arhiva vietii II

Pagina 4 din 4 Inapoi  1, 2, 3, 4

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

arhiva vietii II

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Noi 23, 2011 2:38 pm

Rezumarea primului mesaj :

Incepind din aceasta seara de 3 noiembrie 2011,deschid cartea vietii mele si a prietenilor mei,IN MEMORIA LUI TASCU GEORGE SI A LUI BURLAN LILIANA LUMINITA.
Dupa cum bine se stie,Luminita a murit in 19 mai 1991,iar George,in 6 ianuarie 1996.Au reprezentat persoane cu litere de aur in viata mea,persoane decedate inca la virste tinere,astfel incit,Luminita a murit la virsta de 21 de ani,si George la virsta de 20 de ani,unde Luminita daca traia,implinea in 23 iulie 1991 virsta de 22 de ani,iar George implinea in 20 aprilie 1996,virsta de 21 de ani.
Pe linga lungile discutii purtate despre acestia,ARHIVA mai cuprinde si restul persoanelor importante din viata mea,asa cum se vede pe coperta din stinga,unde sus sint trecute cele mai importante persoane din viata mea,cit si pe al treilea rind.
O ARHIVA care cuprinde copilaria si adolescenta mea,incepind de la Blocul B5,la blocul 43 din Slobozia,unde sint introdusi aici si anii mei de gradinita,anii de scoala generala si de liceu,armata si serviciul de la B.J.A.T.M.din 1990,alaturi de evenimente,cronici,comentarii,analize asupra tuturor acestora,incluzindu-se asadar prietene,prieteni,si fel si fel de colegi,sau alti prieteni care nu au fost trecuti pe coperta din stinga.De amintit si de retinut faptul ca persoanele scrise cu nume si prenume pe coperta,reprezinta cele mai importante si cele mai de seama persoane din viata mea,alaturi de fel si fel de clasamente.Persoanele trecute pe coperta din stinga,sint incluse in perioada cel putin 1977-1995,excluzindu-se aici Veronica,unde este exclusa din aceasta arhiva.
Evenimentele care m-au marcat mai ales in perioada 1986-1991,vor fi trecute in aceasta arhiva,unde este exclusa perioada din mai 1994 cind am facut-o prietena pe Veronica,pina in prezent,referitor la prieteni,desi pe Marcela am cunoscut-o in august 1994,care v-a fi trecuta si ea in aceasta arhiva.Din tot ce se vede pe coperta din stinga din prieteni,ultimii reprezentanti sint surorile Iosif Mariana si Iosif Nicoleta in 1994;mare parte din acestia sint pina in 1990,si pina in 10 persoane intre 1991 si 1992,incluzindu-se aici armata,si pina dupa liberare.
Asadar,din acest moment,deschid portile partii a-II-a din ARHIVA VIETII.

cr_1971
Admin
Admin

Puncte : 13593
Reputatie : 4555
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 45

http://prieteni.forumgratuit.ro

Sus In jos

Re: arhiva vietii II

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Ian 07, 2012 5:23 pm

AVICOLA SLOBOZIA:
In octombrie 2002,la data de 7 octombrie,ma angajez in sfirsit la Avicola Slobozia la echipa de depopulare,unde aveam sa stau pina in februarie 2006,atunci cind m-a dat afara pe nedrept,din concediu medical.Cu citeva zile inainte de angajare,sint chemat la birouri,unde imi da echipamentul necesar,si ma anunta ca fac parte din echipa de depopulare.Ce a insemnat depopularea sau echipa de depopulare?Insemna ca noi sa ajungem la anumite4 ferme,sa luam 4 pui in mina dreapta,si 4 pui in mina stinga,iar cu acestia din hala,aveam sa mergem cu ei pina la masina sau la tractor,ca puii respectivi sa ii dam celui sau celor care erau in masina respectiva,ca apoi din masina,sa ii aseze in lazi de plastic,punind in lazi cite 8 sau 12 pui.Rindul de lazi era format parca din 6 lazi,ce purta numele de picior.Lazile respective trebuiau asezate in asa fel incit sa ne facem loc pentru a avea 2 rinduri de lazi,pentru a le umple cu pui.Prima lada era normala,iar dupa ce lada se umplea cu pui,se lasa a doua lada goala in jos pentru a se umple si aceea cu pui,si tot acea pina la ultima lada,pina sus.Trebuia sa ne miscam rapid,pentru ca veneau colegii unul dupa altul,mai ales la inceputul halei,la prima si la a doua masina.Nu mai tin minte cite picioare erau pe masina,dar oricum si lazile difereau de la masina la masina.Posibil 12 picioare sau 18,totul inmultit cu 6 lazi,cit avea piciorul.Se dadeau 2-3 picioare de lazi goale jos,iar pe timp ce se umpleau cu pui,se adaugau la loc.La ultimele rinduri de lazi,se aruncau puii direct in lazi,pentru ca acele masini erau prea inalte pentru a ajunge la ultimul rind.La fermele de gaini si cocosi,se luau 2 pasari intr-o mina,2 in cealalta.Cine ne dadea puii in mina?Femeile angajate la ferma asezau puii si ni-i dadeau,si de foarte multe ori femeile dadeau sau ne asezau puii foarte rau,urmind sa ne chinuim greu pina la masina cu ei,mai ales daca erau si grei!

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Aici,programul era pentru mine marea problema,desi ajungeam acasa la ore foarte devreme din zi.Aveam sa plecam sa dam puii de la ferme la orele 3,15 dimineata,in cadrul fermelor de la distanta mai mare de abator,la orele 4,15-4,30 dimineata,in cazul fermelor foarte apropiate de abator,deci ore extrem de foarte complicate pentru mine,unde eu trebuia sa ma trezesc maxim cu o ora inainte,pentru a minca,sau a bea nesul.Luam dubita sau masina de la Elegant,indiferent de ferma la care eram dusi sa dam pui.Marea problema era asadar ora la care trebuia sa ma trezesc,dar aveam sa ajung acasa inapoi cu treaba terminata,chiar si la 7,30 dimineata sau maxim 9,adica cele mai matinale ore de ajuns acasa.
Asadar,fermele erau la Bora,Perieti,Doja,Andrasesti,unde la Bora erau 2 ferme una linga alta,unde erau ingineri,adica un inginer la o ferma,oar alt inginer la cealalta ferma!Ferma de la Bora era cea mai apropiata de abator;ferma de la Perieti era condusa de o inginera,si era cam la 7-8 km de abator,deci cam la 3,45 plecam la ferma acolo;ferma de la Ghe.Doja era departe,plecam cind la 3,15,cind la 3,30,iar ferma de la Andrasesti era la 22 de km.de Slobozia,deci cam ora 3,00 sau rar 2,45 plecam acolo!Aceste ferme,erau ferme de pui.Au mai fost 2 ferme de gaini,una la Amara si cealalta la Ghica,dar aici mergeam foarte rar!Asadar,fiecare ferma avea cite un inginer,si binenteles femei care ne dadeau pui,plus electricieni care ne mai dadeau pui!

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Nu m-am angajat bine la echipa de depopulare,ca si aveam sa fiu luat peste picior incepind de la ferma de la Bora,unde un pripas mai mic ca mine cu 10 ani avea sa se dea la mine aproape sa ma ia la bataie,iar cind m-am dus la seful de ferma,adica la inginer,cei din echipa ii luase apararea acelui pripas,dar nu toti din echipa,pentru ca nu toti erau cu el,chiar daca ei erau mai vechi decit mine.Tin sa amintesc faptul ca la fermele de pui de la Bora,puii erau pusi in baterii,adica niste custi pe 3 rinduri,custi sudate una linga alta,pe o portiune de aproximativ 50 de metri pe rind.Deci erau 3 rinduri a cite 50 de metri,iar custile erau pe 4 etaje pina aproape de tavan,cam la 3 metri,si era inaltime.Nu se dadeau toate rindurile de custi intr-o singura zi,pentru ca intr-o cusca erau pina in 12 pui,si nu am reusit sa innumar custile pe un singur rind.La celelalte ferme,puii nu erau in custi,ci erau pe sol,,pe paie,cam 8 rinduri de aceeasi lungime aproximatva de 50 de metri.La ferma de la Bora se lucra pe 3 rinduri,adica eram 17-18 insi,cam 5-6 insi pe rind.La celelalte ferme,cum apucam.Oboseala incepea de atunci cind ne apropiam de jumatatea sau capatul halei,unde mergeam foarte mult pina la masina!La ferma de gaini de la Ghica,gainile erau tot in custi,la fel ca la Bora.La ferma de gaini de la Amara,cocosii si gainile erau pe sol,pe paie.Cea mai complicata ferma mai ales pentru mine,dar si pentru mare parte din colegii mei de la depopulare,era ferma de la Gheorghe Doja,unde a fost poreclita de mine"ferma 13",cu un inginer de tot risul!De tot risul,dar nu se intelegea nimeni cu el.Dupa ce masinile erau incarcate de noi,acestea plecau la abator,si veneau dupa perioade de timp,varrind de la 15 minute la Bora,la chiar peste o ora la Andrasesti.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Ian 07, 2012 5:24 pm

Asadar,dupa conflictul avut cu pripasul pe cit de smecher,pe atit de prost si cu minte ingusta,un alt mare prost avea sa isi faca aparitia incepind de la ferma de la Perieti,pe nume Manuel,betivul echipei,care si el cit de beat era,era sa ma bata!Avea sa ma puna sa muncesc precum sclavii sau puscariasii cind aveam sa facem curatenie in acea ferma.Deci,toate acestea la un loc,pripasul si betivul,in acelas an 2002!
Au urmat si alti prosti,pampalai,increzuti si idioti in perioada urmatoare!Aveau sa urmeze Fana zis"cap de bou",Nicu tiganu zis"cioara",Viorel-marele laudaros si increzut in prostie,Mihai-alt mare increzut in prostie extrema,si nu in ultima masura-Barbu Catalin,marele sef de echipa,adica praf de varza!
Angajati in aceeasi zi cu mine,aveau sa fie Rosu Florin si Dumitru Alexandru Buga,mari valori.Cea mai linistita ferma,era ferma de la Andrasesti,prin extraordinarul sau sef de ferma pe nume Urs Ion,care a stat si cu mine in bloc,la scara C a blocului 43,la parter.La inceputul anului 2003,pe o perioada de citeva zile,mi se intrerupe contractul de munca,insa nu se stie nici azi pe ce motiv,dar am revenit imediat inapoi.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

In martie 2003 ajung la abator,unde parca aveam sa ramin o perioada de timp mai lunga,dar parca sa zic ca se lucra cu schimbul la abator,in sensul ca abatorul intra in renovare,si aveam sa stau o tura pina la 10 noaptea,si inca o tura pina dimineata,dar tura de noapte nu sint asa de sigur.Acolo aveam sa il cunosc pe Nica Mihai,care avea sa devina un foarte bun prieten in echipa de depopulare.Ramin asadar in cadrul abatorului,unde seful de abator Prahoveanu ma retine acolo,si ma vad ca scapat de echipa de depopulare,cu adunatura de prosti de acolo,in afara de citiva.Ajung la abator asadar,unde il rog pe inginer ca sa ma opreasca acolo,unde ma retine pentru un timp,unde eu aveam datoria ca sa dezlipesc etichetele de la pungile cu pui.Dupa un oarecare timp ajung din nou in echipa de depopulare,unde aici in 2004 sint in perioada mea de aur la Avicila Slobozia.Vara anului 2004 devine pentru mine o iarna,pentru ca la abator in mijlocul verii imi duc serviciul la frig,adica la camera de congelare,unde trebuiau asezati sacii de pui pe paleti cit mai sus,aici unde dau de inca un baiat de treaba-Marian,care si el a fost prima data in echipa de depopulare,unde cu acesta ma impac extrem de foarte bine,asa cum m-am avut bine cu Rosu Florin si cu Buga.In mijlocul verii,in camera frigorifica,aveam sa fiu imbracat pe dedesubt cu izmene,bluza de piele si pufoaica.Prind rapid miscarile din abator,lumea se obisnuieste cu mine,iar eu incep smecheriile in aceeasi vara 2004,unde incep sa vorbesc cu anumiti delegati care imi lasa ciubucuri bune,pina cind dau de un baiat de treaba,sofer,care lua marfa o data sau de doua ori pe saptamina la noi,Cristi,unde ma inteleg cu acesta ca sa ii dau diverse pachete de piept,pui,ficat,pipote;vorbesc in acest timp cu Marian si Stelica,care erau colegi cu mine la frig,unde le solicit in acea zi ca sa ramin eu in masina;pachetele trimise de ei imi vin pe banda rulanta de acolo,iar eu din masina stateam sa umplu cite un sac de pachete,astfel incit,in timp ce acestia trimiteu pachetele fara sa stie ce fac eu,trag din fiecare sac cite 1-2 pachete,mai ales de piept dezosat,unde se aduna aici citeva pachete bune de carne,inclusiv piept,ficat,pipote,pui,care le arunc in masina;dupa ce am terminat marfa cu el,ne dam numerele de telefon,unde la ora 17,30 aveam sa ne intilnim la Zahana,unde ma ia cu masina,ia si pachetele mele de carne,unde acesta imi da suma de 600 sau 700 de mii,alegindu-ma si eu aici cu citeva pachete,pentru ca luasem si pentru el si pentru mine,si a fost o mare reusita ceea ce facusem atunci.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

In urmatoarele zile,aveam sa umblu cu un pachet de pui sau carne intr-un buzunar al salopetei,si altul in celalalt buzunar,unde ma vad citiva muncitori,dar tac din gura.Reusesc in asa fel incit sa dau iar pachete pe bani pe loc.
Echipa de depopulare o vad la abator,unde acestia ma solicita inapoi la echipa de depopulare,si chiar cind sa ma prinda furind din abator,aproape sa ma prinda,donez singe,ajung cu bonul la abator,unde imi spune ca sa ma prezint dupa libere,inapoi la echipa de depopulare,unde la sfirsitul lunii august 2004 ajung la echipa de depopulare inapoi,unde se depopula la ferma de la Bora.Rasuflu usurat ca am scapat basma curata mai ales de abator,dar si de smecheriile mele,dar mai inainte de toate,inainte sa plec de la abator,vine intr-o zi foarte tirziu un TIR sa il incarcam,unde ne apuca 11 sau 12 noaptea.Ajung inapoi la locul meu de munca,la depopulare,unde colegii problema incep sa imi creeze diverse probleme,in sensul ca nu ma urc in masina sa pun puii in lazi,sau ca de ce nu dau lazile jos,incepind sa devina din ce in ce mai stresanti.Parca intru in concediu de odihna citeva zile in noiembrie 2004,unde imi cumpar un joc pe televizor tip tastatura cu dischete,si intra in joc Marcela.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Ian 07, 2012 5:25 pm

Pina atunci,luna octombrie 2004,aduce in seara zilei de 27 octombrie,un puternic cutremur de pamint de 6,8 grade pe scara Richter,in timp de eram cu depopularea,la ferma de la Gheorghe Doja.In decembrie 2004,aproape de sarbatorile de iarna,ne trimite toata echipa de depopulare in concedii de odihna fortate,pentru ca nu se mai popula.In acest timp,apare primul sef de echipa,pe nume Stelica.In noiembrie 2004 imi fac o rata la combina mea muzicala Philips,iar Stelica este sef de echipa cu mult inainte de decembrie 2004,unde cu acesta imi incep problemele.
O parte din echipa de depopulare in frunte cu Manuel,incepe sa fure pui de la ferma de la Perieti,unde iese cu puii din hala,se face ca sta la rind la masina sa dea puii,si acesta fuge cu puii in spatele halei,facind in acea zi acea operatie de vreo citeva ori.In decembrie 2004,sintem chemtai cu totii la abator pentru pachete,unde ne dadeau un sac de carne de pui,incluzindu-sepui,piept,etc.,plus 2 cofrage de oua,unde ajung cu acestea acasa fara nici un fel de mare problema,si revenim inapoi la munca dupa concediul fortat,dupa data de 10 ianuarie 2005,anul in care incepeam marile probleme in echipa de depopulare.Pentru inceput ajungem la ferma de gaini de la Ghica,unde pina la 8 dimineata dam tot,apoi incepem depopularile la fermele binecunoscute.Intru in conflict aici cu seful de echipa Stelica,dupa care si acesta este dat afara,datorita smecheriilor care le facuse la ferme,binenteles prins furind si el,urmind ca sa fie inlocuit de o mare epava de om,un prost facut praf de varza,sub numele de Barbu Catalin.
Intrucit stresul colegilor"problema"incepuse inca din august 2004,dupa ce am revenit in echipa,incep sa imi fac si sa imi scot concedii medicale,care nu aveau sa le convina colegilor"problema".

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

In luna mai 2005 imi fac rata si imi cumpar un calculator de aur distrus tot de mine aiurea si din neglijenta,iar colegii"problema"ma iau la misto in fel si chip,si ajung ultimul om din echipa de depopulare,unde aici imi aduce un alt medical in august 2005,dupa cel din mai si iunie 2005,atunci cind in luna mai aflu ca Veronica este gravida,iar colegii incep stresul peste masura,astfel incit,ajung la ferma de la Doja,unde citiva colegi imi impun sa dau lazile jos din masina,ori sa urc sa iau puii sa ii pun in tractor,unde refuz,si in acest moment intra in joc un alt mare prost increzut de nimic,pe nume Viorel,care ma ia la bataie pe acest motiv,unde imi adreseaza cuvinte grele si jignitoare la adresa mea si a familiei mele,unde ii raspund cu aceeasi moneda,nu ii convine acest lucru,si incepe sa ma ia la bataie,dindu-ma foarte violent cu capul de peretele halei de afara.In acest moment,el devine pentru mine un zero barat,un nimeni absolut,unde el crede ca sint cel mai bun prieten al lui,ceea ce nici pe departe nu era.Ma impac cu el,dar in sufletul meu ramine o nulitate aceasta persoana,unde incepe sa imi ceara c.d.-uri sa ii fac cu mizica si filme,ca apoi sa incerc sa ma imprumut la el de suma de 700 de mii,unde ii dau aici si boxele originale de la calculator.
In echipa apare Nica Mihai zis sarpe,care devine cel mai bun prieten din echipa,unde vine la mine acasa,si imi fura in fata mea,la mine in casa,un pachet de tigari More,rosu.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

In vara aceluias an 2005,la ferma de la Doja apare doamna Gina,aparuta mai demult cu un an in urma,dar in vara acelui an 2005 fac niste atingeri de maini extrem de foarte lungi,duble,toate fiind la mainile goale goale ale ei,in jurul a 20 de atingerri extreme,cind imi dadea puii sa-i duc la masina.
In luna august asadar,imi iau si concediu medical dar si concediul de odihna,si nu ma asteptam si nu ma gindeam,si nu eram pregatit pentru ceea ce avea sa urmeze curind.Colegii"problema"incep sa ma porecleasca in fel si chip,ajungind sa imi zica de la jegos la tomberon,insa nu stiu pentru ce motive imi spuneau astea,mai ales ca eram si umblam mult mai curat decit ei,printre care si un nou coleg"problema"pe nume Sile,care ma poreclise in acest sensnumai ca ii aratasem si ii spusem ca nu fac ca el.Problemele incep sa apara din zi ce treceau,unde in luna septembrie imi iau citeva libere,iar la bloc,lumaina,telefonul si gazele,sint oprite pentru restante.Vine luna octombrie 2005,luna in care bate la usa perioada mea de haos din toate punctele de vedere.
La ferma 13,adica ferma de la Doja,inginerul ma trece nemotivat in acea zi,unde ne oprise toata echipa de depopulare acolo,iar motivul nemotivatei,nici el nu-l stia,adica inginerul Bratu,unde imi gaseste motiv ca nu am pus parca o unealta la treaba ei,atita istetime a avut acest inginer,care nu stiu nici azi cum a ajuns inginer,dar ce avea sa urmeze cu el dupa aceea,se numea datul meu afara de la Avicola,din cauza acestui mare idiot de inginer,cit si greseala unui alt mare inconstient,marele sef de echipa de la echipa de depopulare de la Avicola Slobozia,pe nume Barbu Catalin.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Ian 07, 2012 5:26 pm

Se naste baietelul meu Andrei Ceazar in 4 octombrie 2005,unde in urmatoarea zi,Avicola imi da o prima de citeva milioane de lei,plus citeva zile libere;inainte de toate,ajung acasa la directorul adjunct Boloka,unde imi raspunde sotia lui,si ii cer suma de 200 de mii de lei,care mi-i da.Ajung apoi la Avicola,dau ochii cu directorul Boloka,unde ii spun ca a nascut Veronica,raspunzindu-mi prompt"si care-i problema"?Iau prima data in jur de 4 milioane parca,prima ca a nascut,unde imi cumpar un prim telefon Sagem Myx 1 cu cartela Orange cu numarul 0747300060,telefon care nu avea sa dureze.Imi acorda citeva libere intreprinderea,apoi imi iau iarasi concediu medical,dar acest lucru dupa moartea baiatului.Mai imi da si acolo intreprinderea un ajutor de citeva milioane,ajutor de inmormintare,unde intru deci in medical,pina in noiembrie.Odata ajuns inapoi in echipa de depopulare,figurantul Viorel imi vede doliul de la salopeta,si ma intreaba in depasita lui prostie omeneasca"cine a murit,Vena",pe cind eu imi ingropasem baiatul in mormint,el ridea in vorbe,la ceea ce a zis acest mare cretin.Am uitat sa precizez faptul ca in vara aceluias an 2005 m-am trezit prima data normal la ora stabilita,numai ca am adormit la loc si m-am trezit la ora 7 dimineata,ajungind aproape de ora 8 la ferma 13,colegii"problema"facind figuri.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Ian 07, 2012 5:27 pm

Asadar am revenit dupa moartea baiatului meu la aceeasi ferma 13 in noiembrie 2005,unde pentru scurta vreme,o parte din colegii"problema"nu mai aveau treaba cu mine in afara de Viorel,dar nu mai aveau treaba cu mine decit foarte scurta vreme!Eu acasa ma chinuiam sa am curent si caldura ca venise iarna,astfel incit,cu greu reusesc sa am lumina si caldura in casa;se apropie sarbatorile de iarna 2005,unde aveau sa devina ultimele sarbatori petrecute la locul de munca de la Avicola,si de la apartamentul de la Slobozia,iar pomul de iarna mi-l impodobesc cu mare succes in 5 sau 6 decembrie 2005,nu inainte de a fi chemat la abator de seful de abator Michelis,pentru a da explicatii la poarta,despre nemotivata de la ferma 13 de la Doja!Sarbatorile de iarna ne gasesc iar in concedii de odihna fortate,de la sfirsitul anului,adica dinainte de Craciun,unde ne dau iar sacul de carne si 2 cofrage de oua,urmind ca sa reluam activitatea de pe 7 ianuarie 2006,nu inainte de a ajunge la abator pentru a discuta cu inginerul Michelis despre o eventuala sedinta,pentru ca colegii ma reclamase din nou ca in decembrie acelas an 2005 imi luasem medical,si de aceea ma chemase la abator.Urma perioada mea de haos,cuprinsa intre anii 2006-2011.si sfirsitul meu la Avicola,in februarie 2006.Ajung in ianuarie 2006 dupa concediul medical scurt si dupa concediul de odihna,ca pina pe 10 sau dupa 10 ianuarie sa imi reiau activitatea la echipa de depopulare.
Merg citeva zile bune la ferma de la Perieti,iar intr-o dimineata,pe un ger naprasnic,aveam sa pierd autobuzul de 4,15 spre Perieti,probabil venind soferul mult mai devreme,sau se vorbise intre ei.Mai stau putin peste strada in statia de la Elegant,simt ca ceva nu e in regula,si pornesc pe jos pina dupa linia ferata,incercind sa stau la ocazie pentru a ajunge la ferma,in speranta ca va trece unul din soferii de masina,si trece un tv al Avicolei,adica o dubita,unde soferul nu ma vede,deci nu era decit soferul,si realizez ca nu am nici o sansa sa ajung la munca.Ma
intorc inapoi,ajung acasa,ma pun in pat,ca dupa scurt timp sa sune telefonul Sagem Myx 1,fiind colegii care ma sunau,unde nu le raspund acestora decit foarte tirziu.In ziua respectiva nu am nici o scapare,si sint trecut ca nemotivat,intr-adevar-pe bune,desi nu voiam sa imi pierd ziua de munca.In sfirsit,dupa acea nemotivata,ajung in urmatoaea zi in statie mult mai devreme,de data asta este autobuz,unde toti colegii"problema"se iau de mine pe absenta respectiva,unde in acest moment ma injur si ma mascaresc urit cu seful de echipa Catalin,care imi spune sa ma dau jos la prima statie ceea ce si fac,dar parca acest lucru s-a intimplat atunci cind m-a trimis intr-o simbata,vara,la paie la Amara.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Ian 07, 2012 5:27 pm

In sfirsit,sint chemat la abator,mascarit in fel si chip de seful de abator Michelis,care nu imi accepta nici o explicatie,astfel incit,de la echipa de depopulare sint scos pentru totdeauna si transferat la pui morti,unde te imbolnaveai acolo mai mult de scirba.Imi incep activitatea la pui morti,iar acolo dau de un alt idiot de inginer,fratele inginerului Bratu,de la ferma 13.Urma ca la ora 7 dimineata sa fiu la abator si sa ma duc la pui morti,sa le dau foc la Doja,apoi sa plec acasa,numai ca nu a fost sa fie asa!Inginerul de la dejectie avea sa ma lase la ferma 13,si sa ramin acolo pina dupa ora 17,30 ca asa voia inginerul Bratu,constituind aici marea greseala a inconstientului de inginer de la dejectie.Eu aveam sa ramin in cadrul fermei 13,ca asa voia inginerul Bratu sau fra-su,pe cind echipa de depopulare ridea de mine si plecau acasa la ora 12,eu munceam mai rau ca la abator!Ajungeam acasa dupa ora 18,mort de oboseala!
Ma plimba citeva zile pe la toate fermele cu pui morti,eu trebuia sa fiu acasa la cel tirziu ora 13,15,si din cauza acestor 2 savanti,ajung acasa la 18,15!Din acest moment,primesc amenintari dure din partea Veronicai la adresa mea,unde ma ameninta ca daca ramin fara servici,ramin si fara ea,adica singur.Eu simteam inca din decembrie ca ceva nu e in regula cu serviciul meu!Nici ceea ce era atunci in prezent,nu era nimic la ceea ce avea sa urmeze!Pina la urma accept cu dedicatii idioteniile marilor ingineri,ca apoi sa urmeze ca eu sa donez singe.Anunt in acest caz pe marii ingineri ca in ziua urmatoare fiind vineri voi fi la donare si o sa fiu liber si luni,ca asa se dadea la donare.Seara il anunt si pe inconstientul fermei.A doua zi donez singe,imi da cele 2 libere,eu ramin cu impresia ca e totul ok,unde inginerii imi spun sa duc dovada ca am donat.Luni era ultima zi de liber dupa donare,iar in acea noapte am impresia ca scuip singe,si nu dorm toata noaptea.Ajung dimineata in statia de la Elegant,urc in autobuz,anunt femeile si muncitorii de la ferma de la Doja problema pe care o am,iar la prima cobor,la Central.Ajung la doctor,imi face niste analize si imi da un medical,unde nici pe departe nu ma gindeam ceea ce urma!
Abia dupa o saptamina si ceva de medical ajung la abator,nu inainte de a lua legatura cu marele sef de echipa Catalin,care habar nu are ca sint in preaviz,unde imi spune sa vorbesc cu Michelis.Ii trimit acestui mare inginer de ris de la abator un sms,apoi ajung cu concediul medical la abator,unde acesta nu mi-l primeste!Ajung la el in birou,vorbeste cu mine ca la usa cortului de parca eram cirpa lui,nu ma inteleg cu el,vorbeste foarte urit cu mine,numai asta vorbea,adica numai cuvinte grele,iar cind a fost la explicatii,nu a stat sa le asculte,dindu-ma afara din biroul sau!Imi da fisa de lichidare si preavizul,cu mult inainte ca seful Catalin sa imi spuna ca sint dat afara,unde habar nu avea,si el ma cheama ca un timpit inapoi in echipa de depopulare din medical,pe cind eu eram deja in preaviz,si el nici habar n-avea!Ajung la director intr-un final,unde imi spune ca l-am injurat pe el si pe Avicola foarte urit,ceea ce nu era adevarat,ca apoi sa chem Avicola Slobozia in instanta,unde ii dau in judecata,ca m-au dat afara pe nedrept si din medical,unde in luna mai 2006 imi acorda vreo 11 milioane parca,unde ma cheama inapoi la servici,iar de frica refuz,si imi dau demisia pe loc,cerindu-le banii pe cele 3 luni,si abia mai tirziu am realizat ca nu trebuia sa imi dau demisia imediat,ci trebuia sa ma duc la munca,desi nu cred ca o duceam mult sin mai 2006 la depopulare iar,mai ales ca ii dadusem si in judecata!
Aceasta a fost Avicola 2002-2006,unde am fost lucrat si dat afara de la servici pe nedrept!

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Ian 07, 2012 5:28 pm

STRADA RAHOVA NR.70-CALARASI:
La aceasta adresa am locuit din perioada copilariei mele,pina in prezent,noiembrie 2011,numai ca acest capitol nu sint sigur daca scriu chiar pina in prezent!La aceasta adresa proprietari au fost parintii tatalui meu,adica mamaia Geta si tataia Ionel,pina ce acestia au murit in 1985,venind dupa acestia,ca si mamaia Angela sa ramina ceva ani buni aici,apoi sa se duca la garsoniera,dupa demolarea casei de pe strata Stadionului nr.5 din Calarasi,ca in final,proprietari sa fie parintii mei,unde stau si eu aici din 2006,definitiv.
Mamaia Geta si tataia Ionel i-am considerat dificili fata de mamaia Angela si tataia Costica,unde la primii am avut restrictii deosebit de complicate.Nu zic ca nu au tinut la mine,dar aveam conditii dure din partea lor,unde nu aveam voie anumite lucruri,fata de libertatea de pe Stadion 5!Tataia Ionel era de origine basarabeana si se ocupa de stuparit,iar mamaia Geta era cu florile si cu oaspetii!In curte aveam 2 case ca si in prezent,unde a doua casa era destinata chiriesilor care stateau in curte.Desi din 2006 am urit aceasta casa si curte dupa evenimentele mamei mele sau a parintilor mei cu vinzarea apartamentului de la Slobozia,aceasta casa are o importanta deosebita intre 1985-1999,si dupa 2000,unde aici,in perioada mea de glorie au intrat in curte intre 1986-1990 nume sonore precum Ramona,Angela si Mioara intre 1987-1990,tanti Geta de la Galati in 1985,sora tatalui meu de la Braila-tanti Mihaela,decedata in 2008,Borciu Valentin in 1988,si restul familiei,incluzindu-se in afara de mamaia Angela,fratele mamei Lica,sora mamei Jeni si tanti Mioara,impreuna cu copiii acestora,,verii mei Mirela,Adriana,Mihaela,Ionut,Gabi,Vali,Alina,Rares,Andrei,dar si Veronica,,si un alt nume mare,Ion Marcela.In curte,a mai intrat Teodorescu Claudiu de la colt,varul meu de al doilea-Dan,si o parte din baietii de pe strada.
In curte am avut 2 caini de aur,binecunoscuta Panseluta si Boby,in perioada 1986-1998,deci si perioada mea de glorie 1986-1991.Cutremurul de pamint din 31 august 1986,ora 0,29 de minute si 55 de secunde,m-a prins in casa la aceasta adresa,cutremur de 7 grade pe scara Richter.Tot aici a avut loc si nunta mea,in 24 februarie 1996.Din 1999 am inceput aici sa capturez sau sa prind pasari cu o cursa pe care mi-a dat-o cineva in primavara acelui an.Casa si curtea,au inceput sa fie refacute in 1989 si 1992,in final,abia in 2007.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 9:21 pm

Continut sponsorizat