:16 pm

Daca mi-e dor de glasul tau, te sun, si tu imi vorbesti...
Daca as vrea sa-ti vad ochii, nu as putea, pentru ca esti prea departe...
Daca as vrea sa te string de mana, nu as putea, pentru ca nu esti linga mine...
Ce bine ar fi fost daca erai alaturi, te-as privi in ochi si tu mi-ai spune ce vezi...te-as stringe de miina si mi-ai simti mana rece...
Dar...nu am vorbit...nici tu, nici eu...am lasat cuvintele deoparte, iar noi am continuat mai departe...
ne desparte distanta dar daca ai privi dincolo de fereastra camerei tale m-ai zari pentru ca eu sint totul: noaptea,linistea,iubirea...
dar ai ascultat vreodata ploaia?ai privit-o cum saruta pamintul,iar acesta ii raspundea la saruturi sorbindu-i picaturile marunte/ai vrut vreodata sa plingi dar speriat ti-ai retras lacrimile inauntrul tau?iti trimit lacrimile mele pentru ca sufletul meu se ineaca in lacrimi,iti trimit sufletul meu pentru a i da viata prin tine.Gindeste-te la mine ...fii pamintul meu ,lasa-ma sa fiu ploaia ta.....

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Sept 10, 2011 12:17 pm

Daca sanatatea-i o frunza atunci eu itidaruiesc o livada! daca fericirea-i opicatura eu iti daruiesc un ocean, iar dacaDRAGOSTEA-I o stea atunci eu iti daruiescUNIVERSUL!
Valurile inspumate ale mariidoresc nisipul, ne-a facut sa simtim dorul,asa cum pasarea nu poate fara infinitulcer, dar mai presus de acestea, ne-a facutnemuritori in toate... doar pentru a gustafericirea acestui infinit impreuna pentru alasa primavara iubirii sa ne inunde inima.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Sept 10, 2011 12:17 pm

Inteligenta, fara dragoste, te face pervers. Justitia, fara dragoste, te face dur. Diplomatia, fara dragoste, te face ipocrit. Succesul, fara dragoste, te face arogant. Bogatia, fara dragoste, te face avar. Ingaduinta, fara dragoste, te face dependent. Saracia, fara dragoste, te face orgolios. Frumusetea, fara dragoste, te face ridicol. Autoritatea, fara dragoste, te face tiran. Munca, fara dragoste, te face sclav. Simplitatea, fara dragoste, iti ia din valoare. Dictia, fara dragoste, te face introvertit. Legea, fara dragoste, te face sclav. Politica, fara dragoste, te face egoist. Credinta, fara dragoste, te face fanatic. Crucea, fara dragoste, se transforma in tortura. Viata, fara Dragoste... nu are nici un sens !
cerul saruta pamantul prin ploaie.... pamantul saruta cerul prin flori..... sa iubesti nu e nimic, sa fii iubit este totul!!

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Sept 10, 2011 12:18 pm

Trebuie sa-ti dai seama ca adevarata fericire exista in tine. Nu pierde timpul si nu face efortul de a cauta locul, satisfactia si bucuria in lumea exterioara. Aminteste-ti ca acolo nu exista bucurie daca ai sau iei ceva, ci numai daca oferi ceva. Iesi la suprafata. Imparte. Zambeste. Imbratiseaza. Fericirea este un parfum cu care nu-i poti parfuma pe altii decat daca ai cateva picaturi si pentru tine.
Nu uita...Cind viata iti da citeva lamai,ia zahar, fa limonada si...cheama-ma!
Prietenii buni sunt asemeni stelelor...
Nu-i vezi intotdeauna,dar stii ca mereu sunt acolo.
Oricind Dumnezeu inchide o usa,intotdeauna iti deschide o alta usa,
chiar daca uneori pare ca e iadul pe pamint.
Opreste-te si miroase florile!
Fericirea te indulceste,Incercarile te intaresc,Tristetea
te face mai uman,Greselile te smeresc,Succesul te mentine in forma,
Dar numai DUMNEZEU te face sa mergi mai departe!

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Sept 10, 2011 12:20 pm

Cel mai mai mare OM din istorie.. Iisus n-a avut servitori, si totusi I se spunea Stapan.. N-a avut diploma, si totusi I se spunea Invatator. N-a avut medicamente, si totusi I se spunea Vindecator. N-a avut armata, si totusi se temeau de EL N-a castigat nici un razboi, si totusi a cucerit lumea. N-a comis nici o crima, si totusi l-au rastignit. A fost inmormantat, si totusi traieste si azi. Ma simt onorat sa slujesc un conducator care ne iubeste.E-n somn de salcii un vis de rastignire,siplans de miei si campuri cuverdeata,Hristos sa va aduca caldura siiubire,in noaptea renuntarii la moarte ptviata!!!paste fericit.
E ziua bucuriei azisi-a gindului curat, nu-i nici un suflet cunecaz, azi nu curg lacrimi pe obraz,cacitoata lumea cinta azi.
Daca stelele nu ar fi pe boltacereasca, cat de infioratoare ar finoaptea?.. . Daca in lume nu ar fi sibinele cat de mic, cat de mare ar fi siintunericul intre oameni?..Daca nu ar fiadevaratii prieteni in viata noastra,atunci cat de greu ar fi sa mergem prinaceasta viata singuri.? Sa ne gandim la ceicare au nevoie de noi si sa facem cat maimult bine, atat cat ne sata in putere, inaceste zile legate de Patimile Mantuitorului in asteptarea Invierii lui Iisus Hristos.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Sept 10, 2011 12:21 pm

Cand viata ti se pare grea si fara sens voi fi langa tine sa-ti readuc zambetul pe buze si sa-ti alin sufletul trist.Atunci cand nimeni nu te asculta voi fi langa tine sa te ascult si sa-ti daruiesc umarul de care ai atata nevoie sa-ti versi lacrimile.Orice s-ar intampla iti voi fi alaturi neconditionat...
Gradina mea e luminata de plante pe care mi le-ai daruit. Prietenia ta e o floare.
Bunatatea e daruita atat de lin, atat de delicat, se asterne usor precum semintele fine in calea noastra - si o lumineaza cu flori.
Daca va fi sa ma-n fierbant...as prefera sa ma-n fierbant la soarele verii...
Daca va fi sa ma imbolnavesc ...sa ma imbolnavesc de dragoste!
Daca va fi sa-mi vina meteahana hotiei in gand...sa te fur pe tine cu toate sarutarile la un loc!
Daca va fi sa-mi vina sa fug...sa fug inaintea ta!...sa ajung mai repede la inima ta!
Daca-mi va veni sa plang!...sa plang ca nu pot sta mai mult de un minut fara dragoste!
Daca va fi sa-mi fie foame...sa-mi fie foame de tine...sa ma hranesc in fecare moment cu mireasma ta!...
Daca va fi sa-mi fie sete...sa ma adap de la izvorul iubirii...
Si daca -mi va veni ceasul sa mor...sa mor numai de dragul tau!!!

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Sept 10, 2011 12:22 pm

Daca as avea un pix de aur ti-as scrie ca esti o comoara, daca as avea un pix de argint ca esti un talent, dar am numai un pix de plastic si iti spun ca esti o prietena fantastica.
Prietenia valoreaza mai multe decat toate maretiile lumii, o prietenie se consolideaza in timp si presupune respect, timp, dragoste si simtul umorului. Prefer sa am putini prieteni, dar macar sa fie adevarati, pentru toata viata!
PRIETENIA: este singura floare care infloreste la umbra unui suflet nobil.... este singurul motiv care te face sa lupti, cand toti sunt impotriva ta.... este singura arta care te invata sa iubesti, sa ierti, sa ajuti, sa fii mai bun..... este cel mai important cadou pe care il primim si trebuie sa avem mare grija de el.....

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Sept 10, 2011 12:22 pm

Dacã am fi pietre nu am avea nevoie decuvinte, dacã am fi picuri de ploaie nu amavea nevoie de lacrimi, dar suntem oamenisi avem nevoie de dragoste oricât dedeparte ar fi ea si oricât de greu ne-ar fisã ajungem la ea.
Astazi am cules pentrutine cea mai frumoasa floare.. floareaprieteniei.. e proaspat culeasa, lacrimilecerului inca mai atarna de petalele-isomnoroase... si am trimis-o sa-ti aducaurarea mea pentru tine – sa ai cea maifrumoasa zi, totul sa fie pe placul tau,iar seara sa-ti aduca linistea si bucurialucrului binefacut!
Frumusetea este ceea ce te simti in interior si ea este cea care se reflecta in ochii tai.Nu este neaparat ceva care tine de fizic.Timpul este prea lent pentru cei care asteapta,prea iute pentru cei care se tem,prea lung pentru cei care se pling,prea scurt pentru cei care sarbatoresc,dar,pentru cei ce iubesc, timpul este o eternitate.O multime de oameni vor sa mearga cu tine cu limuzina,dar tu vrei sa ai pe cineva care sa doreasca sa calatoreasca cu autobuzul,atunci cind limuzina s-a defectat.Incearca sa nu fii un succes,ci sa fii o valoare. Simtul umorului este unul din cele mai bune articole de imbracaminte pe care cineva le poate purta in societate.Prezentul sa-l traiesti cu invataturile din trecut si visurile din viitor.
Daca nu ar exista aceste momente tainiceale visarii,lumea nu ar mai avea farmecdeoarece uneori doar visand mai poti atingeimposibilul din realitate.
Am scris pecerul albastru, dar norii mi-au sterscuvintele. Am scris pe tarmul marii, darvalurile mi-au sters cuvintele. Am scris pepamantul din gradina mea, dar vantul mi-aspulberat cuvintele. Am scris pe inima mea,si nimeni si nimic nu-mi va putea stergecuvintele!
De ce inchidem ochii canddormim? De ce inchidem ochii cand visam? Dece inchidem ochii cand sarutam? Pentru cacele mai pretioase lucruri nu se pot vedeacu ochiul. Cand inchid ochii, te vad petine!
Sunt frunze ce nu cad oricat de tarear bate vantul... Sunt inimi ce nu sedespart nici daca sintdeparte!

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Sept 10, 2011 12:24 pm

A te indragosti poate fi o experienta de o frumusete unica, fara indoiala, sentimentul de iubire fiind incarcat de puritate, de candoare si gingasie, si, altfel spus, "dureros de dulce", dezvaluind trairi nebanuite.
Fiecare cauta acea iubire care depaseste dragostea si ura, fiecare dintre noi este in cautarea iubirii. Daca nu, vom fi lipsiti de cele mai mari bucurii ale vietii, vom fi lipsiti de tot ceea ce este cu adevarat valoros. Pasiunea si forta pe care ni le da iubirea in goana de zi cu zi, ne calauzeste pe cararile adesea intortocheate ale sufletului. Astfel, lumea devine mai stralucitoare, mai plina de culoare, mai calda, mai plina de sens.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Sept 10, 2011 12:24 pm

Viata se manifesta prin visele pe care ne permitem sa le nutrim, pentru care suntem hotarati sa facem ceva pentru a le implini si de care sa stim sa ne bucuram in fiecare moment. Trebuie sa vrem sa luptam cu temerile noastre, sa avem curajul sa ne recunoastem realele limite, sa stim sa oferim din suflet si cu sinceritate, inainte de a astepta sa primim.
In incercarea de a ne eschiva fata de tot ce „credem” ca nu putem din teama de nereusita sau o oarecare comoditate ne dam noua insine o gama larga de scuze, si din pacate nu vrem sa constientizam ca este modul cel mai trist prin care ne ingustam orizontul propiilor noastre posibilitati, sa nu cautam vinovati pentru nefericirea noastra, si mai degraba sa cautam solutii, acestea sunt de multe ori mai aproape decat ne imaginam.
Cu unii, soarta e mai vitrega, cu altii mai blanda, insa toti avem un drum comun numit viata. Sunt oameni care lupta inzecit pentru o clipa de bucurie, si altii care o primesc pur si simplu insa nu stiu sa o aprecieze, toate lucrurile pe care le pretuim in viata echivaleaza cu efortul depus.
In majoritatea cazurilor cautam exemple de viata prin comparatie sau un mod de urmat, sa avem o baza de unde sa pornim, cautam o motivatie pentru a avea forta sa mergem mai departe, si totusi, viata e cea mai puternica motivatie posibila.
Lucrul cel mai important e sa ne dorim sa traim cat mai normal cu putinta, sa nu ne lasam doborati de primul obstacol abandonandu-ne totodata si vointa, ci sa ne permitem sa avem vise normale ca toti oameni si sa nu plecam capul, sa avem curajul sa spunem ca suntem stapani pe propiile noastre trairi si sa o credem si noi.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Sept 10, 2011 12:25 pm

Sa pretuim prietenia si s-o cultivam, caci prietenia necesita munca pentru a se mentine si a dura. Sa nu uitam sa tinem mereu legatura cu vechii prieteni, deoarece oricat de bine ar fi sa-ti faci mereu prieteni noi, vechii prieteni sunt adevarate comori. Atunci cand ai un prieten prin internet caruia sa-i scrii, este cu atat mai bine pentru ca acesta iti poate oferi un umar virtual pe care sa iti plangi necazul, iti poate confesa gandurile si parerile sale, iti poate oferi poate un alt punct de vedere si o reactie de rezonanta la ceea ce tu ii impartasesti.
Iubirea este cel mai minunat sentiment carepoate cuprinde sufletul unui om. El neindeamna la visare, ne face sa prindemaripi, sa zburam printre nori dar uneori neface sa ne si izbim cu capul de pragul desus. Pentru mine cea mai minunatadeclaratie de dragoste nu este neaparatrostita sau scrisa, nu trbuie sa cuprindaneaparat cuvintele Te iubesc. Dragosteatrebuie sa vina din inima, sa fie observatadin gesturi, din priviri. Cu toate acesteain cazul in care el nu ar observa ceea cear trebui sa observe, cand nu ar simti ceeace ar trebui sa simta declaratia mea dedragoste ar suna asa: Te iubesc cum iubescsoarele, Cum iubesc briza unui vant; Teiubesc cum iubesc linistea si lumina dinamurg. Te iubesc cum iubesc stelele sisclipirea clarului de luna, Cum iubescsusurul unei ape si trilul pasarilor cerasuna. Te iubesc cum iubesc florile simiresmele de primavara, Cum iubescvalurile-nvolburate si misterele cema-nconjoara. Te privesc cum cerul priveatepamantul. Te doresc cum nisipul doreatemarea. Te ador cum soarele adora lumina. Teiubesc cum lunaiubeste-nserarea...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Sept 10, 2011 12:26 pm

Cu cât vei fi mai binevoitor, cu atât sufletul tau va avea mai multa liniste. Cel rau si zgârcit nu da niciodata nimic, nici macar un pahar cu apa sau un sfat, chiar daca aceste lucruri nu l-ar costa nimic. Un astfel de om mai este cu ceva de folos celorlalti ?
Daca ne vom uita în jurul nostru vom vedea ca nimic nu traieste doar pentru sine. Pâna si un copac obisnuit. Chiar daca nu ne ofera fructe, ne da cel putin posibilitatea sa ne odihnim un minut la umbra lui.
Viata poate sa-ti dea sute de motive sa plangi, insa, tu, poti da vietii sute de motive sa zambeasca. Am invatat ca viata nu e o cursa, e o calatorie care trebuie savurata pas cu pas. Ieri e istorie, Maine e mister iar Azi e un cadou… Bucura-te de el…, asa vei reusi sa raspunzi la intrebarea : Ce este omul? Eu am raspuns : O lumina in marea de intuneric, o stea. Si sunt atatea stele care exista, dar nu se vad .

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Sept 10, 2011 12:27 pm

Din mii de vise neimplinite,doar unul nedorim in viata si totusi e cel mai greu deindeplinit:FERICIREA.Din mii de soapteneauzite,ne dorim unul singur,sa ni sesopteasca IUBIRE.Din mii si mii decautari,nu ar trebui sa cautam decatSPERANTA,si apoi urmeaza celelalte.DIn miide ganduri impartasite,doar un singur gandne umple sufletul de bucurie,gandul laIUBIRE.
DIn mii de iubiri de pe lumeaasta,doar o singura IUBIRE eimportanta…IUBIREAADEVARATA.
Fiecare zi este unica .Stam in fata usiirasaritului de soare ,dar nu putem sa daminapoi, trebuie sa deschidem.Ce va fidincolo de aceasta usa pentru tine , nu amcum sa stiu ,dar iti doresc sa ai ocalatarie cat mai placuta si un drum catmai lin . Iar seara cand vei inchide usazilei de azi ,sa nu ai nici un regret sinici o suparare.
Visam la ziua in care cineva ne va spune "te iubesc" dar ne acoperim urechile.
Si tare greu ne e noua oamenilor sa intelegem si sa acceptam ca suntem singurii in masura sa ne facem propriul joc. Din dorintele noastre, implinite sau neimplinite construim ziua de astazi.
Spunem ca maine va fi mai bine, dar uitam ca viata noastra e astazi.
Singurul lucru ce ne ramane este ca astazi sa spunem "te iubesc".
Poate maine n-o sa avem ocazia...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Sept 10, 2011 12:27 pm

Visez .... M-am nascut din dragoste , Dinsoare si din pamant ... M-am nascut dinstele si din luna ... M-am nascut pentru undor , un vis si o speranta ... Sunt unbarbat ce crede in adierea vantului , Infosnetul frunzelor in miez de noapte , Incantecul razelor de soare , In poezia marii... Cred in steaua mea norocoasa , Cred cadragostea te salveaza , Atunci cand iubesti, Cand dai iubire din iubirea ta , Luminadin lumina sufletului tau , Invingi ,Reusesti chiar si imposibilul . Cred canumai sperand ti se vor implini visele atatde dragi inimii ... Sunt un barbat careiaii plac gandurile , Soarele , Marea ,Cantecul si plimbarile . Iubesc florile siprimavara si ruginiul frunzelor toamna ,Iubesc diminetile scaldate in raze de soare, Iubesc tot ce-i bun si frumos . Iubescchiar si Norii . Iubesc si ploaia . Cred cadeslusind farmecul culorilor curcubeului cese arata dupa ploaie , Voi primi in dar totce-i mai frumos pe acest Pamant...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 3:43 pm

Continut sponsorizat