dezvoltare personala

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

dezvoltare personala

Mesaj  Ana la data de Sam Sept 06, 2014 10:23 pm

Scopul principal al vieţii este să fii tu însuţi. Cum poţi să fii tu însuţi?
Urmărind să faci ceea ce te entuziasmează cel mai mult.
Urmărind să faci ceea ce te încântă cel mai tare.
Urmărind să faci ceea ce-ţi produce cea mai mare bucurie.
Şi aceasta nu se face ca o construcţie logică, ca o plăsmuire.
Semnalul că faci ceea ce te încântă cel mai tare este emoţia vie
care o simţi în tot corpul pe măsură ce acţiunea se derulează.
Nu este amintirea a ceva ce ai făcut, nu este imaginarea a ceva ce vei face.
A face doar uneori ceea ce îţi produce bucurie este o opţiunea TA!
"Echilibrul este starea in care esti stapan pe tine insuti: a fi stapan pe tine insuti de pe o pozitie mantuitoare.
A invata sa te accepti pe tine insuti acceptandu-i pe ceilalti, e o dovada de maturitate spirituala.Nu fi ingrijorat ca drumul tau nu este la fel cu al celorlalti.
E nevoie de curaj ca sa fii tu insuti si sa nu traiesti reactionand la ceea ce le place sau le displace altora.
Fii curajos si urmeaza-ti inima!
Tu trebuie sa-ti urmezi propria ta cale unica, pentru a te onora pe tine insuti si pentru a-ti indeplini telul spiritual.
Daca sensul vietii tale ii incomodeaza pe alti oameni, atunci ei nu trebuie sa împartaseasca aceasta calatorie cu tine.
Daca asa stau lucrurile, nu fi dezamagit.
Atunci cand ceilalti aleg sa plece, aceasta se datoreaza, de obicei, faptului ca ei trebuie sa mearga intr-o anumita directie, pentru a se onora pe ei insisi..

Ana
VIP
VIP

Puncte : 3473
Reputatie : 1150
Data de inscriere : 12/01/2011
Varsta : 46
Localizare : caracal

Sus In jos

Re: dezvoltare personala

Mesaj  Ana la data de Lun Sept 08, 2014 8:37 am

În sertarele inimii mele port cele mai prețioase comori : gândurile mele de-o viață. Sunt sortate pe culori, de la cele mai calde și pale nuanțe la cele mai strălucitoare și pline de viață. Sunt ordonate în funcție de momentele din care au făcut parte : de bucurie, de tristețe, de vis și speranță, de maturitate, de tinerețe și veselie, de nostalgie și sinceritate. Pe cele mai profunde dintre ele le păstrez în fundul sertarului. Ele sunt cele care mi-au grăbit maturizarea, cele care m-au făcut să sufăr și să învăț fiecare lecție dureroasă. Nu le-am aruncat. Nu m-am putut îndura. Sunt frumoase și speciale în felul lor. Le țin acolo, în străfundul inimii mele, ca pe niște vechi scrisori, scrise de mâna destinului, legate cu panglică de mătase. Ele sunt parte din mine, parte din temelia solidă pe care mi-am ridicat visele și așteptările. Apoi, mai sunt gândurile dătătoare de speranță. Cele mai importante. Îmi sunt întotdeauna la îndemână atunci când trag sertărașul colorat al sufletului meu. Ele sunt dătătoare de liniște și de pace. Și nu numai. Ele sunt purtătoare de încredere și curaj. În timp ce mâna mi se adâncește printre sertărașele semi deschise și degetele caută nerăbdătoare alte gânduri, mă simt ca un copil care se joacă nestingherit și fără să dea importanță timpului care se scurge tot mai rapid. Însă viața are modul ei ciudat de-a te aduce cu picioarele pe pământ, de a te reda prezentului și crudei realități. Nu-mi este teamă să-i țin piept. Nu-mi este teamă să-i răspund la întrebări, să găsesc soluții pentru neliniștea și frământările cu care mă înconjoară. Pentru fiecare obstacol scot din sertar arma potrivită - un gând frumos, sincer, îndrăzneț. Pentru fiecare întrebare sau impas întredeschid sertărașul sufletului meu, nu acela cu răspunsuri, ci acela cu vise. Din cele mai frumoase, din cele mai îndrăznețe.

Ana
VIP
VIP

Puncte : 3473
Reputatie : 1150
Data de inscriere : 12/01/2011
Varsta : 46
Localizare : caracal

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum