Sport pentru pitici

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Sport pentru pitici

Mesaj  cristinaioana la data de Sam Ian 15, 2011 11:40 pm

Pentru ca un copil sa fie sanatos si sa se dezvolte armonios, medicii recomanda mamicilor sa ii duca pe piticii lor la inot inca din primele zile de viata. Daca as avea un baiat eu l-as duce la fotbal si daca as avea o fetita as indrepta-o spre balet.
Ce sport credeti ca e recomandat pentru copii sa fie practicat inca de cand sunt mici?
cristinaioana
VIP
VIP

Puncte : 2388
Reputatie : 854
Data de inscriere : 12/01/2011
Varsta : 36
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Re: Sport pentru pitici

Mesaj  Ardeleanu la data de Dum Ian 16, 2011 12:56 am

fotbalul dezvolta majoritatea grupelor de muschi datorita miscarii, in special cei ai membrelor inferioare.

problema e ca pe copiii mai mici, nu-i ajuta fantastic, ma refer la o dezvoltare corecta si buna a muschilor dar a si inaltimii de exemplu. cred ca inotul e cel mai recomandat... iar dupa ce mai cresc putin, in paralel cred ca ar putea face caiac-canoe sau tenis de camp de exemplu! raman la parerea ca fotbalul e un sport cam violent.

bineinteles, gimnastica nu trebuie sa lipseasca din programul zilnic.

aceste sporturi pot fi practicate atat de baieti, cat si de fete! vorbind strict de fete, nu stiu cat de indicat e sa le trimiti la BALET! sau la dansuri sportive. majoritatea care practica aceste sporturi sunt sub limita unei greutati normale. eu i-as trimite la dansuri, dar nu sportive (de performanta) si nici balet unde se lucreaza serios.

Ardeleanu
membru
membru

Puncte : 42
Reputatie : 36
Data de inscriere : 15/01/2011

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Dum Ian 16, 2011 3:29 pm

Asa cum a spus si cristinaioana,cred ca cel mai important sport pentru copiii mici este in mare parte inotul,desi fotbalul pare prea complicat la o virsta atit de frageda.Cred ca fotbalul se incepe de la virsta de 5-6 ani,pe cind inotul,cred ca inca din primele luni de viata ale copilului.
wolfenstein
moderator
moderator

Puncte : 8805
Reputatie : 6054
Data de inscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Sportul pentru pitici...

Mesaj  lacrima1 la data de Mar Ian 18, 2011 9:30 pm

Evident, ca sportul este important pentru cresterea copilului...inca de mic, parintii pot observa la copil diferite aptitudini si atractii catre anumite sporturi...in functie de acestea putem indrepta copilasul unde ii si place...
lacrima1
VIP
VIP

Puncte : 1215
Reputatie : 927
Data de inscriere : 17/01/2011
Varsta : 49
Localizare : London

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Ian 21, 2011 3:09 pm

Daca ne referim la sportrurile pe care ar trebui sa le practice copiii inca de la nastere,cred ca inotul este la moda pentru acestia,desi la noi in tara nu cred ca se mai foloseste aceasta practica...Ma rog,nu ma pricep,dar cred ca pentru inceput inotul este baza,apoi urmeaza gimnastica si abia la urma cred ca fotbalul sau alte sporturi cu mingea.
cr_1971
Admin
Admin

Puncte : 13593
Reputatie : 4555
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 45

http://prieteni.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Dum Apr 24, 2011 12:59 pm

Sportul copiilor mici am vazut acum recent ca au inceput sa practice foarte multi plimbatul pe role,inca de la varsta frageda,unde eu unul stiam ca inotul este principalul sport pentru pitici sau pentru copiii mici.Rolele au devenit noua moda a sportului pentru copiii mici.
wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Sam Apr 30, 2011 2:33 pm

Inotul era peincipalul sport al copiilor abia nascuti.In ziua de astazi,sportul pentru copiii mici nu se mai practica,lumea a uitat de tot si de toate,si a inceput sa fie napadita de grijile si nevoile zilnice ale casei ori familiei,si de aceea copiii sunt lasati sa isi aleaga ei singuri sportul lor preferat,pentru ca foarte multi nu isi mai permit sa isi duca copiii mici sa practice anumite sporturi inca din primii ani de viata.
cristina
moderator
moderator

Puncte : 6267
Reputatie : 4417

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Mai 06, 2011 12:53 pm

Un copil mic nu poate alerga cat alearga un copil de peste 10 ani.Fotbalul si gimnastica,cred ca reprezinta cele mai importante sporturi pentru copiii mici,iar inotul in ziua de astazi nu mai este la moda.Desi fotbalul nu il practica decat mai mult baietii,gimnastica o pot practica orice copil,fie baiat sau fata,si,ocupandu-ne de copii trimitandu i sa faca gimnastica,ii vom vedea peste un timp mari gimnasti ai tarii sau ai lumii.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Lun Mai 09, 2011 10:33 am

Pentru mine,cred ca sportul pentru cei mici este fotbalul in randul baietilor,si gimnastica in randul fetelor,pentru ca inotul nu se mai practica atat de mult copiilor care dupa 2 luni de la nastere erau trimisi impreuna cu parintii acestora la ore de inot.
wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Lun Mai 16, 2011 11:52 am

Cel mai la moda sport pentru pitici am vazut acum din ce in ce mai des,copiii pe role,unde de la o varsta foarte frageda,copiii incep sa invete sa mearga si sa se plimbe cu rolele,numai ca pana la role,copilul trebuie in primul rand sa fie invatat sa mearga pe propriile lui picioare,si apoi sa fie invatat sa alerge,si tocmai la urma sa fie invatat sa umble cu rolele.
cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Mai 26, 2011 3:45 pm

Am vazut acum recent,cel mai practic sport pentru pitici este tenisul de camp,desi acestora,la varsta pe care o au,este foarte greu sa tii paleta in mana,mai ales ca mingea respectiva vine cu o anumita viteza,iar daca copilul respectiv nu este atent,este posibil sa sufere anumite leziuni.
Eu cred ca gimnastica si inotul sunt cele mai usoare sporturi pentru copiii mici.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mier Iun 01, 2011 1:31 pm

Mersul pe role nu cred ca este atat de practic pentru copiii prea mici,pentru ca abia iesiti din carut,sunt pusi sa inceapa sa alerge pe role...Nu mi se pare practica aceasta mtoda,pentru ca este extrem de foarte periculoasa,mai ales ca la varsta pe care o au,neatentia copiilor poate sa ii coste foarte scump pe respectivii parinti.
wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Iun 10, 2011 2:49 pm

Daca ar fi sa am un baietel,l-as duce la atletism,iar daca ar fi sa am o fetita,as duce-o la gimnastica,desi copiii din ziua de azi nu mai sunt trimisi sa faca sport din primii ani din viata,pentru ca sunt foarte multi parinti care nu mai au incredere in nimeni...
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Mar Iun 21, 2011 4:28 pm

Si acest sport pentru copii nu mai este la moda,din cate am vazut eu acum recent...Multi copii ii vad numai cu rolele prin parcuri,si,intrucat este vara,este singurul sport pe care cei mici il pot practica,desi este pentru ei totusi,un sport extrem de periculos...
cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Iul 10, 2011 1:51 pm

Pe timp de vara,sportul pentru cei mici este inotul,unde trebuie ca parintii sa aibe o mare grija la felul cum isi dirijeaza copiii in apa,pentru a nu a avea probleme,sau in cel mai rau caz,sa nu se inece.Pe timp de iarna,saniusul,numai ca si aici copiii trebuiesc la fel de dirijati in locurile unde practica saniusul,pentru a nu se produce anumite tragedii.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Lun Iul 25, 2011 1:09 pm

Pe timp de vara,multi parinti isi invata copiii de mici sa inoate,mai ales cei care plec la mare in concediile lor de odihna.De asemenea,mersul pe bicicleta,care era odata la moda,si acesta ar trebui practicat de cei mici,dar mai adesea vedem din ce in ce mai multi copii pe role.
wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Mai 31, 2012 3:33 pm

Eu cred ca pentru baieti ar fi indicat fotbalul sau de ce nu atletismul,iar pentru fete foarte mult gimnastica,sau de cenu,handbalul,dar copiii respectivi trebuiesc invatati in asa fel incat sa nu renunte la ceea ce vor incepe.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat