dragoste romantica

Pagina 2 din 2 Inapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

dragoste romantica

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Ian 16, 2011 11:56 pm

Rezumarea primului mesaj :

In ziua de azi,dragostea romantica a devenit de ceva timp"amintire",pentru ca astfel de dragoste o intilnim in cazuri extrem de foarte rare,si este cea mai frumoasa dragoste intre o femeie si un barbat sau intre un baiat si o fata,numai ca astfel de dragoste este de domeniul vremurilor apuse.

Dragostea romantica nu se intilneste numai la cuplurile tinere,ci acest gen de dragoste se intilneste la orice cuplu de orice virsta,indiferent ca esti tinar sau batrin,si am itilnit chiar eu un cuplu de batrini la o virsta de peste 60 de ani,unde am vazut la ei o dragoste cu adevarat romantica,si nu ma asteptam ca la virsta lor sa existe asemenea satisfactie,iubire si romantism.

Multi vad in ziua de azi dragostea romantica si o clasifica in genul"cina romantica",asa cum am intilnit si eu la unii din prietenii mei mult mai mici la virsta decit mine,unde le am explicat ca una este dragoste romantica,si alta este cina romantica.

Dragostea romantica se caracterizeaza printr o intelegere extrema la ambii parteneri,prin cuvinte frumoase,si la foarte multi am intilnit cum ambii parteneri faceau amindoi acelas lucru,se uitau amindoi spre exemplu la televizor si ii placea atit lui cit si ei la ceea ce vedeau la televizor,ascultau amindoi aceeasi muzica si dansau amindoi in tihna si dansau melodia lor preferata,si astfel traiau momentele cele mai romantice in lumea lor a acestei iubiri romantice.

Am apreciat foarte mult acest lucru de fiecare data cind am ajuns la ei acasa,au fost si in alte parti,si au ajuns si la mine acasa,si nu am mai crezut vreodata ca mai exista printre noi raritati de acest gen,de iubire romantica,unde am ramas pur si simplu uimiti,pentru ca acet lucru nu il faceau numai cu mine si cu prietenii si cu parintii mei,ci il faceau si in general,unde de foarte multe ori i am luat pe acestia pe nepregatite,si de fiecare data am intilnit aceeasi pasiune si acelas romantism,si niciodata nu au existat la ei cearta sau scandal,tipete,unde chiar si vecinii de la bloc de la ei imi spuneau ca sint persoane extrem de foarte sociabile si foarte iubitoare.

Exista la ei o iubire neasemuita pentru noi cei din ziua de azi,unde acest gen de dragoste romantica a pierit la foarte multi dintre noi,unde multi tin cont si de situatia in care se afla fiecare,dar atita timp cit este dragoste adevarata,si mai ales dragoste romantica si o iubire extrema,niciodata nu se mai tine cont aici de situatia materiala si financiara a fiecaruia,pentru ca,precum bine stim,iubirea invinge totul si nimeni si nimic nu sta in calea iubirii fiecaruia,mai ales cind exista aici la mijloc si acest gen de dragoste,intitulata dragoste romantica,iar copiii care vor rezulta de aici de pe urma acestei iubiri,vor deveni adevaratii oameni ai societatii noastre,care odata cu acestia vor pune la punct si vor trece cu brio peste absolut toate obstacolele vietii,indiferent de virsta si de sex.

cr_1971
Admin
Admin

Puncte : 13593
Reputatie : 4555
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 45

http://prieteni.forumgratuit.ro

Sus In jos

Re: dragoste romantica

Mesaj  cristina la data de Lun Mai 16, 2011 1:18 pm

Dragostea romantica a devenit o raritate in relatiile de iubire,si multi tin cont numai de aspectul fizic al persoanelor,si multi spun ca unul nu se potriveste cu cealalta,dar aceasta nepotrivire este total inselatoare,pentru ca daca aici ar exista un pic de afectiune si tandrete,si nu s-ar mai uita numai la aspectul fizic al unei persoane,am putea discuta cu frag ca aici ar fi o adevarata dragoste romantica.

cristina
moderator
moderator

Puncte : 6267
Reputatie : 4417
Data de inscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Mai 22, 2011 4:56 pm

O dragoste romantica este reprezentata prin cuvinte frumoase,tandre,si printr-un comportament foarte calm.Din pacate,in ziua de astazi,dragostea romantica a cam disparut in relatiile de iubire,si intalnim in ziua de azi relatii de fel si fel,iar iubirea romantica a inceput sa devina pentru multi,bremuri demult apuse.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Sam Mai 28, 2011 12:17 pm

Dragostea romantica la tineret nu cred ca mai este la moda cum era odata demult.Oamenii trecuti de prima tinerete,stiu sa aplice cu adevarat dragostea romantica,unde aceasta in acest caz este de durata mai lunga,pentru ca faptele acestora in relatiile respective,sunt foarte bine gandite si bine puse la punct.

wolfenstein
moderator
moderator

Puncte : 8805
Reputatie : 6054

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iun 06, 2011 4:51 pm

Dragostea romantica o consideram mai demult ca o cina romantica...Dragostea romantica nu mai exista,si nu am mai auzit cazuri de iubire romantica,o singura exceptie facand-o oamenii batrani mai in varsta,care acestia cu adevarat traiesc o dragoste romantica.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Joi Iun 16, 2011 3:21 pm

O dragoste romantica am avut si eu poarte in anii cand eram tanara,iar dragostea romantica de atunci nu o mai cunosc.Sunt foarte multi in ziua de azi,in care dragostea romantica nu inseamna nimic pentru ei,si altii care dragostea romantica inseamna chiar foarte mult...

cristina
moderator
moderator

Puncte : 6267
Reputatie : 4417

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Iun 30, 2011 4:54 pm

Notiunea de dragoste romantica a devenit poveste,si multora le vina sa rada la aceasta expresie,pentru ca dragoste romantica nu mai intalnim decat la oamenii in varsta,in nici un caz la tineri.O dragoste romantica am avut si eu odata demult,unde o fata pe nume Culda Camelia,era foarte romantica cu mine,si ma iubea la nebunie.Am sa scriu despre ea in forum...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Sam Iul 16, 2011 1:53 pm

Dragostea romantica era odata demult,dar asta o mai intalnim numai la oamenii in varsta,care acestia s-au iubit o viata intreaga,si au stiut sa se iubeasca cu adevarat,iar intelegerile au fost la cote maxime,unde mai vedem si in ziua de azi oameni in varsta care se duc in cofetarii sau la foarte multe distractii,ceea ce inseamna ca acestia isi pastreaza traditia lor,iar dragostea lor este cu adevarat romantica.

wolfenstein
moderator
moderator

Puncte : 8805
Reputatie : 6054

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mar Mar 27, 2012 5:27 pm

Foarte multi dintre noi,cand iubim pentru prima data in viata,consideram ca iubirea respectiva este romantica.Pentru a ajunge la o iubire romantica,trebuie sa fim activi in comportament,sa nu facem gesturi care vor periclita relatia respectiva,iar intalnirile trebuiesc facute in cel mai bun mod,nu neaparat cu cina romantica si lumanari,ci prin comportament decent,pentru ca si comportamentul aici,din punctul meu de vedere,tine de iubirea romantica.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Ana la data de Joi Feb 14, 2013 11:17 am

O zi miunata dragi prieteni!Sa fiti iubiti si fericiti astazi si tot anul!Pupici dulci tuturor.

Ana
VIP
VIP

Puncte : 3473
Reputatie : 1150
Data de inscriere : 12/01/2011
Varsta : 46
Localizare : caracal

Sus In jos

Mesaj  Ana la data de Lun Iul 22, 2013 11:18 pm

Dragostea e intotdeauna rabdatoare si draguta, niciodata nu e geloasa.
Nu e laudaroasa sau increzuta, nu e nepoliticoasa sau egoista.
Nu se apara, dar nici nu se razbuna...
Dragostea nu gaseste placere in pacatele altora, dar gaseste placere in adevar.
Este intotdeuna gata sa ierte, sa aiba incredere, sa spere si sa indure...
Dragostea e doar ,,dragoste '' si atat!!!

Ana
VIP
VIP

Sus In jos

Mesaj  Ana la data de Joi Feb 06, 2014 12:28 am

Ești frumos atunci când iubești dezinteresat. Iubirea nu are limite, atunci când iubești o faci din inimă, te predai pur și simplu vieții, omului iubit, sentimentelor care înfloresc în sufletul tău. Ești frumos atunci când visezi și crezi în visele tale. Nu este nimic mai important în viață decât să ai pentru ce lupta, să ai în ce crede și să ai ce dori. Călătoria devine mult mai plăcută atunci când ști deja care vrei să fie destinația finală.

Ana
VIP
VIP

Sus In jos

Mesaj  Ana la data de Sam Sept 06, 2014 10:33 pm

De cate ori cineva te-a acceptat complet, neconditionat, incepi sa te schimbi. Acceptarea sa iti da asa un curaj… Cand exista cineva care te iubeste exact asa cum esti, ai observat intamplandu-se miracolul schimbarii, cum imediat incepe transformarea, o transformare rapida ? Insasi acceptarea si faptul ca esti iubit exact asa cum esti – nu se asteapta nimic de la tine – te insufleteste, te integreaza, te face sigur pe tine, iti da incredere. Te face sa simti ca ESTI. Ca nu trebuie sa indeplinesti asteptari, ca poti FI, ca fiinta ta adevarata este respectata.
Chiar daca gasesti o singura persoana care te respecta complet – pentru ca orice judecata inseamna lipsa de respect – care te accepta asa cum esti, care nu iti cere nimic, care spune: “Fii tu insuti. Fii autentic. Te iubesc. Te iubesc pe tine, nu ceea ce faci. Te iubesc pe tine, asa cum esti in adancul fiintei tale; nu ma intereseaza ce ai in jur si hainele tale. Iubesc fiinta ta – nu ce ai tu. Nu ma preocupa ceea ce ai, ma preocupa un singur lucru – ceea ce esti. Si esti de o frumusete extraordinara.”…
Aceasta este iubirea. De aceea iubirea ne implineste atat de mult. Cand poti gasi o femeie sau un barbat care te iubeste pur si simplu – pentru niciun motiv, doar de dragul iubirii – iubirea transforma. Deodata devii un alt om, unul care nu ai fost niciodata. Deodata dispare toata tristetea, toate greutatile dispar. Pasii ti se vor transforma in dans, iar in inima ta va fi cantec.

Ana
VIP
VIP

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 7:53 pm

Continut sponsorizat