Invatatori,Profesori si Diriginti

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Invatatori,Profesori si Diriginti

Mesaj  crystyna la data de Mar Ian 11, 2011 1:14 pm

Bratescu Mariana,Gheorghe Ilie,Lacraru Dragos,Haiu Nicolae-bunicul meu,Nedelcu Teodorina,Carnaru Ionel-Diriginte in clasele IX-XII,Nita Traian-Profesor de matematica la liceu,Smarandescu Mariana-Diriginte la Scoala Postliceala SanitaraTargoviste,Dambovita,Codreanu Rodica-Profesor fizica-chimie.
Toti au fost niste profesori exceptionali.
crystyna
VIP
VIP

Puncte : 543
Reputatie : 374
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 32
Localizare : Wolfsburg,Germania

http://fanclubbodyandsoul.forumgratuit.ro/

Sus In jos

invatatori,profesori si diriginti

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Ian 13, 2011 1:38 pm

De-a lungul timpului in anii de scoala,am avut invatatori,profesori si diriginti,unde o mare parte din noi,ori i-am agreat,ori nu i-am stimat.
Spre exemplu,cea mai buna invatatoare pe care am avut-o s-a numit Seicaru Mioara,invatatoarea mea de la scoala generala nr.6 din Slobozia,unde in perioada 1978-1980 a fost o invatatoare de nota 20.
Dupa ce ne-am mutat de la blocul B5 din Slobozia in 1980 la blocul 43,a trebuit sa imi schimb cu aceasta si scoala,unde de la scoala generala nr.6,ajung la scoala generala nr.2,unde o am ca invatatoare pe Botezatu Sofia,si,de la note de 9 si de 10 de unde plecasem de la scoala nr.6,ajung la aceasta scoala si la aceasta invataoare la note de 4 si de 5 pe linie,incepind inca din clasa a IV-a,invatatoare care nu stiu cum avea sa imi faca si sa imi creeze o astfel de situatie scolara,atita timp cit invatam,imi era frica de tata sa nu ma bata,iar la scoala cind ma asculta si ziceam lectia aproape perfect,luam nota 5 cu chiu cu vai,fapt pentru care asa aveam sa o duc pina in clasa a VII-a,unde aveam sa ramin corijent la matematica in vara anului 1985.Deci,o invatatoare de tot rasul.
Ca profesori agreati la scoala generala nr.2 au fost profesorul de geografie Ticarel,profesoara de romana Radoi,profesoara de fizica Ganea,care a fost prima diriginta a mea in clasa a V-a.profesorul de istorie Popa,care si el a fost dirigintele meu,profesoara de istorie Petrache.Profesoara de matematica Petre nu am agreat-o deloc,tinind cont de faptul ca in clasa a VII-a m-a lasat corijent,dar in clasa a VIII-a mi-am revenit si m-a luat la cercul de matematica din scoala.
Bancile liceului de constructii din Slobozia,mi-au adus in clasele IX-X dirigintele Radu Georgica in anii 1986-1988,la profilul constructii,si dirigintele Dan Dragomir in clasele XI-XII la profilul instalatii sanitare in perioada 1986-1990.Din profesori am avut probleme majore cu profesoara de chimie Carmina pina in clasa a XI-a,si cu profesoara de fizica Stefanescu in clasele IX-X.Mi-au placut de profesorul de romana Saracu si Serban Florin,Stiuca Alexandru,profesoara de geografie care nu-i cunosc numel in clasa a XII-a,unde cu aceasta profesoara am ajuns la olimpiada de geografie pe faza pe tara in 1990,si am fost si in cercul de la casa pionierilor la cercul de filatelie cu dinsa.Profesoara de limba rusa si franceza care nu le stiu numele(clasele XI-XII-1988-1990).Cea mai dura profesoara la liceu a fost directoarea liceului de constructii,doamna Duta,care era si profesoara de anatomie.
Ca sa imi gasesc mai usor invatatorii si dirigintii cumva pe net,am sa precizez clasele:I E,II E(1978-1980)invatatoare Seicaru Mioara;IX C,X C(1986-1988)diriginte Radu Georgica-din pacate decedat;XI E,XII E(1988-1990),diriginte Dan Dragomir.
cr_1971
Admin
Admin

Puncte : 13593
Reputatie : 4555
Varsta : 45

http://prieteni.forumgratuit.ro

Sus In jos

Re: Invatatori,Profesori si Diriginti

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Mar 10, 2011 1:32 pm

In ziua de azi,multi elevi au inceput sa nu mai tina cont de respectul invatatorilor,profesorilor sau dirigintilor.
La scoala generala nr.6 din Slobozia,in perioada cat am invatat intre 1978-1980,toti elevii din clasa au respectat-o cu mare drag pe invatatoarea Seicaru Mioara,iar cand aceasta a intrat in concediul de maternitate,schimbarea invatatoarei era pentru noi ceva greu si dureros,astfel ca invatatoarea noastra nu se compara cu nici o alta invatatoare de la noi din clasa.
La scoala generala nr.2 din Slobozia,invatatoarea Botezatu Sofia era urata de catre mine in primul rand,dar si de catre Meszaros Violeta,si alti colegi din acea clasa care nu o suportam.
La aceeasi scoala,pina in anul 1986 invatatoarea Petre a fost dusmanita de foarte multi elevi din clasa,prosfesoara de matematica,care tipa la ore la elevi foarte tare,in afara celor care invatatu mai bine.
La liceul de constructii,intre 1986 si 1990,mai alesintre 19800 si 1990,dirigintele Dan Dragomir al nostru era un diriginte foarte comic,unde ne facea sa radem pe toti elevii,prin gesturile pe care acesta le facea in clasa si prin expresiile foarte comice exprimate de acesta,la liceul industrial nr.2 din Slobozia...
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Dum Apr 24, 2011 2:33 pm

Nu mai cunosc numele educatoarei mele de la gradinita,numele invatatorului meu de la scoala generala si numele dirigintelui meu de la liceu,insa pot sa spun despre toti acestia la un loc,ca pentru mine au fost oameni de seama,care m-au invatat si mi-a placut sa invat foarte mult de la acesti oameni de aur.
wolfenstein
moderator
moderator

Puncte : 8805
Reputatie : 6054
Data de inscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Mai 02, 2011 11:35 am

Profesorii pe care i-am avut la casa pionierilor si soimilor patriei,o mare parte din ei cred ca erau profesori la scoala generala nr.6 din slobozia.Profesoara Marinescu,care am fost cu aceasta la cercul de biologie si mi-a facut probleme majore la inceputul anului 1986,am gasit-o si la inceputul anilor 2005.In legatura mare am fost mai mult cu profesorii de la scoala generala nr.2 din slobozia,unde acolo mi-am petrecut 5 ani de scoala generala,unde profesorul Ticarel,profesor de geografie,era cel mai popular si cel mai comic profesor din toata scoala.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Iun 05, 2011 1:03 pm

Principala invatatoare a mea a fost doamna Seicaru Mioara,invatatoare pe care am avut-o in primii ani de scoala generala la scoala generala nr.6 din Slobozia,in perioada 1978-1980,cat am invatat la acea scoala pana m-am transferat la scoala nr.2.La scoala generala nr.2 invatatoarea Botezatu Sofia nu a insemnat nimic pe langa doamna Seicaru Mioara,iar din profesorii de la scoala 2,profesorul de geografie Ticarel si profesorul de istorie Popa,impreuna cu profesoara de fizica-doamna Ganea care a fost una din dirigintele mele in clasa a V-a,cat si profesoara Radoi de limba romana,au constituit principalii profesori de la scoala nr.2 din Slobozia.La liceul de constructii,dirigintele Radu George,care a murit si a fost inginer si profesor la specialitatea constructii in cadrul liceului,Dan Dragomir,diriginte in clasele XI-XII-profesor de instalatii sanitare,iar ca profesori,am agreat pe directorul liceului in ultimul an de liceu pe nume Stiuca Alexandru in 1990,apoi profesoara de franceza care nu ii stiu numele si cea de rusa care nu ii stiu numele,si profesorul de romana Serban Florin,au constituit asadar principalii profesori,invatatori si diriginti din anii mei de scoala generala si de liceu.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Mier Iun 15, 2011 3:13 pm

Invatatorii si profesorii ne0au invatat in anii de scoala anumite materii,care au constituit pe mai departe viitorul nostru.Multi invatatori si profesori isi merita cu adevarat numele pe care il au,dar sunt si anumiti profesori si invatatori care nu isi merita numele nici pe departe...
cristina
moderator
moderator

Puncte : 6267
Reputatie : 4417
Data de inscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Iun 26, 2011 12:00 pm

Cea mai de pret invatatoare ramane asadar invatatoarea Seicaru Mioara de la scoala generala nr.6 din Slobozia,o invatatoare care din septembrie 1978 m-a invatat sa scriu si sa citesc,si acestei invatatoare i se cuvin cinstea si respectul.De asemenea,profesoarei de geografie de la liceul de constructii care am avut-o in 1990 si care nu ii mai stiu numele,la fel,o profesoara de aur,care am avut-o si la casa pionierilor la cercul de filatelie.Profesorul Radu George,care a murit in 1988 sau 1989,diriginte care l-am avut in 1986-1988,la fel de bun,cat si fostului director si profesor de limba romana,Stiuca Alexandru in 1990,cat si dirigintelui Dan Dragomir in perioada 1988-1990,acestora li se cuvin cinstea si respectul,cu draga inima din partea mea.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Iul 29, 2011 4:34 pm

Profesorul Dan Dragomir,a fost dirigintele meu in clasele XI-XII,unde era un profesor de instalatii sanitare foarte comic,unde intra in fel si fel de clase,unde in fuga facea elevii sa rada in diverse forme;cand erau pauzele dintre ore si baietii mai fumau in toaleta liceului,profesorul intra peste noi acolo si ne vedea fumand,unde binenteles ne lua la palme,dar nu palme violente,ci ne dadea palme usoare,asa zise palme in... gluma.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Mar 15, 2012 3:52 pm

Primul meu diriginte pe care l-am avut,a fost profesorul de istorie Popa,in clasa a V-ala scoala generala nr.2 din Slobozia.Primul diriginte pe care l-am avut la liceul industrial nr.2 din Slobozia,a fost Radu George,profesor de specialitati in constructii,care din pacate a decedat in 19888 sau 1989,iar ultimul diriginte pe care l-am avut,a fost Dan Dragomir,la acelas liceu industrial nr.2 din Slobozia,in perioada 1988-1990,profesor de instalatii sanitare,incalzire centrala si gaze.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Sept 26, 2012 1:15 pm

In ziua de azi,cred ca nici invatatorii si nici profesorii nu mai sunt cei care erau odata pe vremuri...vremurile pe care le-am prins eu inspre sfarsitul anilor 70 pana la sfarsitul anilor 80,unde am avut invatatori si profesori de aur,nu vor mai fi niciodata.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat