anii de liceu

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

anii de liceu

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Ian 14, 2011 9:23 pm

Cit de frumosi m-i s-au parut anii de liceu in perioada anilor 1986-1990,mai ales in ultimul an in clasa a XII-a,terminat in anul 1990,odata cu reusita examenului de bacalaureat in iunie 1990.
Am intrat in primul an de liceu in vara anului 1986,la liceul de constructii din Slobozia,la profilul constructii,unde il aveam ca diriginte pe regretatul Radu Georgica,un foarte bun profesor de specialitate in domeniul constructiilor.Am reusit examenul de treapta I de liceu inca din prima sesiune,unde pe atunci se dadea examen numai la romana si matematica,in luna iulie 1986.
Treapta a II-a de liceu mi-a creat mari probleme in prima sesiune de examene,unde am picat treapta,urmind ca dupa o vara"rece",in care am invatat matematica si fizica pe tot parcursul verii,urmind ca abia la sfirsitul lunii august sa imi sustin cea de-a doua sesiune a examenului de treapta a II-a de liceu,si sa reusesc fara probleme examenele,urmind sa intru de data aceasta la acelas liceu,insa la profilul instalatii tehnico sanitare si de gaze,la dirigintele Dan Dragomir,profesor de instalatii sanitare,in perioada 1988-1990,unde mai ales ultimul an de liceu 1989-1990 m-i s-a parut cel mai frumos an de liceu pe care l-am avut din cei 4 ani.
Dupa terminarea liceului,mi-am sustinut examenul de bacalaureat in luna iunie 1990,unde aveam sa dau examen la 3 materii,adica romana,matematica si fizica,si sa trec acest examen fara emotii,unde aveam sa imi termin anii de liceu cu mare satisfactie.

Ce parere aveti despre anii de liceu pe care i-ati avut?
cr_1971
Admin
Admin

Puncte : 13593
Reputatie : 4555
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 45

http://prieteni.forumgratuit.ro

Sus In jos

Re: anii de liceu

Mesaj  wolfenstein la data de Vin Ian 21, 2011 2:07 pm

Anii de liceu cred ca au fost cei mai frumosi ani de scoala,cred ca mult mai deosebiti si mult mai importanti decat anii de scoala generala,desi nici anii de scoala generala nu au fost atat de complicati,numai ca in anii de scoala generala aveam mai putina minte decat mintea care aveam sa o avem in anii de liceu.
wolfenstein
moderator
moderator

Puncte : 8805
Reputatie : 6054
Data de inscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mar Ian 25, 2011 4:58 pm

Anii de liceu la sfirstul anilor '80 i-am considerat grei referitor la faptul ca dupa ce terminam anul scolar respectiv,trebuia sa fim obligati sa participam la munci agricole care multora nu le-au convenit.
In general,anii de liceu ii consider cei mai de aur ani de scoala,desi mie cel mai mult si mai mult mi-ai placut primii 3 ani de scoala generala.Anii de liceu mi-au placut foarte mult,pentru ca la liceu inveti sa cunosti si sa inveti lucruri noi,si in foarte multe cazuri iti faci prieteni care pe mai tarziu vor deveni prieteni adevarati.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mier Ian 26, 2011 2:30 pm

Anii de liceu a fost caracterizat si reprezentat si de emotiile sau teama pe care o aveam la foarte multe materii,atat la lucrarile de control cat si la teze,si in foarte mare parte la examenele pe care le-am dat atunci la cele doua trepte de intrare si promovare in liceu,cat si la examenul de bacalalureat.
wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Feb 27, 2011 7:09 pm

Anii de liceu au insemnat pentru mine foarte mult,tinand cont si de faptul ca anii de liceu i-am prins pe vremea lui Ceausescu,iar cand revolutia a fost in 1989,eu eram in clasa a XII-a a liceului industrial nr.2 din Slobozia-Ialomita,sau liceul de constructii,unde am avut pe langa dirigintele Dan Dragomir,profesori de seama,cat si colegi de seama,printre care,ci mai renumiti au fost in clasa a XII-a Drajneanu Costel si Sima Mariana sin Urziceni.
Anii de liceu i-am considerat si ani in care am iubit si am fost iubit,ani in care au insemnat foarte mult pentru mine,pentru viata mea.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Dum Apr 24, 2011 2:40 pm

Cei mai frumosi ani de scoala au fost anii de liceu,mult mai frumosi decat anii de scoala generala,desi la scoalka generala am stat mai mult cu aceiasi colegi.In anii de liceu simteam ca sunt tanar,participam cu drag la majorate,la spectacole,la balul bobocilor.Frumosi ani...
wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Mai 01, 2011 8:01 pm

Anii de liceu ai mei i-am avut in perioada anilor 1986-1990,din care cei mai importanti au fost ultimii 2 ani de liceu,adica 1988-1990.Anii de liceu de atunci erau frumosi,desi se impuneau anumite reguli care trebuia sa le respecti.Munca la practica mai ales agricole era obligatorie mai ales daca erai baiat;practica de la ateler era si aceasta obligatorie,pentru ca daca lipseai de la practica respectiva chiar daca o aveai in incinta liceului sau in diferite institutii,nu puteai sa intri spre exemplu in examenele de treapta a II-a sau de bac,plus ca mai exista si riscul sa nu intri in acele examene din cauza notei la purtare scazute.Decii anii de liceu de atunci au fost foarte duri...Acum in prezent,anii de liceu...no comment.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Mier Mai 11, 2011 1:00 pm

Anii de liceu,au insemnat o parte din viata noastra,o parte foarte importanta.Oricum,in anii de liceu de pe vremea lui ceausescu era mult mai bine ca acum,desi acolo eram obligati cu munca campului la cules de porumb,dar in general,anii de liceu au fost mult mai bine organizati ca acum.
cristina
moderator
moderator

Puncte : 6267
Reputatie : 4417

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Mai 22, 2011 12:24 pm

Cei mai frumosi ani de liceu pentru mine au fost ultimii 2 ani de liceu,in clasele XI-XII,in perioada 1988-1990,mai ales ultimul an de liceu,unde aici s-au remarcat in mare masura Drajneanu Costel,Sima Mariana,Lancea Angela,Costache Tache si Toma Dragos,unde ultimii 2 din urma au facut istorie cu mine in noaptea de 19 spre 20 iulie 1989,cand am fugit de la muncile agricole de la Bordusani,pe cand abia terminasem clasa a XI-a.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Vin Mai 27, 2011 11:32 am

Anii de liceu au fost cei mai frumosi ani de scoala,unde petrecerile aici se tineau lant,mai ales ca participam la fel si fel de spectacole scolare,majorate,si alte evenimente de acest gen,iar cel mai important lucru l-au constituit examenele,mai ales examenul de bacalaureat,unde l-am trecut fara nici un fel de problema.
wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Iun 05, 2011 1:31 pm

Anii de liceu au fost foarte frumosi pentru mine,mai ales ultimii 2 ani de liceu.Desi cu scoala nu mergeam atat de stralucit decat la anumite materii,practica mi-a creat mari probleme,astfel incat,in afara acestora,anii de liceu au insemnat pentru mine foarte mult,desi acest lucru l-am realizat abia dupa terminarea anilor respectivi.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Mier Iun 15, 2011 11:18 am

Anii de liceu au constituit pentru foarte multi elevi care au fost la liceu,cei mai frumosi ani din adolescenta noastra.Mai ales ultimul an de liceu,a insemnat pentru mine ceva extrem de foarte mult,si suntem foarte multi care regretam acei ani,care noi atunci la varsat respectiva,o parte din noi,nu am stiut aprecia acesti ani...
cristina
moderator
moderator

Puncte : 6267
Reputatie : 4417

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Iun 26, 2011 11:55 am

Anii de liceu si acestia au insemnat foarte mult pentru mine,mai ales ultimii 2 ani de liceu,intre 1988-1990.Au fost ani de adolescenta foarte frumosi,ani care mi-au adus prietene si foarte multe evenimente,ani de liceu pe care nu ii pot uita niciodata,mai ales ultimul an de liceu,unde colegialitatea era la maxim.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Vin Iul 15, 2011 12:00 pm

Anii de liceu au reprezentat pentru mine si pentru multi ceva foarte frumos,tinand cont ca au facut parte din adolescenta noastra.Anii de liceu pe care i-am avut sunt incomparabili cu anii de liceu care sunt in ziua de azi.Acolo stiam cu adevarat ce este aceea colegialitate,absentele nu erau atata de dese ca acum,absentele nu erau ca atunci,ceea ce rezulta ca anii de liceu din ziua de azi,nu cred ca ii mai pot numi ani de liceu,pentru ca nu mai exista respect in institutiile de invatamant.
wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Iul 29, 2011 4:45 pm

Am considerat cel mai frumos an de liceu ca fiind clasa a XII-a,in anul 1990,unde,in afara de examenul de bacalaureat care batea la usa,aveam colegi de mare valoare,printre care cei mai importanti din clasa s-au numiat Drajneanu Costel,Sima Mariana si Lancea Angelica,iar in mica masura Costache Tache,Neda Petrica si Danciu Iuliana.In primul an de liceu,in afara lui Vlad Nedelcu si a lui Ghita Nicolae,Mitran Anisoara si Meirosu Lenuta le-am considerat mari valori la acea varsta.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Mar 15, 2012 4:26 pm

Anii mei de liceu,mai ales in clasa a-XII-a,au insemnat pentru mine foarte mult,mai ales ca am avut colegi precum Drajneanu Costel,Simo Mariana,Lancea Angela,Dumitru Daniela si Danciu Iuliana,colegi de aur,unde Drajneanu Costel a fost coleg de banca cu mine,iar cu restul ne-am impacat foarte bine la materiile pe care le aveam,atunci cand dadeam lucrari de control sau cind ne ascultau profesorii la tabla.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat