increderea in sine si in ceilalti

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

increderea in sine si in ceilalti

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Ian 13, 2011 4:38 pm

Incredere in mine exista binenteles,pentru ca orice om isi exprima punctul sau de vedere si oricare are incredere in propria sa viata si suflet.
Sa ai incredere in altcineva pe care nu il cunosti indeajuns nu e chiar atit de usor pentru ca acela este considerat un strain,si aici nu ma refer neaparat in dragoste,pentru ca increderea exista in viata din toate punctele de vedere.
Nu am incredere in orice om pe care il intilnesc in cale,pentru ca nu pot sa stiu ceea ce este in mintea acelui om,si cit de adevarat este ceea ce imi spune acea persoana.
Nu zic ca nu am incredere in prieteni,dar si acesti prieteni iti pot trada increderea,pentru ca am intilnit prieteni care au nevoie de tine numai atunci cind ei au nevoie de ceva anume,insa atunci cind ai tu nevoie de ceva de la ei,ei incep sa iti invoce fel si fel de motive ba ca nu are sau ca nu poate,dar tu odata l ai ajutat.De aici se pierde increderea in prieteni.
Binenteles,ca orice crestini,avem mare incredere in Dumnezeu,desi noi cu faptele noastre il mai tradam din cind in cind si de aceea uneori ne merge foarte prost.
Nu am cerut nimic de la prieteni,nu am cerut nimic de la parinti si de la rude,nu am cerut nimic de la absolut nimeni.Traiesc pe picioarele mele si imi merge de la foarte bine in sus.
Ne furam unul de la altul din zi ce viata ne este din ce in ce mai grea,si abia avem incredere in noi insine ca sa putem avea acea incredere si in alte persoane...

cr_1971
Admin
Admin

Puncte : 13593
Reputatie : 4555
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 45

http://prieteni.forumgratuit.ro

Sus In jos

Re: increderea in sine si in ceilalti

Mesaj  cristinaioana la data de Sam Ian 15, 2011 10:41 pm

Pentru a putea reusi in viata trebuie sa avem incredere in primul rand in noi insine. Din pacate traim niste vremuri foarte dure in care e foarte greu sa mai ai incredere in cei de langa tine...fiecare e pentru el si face orice ii sta in putinta pentru a-i fi lui bine indiferent de ce se intampla celor din jurul lui. Sunt foarte rari acei oameni pe care ii poti considera prieteni si pe care te poti baza la nevoie. Doar mama, tata si fratele sau sora sunt cei pe care te poti baza oricand. Adevaratii prieteni sunt rari...greu de gasit....greu de pastrat.

cristinaioana
VIP
VIP

Puncte : 2388
Reputatie : 854
Data de inscriere : 12/01/2011
Varsta : 36
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mier Ian 26, 2011 1:20 pm

Fiecare din noi avem incredere in propriile noastre forte si idei,si nu cred ca exista cineva pe lumea aceasta care sa spuna ca nu are incredere in propria sa persoana.Ca persoana respevtiva nu are incredere in alta persoana este cu totul altceva,insa neincrederea exista pina si in prieteniile de foarte lunga durata.
Ca sa ai incredere in cineva,acea incredere trebuie sa o castigi,trebuie ca sa iti dea motive solide si bine intemeiate de a avea acea incredere,dar in ziua de azi,omul abia are incredere in propria sa persoana,dar in alte persoane?

wolfenstein
moderator
moderator

Puncte : 8805
Reputatie : 6054
Data de inscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Joi Ian 27, 2011 1:06 pm

Multa lume din ziua de azi nu mai are incredere in nimeni decat in propria sa persoana,pentru ca in ziua de astazi,lumea s-a facut din ce in ce mai rea,si fiecare se lupta pentru el,deci in ziua de azi neincrederea a atins o cota foarte mare in toate tarile lumii.Abia avem incredere in noi insine,dar sa mai avem incredere si in altii?Lumea inseala,fura,minte...

cristina
moderator
moderator

Puncte : 6267
Reputatie : 4417

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Ian 28, 2011 7:13 pm

Toata lumea are incredere in propria ei persoana,ca orice om,iar ca sa avem incredere in altcineva,trebuie in primul rand sa ne gandim bine si foarte bine daca respectiva persoana este demna de incredere,si nu orice vorba minuscula sau o mica fapta sa constituie pe moment cea mai mare incredere in persoana respectiva,pentru ca nu se stie la ce surprize neplacute ne putem astepta,deci,sa fim cu mare bagare de seama cu cine ne luam in vorba si ceea ce facem mai departe cu persoana sau persoanele respective.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Lun Ian 31, 2011 2:40 pm

Abia avem incredere in noi insine in ziua de azi,ca sa ne mai gindim sa avem incredere si in alte persoane,mai ales dupa dezastrul pe care l-au produs si il produc guvernantii si conducerea tarii din ziua de azi,omul nu mai are incredere in nimeni,nici macar cat negru sub unghie.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mar Feb 01, 2011 3:13 pm

Noi trebuie sa avem incredere intai in propria noastra persoana,si apoi sa avem incredere si in alte persoane.Nu am incredere in orice persoana pe care o intalnesc in cale,pentru ca nu stiu ce fel de comportament are persoana respectiva,iar ca sa ai incredere in alta persoana,iti trebuie aici foarte multa logica,pentru ca este tare greu sa ii castigi cuiva increderea,iar in ziua de azi,increderea este cam inexistenta din foarte multe puncte de vedere.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  Ana la data de Mar Feb 22, 2011 3:27 pm

In primul trebuie sa avem incredere in noi in fortele interioare pe care le detinem si pe care putini le descopera.Nu e bine sa avem incredere in oameni.Dar dupa un timp poti cunoasti o persoana dupa fapte,comportament .Daca un om te ajuta neconditionat e langa tine la greu are grija sa-ti spuna cand gresesti atunci merita increderea .Trebuie sa existe cineva in care sa ai incredere cu care sa poti discuta cel putin o singura persoana.Oamenii care nu pot spune ce au pe suflet sau macar plange sa se descarce pot suferi diferite boli chiar si boli psihice.

Ana
VIP
VIP

Puncte : 3473
Reputatie : 1150
Data de inscriere : 12/01/2011
Varsta : 46
Localizare : caracal

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Feb 24, 2011 4:51 pm

Este greu in ziua de azi sa mai avem incredere in alte persoane,in afara persoanelor pe care noi le cunoastem foarte bine,dar in general,sa mai ai incredere in cineva in ziua de azi,este foarte complicat.Omul are incredere in propria sa persoana,dar daca are incredere in propria sa persoana,asta nu il impiedica sa nu-i fie teama ca poate ceva nu i-a mers,pe cand la celelalte persoane,omul nu mai are incredere absolut deloc,pentru ca lumea a devenit din ce in ce mai complicata si mai agresiva.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Dum Mar 06, 2011 12:10 pm

Este un lucru normal sa ai incredere in propria ta persoana,dar foarte complicat este sa ai incredere in alte persoane,pentru ca nu stii la ce te poti aste[ta de la astfel de persoane,care,te gandesti ca pe o parte iti fac rau,si pe alta parte iti fac bine.
Degeaba ai incredere in tine si faci bine altora,daca altii te trateaza cu indiferenta...

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Mar 31, 2011 7:51 pm

Oamenii din ziua de astazi nu mai au incredere incredere in alti oameni,ceea ce rezulta de aici ca noi trebuie sa avem intai incredere in propria noastra persoana,si apoi sa avem incredere in alte persoane,dar ca sa avem in ziua de azi incredere in cineva,ar trebui in primul rand sa existe motive solide de a avea incredere in persoanele respective,si cum foarte multi se tem de anumite urmari,nu mai au incredere in nimeni.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Apr 23, 2011 7:34 pm

In ziua de azi a vorbi de incredere,inseamna a vorbi mai mult de lucruri sfinte,datorita faptului ca oamenii nu mai au incredere in oameni.Abia avem incredere in propriile noastre puteri si vointe,iar daca anumite persoane ne-au dezamagit si am avut incredere peste puterile omenesti,nu mai avem cum sa putem avea incredere in alte persoane.Este foarte greu in ziua de azi sa mai ai incredere in cineva.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mar Apr 26, 2011 2:03 pm

Nu cred ca trebuie sa ai incredere in cineva pe care nu il cunosti,sau abia l-ai cunoscut,pentru ca nu poti sa stii la ce riscuri te implici.Sunt multe persoane care nu au incredere in parintii si in familiile lor,multe persoane care nu au incredere in prietenii si colegii lor,si foarte multe persoane care nu au incredere in persoana iubita.Este important sa avem incredere in noi insine.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Vin Apr 29, 2011 2:33 pm

Incredere in noi insine avem oricum,dar am intalnit anumite cazuri sau situatii in care anumite persoane nu au incredere in propria lor persoana.Trebuie sa avem intai incredere in noi,in valoarea noastra,in ceea ce facem si ce realizam,si apoi sa avem incredere in alte persoane,iar increderea din ziua de azi a devenit sfanta.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Mai 04, 2011 2:05 pm

Ni poti avea incredere in toata lumea,asta in primul rand.In propria persoana au foarte multi incredere,pentru ca nu se poate spune de cineva ca nu ar avea incredere in propriile sale activitati,sau propriei persoane.Omul abia are incredere in propria sa persoana,ca sunt si altii carora le lipsesc increderea de sine,iar ca sa ai incredere in alte persoane,in ziua de astazi este o raritate.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Sam Mai 07, 2011 8:28 pm

Increderea de sine o are orice persoana,si nimeni nu contesta acest lucru,dar sa ai incredere in altcineva in ziua de astazi,este foarte greu.Nimeni nu mai are incredere in nimeni,deci neincrederea a atins cele mai inalte cote,si omul abia are incredere in propria sa persoana,dar in alte persoane...

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Lun Mai 16, 2011 10:17 am

Am incredere in mine si in propriile mele puteri,dar ca sa am incredere in alte persoane,este foarte greu sa ma pronunt,pentru ca nu am incredere in alte persoane,asa cum multi nu au incredere in alte persoane.Nu este util sa ai incredere in toate persoanele pe care le intalnesti,pentru ca nu stii la ce poti sa te astepti.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Mai 26, 2011 2:41 pm

Am incredere in mine,iar ca sa vorbesc de increderea in altii,imi este foarte greu sa fac aceasta afirmatie,intrucat in ziua de azi nu mai ai incredere nici in paharul cu apa pe care il bei,iar frica reprezinta aici neincrederea in alte persoane,pentru ca daca ai suferit de pe urma persoanei respective sau alta persoana ti-a facut un rau si ai avut mare incredere in ea,increderea aici dispare pentru foarte multa vreme,iar ca sa vii la normal cu increderea in persoanele respective,iti trebuie foarte multa bataie de cap.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mar Mai 31, 2011 4:08 pm

Nu am incredere in alte persoane,la fel ca si altii in general,care nu mai au incredere in oameni.Am incredere in mine si mi-e bine asa,si de ce sa am incredere in oricine,atata timp cat nu se merita,pentru ca daca ai incredere prea mare,te asteapta mari regrete dupa aceea.Nu trebuie sa ai incredere in oricine...

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Iun 10, 2011 1:35 pm

In ziua de azi,oamenii nu mai au incredere in alti oameni,asta din cauza minciunii,care este singurul aspect al neincrederii.Fiecare are incredere in propria sa persoana,iar ca sa ai incredere in alte persoane,este foarte foarte greu de realizat acest lucru,pentru ca la increderea in alte persoane,trebuie sa ai de la acestia dovezi extrem de foarte solide,si numai asa poti avea incredere si in altii.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Mar Iun 21, 2011 2:43 pm

Fiecare om are incredere in propria sa fiinta,dar in ceilalti,in alti oameni,este foarte greu de precizat acest lucru...Multi nu au incredere in altii,ceea ce inseamna ca neincrederea in zilele noastre,a atins cote maxime.Este bine sa avem incredere in noi insine,iar in altii mult mai putin.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Iul 06, 2011 4:26 pm

De ce sa avem incredere in altii,daca altii nu au incredere in noi si ne joaca asa cum vor ei?Trebuie sa avem incredere in noi insine,pentru ca ceilalti ne "lucreaza" asa cum vor ei,si ne iau drept fraieri...Eu nu am incredere in toata lumea,am incredere abia in parintii mei,sa am incredere si in alte persoane,in afara de mine...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Joi Iul 21, 2011 12:30 pm

Fiecare are incredere in propria sa persoana,dar in alte persoane nu are incredere,desi sunt anumite persoane naive care isi pun nadejdea si increderea in alte persoane,care binenteles nu le cunosc.Nu poti avea incredere in cineva pe care abia l-ai cunoscut,si dupa ce l-ai cunoscut si ai vorbi o data sau de doua ori,incepi sa ii ceri bani,asa cum s-a intamplat cu un coleg de al meu care a cunoscut pe cineva,si a doua zi a cerut bani persoanei respective,care binewnteles a primit...dedicatii...Neincrederea in oameni in ziua de azi,este extrema.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Apr 28, 2012 1:36 pm

Din punctul meu de vedere,eu nu mai am incredere in absolut nimeni decat in mine si atat,cu exceptia familiei sau a rudelor si a unor prieteni foarte apropiati care ii am de ani si ani de zile,dar in rest,nu am incredere in absolut nimeni,mai ales ca in ziua de azi neincrederea in oameni a atins cote extrem de foarte alarmante.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mar Iun 26, 2012 1:59 pm

Sincer sa fiu,din punctul meu de vedere,in ziua de azi nu mai am incredere in nimeni,decat in mine si atat.Sa ai incredere in cineva aiurea,sa pari naiv la anumite baliverne pe care le spun unele femei sau barbati mai ales daca nu ii cunosti,asta tine de gandirea fiecaruia...Eu unul am mare incredere in mine si in Dumnezeu,si in nimeni altcineva,in aceasta lume mincinoasa plina de curve,hoti si criminali.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat